close up
Zamislite savršen poklon koji ste pronašli. No, sada ga trebate maštovito zapakirati, a ne znate odakle početi? Bez brige! Slijedite ovaj vodič korak po korak i vaš će poklon izgledati profesionalno zapakiran.
Zašto je važno znati kako zapakirati poklon?
Jednom kad svladate vještinu kako zapakirati poklon, znat ćete to zauvijek. Svaka prilika – rođendani, blagdani ili spontane geste – bit će idealna prilika za pokazati vaše umijeće. Čak i u zadnji trenutak, vaš će poklon izgledati uredno i privlačno.
Zamotavanje poklona može biti kreativan i zabavan proces, a originalne ideje ostavit će upečatljiv dojam. Prije kupnje novih papira, pregledajte vlastitu zalihu papira i ukrasnih vrećica.
Što vam je potrebno za maštovito zapakiran poklon?
Oprema i alati:
- Škare
- Ljepljiva traka
Materijali:
- Papir za zamatanje
- Trake (po želji)
- Darovne oznake (po želji)
- Mašne (po želji)
- Ukrasni papir ili ukrasna tkanina (po želji)
Kako zapakirati poklon korak po korak
1. Pripremite materijale za zamatanje
Pronađite ravnu i stabilnu površinu, poput kuhinjskog stola. Uzmite sve što vam treba za zamatanje: papir za zamatanje, škare i traku.
2. Zaštitite lomljive predmete prije zamatanja
Ako poklon sadrži osjetljive dijelove, važno je osigurati ih. Omotajte ih papirom za umatanje ili ukrasnim papirom kako bi bili stabilni. Koristite traku da pričvrstite kutiju i spriječite pomicanje.
3. Izmjerite papir za zamatanje poklona
Razvucite papir za zamatanje i postavite kutiju na sredinu. Prilagodite duljinu papira tako da potpuno prekriva sve strane kutije. Ako su rubovi papira neravni, savijte ih prema unutra za uredniji izgled.
4. Kako uredno pričvrstiti papir na kutiju
Sredi kutiju na papiru. Preklopite jedan rub papira prema sredini i pričvrstite ga trakom. Drugi rub preklopite za čist šav, a zatim ga pričvrstite ljepljivom trakom. Za dodatnu urednost, koristite dvostranu traku.
5. Presavijanje krajeva poklona
Kako biste uredno zapakirali poklon, savijte gornji dio papira na krajevima kutije prema dolje, stvarajući dva mala “krilca”. Poravnajte krilca, a preostali dio papira savijte prema unutra i pričvrstite trakom.
6. Ponovite postupak na drugom kraju
Okrenite kutiju i ponovite presavijanje papira na suprotnom kraju. Osigurajte da su svi rubovi uredno poravnati i učvršćeni.
Dodavanje završnih detalja
Ukrasite poklon vrpcama, darovnim oznakama ili mašnama. Ako želite dodatni efekt, naučite kako napraviti kovrčave vrpce za poseban dojam. Također, ukrasni papir ili tkanina mogu dodati dodatnu dozu kreativnosti.
Kada nije potrebno zamatanje poklona?
Ponekad nije potrebno zamotati poklon u papir. Darovne kartice možete staviti u čestitku s osobnom porukom, plišane igračke možete ukrasiti velikom vrpcom, a za darove poput bicikla dovoljna je velika mašna. Ako ste u žurbi, ukrasne vrećice s ukrasnim papirom odličan su izbor.
Izvor: Real Simple
Lifestyle
Savjeti kako odabrati savršeno božićno drvce
Ako još niste kupili svoje drvce, ovi će vam savjeti pomoći
Ne postoji ništa poput pravog božićnog drvca, a njegov odabir dio je blagdanske sezone koja bez karakterističnog zimzelenog mirisa ne bi bila potpuna. Iako isprva možda djeluje da je nemoguće pretjerati s visinom i obujmom bora, ipak ga je potrebno uskladiti ju s veličinom prostora.
Ne postoji ništa poput mirisa i osjećaja pravog božićnog drvca, ali često zahtijeva više truda i može se činiti rasipnim kad Božić prođe, za razliku od višekratnih umjetnih drvca. Pa zašto se odlučiti za pravo drvce?
Mala povijest božićnog drvca
Ne postoji ništa tako evokativno kao miris tople borovine u dnevnom boravku, što možda priziva drevnu povezanost s prirodom, a zasigurno i prošle tradicije.
Božićno drvce vuče korijene iz germanskih i nordijskih običaja, gdje su se zimzelena stabla ukrašavala kako bi simbolizirala život i nadu tijekom najtamnijih zimskih dana. Tijekom 16. stoljeća, tradicija je dobila suvremeniji oblik u Njemačkoj, kada su se drvca počela unositi u domove i ukrašavati svijećama i ručno izrađenim ukrasima. Danas, bez obzira režete li vlastito drvce na božićnoj plantaži ili ga kupujete u lancu trgovine, i dalje ćete morati odlučiti o visini, vrsti i tipu drvca – odrezanom ili živom.
Vrste božićnih drvca
Postoje četiri vrste drvca to su: klasična smreka, srebrna smreka, Pančićeva omorika i Nordmann jela. Najzahtjevnije drvce za održavanje je klasična smreka pošto ona ima tanke grane i iglice, brzo se suši, sa nje ispadaju iglice. Iz tog razloga ljudi više preferiraju srebrnu smreku ili nordijsku jelu. Srebrna smreka ima puno deblje grane, puno kruće iglice, puno bolje zadržava taj svoj izgled, a nordijska je jela poznata po tome da ima mekane iglice koje ne bodu, objasnio je Zvonimir Crnković, uzgajivač borova.
Norveška smreka
Norveška smreka – “otac božićnih drvca”
- Iglice: Kratke i oštre na dodir. Klasična vrsta s iglicama koje lako otpadaju.
- Aroma: Dugotrajan smolasti miris.
- Oblik: Prekrasan oblik s obiljem grana idealnih za manje, osjetljive ukrase.
Poznata kao “otac božićnih drvca“, ova vrsta brzo gubi iglice ako zaboravite doliti vodu u stalak. No, uz pravilnu hidrataciju, imat ćete klasičnu stožastu smreku s dugotrajnim mirisom i nježnim, tankim granama koje olakšavaju vješanje manjih ukrasa. Samo je nemojte stavljati pored radijatora ako ne uživate u svakodnevnom usisavanju.
Nordmann jela
Nordmann jela, koja raste u Nizozemskoj, jedna je od najpopularnijih vrsta u Europi.
- Iglice: Sjajne, tamne i mekane s lagano plavkastom donjom stranom. Minimalan gubitak iglica.
- Aroma: Suptilan citrusni miris.
- Oblik: Širok, simetričan i bujan – zahtijeva dovoljno prostora u dnevnom boravku. Za drvce visine 180 cm, predvidite prostor širine oko 150 cm.
Nordmanova jela je najpopularnije božićno drvce u Europi. Njene velike, mekane iglice omiljene su u obiteljima s djecom. Grane su savitljive, a iglice mekane i zaobljene, što može otežati vješanje ukrasa. No, jednom kad su ukrasi postavljeni, čak ni razigrane obiteljske mačke neće ih lako pomaknuti. Simetričan oblik drvca olakšava ukrašavanje, a iglice dugo ostaju svježe. Odličan izbor za sve koji žele izdržljivo drvce.
Pančićeva omorika
Ako imate visoke stropove, Pančićeva omorika mogla bi biti idealno drvce za vas.
- Iglice: Duge i guste. Izvrsna postojanost.
- Aroma: Dugotrajan miris bora.
- Oblik: Visok i vitak.
Ovo je najbolji izbor za prostorije s visokim stropovima jer izgleda impresivno u velikim, otvorenim prostorima. Ima najbolju postojanost iglica među svim vrstama, što ga čini idealnim za one koji vole ukrasiti drvce malo ranije i produžiti blagdansko razdoblje. Grane se pružaju prema gore, dodajući eleganciju njegovom obliku.
Božićno drvce u tegli
Ako žele drvce koje će dulje izdržati, trebali bi uzeti drvce s korijenom u tegli. To je definitivno drvce koje će izdržati cijele blagdane, pogotovo ako se kreće s ranijim kićenjem. Drvce s korijenom u teglom ima svoj korijen i dalje zadržava svoju svježinu, svoju prirodnost i ono je i vrlo stabilno, teško se može prevrnuti. Ljubimci ga u principu ponjuškaju i više ga ne diraju, djeca isto tako njima su zanimljiviji pokloni ispod nego drvce, rekao je Crnković.
Izvor: Countryfile.com