Povežimo se

Dizajn i trendovi

Blagovanje u “novom normalnom”

Pogledajte kako su dizajneri osmislili kako bi blagovanje u novom normalnom moglo izgledati.

korona-blagovaonski-stol-design-week-domnakvadrat

Naši životi ove su se godine doslovce preko noći promijenili. Dom je postao ured, druženje s prijateljima preselilo se iz kafića i noćnih klubova u intimnije prostore, veća slavlja zabranjena, a zagrljaji i rukavanja više nisu dobrodošli. Korona virus natjerao je ljude da mijenjaju svoje navike. Do kada će to trajati, nitko ne može sa sigurnošću reći. No, kako bi to novo normalno moglo izgledati, pokazali su mladi dizajneri na ovogodišnjem Zagreb Design Weeku održanom u Hali V Tehničkog muzeja Nikola Tesla.

Novo normalno

stol-korona-design-week-domnakvadrat

Autori izložbe “New normal” htjeli su pokazati kakve bi utjecaje pandemija korona virusa mogla imati na tradicionalne rituale blagovanja, odnosno kako bi blagovanje moglo izgledati pod restrikcijama usmjerenih na širenje zaraze. Tako bi romantična večera za dvoje bila servirana na ovakvim komadima posuđa. Hranjenje bi bilo dozvoljeno, ali sa sigurne udaljenosti, dok bi hrana na jednom pladnju bila odvojena pregradama.

posuđe-korona-design-week-domnakvadrat
Desert za dvoje
posuda-za-kruh-design-week-domnakvadrat
Posuda za kruh

Ovakvim načinom, da je hrana poslužena na istom priboru za jelo, a opet odijeljena, autori su htjeli premostiti jaz između bliskog i udaljenog te omogućiti dijeljenje hrane sa sigurne udaljenosti.

pladanj-design-week-domnakvadrat
Pladanj za dvoje
plata-design-week-domnakvadrat
Amuse bouche plata

Posuđe je izrađeno od kirurškog čelika i prirodnog kamena. Čelik osigurava sterilnost, dok prirodni kameni elementi ublažavaju strogoću.

Tradicionalno blagovanje

keramički-tanjur-design-week-domnakvadrat

Na kraju stola autori su postavili pleksiglas barijeru kroz koju gledamo u stari način blagovanja gdje je fizička distanca bila nepoznanica. Ručno izrađeno keramičko posuđe vraća nas korijenima.

keramičko-posuđe-design-week-domnakvadrat

Kako autori poručuju “postav instalacije simetrično kontrastira normalni i novo normalni kontekst podijeljen u dvije cjeline simbolično povezane velikim stolom za blagovanje”.

Kliknite kako biste komentirali

You must be logged in to post a comment Login

Ostavi komentar

Dizajn i trendovi

Sedam zanimljivih ideja kako tapetama osvježiti i obogatiti prostor

U nastavku donosimo neke od stilova tapeta koje inspiriraju dizajnere (i nas) za nadolazeću godinu.

Trendovi u dizajnu tapeta obično nisu prolazni. Za razliku od promjene boje zidova, odabir tapeta ne samo da iziskuje veći trošak, već i zahtjevniju primjenu (i uklanjanje).

To znači da su trendovi tapeta obično širi i više usmjereni na stvaranje određenog ozračja u interijeru nego na određenu boju ili uzorak. Pa, koji stilovi su popularni u 2025.?

U nastavku donosimo neke od stilova tapeta koje inspiriraju dizajnere (i nas) za nadolazeću godinu.

1. Tapete na stropovima

Ideje za tapete na stropovima nastavljaju rasti u popularnosti u 2025. To je trend koji sve češće viđamo posljednjih godina, ali ove će godine doseći nove visine s odvažnim, upečatljivim dizajnima koji privlače pogled na “peti zid.

2. Tapete u kupaonicama

Tapete su najnoviji hit u uređenju kupaonica.

Njihovo postavljanje i mijenjanje jednostavnije je od postavljanja keramičkih pločica, a imaju moć u potpunosti promijeniti vizuru kupaonice.
Posebno su popularne tapete s uzorcima, uz koje je poželjno kombinirati neutralne boje. Izborom tapeta možete na jednostavan način postići izgled, odnosno stil kupaonice kakav želite. Prednost tapeta je i to što, ukoliko vam nakon nekog vremena dosade, tapete uvijek možete jednostavno – zamijeniti.

Foto: SalonedelMobile.Milano

3. Cvjetni uzorci

Cvjetni uzorci predstavljaju vječnu klasiku, ali najnovije zidne tapete s cvjetnim motivima donose uzbudljive boje i intrigantne detalje, vodeći prirodu u gotovo nadnaravnom smjeru. Zamislite dramatične, zavodljive i glamurozne cvjetne dizajne s dozom hrabrosti.

Grandmillennial ili ‘baka chic’: Povratak klasike u interijere

4. Retro tapete

Retro stil vraća se na velika vrata. Interijeri inspirirani 70-ima u bogatim bojama poput narančaste, zelene, smeđe i žute sve su popularniji u dizajnu doma, pa nije iznenađenje da se pojavljuju i u interijerima. Razmislite o dodavanju ovih uzoraka na neočekivana mjesta poput tapeta u predsobljima ili kuhinjama.

Uredite prostor u stilu 70-ih: Ovo su pravila koja je dobro slijediti

5. Veliki uzorci

Veći uzorci koji ostavljaju dojam popularni su za dramatične interijere. Ovi upečatljivi uzorci izvrsni su za stvaranje suvremenog izgleda u prostoriji te pružaju gotovo muralni efekt. Također, mogu pomoći da mali prostori djeluju intimnije, dok u većim sobama dodaju zanimljivost stvaranjem dodatnog sloja uzorka.”

Umjesto ukrasne tapete isprobajte direktan ispis slike na zid – genijalno izgleda!

Kada koristite ovu vrstu tapeta u spavaćoj sobi ili kuhinji, sjetite se odabrati umanjene uzorke kako bi nadopunili ostale elemente u prostoru. Ne želite da prostor izgleda prenatrpano. Upotrijebite tapete kao sidro, i oblikujte dizajn oko njih.

6. Poigrajte se geometrijom

Geometrijski uzorci unose energiju u prostor i stvaraju vizualni ritam koji privlači pažnju. Od jednostavnih i minimalističkih do složenih i hrabrih uzoraka, geometrijske tapete mogu se uklopiti u različite stilove uređenja.

7. Naglasite zid monokromnim tapetama

Akcentni zidovi dodaju zanimljivost i stvaraju vizualne točke u manjim prostorima. Jedan akcentni zid omogućuje da snažna izjava bude sadržana u malom prostoru.

Svevremenski uređen stan za radost življenja

Nastavite čitati

Dizajn i trendovi

Namještaj zaobljenih linija popularan je trend u dizajnu interijera: Evo kako ga primijeniti u prostoru

Za postizanje osjećaja mira i sigurnosti u vašim životnim prostorima, isprobajte ove ideje za uređenje s udobnim, zakrivljenim namještajem

Odabir namještaja koji dobro izgleda ključan je faktor, ali imati namještaj koji je udoban je još je važnije. Kako smo posljednjih godina više boravili kod kuće, udobnost je postala najvažnija, a stilovi namještaja su se prilagodili. Zaobljeni kutovi, mekani rubovi i lučni oblici sve su češći kod trgovaca namještajem.

Privlačnost namještaja zaobljenih linija svodi se na jednostavnu psihologiju: Naši mozgovi prirodno su privučeni kružnim oblicima i zaobljenim linijama, koje povezujemo sa sigurnošću i smirenošću. Ovo su neki od načina za uključivanje zakrivljenog dizajna i u vaš dom.

1. Birajte umirujuće boje

Poboljšajte smirujuća svojstva zaobljenog namještaja bojama koje također djeluju umirujuće. Potražite inspiraciju u prirodi i unesite nijanse koje podsjećaju na zemlju, šumu ili nebo.

Te boje možete primijeniti kroz sam namještaj ili stvoriti spokojnu pozadinu s bojama zidova, zavjesa, podova i drugim elementima u umirujućim tonovima.

Psihologija boja: Kako boje utječu na naš prostor i emocije

2. Stvorite cirkularni raspored namještaja

Postignite skladan izgled s rasporedom namještaja koji prati konture vašeg zaobljenog namještaja. Za opuštenu grupu za sjedenje, postavite namještaj u krug oko središnje točke.

Tehnička razrada namještaja – više prostora, manje problema

U ovom dnevnom boravku, zakrivljeni kauč i stolice okružuju okrugli stolić, stvarajući ugodan raspored namještaja savršen za razgovor.

3. Uvedite prirodne teksture

Zakrivljeni oblici često se pojavljuju u prirodi, pa je uvođenje drugih elemenata iz prirode prirodan način da zaokružite ovaj trend.

Uključite organsku teksturu s namještajem i dodacima izrađenim od materijala kao što su drvo, kamen i prirodna vlakna. Kombinirajte različite grube, glatke, hrapave i mekane teksture kako biste rekreirali ravnotežu pronađenu u prirodnom svijetu.

4. Osmislite kutak za opuštanje

Zakrivljeni namještaj idealan je za prostore namijenjene opuštanju.

Odaberite stolicu ili ležaljku s mekanim jastucima i zaobljenim rubovima kako biste stvorili ugodan kutak za čitanje ili opuštanje. Dodajte sobne biljke, zidne umjetnine i udoban jastuk za miran, personalizirani kutak.

Nastavite čitati

Kolumne

Pratite nas na drušvenim mrežama

Izbor urednice