bay
Arhitekti i arhitektonski projekti
Kako je teklo uređenje restorana od 350 kvadrata, otkriva arhitektica Sunčica Mastelić Ivić
Titrajuću površinu zidova i stropova, Sunčica je povezala s industrijskim podom
Arhitekticu Sunčicu Mastelić Ivić poznajete kao edukatoricu stilova uređenja interijera, a danas ju gledamo u drugoj ulozi. Posjetili smo restoran koji je nedavno uređivala i uvjerili se u njenu mogućnost prilagodbe svakom projektu.
Uređenje restorana čija je površina 350 kvadrata počelo je iskorištavanjem postojeće stare konstrukcije s relativno niskim lučnim svodovima.
“Ovaj volumen koji smo zatekli je spoj nepravilnih oblika. I imate i relativno nepravilne prostore koji se pretaču jedan u drugi, onda sam ja razmišljala kako to povezati i onda sam koristila stari trik koji se još od srednjeg vijeka koristio da vi trebate na neki način sa dekorativnom tehnikom dematerijalizirati volumen.
To se nekad davno kad su se radili ekstra luksuzni javni prostori u srednjem vijeku radilo sa mozaikom, danas se to na taj način, naravno, više ne radi. Ali sam primijenila jednu tehniku koja se zove duca di Venecija i koja predstavlja specijalan nanos posebne boje u tri sloja gdje vi dobivate titravu površinu sa posebnim načinom nanošenja mrlja. “, pojašnjava arhitektica.
Titrajuću površinu zidova i stropova, Sunčica je povezala s vrstom poda koju kolokvijalno nazivamo industrijskim podom
“Izveli smo pod koji smo poslije namazali sa polu mat tekućim voskom i taj pod je također jedno, rekla bih, unikatno custom made djelo, pokazao se dobar u korištenju za sve one koji ne vole fuge na podu, mislim da je nanos takozvanih industrijskih podova kojih ima raznih vrsta, da je to dobro rješenje. “
Prostor je podijeljen na tri različite, međusobno povezane ali i odijeljene zone.
“To znači da u ovom restoranu imate zonu koja služi za neka posebnija dešavanja, isključivo za jelo, ručak, večeru ili za stand up nastupe. I taj prostor gdje se odvija jelo je trebao dobiti malo drugačiji tretman poda pa mislim da je dobro da u ovom velikom prostoru imamo različit pristup i naravno, onda je to još jedan element u kojem se trebate dobro uklopiti.
Dakle, koju boju poda odabrati sa kojom bojom i nijansom dekorativnog poda, ovog industrijskog namaza i sve to skupa mora odgovarati titravoj površini zidova. Zato mislim da je dobro uvijek u velikim prostorima koji se dijele na različite zone, ovisno o korištenju, namijeni, mislim da je dobro imati i različiti tretman poda. “, navodi sugovornica.
Namjena ovog prostora zahtijevala je stvaranje nekoliko različitih atmosfera, od jutarnje kave do večernjeg izlaska
“To znači da sam trebala odrediti optimalnu količinu svjetline dekora, odnosno tamnoće dekora koja neće biti pretamna za jutarnji kapučino, a koja neće biti presvijetla za večernji izlazak. Znamo svi da ako se radi o nekom večernjem izlasku da onda uvijek tražimo malo tamniju atmosferu, malo tamnije tonove.”, otkriva.
Optimalna količina boja, različitih materijala i tekstura dodatno je istaknuta rasvjetom koja je pomogla i u stvaranju različitih atmosfera.
“Kod korištenja rasvjete je jako važno da se koristi nekoliko različitih izvora svjetla, gdje vi sa različitim kombinacijama možete ostvariti atmosfere kakve vam trebaju u tom trenutku.
Zato sam koristila naglašavanje određenih kontura sa skrivenom LED rasvjetom, iza nekih elemenata namještaja, koristila sam različite reflektorske tipove na profilima gdje vi sa usmjerenjem možete davati akcente prostoru ili smanjivati taj akcent. U svakom slučaju, difuzna opća rasvjeta u ovom prostoru nije bila tema. Trebalo je postići dramatiku. “, otkriva arhitektica.
Tijekom projektiranja, Sunčica nije tražila stil uređenja, već je stil pronašao nju
“Možemo reći da je ovaj prostor rađen u industrial, u industrijskom stilu uređenja interijera, da ima elemenata brutalizma, brutalizam se očituje u ovoj titravoj površini stropova, zidova i titravoj površini poda koja podsjeća na neku inačicu cementa. I taj brutalizam ima elemente arta.
To su elementi koji se nalaze na zidovima, zovemo ih muralima.
Radila sam sa fantastičnim akademskim slikarom Darkom Bubankom koji je sa mnom radio niz skica. Mi smo proveli sate u razgovorima kakve bi trebale biti boje na muralima u ovom prostoru, kakve bi trebale biti teme, čime će se baviti art moment na zidovima i onda smo zaključili iz niza skica koje su nastajale u razgovoru da je najbolje tonski se uklopiti u postojeći kolorit, dati neke akcente kao što ovdje vidimo je u žutoj boji, koji daje jedno lijepo osvježenje naspram sive boje i zaključili smo da je jako dobro da idemo u smjeru apstraktnoga.
Kod apstraktne umjetnosti se ne trudim vidjeti figurativu, mene opčinjava igra boja, mene opčinjava dinamika oblika, ponavljanja nekih elementa, dakle, mene zanima emocija koja vrišti ili govori iz onoga što se nalazi u apstraktnom dijelu. Nije nužno da očitavate iz apstraktnog dijela neku figuru, neki lik ili neki predmet, važno je da se u njega zagledate, da vas dovede u neku meditaciju, da vam potakne određenu vrstu osjećaja.”, zaključila je.
Vrt
Biljke koje cvjetaju zimi: Unesite malo boje u svoj vrt
Uz malo planiranja i brige, vaš vrt može biti živopisan i tijekom hladnih zimskih mjeseci!
Zima ne mora značiti kraj ljepote u vašem vrtu. Iako mnoge biljke miruju tijekom hladnijih mjeseci, postoje brojne vrste koje će vašem prostoru pružiti živahne boje, zanimljive teksture i jedinstven ugođaj. Od cvjetova koji prkose mrazu do zimzelenih biljaka i ukrasnih trava, uz pravilno planiranje vaš vrt može ostati atraktivan čak i u najhladnijim danima.
Kada birate biljke za vrt zimi, važno je uzeti u obzir klimatske uvjete vašeg područja, vrstu tla te koliko se možete posvetiti njezi biljaka tijekom zime. U Hrvatskoj, koja ima raznolike klimatske zone, moguće je odabrati idealne biljke za gotovo svaki vrt, bilo da se nalazi u kontinentalnom dijelu s hladnim zimama ili u blažim primorskim krajevima.
Pravilno odabrane zimske biljke ne samo da će unijeti boju u vaš vrt, već će privući i ptice te druge korisne organizme, čineći vaš vanjski prostor živahnim čak i tijekom najmirnijeg dijela godine. Otkrijte koje su najbolje biljke za vaš vrt zimi i kako se brinuti o njima da biste uživali u njihovoj ljepoti iz sezone u sezonu.
1. Kukurijek (Helleborus), predivne biljke za vrt zimi
Kukurijeci su poznati kao božićne ili korizmene ruže, a izvrsni su za dodavanje boje zimskom vrtu. Dobro uspijevaju u sjeni, pa ih možete saditi ispod drveća ili na sjenovitim dijelovima vrta. Cvjetovi se pojavljuju od prosinca do ožujka, a zbog svoje otpornosti na mraz idealni su za većinu područja Hrvatske.
Savjet za sadnju:
Sadite ih u jesen, na dobro drenirano tlo, obogaćeno kompostom. Redovito malčirajte kako biste zaštitili korijenje od smrzavanja.
Njega:
Zalijevajte umjereno tijekom zime ako je suho vrijeme. U proljeće uklonite stare listove kako bi biljka dobila prostor za novi rast.
2. Visibaba (Galanthus)
Visibabe su simbol zime i rano proljeće, a cvjetaju od siječnja do ožujka. Idealne su za kontinentalni dio Hrvatske jer odlično podnose hladnoću.
Savjet za sadnju:
Sadite lukovice u jesen, na dubinu od 5–8 cm, u blago vlažno, ali dobro drenirano tlo.
Njega:
Jednom posađene, visibabe ne zahtijevaju puno pažnje. Ne dirajte tlo iznad lukovica kako biste osigurali njihov povratak svake godine.
3. Šafran
Šafrani donose živahne nijanse ljubičaste, žute i bijele krajem zime. Pogodni su za mediteranski i kontinentalni dio Hrvatske.
Savjet za sadnju:
Sadite ih u jesen, na dubinu od 7–10 cm, u tlo koje se brzo suši. Dodajte malo pijeska za bolje dreniranje ako je tlo glinasto.
Njega:
Zaštitite lukovice od glodavaca tako da pospete talog kave ili koristite mrežicu za pokrivanje sadnog područja.
Sedam najčešćih nametnika u vrtu – riješite ih se prirodnim putem
4. Kamelija (Camellia)
Kamelije su prekrasne zimzelene biljke s velikim cvjetovima u raznim bojama. Uspijevaju na Kvarneru i u Dalmaciji, gdje zimske temperature nisu preniske.
Savjet za sadnju:
Sadite ih u proljeće ili ranu jesen na sjenovito mjesto, zaštićeno od jakog vjetra, u kiselo tlo. Dodajte treset ili poseban supstrat za kisele biljke.
Njega:
Redovito zalijevajte kišnicom i izbjegavajte vapnenačku vodu. U proljeće obrezujte kako biste održali oblik biljke.
5. Vještičina lijeska (Hamamelis)
Hamamelis, ili vještičja lijeska, stvara neobične žute cvjetove tijekom zime. Dobro podnosi hladnije dijelove Hrvatske.
Savjet za sadnju:
Sadite u jesen ili proljeće, u rahlo tlo bogato humusom. Postavite ga na sunčano ili polusjenovito mjesto.
Njega:
Zalijevajte ga tijekom sušnih razdoblja i redovito malčirajte kako biste očuvali vlagu u tlu.
6. Maćuhice (Viola tricolor)
Maćuhice su idealne za unošenje boje u zimski vrt. Mogu cvjetati od kasne jeseni do ranog proljeća, posebno u primorskim krajevima Hrvatske.
Savjet za sadnju:
Sadite ih u jesen, u lagano kiselo tlo. Stavite ih na mjesto koje ima jutarnje sunce i poslijepodnevnu sjenu.
Njega:
Uklanjajte ocvale cvjetove kako biste potaknuli novi rast. Zalijevajte ih redovito, ali izbjegavajte prekomjerno natapanje.
7. Zimski jasmin (Jasminum nudiflorum), predivne biljke za vrt zimi
Zimski jasmin donosi svijetložute cvjetove tijekom cijele zime. Dobro uspijeva u toplijim krajevima Hrvatske.
Savjet za sadnju:
Sadite ga u proljeće ili jesen, na sunčano mjesto. Podržite lozaste vrste s potporama ili rešetkama.
Njega:
Orežite ga nakon cvatnje kako biste ga oblikovali. Povremeno dodajte kompost kako biste obogatili tlo.
Izvor: RealSimple