Dizajn i trendovi
Dizajnerski namještaj nadahnut hrvatskom modernističkom arhitekturom
Prvi hrvatski dizajn brend namještaj slavi 10 godina
Već 10 godina iz Zagorja u svijet odlaze komadi namještaja hrvatskog dizajnerskog brenda. Povodom desetljeća uspješnog djelovanja u Hrvatskoj i svijetu, organizirali su u Meštrovićevom paviljonu u Zagrebu izložbu koja je prikazala njihov dinamičan i strelovit razvoj koji nije omela niti pandemija.
Prvi hrvatski dizajn brend namještaj Prostoria proslavio je 10 godina. Riječ je o namještaju nadahnutom hrvatskom modernističkom arhitekturom koji je u kratkom vremenu dobio brojne međunarodne nagrade, a stoji uz bok najvećim svjetskim imenima kada je u pitanju dizajnerski namještaj.
Prije 10 godina u Hrvatskoj nije postojao suvremeni industrijski dizajn
Iz ove tvrtke ističu kako prije 10 godina ne bismo mogli imati ovakvu izložbu u Hrvatskoj jer nije postojao suvremeni industrijski dizajn. „Prostoria je prva počela integrirati dizajn u razvoj svojih proizvoda što se pokazalo izuzetno uspješnim, jer je ta kvaliteta autentičnog dizjna i kvalitetne proizvodnje prepoznata od stranog tržišta i ohrabrila je vodstvo da nastavi u tom smjeru“, rekla je za Dom na kvadrat povodom izložbe Prostoria 10 njihova voditeljica komunikacija Tatjana Bartaković.
Valja napomenuti kako su se od jedne hale za ojastučeni namještaj u Zagorju, razvili u industrijski centar za proizvodnju svih elemenata namještaja koji s jednog mjesta odlazi u javne i rezidencijalne interijere u čitavom svijetu. Imaju 100 posto vlastitu proizvodnju, koriste puno hrvatsko drvo koje suše u vlatitoj sušari, a metalnu konstrukciju također proizvode sami. Kosriste prirodne tkanine poput vune, pamuka i kože koje su obavezno vrhunske kakvoće i izdržljivosti.
Ističu kako su uspjeh postigli uz jako puno rada te dobru sinergiju i uključenost svih 233 zaposlenika. „Od početka funkcioniramo kao suradnička platforma koja njeguje i potiče kontinuiranu razmjenu znanja i iskustava između svih sudionika u proizvodnji namještaja. Svaki komad namještaja ovdje u Meštrovićevom paviljonu prošao jedan timski rad dizajnera koji su učili kontinuirano tijekom ovih 10 godina kako napraviti što kvalitetnija rješenja jer se ne dizajniramo samo funkciju i ergonomiju nego i udobnost“, ističe Bartaković.
Dizajn namještaja zahtjeva višegodišnja i višemječna istraživanja tehnoloških rješenja
Naglašava i kako dizajnerski namještaj podrazumijeva puno više od lijepe vanjštine. „Dizajn je puno kompleksniji proces, on zahtjeva višegodišnja i višemječna istraživanja tehnoloških rješenja kojim će se taj dizajn ostvariti i uklopiti u jednu serijsku proizvodnju“, rekla je Bartaković.
Upravo zato su cijelu jednu prostoriju na izložbi posvetili temi procesa razvoja proizvoda i materijalima koji se koriste. Tu su postavili anatomski prikaza fotelje Trifinde, jednog od najkompleksnijih njihovih prozvoda. Razvijan je 3 godine, a ima gotovo nevidljivi sklop koji povezuje tri djela ovog proizvoda u jednu skladnu cjelinu.
Revisiting Arhitecture
Na samoj izložbi prvi puta su pokazujali i projekt Revisiting Arhitecture gdje se kroz jedno fotografsko istraživanje osvrću na korijene identitet dizajna ovog dizajnerskog namještaja, a to je Hrvatska modernistička arhitektura.
Istraživački duh i strast prema dizajnu
Kreativnost i inovativnost njihove su glavne smjernice. „Istraživački duh je zapravo dio karaktera osnivača i vlasnika. On je taj jedan entuzijazam i usmjerenje prenio na sve svoje suradnike i ova izložba prostoria 10 će najbolje pokazati strast prema dizajnu i proizvodnji namještaja“, kazala je Bartaković.
Prvi hrvatski dizajnerski brend namještaj putuje u preko 60 zemalja u svijetu i koriste ga veliki broj međunarodnih arhitekata i privatnih osoba. Ovo je pokazatelj hrvatskom društvu da je doista moguće ostvariti kvalitetan i kompleksan projekt i u našoj zemlji, i to projekt koji je prepoznat na međunarodnoj razini.
Arhitektura i dizajn
5 inspirativnih Instagram profila za ljubitelje arhitekture
Ovi Instagram profilu natjerat će vas da se zaljubite u arhitekturu – ako već niste!
U današnjem dinamičnom svijetu, naši prostori oblikuju naše raspoloženje i iskustva, što čini dizajn prostora koji nas okružuje važnijim nego ikad. Na Instagramu nas očekuje čitav svemir estetskih čuda. Nema sumnje da je ova vizualna platforma idealna za ljubitelje arhitekture i dizajna, s mnoštvom prekrasnih fotografija, skica i rendera koji se svakodnevno objavljuju uz inspirativne ideje.
Postoji gotovo previše fantastičnih profila za nabrojati, ali smo izdvojili 5 profila koje morate pratiti ako ste ikada objavu označili hashtagom #architecture.
Arhitektica Helena Alfirević Arbutina: Priča o inspiraciji, strasti i najljepšoj kući u Hrvatskoj
1. Zaha Hadid Architects
Jedna od, ako ne i najpoznatija arhitektonska tvrtka na svijetu, Zaha Hadid Architects ima preko 1,4 milijuna pratitelja na Instagramu. Njihov profil je zadivljujuća kombinacija fotografija, objava i videoisječaka (uključujući video u kojem Pharrell Williams izražava svoju ljubav prema legendarnoj arhitektici).
2. Architecture huntrer
Profilom @architecture_hunter upravlja brazilska arhitektica i urbanistica Amanda Ferber, a na njemu se objavljuju pažljivo odabrane fotografije neke od najljepših arhitektura svijeta. S više od 3,1 milijuna pratitelja, ovaj profil zaista inspirira i vrijedi ga pratiti, čak i ako vas arhitektura i dizajn zanimaju samo površno.
3. Snøhetta
Ovaj norveški studio bavi se arhitekturom, dizajnom krajolika, produkt dizajnom i grafičkim dizajnom, što njihov Instagram profil čini raznolikim. Na njemu se jednako često prikazuju grafike i proizvodi kao i zgrade i strukture. Studio je poznat po stvaranju dijaloga sa svojih 622 000 pratitelja, označavajući fotografije hashtagom #MySnohetta.
4. Architecture competitions
S više od 200 000 pratitelja, Instagram je idealna vizualna platforma za prikaz nevjerojatnih radova pobjednika i finalista Buildnerovih arhitektonskih natječaja. Objave kombiniraju planove i konceptualne crteže s impresivnim renderima koji zasigurno zaslužuju pokoji dvostruki tap.
5. Architizer
Architizer je još jedan Instagram profil kojeg prate više od 1,6 milijuna ljudi. Fokusira na arhitekturu i dizajn, povezan s poznatom platformom Architizer, koja promovira inovativne arhitektonske projekte i profesionalce. Na ovom profilu naći ćete zapanjujuće slike modernih i inovativnih zgrada diljem svijeta, kao i istaknute projekte koji slave kreativnost i funkcionalnost u arhitekturi.
Kuća Nodi proglašena je najuspješnijim ostvaranjem stambene arhitekture u Hrvatskoj
Dizajn i trendovi
Pet zanimljivih ideja kako tapetama osvježiti i obogatiti prostor
Ako pratite trendove, ovo su popularni motivi tapeta.
Trendovi u dizajnu tapeta obično nisu prolazni. Za razliku od promjene boje zidova, odabir tapeta ne samo da iziskuje veći trošak, već i zahtjevniju primjenu (i uklanjanje).
To znači da su trendovi tapeta obično širi i više usmjereni na stvaranje određenog ozračja u interijeru nego na određenu boju ili uzorak. Pa, koji stilovi su popularni u 2025.?
“Gdje smo prije viđali moderne, apstraktne dizajne, sada je prisutan jasan pomak prema klasičnim motivima, čak i u suvremenim domovima,” kaže Hugh Metcalf, urednik časopisa Livingetc. “Ti motivi variraju od detaljnih freski do tradicionalnih botaničkih printeva, ali primjetan je trend u smjeru ovakvog dizajna interijera.”
U nastavku donosimo neke od stilova tapeta koje inspiriraju dizajnere (i nas) za nadolazeću godinu.
1. Tapete na stropovima
Ideje za tapete na stropovima nastavljaju rasti u popularnosti u 2025. To je trend koji sve češće viđamo posljednjih godina, ali ove će godine doseći nove visine s odvažnim, upečatljivim dizajnima koji privlače pogled na “peti zid.“
2. Cvjetni uzorci
Cvjetni uzorci predstavljaju vječnu klasiku, ali najnovije zidne tapete s cvjetnim motivima donose uzbudljive boje i intrigantne detalje, vodeći prirodu u gotovo nadnaravnom smjeru. Zamislite dramatične, zavodljive i glamurozne cvjetne dizajne s dozom hrabrosti. “Definitivno primjećujemo porast interesa kod ljudi koji žele unijeti boju i prirodu u svoj dom,” kaže dizajnerica tapeta Niki Bergen, suosnivačica studija Superflower Studio, prikladnog naziva. “Naravno, uzorci i cvjetne tapete nisu novost, ali potraga za ljepotom i unos prirodnih elemenata u interijere nedavno je u porastu.”
3. Retro tapete
Retro se vraća. Interijeri inspirirani 70-ima u bogatim bojama poput narančaste, zelene, smeđe i žute sve su popularniji u dizajnu doma, pa nije iznenađenje da se pojavljuju i u interijerima. Razmislite o dodavanju ovih uzoraka na neočekivana mjesta poput tapeta u predsobljima ili kuhinjama.
“Jedan od trendova kojem se najviše radujemo je povratak 70-ih,” kaže Ross Taylor, suosnivač dizajnerskog studija The Curious Department. “Iako uzorci tapeta iz 70-ih mogu biti nevjerojatno odvažni, često vidimo da se oživljena razdoblja izražavaju u potpuno novim paletama boja.”
Uredite prostor u stilu 70-ih: Ovo su pravila koja je dobro slijediti
4. Veliki uzorci
Veći uzorci koji ostavljaju dojam popularni su za dramatične interijere. “Tapete s velikim uzorcima su popularan dizajn koji unosi pravi statement u prostoriju,” kaže Patrick iz Farrow & Ball. “Ovi upečatljivi uzorci izvrsni su za stvaranje suvremenog izgleda u prostoriji te pružaju gotovo muralni efekt. Također, mogu pomoći da mali prostori djeluju intimnije, dok u većim sobama dodaju zanimljivost stvaranjem dodatnog sloja uzorka.”
Umjesto ukrasne tapete isprobajte direktan ispis slike na zid – genijalno izgleda!
Kada koristite ovu vrstu tapeta u spavaćoj sobi ili kuhinji, sjetite se odabrati umanjene uzorke kako bi nadopunili ostale elemente u prostoru. Ne želite da prostor izgleda prenatrpano. Upotrijebite tapete kao sidro, i oblikujte dizajn oko njih.
You must be logged in to post a comment Login