Povežimo se

kuća indija

Uređenje interijera

Wabi-sabi: Japanska filozofija u uređenju interijera

Arhitektica i kipar ljubitelji su wabi-sabi interijera koji sklad pronalaze u autentičnosti i nesavršenosti

Daniel – kipar iz Austrije i Larisa – arhitektica iz Hrvatske sebe nazivaju zelenim parom. Žive i rade u preuređenoj vikendici na vrhu brijega, okruženi predivnom prirodom.

Interijer koji odiše osobnošću njegovih vlasnika

Larisa-Čišić-i-Daniel-Poelzl
Larisa Čišić i Daniel Poelzl

„Mi nekako kroz svoj rad i kroz ono što jesmo, promoviramo povratak prirodi kroz umjetnost, arhitekturu, kroz dizajn interijera. Oboje smo iz gradova, Daniel je iz Graza, ja sam iz Zagreba i to je nekako uvijek bilo u nama da smo se htjeli maknuti u prirodu“, kaže Larisa.

Wabi sabi – japanska filozofija ljepote u nesavršenosti

Prihvaćanje nesavršene prirode i odmak od perfekcionizma je bit japanske filozofije wabi sabi. A ona je nit vodilja u Larisinoj arhitekturi. Danielove skulpture i predmeti od recikliranih materijala u taj se koncept  savršeno uklapaju.

Wabi sabi je japanska filozofija koja kaže da je ljepota u nesavršenosti. Ja sam konkretno živjela u Japanu jedno razdoblje kada sam radila tamo praksu i tamo sam se upoznala s tom filozofijom obilazila hramove, zen vrtov,e sama sam putovala samo sa ruksakom i kad sam se vratila još više sam shvatila nakon života u Tokiju da se želim maknuti u prirodu. Danielova umjetnost, te skulpture od recikliranog drveta ili recikliranih materijala i uz moje stručno znanje tehničko super funkcionira u projektima“, dodaje Larisa.

Larisa-Čišić-arhitektica
Larisa Čišić, arhitektica

U radionici u prizemlju kuće Daniel stvara svoju umjetnost

Daniel-poelzl-drvo-kipar
Daniel Poelzl, kipar

Svaki ovaj neobrađeni komad pronađen je u šetnji prirodom, ima svoju priču i čeka da ga kiparova ruka dotakne. „ Drvo je za mene najbolji materijal i najčešće radim s njim. No, ako pronađem kakav lanac ili uže i vidim da ga mogu ukomponirati, iskoristim ga, naravno ako je reciklirani materijal. Ne samo u Rudama, gdje god idemo, pronalazim drvo. Korijen masline pronašao sam na Krku i Dugom otoku  gdje smo bili na kampiranju 10 dana. Ako u njemu nešto vidim, uzmem ga, ako ne vidim, ostavim ga“, kaže nam Daniel.

Drvo priprema i obrađuje ručno bez ikakvih kemikalija. Svaku nesavršenost drveta Daniel uklopi u svoju viziju novog predmeta. 

Larisa Danielovim skulpturama nađe mjesto u interijerima koje uređuje

„Rekla bih da je arhitektura kao okvir koji mora biti tehnički savršen i zadovoljiti sve zahtjeve statike, instalacija, funkcionalnog okvira za život i onda je idući layer, taj završni layer je ta zapravo nesavršenost koja unosi toplinu i harmoniju u prostor“, objašnjava Larisa.

Jednostavan život u skladu s prirodom je luksuz 21. stoljeća.

Svojim radovima Larisa i Daniel pomažu ljudima da se vrate prirodi.

„To je nekako naša ciljana skupina danas. Tržište luksuza stvarno više ne želi vidjeti sjajne materijale, plastiku nešto što na prvu izgleda umjetno“, zaključuje Larisa.

Isti pogled na život spojio je ovaj par u kući na vrhu brijega, daleko od urbane džungle. Kao vjetar i zemlja spajaju umjetnost i arhitekturu slaveći nesavršenost.

Nastavite čitati

Dizajn i trendovi

Namještaj zaobljenih linija popularan je trend u dizajnu interijera: Evo kako ga primijeniti u prostoru

Za postizanje osjećaja mira i sigurnosti u vašim životnim prostorima, isprobajte ove ideje za uređenje s udobnim, zakrivljenim namještajem

Odabir namještaja koji dobro izgleda ključan je faktor, ali imati namještaj koji je udoban je još je važnije. Kako smo posljednjih godina više boravili kod kuće, udobnost je postala najvažnija, a stilovi namještaja su se prilagodili. Zaobljeni kutovi, mekani rubovi i lučni oblici sve su češći kod trgovaca namještajem.

Privlačnost namještaja zaobljenih linija svodi se na jednostavnu psihologiju: Naši mozgovi prirodno su privučeni kružnim oblicima i zaobljenim linijama, koje povezujemo sa sigurnošću i smirenošću. Ovo su neki od načina za uključivanje zakrivljenog dizajna i u vaš dom.

1. Birajte umirujuće boje

Poboljšajte smirujuća svojstva zaobljenog namještaja bojama koje također djeluju umirujuće. Potražite inspiraciju u prirodi i unesite nijanse koje podsjećaju na zemlju, šumu ili nebo.

Te boje možete primijeniti kroz sam namještaj ili stvoriti spokojnu pozadinu s bojama zidova, zavjesa, podova i drugim elementima u umirujućim tonovima.

Psihologija boja: Kako boje utječu na naš prostor i emocije

2. Stvorite cirkularni raspored namještaja

Postignite skladan izgled s rasporedom namještaja koji prati konture vašeg zaobljenog namještaja. Za opuštenu grupu za sjedenje, postavite namještaj u krug oko središnje točke.

Tehnička razrada namještaja – više prostora, manje problema

U ovom dnevnom boravku, zakrivljeni kauč i stolice okružuju okrugli stolić, stvarajući ugodan raspored namještaja savršen za razgovor.

3. Uvedite prirodne teksture

Zakrivljeni oblici često se pojavljuju u prirodi, pa je uvođenje drugih elemenata iz prirode prirodan način da zaokružite ovaj trend.

Uključite organsku teksturu s namještajem i dodacima izrađenim od materijala kao što su drvo, kamen i prirodna vlakna. Kombinirajte različite grube, glatke, hrapave i mekane teksture kako biste rekreirali ravnotežu pronađenu u prirodnom svijetu.

4. Osmislite kutak za opuštanje

Zakrivljeni namještaj idealan je za prostore namijenjene opuštanju.

Odaberite stolicu ili ležaljku s mekanim jastucima i zaobljenim rubovima kako biste stvorili ugodan kutak za čitanje ili opuštanje. Dodajte sobne biljke, zidne umjetnine i udoban jastuk za miran, personalizirani kutak.

Nastavite čitati

Kolumne

Pratite nas na drušvenim mrežama

Izbor urednice