Dizajn i trendovi
Upoznajte arhitekticu Sandru Meštrović, zaljubljenicu u visoku modu i interijere
Arhitektica čiji dizajn oduševljava
Za Sandru Meštrović, dipl. ing. arh., i dizajnericu interijera kažu da je vizionarka čiji dizajn priča posebnu priču. Što nije niti čudno jer studij scenografije koji je, između ostalog, završila, pomaže joj kreirati različite scene u interijeru i ostaviti posjetitelje bez daha…
Sandra, kako je arhitektura pronašla put u vaš život?
Pa mislim da sam s njom rođena. Jer nekako već kao dijete sam pokazivala sklonosti prema likovnom izričaju i oblikovanju i mislim da je arhitektura pronašla mene jer sam već u petom osnovne znala da ću ja biti arhitektica i da ću raditi ljudima kuće i domove.

Sandra Meštrović
Arhitekturu ste diplomirali u Zagrebu, studij ste nastavili u Firenci, a zatim u Milanu
Tako je. U Firencu sam zapravo došla po neko novo radno iskustvo i krenulo je ta profesionalna karijera u Firenci i zbog dozvole boravka sam odlučila upisati likovnu akademiju.
Svakako oduvijek sam željela upisat likovnu akademiju barem jednu godinu da se malo oslobodim tih okova u koje nas studij arhitekture ipak smješta. I na kraj, ne samo da sam upisala nego sam uz rad i završila sve četiri godine i to s izvrsnim rezultatima, moram se pohvalit.
Koliko je taj studij scenografije zapravo utjecao na vas kasnije i na vaš dizajn interijera?
Pa jako puno. Najviše na razmišljanje o svjetlu. Jer kroz, u scenografiji je svjetlo važno, a i zapravo svi prostori u kojima boravimo i privatni i poslovni, imaju više dnevnih scenografija, noćnih, večernjih i dosta na tome radim kao ugođaj ali isto tako i kao oblikovanje prostora. Svjetlo jako puno može oblikovat prostor. Tako da onda u svojim projektima, ne samo da se bavim opremanjem namještaja, nego sa tim svjetlom, baš idem onako do kraja, svaku lampu pomno odaberem, iako se kod mene lampe baš puno ni ne vide, više se vidi svjetlo. I što radi.


Što ste donijeli iz Italije sa sobom, iz tog radnog iskustva u Italiji u Zagreb?
Sad bi prvo rekla način života i spajanje ono ugodnog i korisnog, šta Talijani odlično rade, to mi prvo pada na pamet, ali da i u poslu isto tako, pokušavam cijelo vrijeme spojit to ugodno i korisno, uživat u procesu, radujem se svemu, radujem se svakoj fazi, a mislim da sam u Italiji jezik koji sam govorila koji je taj nekakav profinjeni, da sam ga tamo onako naučila perfektno, mislim na jezik u arhitekturi u interijerima specijalno.
I ta visoka moda, koja je stvarno vrlo specifična za Italiju i da ste se našli u središtu te mode, kakav je to zapravo bio osjećaj, pogotovo za jednu mladu ženu?
Meni je to bila onako najviša stepenica u interijerima za ono što sam ja još htjela naučiti i savladat. Visoka moda traži, ima određena pravila, izlaganje jako malo komada odjeće na policama tako da taj dizajn interijera tu stvarno dolazi do vrhunskog izražaja. Uz to rasvjeta mora biti savršena, točno pozicije na kojima se postavlja rasvjeta, da ne radite sjenu, da je dobro osvjetljeno, da u garderobi gdje će vam biti svjetlo, da se ne predomislite kad nešto probate i tako ima puno tih štoseva sitnih i to je jednostavno meni postao moj jezik, više o tome ne razmišljam nego jednostavno znam kako ću neke stvari raditi, to je velika škola.



Kad sami sebi uređujete nešto, kako to izgleda, koliko se to razlikuje?
To je najteže. Zato što je moj budžet u pitanju. A kriteriji su mi visoki ali budžet ne prati moje kriterije tako da tu sam baš na mukama. Evo sad sam imala situaciju da sam pokušavala napravit nešto kao ekonomično, ali sam zaključila da ja to neću moći gledat i onda sam sve mijenjala tako da sam napravila dupli trošak. Dobra škola, neću više tako.
Što je najveća inspiracija u vašem životu?
Trenutačno moja kćer. Ali, oduvijek je bila moja obitelj, otok Drvenik Veli, zajednička ljeta i slobodni trenutci na Drveniku i djedovina neka tamo koja je potpuno odvojena od civilizacije, malo robinzonska i to mi je moj zen.
Čisto more i taj poseban miris zraka na Drveniku. Da, da, i zvukovi i na proljeće miris cvijeta naranče, pa cvjetovi kad procvjetaju mendule pa kad su onako cijela stabla ta, ljeto opet ima druge svoje, samo cvrčke čuješ ali toliko da ih više ne čuješ, onda ta noć, dočekaš noć sa onom tišinom, gledaš zvjezdano nebo kakvog ovdje nema tako da to su meni neke moje onako zvijezde vodilje.


Vide li se te zvijezde vodilje u vašim interijerima?
Ja vjerujem da se vide. Jer to bi ja svakom htjela priuštit.
Jako mi se sviđa energija kojom vi zapravo pristupate svojim interijerima i sve one interijere koje ste vi radili, koje znam, svi baš odišu nekom posebnošću, što to zapravo unosite u prostor?
Mislim da jesam vizionar, kako većina i kaže za mene i ta strast nekako prema tom da to ispadne stvarno tako dobro kao što ja to vidim odmah u glavi i s tim valjda zarazim često i cijeli tim i same izvođače, nikom na početku nije jasno šta rade i nekad mi kažu, e mislio sam da si ovaj put pogriješila, ali na kraju, sad mi je tek jasno, uvijek ono do kraja treba doći da vide da je to kao dio neke cjeline i da ima svoju priču. Sve mora imati svoju priču.

Postoji li neki projekt koji niste radili, a da bi ga baš voljeli raditi?
Pa zapravo, svjetionik mi je uvijek bio pojam. Radila sam jedan workshop na temu baš sa Talijanima u Hrvatskoj u Splitu smo ga organizirali, na temu svjetionik kao oaza za bijeg od buke, od civilizacije, ne za bijeg stalni bijeg, nego bijeg u smislu da to je ono što meni moj Drvenik služi, da tamo dođem i uvijek posložim kockice na tvorničke postavke, da me ništa u životu ne može izbacit iz takta, promijenit, da znam tko sam i to se svaki put tamo složi. Mislim da svak treba tako neki svjetionik.
Intervju vodila: Jasmina Franjić
Dizajn i trendovi
Sedam zanimljivih ideja kako tapetama osvježiti i obogatiti prostor
U nastavku donosimo neke od stilova tapeta koje inspiriraju dizajnere (i nas) za nadolazeću godinu.

Trendovi u dizajnu tapeta obično nisu prolazni. Za razliku od promjene boje zidova, odabir tapeta ne samo da iziskuje veći trošak, već i zahtjevniju primjenu (i uklanjanje).
To znači da su trendovi tapeta obično širi i više usmjereni na stvaranje određenog ozračja u interijeru nego na određenu boju ili uzorak. Pa, koji stilovi su popularni u 2025.?
U nastavku donosimo neke od stilova tapeta koje inspiriraju dizajnere (i nas) za nadolazeću godinu.
1. Tapete na stropovima
Ideje za tapete na stropovima nastavljaju rasti u popularnosti u 2025. To je trend koji sve češće viđamo posljednjih godina, ali ove će godine doseći nove visine s odvažnim, upečatljivim dizajnima koji privlače pogled na “peti zid.“
2. Tapete u kupaonicama
Tapete su najnoviji hit u uređenju kupaonica.
Njihovo postavljanje i mijenjanje jednostavnije je od postavljanja keramičkih pločica, a imaju moć u potpunosti promijeniti vizuru kupaonice.
Posebno su popularne tapete s uzorcima, uz koje je poželjno kombinirati neutralne boje. Izborom tapeta možete na jednostavan način postići izgled, odnosno stil kupaonice kakav želite. Prednost tapeta je i to što, ukoliko vam nakon nekog vremena dosade, tapete uvijek možete jednostavno – zamijeniti.

3. Cvjetni uzorci
Cvjetni uzorci predstavljaju vječnu klasiku, ali najnovije zidne tapete s cvjetnim motivima donose uzbudljive boje i intrigantne detalje, vodeći prirodu u gotovo nadnaravnom smjeru. Zamislite dramatične, zavodljive i glamurozne cvjetne dizajne s dozom hrabrosti.
Grandmillennial ili ‘baka chic’: Povratak klasike u interijere
4. Retro tapete
Retro stil vraća se na velika vrata. Interijeri inspirirani 70-ima u bogatim bojama poput narančaste, zelene, smeđe i žute sve su popularniji u dizajnu doma, pa nije iznenađenje da se pojavljuju i u interijerima. Razmislite o dodavanju ovih uzoraka na neočekivana mjesta poput tapeta u predsobljima ili kuhinjama.
Uredite prostor u stilu 70-ih: Ovo su pravila koja je dobro slijediti
5. Veliki uzorci
Veći uzorci koji ostavljaju dojam popularni su za dramatične interijere. Ovi upečatljivi uzorci izvrsni su za stvaranje suvremenog izgleda u prostoriji te pružaju gotovo muralni efekt. Također, mogu pomoći da mali prostori djeluju intimnije, dok u većim sobama dodaju zanimljivost stvaranjem dodatnog sloja uzorka.”
Umjesto ukrasne tapete isprobajte direktan ispis slike na zid – genijalno izgleda!
Kada koristite ovu vrstu tapeta u spavaćoj sobi ili kuhinji, sjetite se odabrati umanjene uzorke kako bi nadopunili ostale elemente u prostoru. Ne želite da prostor izgleda prenatrpano. Upotrijebite tapete kao sidro, i oblikujte dizajn oko njih.
6. Poigrajte se geometrijom
Geometrijski uzorci unose energiju u prostor i stvaraju vizualni ritam koji privlači pažnju. Od jednostavnih i minimalističkih do složenih i hrabrih uzoraka, geometrijske tapete mogu se uklopiti u različite stilove uređenja.
7. Naglasite zid monokromnim tapetama
Akcentni zidovi dodaju zanimljivost i stvaraju vizualne točke u manjim prostorima. Jedan akcentni zid omogućuje da snažna izjava bude sadržana u malom prostoru.
Dizajn i trendovi
Namještaj zaobljenih linija popularan je trend u dizajnu interijera: Evo kako ga primijeniti u prostoru
Za postizanje osjećaja mira i sigurnosti u vašim životnim prostorima, isprobajte ove ideje za uređenje s udobnim, zakrivljenim namještajem

Odabir namještaja koji dobro izgleda ključan je faktor, ali imati namještaj koji je udoban je još je važnije. Kako smo posljednjih godina više boravili kod kuće, udobnost je postala najvažnija, a stilovi namještaja su se prilagodili. Zaobljeni kutovi, mekani rubovi i lučni oblici sve su češći kod trgovaca namještajem.
Privlačnost namještaja zaobljenih linija svodi se na jednostavnu psihologiju: Naši mozgovi prirodno su privučeni kružnim oblicima i zaobljenim linijama, koje povezujemo sa sigurnošću i smirenošću. Ovo su neki od načina za uključivanje zakrivljenog dizajna i u vaš dom.
1. Birajte umirujuće boje
Poboljšajte smirujuća svojstva zaobljenog namještaja bojama koje također djeluju umirujuće. Potražite inspiraciju u prirodi i unesite nijanse koje podsjećaju na zemlju, šumu ili nebo.
Te boje možete primijeniti kroz sam namještaj ili stvoriti spokojnu pozadinu s bojama zidova, zavjesa, podova i drugim elementima u umirujućim tonovima.
Psihologija boja: Kako boje utječu na naš prostor i emocije
2. Stvorite cirkularni raspored namještaja
Postignite skladan izgled s rasporedom namještaja koji prati konture vašeg zaobljenog namještaja. Za opuštenu grupu za sjedenje, postavite namještaj u krug oko središnje točke.
Tehnička razrada namještaja – više prostora, manje problema
U ovom dnevnom boravku, zakrivljeni kauč i stolice okružuju okrugli stolić, stvarajući ugodan raspored namještaja savršen za razgovor.

3. Uvedite prirodne teksture
Zakrivljeni oblici često se pojavljuju u prirodi, pa je uvođenje drugih elemenata iz prirode prirodan način da zaokružite ovaj trend.
Uključite organsku teksturu s namještajem i dodacima izrađenim od materijala kao što su drvo, kamen i prirodna vlakna. Kombinirajte različite grube, glatke, hrapave i mekane teksture kako biste rekreirali ravnotežu pronađenu u prirodnom svijetu.

4. Osmislite kutak za opuštanje
Zakrivljeni namještaj idealan je za prostore namijenjene opuštanju.
Odaberite stolicu ili ležaljku s mekanim jastucima i zaobljenim rubovima kako biste stvorili ugodan kutak za čitanje ili opuštanje. Dodajte sobne biljke, zidne umjetnine i udoban jastuk za miran, personalizirani kutak.
