amenities
Događanja
U Zagrebu otvoren HaHaHouse, prvi svjetski muzej posvećen smijehu
Centar Zagreba dobio je novu atrakciju – HaHaHouse, prvi muzej posvećen smijehu! Smješten u Gajevoj ulici 7, ovaj jedinstveni prostor spaja humor, umjetnost i tehnologiju kako bi posjetiteljima pružio nezaboravno iskustvo i, što je najvažnije, izmamio osmijeh na lice. Osmišljen u suradnji s domaćim i inozemnim dizajnerima, arhitektima, umjetnicima i stručnjacima, ovaj prostor svojim će maštovitim eksponatima nasmijati i razveseliti posjetitelje od 3 do 103 godine, bez obzira na preferencije po pitanju humora.
Andrea Golubić, osnivačica muzeja, ideju za projekt dobila je u želji da ljudima vrati radost i vedrinu u vremenu obilježenom stresom i umorom. “HaHaHouse moj je način širenja radosti i povezivanja kroz smijeh. Oduvijek nosim u sebi želju i potrebu da ljudi oko mene budu sretni, nasmijani i da se osjećaju dobro. Ovaj projekt nastao je iz srca, kao lijek za dušu u sivilu današnjice”, poručila je Andrea.
Dodala je kako je HaHaHouse mjesto za sve koji se žele ponovno osjećati radosno i tu radost dalje širiti svijetom. “Svako novo nasmijano lice naša je mala pobjeda, a svako lice koje nam se ponovno vrati dokaz je da je svijet postao barem malo bolje mjesto,’’ ističe Andrea.
Posjetitelji će ulaskom u HaHaHouse otkriti razigrane instalacije i interaktivne postave koje ih pozivaju na sudjelovanje i dobru zabavu. Među njima glavnu riječ vodi animirani lik Mr. H., sarkastičan i skeptičan vodič koji na humorističan način kritizira ozbiljnost modernog društva, dok ga likovi poput pametnog telefona, “vječnog objašnjivača šala” ili koke koja “malo” kasnije kopča sve fore dopunjuju u prikazu smiješne strane svakodnevice.
Smijeh nije samo zabava, već i važan korak u očuvanju mentalnog zdravlja. HaHaHouse svojim inovativnim pristupom pruža priliku za smijeh, opuštanje i povezivanje kroz svakodnevne životne situacije, ispričane na najzabavniji način, nudeći odmak od stresa i jednolične svakodnevice.
Doživite smijeh na potpuno nov način! HaHaHouse otvara svoja vrata na Dan smijeha, 10. siječnja 2025. te će ih ostaviti otvorenima za sve posjetitelje svakim danom od 9 do 21 sat.
Kažu da je smijeh najbolji lijek – a sada svoju dozu možete nabaviti bez recepta, samo u Muzeju smijeha. Pridružite nam se i postanite dio prvog poglavlja ove unikatne priče koja će zasigurno biti svjetski poznata!
Arhitektura i dizajn
5 utjecajnih arhitekata koji su ostavili neizbrisiv trag
Arhitektura ima dubok utjecaj na našu svakodnevicu i kvalitetu života
Vrijednost dobre arhitekture ne može se precijeniti. Ona može pružiti utočište, ugodan prostor i zadivljujuće građevine koje nadahnjuju. Sve to zahvaljujući ambicioznim arhitektima koji su kroz povijest ostvarili svoje vizije. Njihovi radovi stoje kao spomenici modernom životu, idejama umjetnosti, filozofije i psihologije. U čast tim velikanima, prisjetimo se njihovih najvažnijih djela.
Kako arhitektura oblikuje našu svakodnevicu i utječe na kvalitetu života
1. Frank Lloyd Wright
Frank Lloyd Wright pionir je moderne arhitekture i začetnik organske arhitekture, stila koji harmonizira prirodu, prostor i potrebe ljudi.
Smatran “najvećim američkim arhitektom svih vremena” prema Američkom institutu arhitekata, Frank Lloyd Wright posvetio je svoju višedesetljetnu karijeru razvoju estetike koja je pozitivno utjecala na dobrobit društva. Stvaranjem svojih ikoničnih građevina u stilu prerije, prepoznatljivih po dugim, niskim strukturama i otvorenim tlocrtnim rješenjima, Wright je utemeljio prvi jedinstveno američki arhitektonski stil.
Guggenheim muzej u New Yorku je vjerojatno najvažnija zgrada Wrightove kasne karijere. Kao spomenik modernizmu, jedinstvena arhitektura prostora – sa spiralnom rampom koja se uzdiže prema kupolastom svjetlarniku – nastavlja oduševljavati posjetitelje i pružati jedinstven prostor za prezentaciju suvremene umjetnosti.
2. Oscar Niemeyer
Oscar Niemeyer jedan je od najutjecajnijih arhitekata 20. stoljeća, poznat kao pionir brazilskog modernizma. Ovaj stil, prepoznatljiv po svojoj fluidnosti i eleganciji, promijenio je način na koji se percipira javna i institucionalna arhitektura u Brazilu i šire.
Brasília, glavni grad Brazila, je danas svjetski prepoznat kao simbol modernističkog urbanizma. Mnoge zgrade u tom gradu, uključujući Katedralu u Brasílii, Kongresnu palaču i Palácio do Planalto, nose Niemeyerov prepoznatljiv potpis.
3. Leoh Ming Pei
Ieoh Ming Pei, kineski-američki arhitekt, poznatiji kao I. M. Pei, jedan je od majstora moderne arhitekture, poznat po apstraktnim geometrijskim oblicima i elementima tradicionalnog kineskog stila.
Nakon preseljenja u Ameriku, Pei je dao doprinos nekim od najvažnijih projekata na svijetu, uključujući staklenu piramidu u Louvreu, zračnu luku JFK, Kennedyjevu knjižnicu i Rock and Roll Hall of Fame. Njegova su djela često inspirirana vrtovima u Suzhouu, gdje je odrastao.
4. Le Corbusier
Le Corbusier je bio mnogo više od arhitekta – bio je filozof prostora i urbanizma. Njegova knjiga “Prema novoj arhitekturi” (Vers une architecture) utjecala je na generacije arhitekata. Njegov koncept “mašine za stanovanje” naglašavao je arhitekturu kao alat za unapređenje ljudskog života, čineći stanovanje funkcionalnim, racionalnim i udobnim.
Le Corbusierov rad i ideje imali su ogroman utjecaj na arhitekte, dizajnere i urbaniste diljem svijeta. Njegova djela su proglašena UNESCO-vom svjetskom baštinom, a njegovi principi još uvijek inspiriraju moderne projekte.
Kapela u Ronchampu, poznata i kao Notre Dame du Haut, jedna je jedna od najvažnijih građevina arhitekture 20. stoljeća.
5. Zaha Hadid
Zahin revolucionarni dekonstruktivistički pristup dizajnu donio joj je titulu prve žene koja je osvojila Pritzkerovu nagradu za arhitekturu. Njezin glavni fokus bio je na stvaranju transformativnih prostora, ali radila je u svim sektorima, uključujući korporativne, stambene i kulturne projekte.
Neki od najpoznatijih Hadidinih projekata uključuju Muzej moderne umjetnosti u San Franciscu, Opernu kuću u Guangzhouu i Londonski centar za vodene sportove. Njezin pristup dizajnu također je jedinstveno drugačiji. Bila je pod utjecajem suprematizma i ruske avangarde, što ju je navelo da slikarstvo koristi kao medij za dizajn.