cook
Vrtovi i bilje
Začinsko bilje koje se najlakše uzgaja u zatvorenom prostoru
Pokušajte posaditi neke od ovih biljaka za uzgoj u zatvorenom i vidjet ćete kako svježe bilje može dodati pravi okus vašim jelima
Nema boljeg osjećaja nego dodati svježi list bosiljka u umak za tjesteninu ili svježi listić mente u mojito. Naravno, možete kupiti sve te sastojke u trgovini, ali ništa se ne može usporediti s okusom vlastitog, domaćeg začinskog bilja.
Ako nemate vanjski prostor za vrt ili živite negdje gdje hladne zime uništavaju većinu biljaka osim onih trajnih, ne morate se odreći svježih začina. Samo odaberite biljke koje dobro uspijevaju u zatvorenom prostoru i pobrinite se da imaju dovoljno svjetla i vode za rast.
1. Ružmarin
Ružmarin je otporna mediteranska grmolika biljka koja voli puno sunca i tople temperature. Ne zahtjeva puno vode, što ju čini idealnom sobnom biljkom. Najbolji način da ružmarin opstane u zatvorenom prostoru jest osigurati dobru drenažu. Držite biljku ružmarina blizu prirodnog izvora svjetla i pazite da zemlja uvijek bude vlažna, ali ne mokra ili suha.
2. Menta
Poput ružmarina, menta također dobro uspijeva u zatvorenom prostoru. Sve što vam treba je posuda s dobrom drenažom, kvalitetna zemlja za lončanice i malo strpljenja.
No, za razliku od ružmarina, menta ne treba puno svjetla. Umjesto toga, najbolje raste na neizravnom suncu. Pokušajte staviti svoju biljku mente na mjesto koje dobiva malo sunčeve svjetlosti tijekom dana, ali nije izravno na prozorskoj dasci. I ponovno, neka biljka bude stalno vlažna, ali ne mokra.
3. Majčina dušica
Ako ste početnik u uzgoju biljaka u zatvorenom, majčina dušica mogla bi biti savršena biljka za prvi pokušaj u vašem unutarnjem vrtu s začinima. To je zato što je izdržljiva biljka niskog rasta koju je zaista teško uništiti. Majčina dušica voli izravno sunce i puno svjetla. Također voli puno vode, no svakako dopustite da se vrh zemlje potpuno osuši između zalijevanja kako biste spriječili truljenje korijena.
4. Peršin
Ako volite peršin, pokušajte ga uzgojiti u posudi odmah pokraj majčine dušice. Ove dvije biljke dobro uspijevaju zajedno jer obje vole cijeli dan provesti na izravnom suncu i imaju slične potrebe za zalijevanjem.
Da biste ubrali peršin, jednostavno otrgnite listove i dodajte ih svojim omiljenim juhama i jelima ili ih iskoristite kao ukras.
5. Vlasac
Nemojte preplaćivati u trgovini za maleno pakiranje narezanog vlasca – on je jedan od najboljih začinskih biljaka za uzgoj u zatvorenom prostoru! Posijte sjeme izravno u posudu postavljenu na najsunčanijem mjestu u vašoj kući.
Ovo je najbolje začinsko bilje za uzgoj u domu
6. Bosiljak
Jedno od najboljih začinskih biljaka koje možete imati pri ruci – dodajte ga caprese salatama i pizzama ili ga upotrijebite za pripremu sjajnog pesta. Uzgajajte bosiljak iz sjemena ili starter biljke iz vrtnog centra, stavite ga pokraj vlasca na prozor okrenut prema jugu koji dobiva oko šest sati sunca dnevno, i zalijevajte ga kad zalijevate i vlasac.
Za samo nekoliko tjedana imat ćete dovoljno bosiljka da pripremite pesto, obogatite pizzu ili napravite savršeni umak za tjesteninu kojim ćete impresionirati sve koje poznajete.
7. Lovor
Lovorov list je nezaobilazan dodatak mnogim receptima (iako nije jestiv!), a uzgoj biljke u zatvorenom omogućava vam da ga imate pri ruci kad god zatreba. Lovor stavite blizu izvora svjetlosti (ali ne direktno na sunce) i redovito ga zalijevajte kako bi uspijevao.
Gradnja doma
Drvo, pločice, laminat… Ovo su vrste podnih obloga koji traju (gotovo) vječno
Dobro je razmisliti o vrsti poda prije postavljanja jer će on utjecati na funkcionalnost, udobnost, izgled, pa čak i troškove održavanja vašeg prostora
Ugradnja podova je skup i dugotrajan projekt, a sigurno ne želite mijenjati podove svakih nekoliko godina. Možda vam je potreban posebno izdržljiv pod jer imate djecu ili kućne ljubimce. No čak i ako živite sami, vjerojatno ne želite stalno imati posla s ogrebotinama i oštećenjima od svakodnevnog korištenja.
1. Drveni podovi
Masivno drvo jedan je od najdugovječnijih materijala jer se može obnoviti brušenjem. Iako je osjetljivo na ogrebotine, može se ponovno izbrusiti i obnoviti te ponovno obojiti i premazati zaštitnim slojem.
Najčešće pogreške koje nehotice radimo, a oštećuju drvene podove
2. Vinilni pod
Vinilni podovi 100% su otporni na vlagu i dizajnirani su da dugo traju. Vinil u roli najbolji je izbor ako vam je izdržljivost prioritet, jer ima minimalan broj spojeva. Manje spojeva znači manju mogućnost oštećenja. Mnogi dizajni imitiraju druge vrste podova, što ga čini dobrim izborom za najmove zbog jednostavne ugradnje i pristupačne cijene.
Luksuzni vinil – nova generacija podnih obloga za sve vrste interijera
3. Beton
Betonski podovi su izuzetno izdržljivi, otporni na vlagu i ogrebotine, što ih čini popularnima u restoranima i poslovnim prostorima. Iako betonski pod može biti privlačan i trajan, hladan je i tvrd pod nogama, osim ako se koristi podno grijanje ili prostirke.
4. Bambus parket
Tajna visoke izdržljivosti bambusovih podova leži u tri faktora: postavljanju stabljika, ljepilu i kvaliteti bambusa. Laminirani bambus često se naziva bambus s isprepletenim vlaknima jer su stabljike podijeljene na niti i čvrsto povezane ljepilom. Više ljepila znači čvršći bambusov pod. Nažalost, kvalitetu bambusa je teško odrediti pri kupnji, ali bambus ubran u pravo vrijeme obično je izdržljiviji.
5. Keramičke pločice i porculan
Keramika i porculan izdržljivi su u određenim aspektima, posebno u izgledu, te su vrlo otporni na ogrebotine i prolijevanja. Međutim, mogu puknuti ako padne nešto teško na njih. Stručna ugradnja povećava njihovu izdržljivost, jer nepravilno postavljene pločice ili nedostatak podloge mogu izazvati pucanje.
6. Laminat
Laminat postaje sve izdržljiviji jer proizvođači poboljšavaju njegovu zaštitnu površinu koja je otporna na ogrebotine. AC ocjene (od AC1 do AC5) pokazuju izdržljivost prema prometu. U prostorima s puno vlage, moguće je nabaviti vodootporni laminat, ali za maksimalnu izdržljivost vinil ostaje bolji izbor.
Laminat možete postaviti i sami – pratite ovih deset koraka
7. Inžinjerski drveni pod
Inženjerski drveni pod traje dok traje njegov tanki gornji sloj, no ne može se brusiti toliko često kao masivno drvo. Za dulju trajnost, preporučljivo je koristiti tepihe i prostirke, osobito ako imate kućne ljubimce s velikim kandžama.
8. Prirodni kamen
Prirodni kamen je iznimno izdržljiv i može trajati tisućama godina. Travertin i drugi prirodni materijali konkuriraju betonu u izdržljivosti, no neki, poput mramora, mogu se brže trošiti u prostorima s puno prometa.