Povežimo se

Dekoracije i detalji

Božićna zvijezda: Uz ove savjete ona će dočekati i iduću zimu

Uz pravilnu njegu, nećete svake godine kupovati novu biljku!

Božićna zvijezda (Euphorbia pulcherrima) nezaobilazan je simbol blagdana. Ova biljka, otkrivena u Meksiku 1803. godine, svojim jarkim crvenim listovima nalik zvijezdi simbolizira Betlehemsku zvijezdu. U svom prirodnom staništu može narasti čak do 5 metara, a sobni kultivari koji koje mi poznajemo narastu između 35 i 40 centimetara.

Tradicionalno je najprodavanija sobna biljka u prosincu, a uzgajivači su stvorili i razne boje poput ružičaste, bijele, žute i smeđe, kako bi odgovarala svakom domu. Prilikom odabira potražite biljke s čvrstim stabljikama koje nose svijetle, bujne listove na vrhu i zdrave zelene listove pri dnu.

Kako biste uživali u svojoj Božićnoj biljci što dulje, slijedite ove savjete.

1. Održavajte toplinu

Kada ju kupite i donesete doma, dobro ju je držati na jednom svjetlom prostoru, ali ne previše toplom. Božićna zvijezda uživa u stabilnoj temperaturi između 18 – 21 stupnja celzijusa.

Ako se nalazi u toplijoj prostoriji bit će potrebno češće ju zalijevati, svakih nekoliko dana. Ona prirodno odbacuje donje listove tako da vas to ne treba uplašiti te ako vidite da su listovi stariji i žuti, samo ih jednostavno otklonite i ona će i dalje ostati lijepa.

2. Zalijevanje

„Doma treba paziti da nije blizu izvora topline, da nije na propuhu, a kod zalijevanja moramo paziti tako da se supstrat lagano prosuši. To bi bilo negdje oko 2 puta tjedno i poželjno ju je svakodnevno orošavati“, ističe Marijana Tomić, magistra fitomedicine.

Božićna zvijezda, tako lijepa a tako osjetljiva!

Provjeravajte tlo prstom – ako je suho, zalijte biljku. Izbjegavajte prekomjerno zalijevanje koje može uzrokovati truljenje korijena.

3. Redovito orošavanje

Orošavajte biljku kako biste povećali vlažnost i očuvali žive boje listova. Orošavanje biljaka pomaže u održavanju odgovarajuće razine vlage u zraku oko njih, što je ključno za njihovo zdravlje i rast. Mnoge sobne biljke, osobito tropske vrste, potječu iz vlažnih staništa i trebaju visoku razinu vlage. Orošavanje im omogućuje imitaciju prirodnih uvjeta.

4. Produživanje života

Nakon Božića, u najboljem slučaju u veljači, kad biljci otpada lišće treba je orezati i staviti u hladniji prostor da miruje.

„U ljeto i proljeće treba je presaditi u noviju teglicu s novim supstratom i treba ju onda obilnije zalijevati te obavezno jednom tjedno prihranjivati.  A u 10 mjesecu ako želimo da opet cvjeta moramo joj skraćivati dan. To je biljka kratkog dana i moramo joj omogućiti da 8 tjedana bude prekrivena sa kutijom ili nekim tamnim platnom 14 sati dnevno“, kaže doktorica za biljke.

Pet božićnih biljaka kojima možete ukrasiti dom ovih blagdana

5. Poticaj za ponovno cvjetanje

Da bi ova biljka ponovno procvjetala, ograničite izloženost svjetlu na 12 sati dnevno. Držite je u potpunom mraku od 17 do 8 sati, najbolje u kutiji. Taj postupak traje osam tjedana, a rezultati će se vidjeti do studenog.

Uz pravilnu njegu, vaša biljka može postati ponosni ukras vašeg doma za svaki Božić.



Dekoracije i detalji

Stolnjaci inspirirani hrvatskom baštinom hit su u uređenju interijera

Spoj tradicije i suvremenog dizajna unosi toplinu u svaki prostor

Stolnjaci inspirirani hrvatskom baštinom

U vremenu masovne proizvodnje i globalnih brendova, sve je više onih koji traže jedinstvene, lokalno osmišljene proizvode s pričom. Među njima posebno mjesto zauzimaju stolnjaci inspirirani hrvatskom baštinom – spoj nasljeđa, dizajna i suvremene estetike.

Jedna od onih koja čuva tradiciju i prenosi je u svakodnevne domove je Ivana Hađina, koja je zajedno sa svojim ocem ponovno pokrenula izradu stolnjaka s motivima karakterističnim za hrvatsku kulturnu baštinu.

“Moj tata je bio profesor tkanja na Tekstilno-tehnološkom fakultetu. Kad je otišao u mirovinu, pomislio je da više nikad neće tkati. Ja sam tada radila nešto sasvim drugo, ali ideja o oživljavanju proizvodnje motiviranih tkanina došla je spontano,” ispričala je Ivana Hađina.

Stolnjaci inspirirani hrvatskom baštinom hit su u uređenju interijera
Ivana Hađina, tkalja

Prvotna želja bila je proizvodnja tkanina po njezinom dizajnu u inozemstvu, no kvaliteta nije bila zadovoljavajuća. Rješenje su pronašli u Hrvatskoj – kupnjom starog stroja iz jedne zatvorene tvornice, kojeg su pažljivo obnovili kako bi ponovno mogli izrađivati tkanine u malim serijama.

Stolnjaci inspirirani hrvatskom baštinom

Stolnjaci inspirirani hrvatskom baštinom u suvremenim tonovima

Svaka kolekcija stolnjaka temelji se na geometrijskim i etno motivima. Inspiraciju crpe iz bogate hrvatske baštine – od tradicionalnih uzoraka i veza do elemenata iz regionalne tekstilne tradicije.

“Najpopularniji su motivi srčeka – to je prvi uzorak s kojim je moj tata započeo, a koji se i danas najviše traži. Crveno-bijela kombinacija postala je naš zaštitni znak,” istaknula je Hađina.

Za razliku od standardne ponude na tržištu, ovi su stolnjaci izrađeni u malim serijama. To omogućuje veću razinu personalizacije – od izbora boja do veličine i kompozicije uzoraka. Motivi se najprije skiciraju rukom, a zatim tehnički pripremaju za strojnu proizvodnju.

Dizajn koji se prilagođava suvremenim interijerima

Kako bi se stolnjaci inspirirani hrvatskom baštinom uklopili u današnje interijere, Ivana ih prilagođava suvremenim bojama i trendovima.

“Iako tradicija uglavnom poznaje crveno-bijele uzorke, klijenti danas traže i bijele stolnjake za Uskrs, pastelne tonove za proljeće i tople boje za jesen. Trudim se napraviti moderan pomak unutar tradicije,” kaže Ivana.

Ovi stolnjaci ne samo da prenose elemente kulturne baštine, već se i savršeno uklapaju u suvremeno uređene domove.

Oni nisu samo funkcionalan tekstilni dodatak, već i emotivan element interijera – topla poveznica s prošlošću u suvremenom ruhu.

Nastavite čitati

Dekoracije i detalji

Utjecaj mirisa na atmosferu doma: Kako odabrati idealne mirise za dom

Kako mirisi utječu na dom i raspoloženje?

mirisi za dom

Mirisi za dom nisu samo dekorativan dodatak – oni mogu potpuno promijeniti atmosferu prostora i utjecati na raspoloženje. Pravilno odabrani mirisi unose svježinu, toplinu ili opuštanje, a neki čak poboljšavaju koncentraciju i potiču pozitivne emocije.

Aromaterapeutkinja Vesna Genc objasnila nam je kako mirisi nisu samo estetski dodatak, već imaju dublji učinak na ljudsku percepciju.

“Osjet mirisa je vrlo bitan i važan za  nas kao ljude jer nam on zapravo govori o tome što je za nas opasno što je dobro, što nam se sviđa ili ne sviđa.

Kad stavljamo mirise u dom ili želimo da nam dom i lijepo miriše, često zaboravljamo da mirisi ne djeluju samo u smislu stvaranja atmosfere. Kad udahnete nekakav miris onda on prođe kroz naš olfaktorni sustav i dolazi do amigdale gdje se nalazi centar za sjećanje. Zato često uz pojedine mirise vezujemo neka sjećanja koja mogu biti lijepa ili manje lijepa”, rekla je aromaterapeutkinja Vesna Genc.

Kako odabrati odgovarajući miris za dom

Različiti mirisi stvaraju različite atmosfere, pa je važno odabrati one koji najbolje odgovaraju specifičnim prostorijama i željenom učinku.

“Citrusi su jedan fantastičan odabir. I vi doista u citrusima možete od toga da dobijete nešto što je zagrijavajuće i umirujuće, do toga da dobijete nešto što vas može, ajmo to tako reći, ohladiti i što vam može podići koncentraciju.”, kaže Vesna.

Citrusni mirisi:

  • Slatka naranča i mandarina – umiruju, relaksiraju i stvaraju osjećaj topline i vedrine
  • Limun, limeta i grejp – potiču budnost i poboljšavaju fokus
  • Bergamot – unosi senzualnu i elegantnu notu

Cvjetni mirisi:

  • Lavanda – umiruje i pomaže pri opuštanju
  • Geranij – dugotrajan miris koji podsjeća na ružu
  • Ylang-ylang – senzualan i zagrijavajući miris

Prednosti korištenja difuzora

Za ravnomjernu distribuciju mirisa u prostoru preporučuje se korištenje difuzora. Moderni uređaji rade na bazi vode i eteričnih ulja, a miris se raspršuje kroz hladnu paru. Osim što osiguravaju dugotrajan miris, mogu poslužiti i kao dekorativni element u interijeru.

Mirisi za dom – kako ih koristiti u prostorijama

U spavaću sobu ne bi trebalo stavljati nikakve mirise, jer bi mogli naručiti kvalitetu sna, eventualno ukoliko imate problema sa spavanjem staviti lavandu i mandarinu.

Uz ove DIY savjete vaša će kupaonica uvijek lijepo mirisati

Treba voditi računa i o kućnim ljubimcima. Mačke ne podnose mirise, psima možemo oštetiti osjet njuha, papige su jako osjetljive na te mirise. Uvijek kada govorimo o mirisima i o tome čim ćemo zamirisati naš dom, ako imate ukućane ili kućne ljubimce onda treba voditi računa da s tim nekakvim mirisima ne pretjeramo, zaključila je Genc.

Mirisi mogu značajno doprinijeti ugodnoj atmosferi u domu, ali njihov odabir i primjena zahtijevaju pažnju. Bilo da su citrusni ili cvjetni, pravilna kombinacija mirisa može poboljšati kvalitetu života u interijeru, stvarajući prostor ugodan za boravak.

Nastavite čitati

Kolumne

Pratite nas na drušvenim mrežama

Izbor urednice