Povežimo se

Bez kategorije

Proljeće u vašem domu

S dolaskom proljeća i priroda se budi iz zimskog sna. Toplina nadvladava zimsku hladnoću, koju u domu odražava bijeli namještaj i sive nijanse. Probudite svoj dom bojama i u njega unesite proljetnu energiju.

Kako bi stambeni prostor bio usklađen s prirodom, u interijer s vremenom treba unijeti promjene, a u proljeće to je sva radost i bogatstvo boja karakterističnih za ovo godišnje doba. Vedre boje tako će se naći u svim prostorima doma – u kuhinji, blagovaonici, kupaonici, kao i dnevnoj i spavaćoj sobi.

Izbor proljetnih boja

U kontekstu proljetnih dekoracija pozornost treba posvetiti šarolikosti kojom nas priroda daruje u vrijeme svog buđenja. Žuta, zelena, plava, ljubičasta i crvena samo su neke od boja kojima se priroda služi pri izražavanju svoje maštovitosti i umjetničke slobode.

Zelena i žuta boja u interijeru, uz dodatak cvjetnih dezena na tkaninama i namještaju, interijer pretvaraju u veselu proljetnu livadu. Ovaj osvježavajući koktel boja vješto balansira između toplog i hladnog kolorita i kao takav je izuzetno prikladan za uređenje svakog prostora u domu. Svojom vedrinom i svježinom ružičasta će osvježiti prostor, dok je ljubičasta boja u interijeru kreativnosti i optimizma, osobito poželjnog prilikom proljetnog uređenja doma. Još jedna osvježavajuća kombinacija tople i hladne boje su plava i narančasta, dok će temperamentna crvena svojom energijom zagrijati svaki prostor.

Ova se filozofija prenosi i na dekoriranje stola, odnosno kombinacije boja i varijacije nijansi kod izbora stolnjaka, nadstolnjaka, jastučića, ukrasa i posuđa. Proljetnu čaroliju upotpunit će i svježe cvijeće koje tako može postati centralni ukras na stolu.

Proljetno dekoriranje Dom2

Žuta

Najsvjetlija u spektru boja, žuta, tradicionalno se povezuje s toplinom, srećom i vitalnošću, a vjeruje se da potiče umne sposobnosti i kreativnost, karakteristike vrlo poželjne u kuhinji. Nijanse žute međusobno se nadopunjuju. Svijetli tonovi vizualno proširuju prostor i čine ga prozračnim, dok istovremeno djeluju smirujuće, pa su pogodni za spavaće i radne sobe.

Žarka sunčana boja u interijeru oživjet će prostor u kojima nema dovoljno prirodne svjetlosti, zbog čega je poželjna u uskim hodnicima, malim predsobljima i tamnim prostorima. Ukoliko u dnevnom boravku žutom obojite samo jednu frontu zida, cijeli će prostor zračiti toplinom i pozitivnom energijom.

Zelena

Zelena je idealna za buđenje blijedih i slabo naglašenih prostorija. To je boja dobrog življenja, mira i obnove, a brojne varijante i mogućnosti kombiniranja čine je idealnom za promjenu interijera.

Blijedozelena se odlično nadopunjuje s neutralnom bijelom (ne)bojom. Bijeli drveni namještaj u kombinaciji sa zavjesama i jastučićima u zeleno-žutoj kombinaciji, u prostoru dnevnog boravka djelovat će profinjeno, lagano, a opet živahno. Sunčano-žuta i blijedozelena nude spoj svježine i odmora.

Spajanjem anis-zelene i boje tamne čokolade odražava se duh Azije, uz dojam mira i topline u prostoru. To može biti kombinacija boja zidova ili tek zelene posteljine na tamnom drvenom krevetu. Zelena i ljubičasta će u interijer unijeti eleganciju i harmoniju, a ova toplo-hladna kombinacija je posebno poželjna u sobama za mlade.

Energične kombinacije

Kada se ljubičasta i žuta boja nađu zajedno nastaje energični duo, idealan za prostore u kojima se obavlja neka kreativna djelatnost. Kuhinja u boji ciklame ili namještaj s presvlakama u istoj boji, također će djelovati proljetno svježe i razigrano.

S namještaja, posteljina, prozračnih zavjesa i veselih dekora smiješi nam se svo bogatstvo boja, koje će u domu stvoriti pravi proljetni ugođaj.

Kliknite kako biste komentirali

You must be logged in to post a comment Login

Ostavi komentar

Bez kategorije

U nekoliko koraka do maštovito zapakiranog poklona

Neka poklon bude smislen i osoban

Zamislite savršen poklon koji ste pronašli. No, sada ga trebate maštovito zapakirati, a ne znate odakle početi? Bez brige! Slijedite ovaj vodič korak po korak i vaš će poklon izgledati profesionalno zapakiran.

Zašto je važno znati kako zapakirati poklon?

Jednom kad svladate vještinu kako zapakirati poklon, znat ćete to zauvijek. Svaka prilika – rođendani, blagdani ili spontane geste – bit će idealna prilika za pokazati vaše umijeće. Čak i u zadnji trenutak, vaš će poklon izgledati uredno i privlačno.

Zamotavanje poklona može biti kreativan i zabavan proces, a originalne ideje ostavit će upečatljiv dojam. Prije kupnje novih papira, pregledajte vlastitu zalihu papira i ukrasnih vrećica.

Kreativno zamotavanje poklona

Što vam je potrebno za maštovito zapakiran poklon?

Oprema i alati:

  • Škare
  • Ljepljiva traka

Materijali:

  • Papir za zamatanje
  • Trake (po želji)
  • Darovne oznake (po želji)
  • Mašne (po želji)
  • Ukrasni papir ili ukrasna tkanina (po želji)

Kako zapakirati poklon korak po korak

1. Pripremite materijale za zamatanje

Pronađite ravnu i stabilnu površinu, poput kuhinjskog stola. Uzmite sve što vam treba za zamatanje: papir za zamatanje, škare i traku.

zamatanje poklona

2. Zaštitite lomljive predmete prije zamatanja

Ako poklon sadrži osjetljive dijelove, važno je osigurati ih. Omotajte ih papirom za umatanje ili ukrasnim papirom kako bi bili stabilni. Koristite traku da pričvrstite kutiju i spriječite pomicanje.

3. Izmjerite papir za zamatanje poklona

Razvucite papir za zamatanje i postavite kutiju na sredinu. Prilagodite duljinu papira tako da potpuno prekriva sve strane kutije. Ako su rubovi papira neravni, savijte ih prema unutra za uredniji izgled.

4. Kako uredno pričvrstiti papir na kutiju

Sredi kutiju na papiru. Preklopite jedan rub papira prema sredini i pričvrstite ga trakom. Drugi rub preklopite za čist šav, a zatim ga pričvrstite ljepljivom trakom. Za dodatnu urednost, koristite dvostranu traku.

kako zapakirati poklon

5. Presavijanje krajeva poklona

Kako biste uredno zapakirali poklon, savijte gornji dio papira na krajevima kutije prema dolje, stvarajući dva mala “krilca”. Poravnajte krilca, a preostali dio papira savijte prema unutra i pričvrstite trakom.

6. Ponovite postupak na drugom kraju

Okrenite kutiju i ponovite presavijanje papira na suprotnom kraju. Osigurajte da su svi rubovi uredno poravnati i učvršćeni.

Dodavanje završnih detalja

Ukrasite poklon vrpcama, darovnim oznakama ili mašnama. Ako želite dodatni efekt, naučite kako napraviti kovrčave vrpce za poseban dojam. Također, ukrasni papir ili tkanina mogu dodati dodatnu dozu kreativnosti.

kako zapakirati poklon

Kada nije potrebno zamatanje poklona?

Ponekad nije potrebno zamotati poklon u papir. Darovne kartice možete staviti u čestitku s osobnom porukom, plišane igračke možete ukrasiti velikom vrpcom, a za darove poput bicikla dovoljna je velika mašna. Ako ste u žurbi, ukrasne vrećice s ukrasnim papirom odličan su izbor.

Izvor: Real Simple

Nastavite čitati

Bez kategorije

Vodič za uštedu energije u domu: 10 najčešćih mitova koje treba izbjegavati

Je li jeftinije držati grijanje stalno na niskoj temperaturi ili ga uključivati samo kad je potrebno?

Postoji mnogo gradskih mitova i “brzih trikova” za uštedu novca na računima za energiju. Mnogi su prilično beskorisni, ali neki ipak nude jednostavne i jeftine načine da smanjite potrošnju energije (i vaš mjesečni račun).

U nastavku su 10 najčešćih mitova i zabluda o uštedi energije koje treba izbjegavati.

1. Je li jeftinije držati grijanje stalno na niskoj temperaturi ili ga uključivati samo kad je potrebno?

Postoje argumenti za i protiv, a odgovor će vjerojatno ovisiti o vrsti sustava grijanja, vašem obrascu korištenja, te vrsti kuće i izolacije koju imate.

Službeni odgovor bio bi – stalno grijanje tijekom cijelog dana dovodi do većih gubitaka topline i viših troškova. Glavna britanska javna organizacija za smanjenje potrošnje energije i emisija ugljika, Energy Saving Trust, daje službeni odgovor da stalno grijanje tijekom cijelog dana troši više goriva, dovodi do većih gubitaka topline, a time i do viših troškova.

Koncept je jednostavan: zagrijavajte svoj dom kada vam je to potrebno; nemojte plaćati za stalno zagrijavanje kada vam nije potrebno. Kažu da je ovo najbolji način za uštedu energije i novca. Najbolje je koristiti timer kako bi termostat uključivao i isključivao grijanje i održavao željenu temperaturu u kući.

2. Rade li solarni paneli zimi?

Uobičajena je zabluda da solarni paneli ne funkcioniraju tijekom zime ili za oblačnih dana. Iako su puno učinkovitiji u stvaranju električne energije kad je sunčano, solarni paneli i dalje mogu proizvoditi struju čak i na najtmurnije dane.

Ključna je dnevna svjetlost, a ne sunčeva svjetlost. Čak i u oblačnim uvjetima, dio sunčeve svjetlosti prolazi kroz oblake, omogućujući panelima da generiraju struju, iako manje učinkovito.

Snijeg i led na solarnih panelima mogu smanjiti izlaznu snagu. No, moderni solarni paneli dizajnirani su da se do neke mjere sami čiste, pa bi smanjena učinkovitost trebala biti privremena.

3. Koriste li uređaji u stanju pripravnosti ili punjači ostavljeni u utičnicama i dalje struju?

Mnogi uređaji, poput igraćih konzola, prijenosnih računala i televizora, troše male količine energije kada nisu u uporabi, ali su i dalje priključeni i uključeni u utičnicu. To se ponekad naziva “vampirska struja“. Lako možete izbjeći korištenje ove standby energije tako da uređaje isključite iz zida.

Energy Saving Trust kaže da možete uštedjeti oko 45 funti godišnje isključivanjem uređaja iz utičnice kada ih ne koristite.

Međutim, prema zakonima EU-a, televizori i drugi uređaji proizvedeni nakon 2013. ne mogu trošiti više od 0,5 vata u stanju pripravnosti. Da biste dobili dojam o razmjeru, televizor koji je ostavljen u stanju pripravnosti 20 sati dnevno koštao bi oko 80 penija godišnje. Dakle, iako možda nećete uštedjeti koliko Energy Saving Trust predviđa, i dalje se isplati to činiti – svi uređaji koriste malu količinu struje, a to se može nakupiti.

4. Hoće li mi pametna brojila uštedjeti novac?

Ne – barem ne sama po sebi. Pametna brojila jednostavno zamjenjuju vaša postojeća brojila za plin i struju (po jedno za svaku), prate vašu potrošnju i automatski šalju očitanja vašem dobavljaču svaki mjesec.

Međutim, mogu vam pomoći da otkrijete načine kako uštedjeti energiju putem zaslona koji imate u kući. Ovaj mali uređaj bežično komunicira s vašim pametnim brojilima, prati vašu potrošnju energije i pokazuje vam koliko vas to košta, gotovo u stvarnom vremenu.

S više informacija o vašoj svakodnevnoj potrošnji energije, moći ćete uočiti načine kako smanjiti potrošnju.

5. Trebam li koristiti uređaje noću?

Korištenje perilice rublja i sušilice noću može vam uštedjeti novac, ali to ovisi o vrsti tarifnog plana koji imate za električnu energiju. Ako ste na tarifi koja nudi jeftinije noćne stope, kao što su Economy 7 ili Economy 10, tada ćete plaćati manje za struju koju koristite tijekom noćnih sati. Ove tarife pružaju niže cijene energije noću (obično između 11 sati navečer i 6 sati ujutro), ali po višoj cijeni tijekom dana.

Ako nemate takvu tarifu, korištenje uređaja noću neće značajno utjecati na vaše račune, jer ćete plaćati istu cijenu električne energije bez obzira na doba dana.

Važno je napomenuti sigurnosne rizike. Vatrogasne službe upozoravaju da je bolje ne koristiti sušilicu dok spavate, jer sušilice mogu uzrokovati požare, stoga bi bilo sigurnije koristiti ove uređaje dok ste budni i možete ih nadzirati.

6. Bi li pomoglo obojiti radijatore u crno?

Što se tiče bojenja radijatora u crno, odgovor je ne, prema Energy Saving Trustu. Najbolje je ostaviti ih bijelima, iako razlika nije velika.

Stručnjaci upozoravaju: Na ove stvari u domu nikada nemojte nanositi boju!

7. Je li jeftinije koristiti električni grijač umjesto radijatora?

Električni grijači učinkovito pretvaraju energiju u toplinu i mogu biti isplativo rješenje ako grijete samo jednu prostoriju na kraće vrijeme. Daju toplinu odmah, ali jednako tako, čim ih isključite, toplina nestaje. Ako grijete veći prostor i želite da ostane topao dulje vrijeme, centralno grijanje će vjerojatno biti bolje rješenje.

Iako su električni grijači jeftiniji, obično ne zagrijavaju prostor u kući tako učinkovito. Dakle, ako grijete samo sebe sat ili dva, električni grijač može biti isplativiji način zagrijavanja u usporedbi s pokretanjem cijelog sustava centralnog grijanja.

Međutim, ako želite grijati više prostorija ili jednu prostoriju tijekom duljeg razdoblja, centralno grijanje vjerojatno će biti učinkovitije.

8. Trebam li ostaviti grijanje uključeno ako idem na put?

Da – zimi. Da biste spriječili smrzavanje cijevi, što može prouzročiti štetu u vrijednosti stotina funti, Energy Saving Trust preporučuje da zimi ostavite grijanje barem donekle uključeno, čak i ako niste kod kuće.

Provjerite svoju policu osiguranja prije odlaska. Opće je pravilo održavati grijanje na najmanje 12°C (iako neki preporučuju barem 15°C), umjesto da ga potpuno isključite.

9. Trebam li isključivati svjetla svaki put kada izlazim iz prostorije?

Energy Saving Trust preporučuje isključivanje svjetla kad napuštate prostoriju, bez obzira na to koliko dugo. Također, izbjegavajte ostavljanje televizora i drugih uređaja u stanju pripravnosti.

10. Ako mi je grijanje uključeno, trebam li držati unutarnja vrata otvorena ili zatvorena?

Bolje je držati vrata prostorija koje ne želite grijati zatvorenima, kaže Energy Saving Trust.

Radijatori, električni panelni grijači, konvektorski grijači i toplinske pumpe rade stvaranjem strujanja zraka u prostoriji. Topli zrak se diže, kruži po sobi, hladi se i spušta, te se ponovno vraća do grijača kako bi se opet zagrijao.

Zatvaranje vrata osigurava da ovo strujanje ostane unutar određenog prostora i sprječava ulazak hladnog zraka.


Nastavite čitati

Kolumne

Pratite nas na drušvenim mrežama

Izbor urednice