Događanja
Održan Open House Zagreb
Open House Zagreb dio je svjetske mreže festivala Open House Worldwide čiji je cilj poticanje boljeg razumijevanja arhitekture izvan struke. Zamišljen je kao promocija najatraktivnijih zagrebačkih arhitektonskih djela i susret građana s arhitektima, građevinarima, investitorima i vlasnicima objekata.
I to na način da građani uđu u odabrane objekte, da ih pogledaju, da zajedno sa stručnim vodstvom porazgovaraju, uđu u dijalog o tome što je stanovanje, na koji način se ono može graditi i kako se može razvijati, ispričala je kreativna direktorica Festivala, Dubravka Vrgoč.
35 odabranih
Ocjenjivački sud čine arhitekti, jedna dizajnerica i kreativna direktorica Festivala Dubravka Vrgoč. Za prvu sezonu odabrali su 35 arhitektonskih objekata u različitim dijelovima grada.
Od povijesnih, baštinskih, suvremenih pa sve do stambenih objekata. Od bazena, parkova, banaka, arhiva, dijelova grada. Dakle trudili smo se da bude jako raznoliko i da budu ona mjesta koja na neki način određuju ovaj grad, a koja nismo mogli vidjeti do sada u punom svjetlu, objašnjava Vrgoč.
Tomislava Blatnik, izvršna ravnateljica Festivala objasnila je kako su kriteriji bili ti da među odabranim objektima bude recentne, kao i povijesne ahitekture, ali i elemenata urbanizma. Dugave su jedan lijepi primjer preko primjerice zgrade Seecel i osnovne škole Središće.

Zgrada Seecel jedno je od najnovijih ostvarenja zagrebačke arhitekture, a sastoji se od brojnih kubusa koji su raspoređeni kroz tri različite namjene – uredski, edukacijski i hotelski sklop. Zatim su tu Popov toranj i Zvjezdarnica, sakralni i javni prostor Gornjeg grada – Kamenita vrata, crkva sv. Katarine, crkva sv. Ćirila i Metoda, Jezuitski trg, Gradska vijećnica Grada Zagreba, Hrvatski državni arhiv i mnoge druge građevine.

Hrvatski Državni arhiv je i hram pismenosti na našim prostorima. Sama zgrada je pravokutnoga oblika, duga 80 i široka 50 metara, a velika čitaonica na primjer duga je 30 metara, široka 15 i visoka 30. Lampe i lusteri su izrađeni u Beču od pozlaćene mjedi i vrhunskoga kristala. Zgrada je i dom velikih umjetnina velikih hrvatskih umjetnika kao npr. i samoga Vlahe Bukovca, objasnila je Blatnik.

Doprinos građana
Odabrani objekti nastali su u različitim vremenskim periodima i predstavljaju arhitektonski pomak u oblikovnom, estetskom i funkcionalnom smislu. Stručno vodstvo opisalo je sve ono što je važno za određenu zgradu, a volonteri su uvodili posjetitelje u objek.
Naša je želja da se u sljedećim godinama Festival razvije i da ne bude samo prezentacija nekih objekata nego i edukativni sadržaj. Da zajedno s djecom, a potom i samim građanima razmišljamo o izgledu grada i da sami pridonesemo tome kako će izgledati grad u kojem živimo, ističe Dubravka Vrgoč.
Osim povijesnih i kulturnih, svoja vrata su otvorili i stambeni prostori Grada Zagreba. Svima dobro poznat Vitićev šareni neboder, drveni neboder Drage Iblera, zatim Galićeva zgrada u Vukovarskoj i Galićeva zgrada kemikalija na Svačićevom trgu.



Skrivena arhitektura
Festival usmjerava na promišljanje o vrijednostima grada, kao i o ulozi stanovnika u njegovu stvaranju.
Arhitektura koja je od kulture umjetnosti možda jedina grana u kojoj nemamo cjelokupni udio, odnosno nemamo pogled na njega jer je skrivena, da bude dostupna onima koji žive u tom gradu i onima koji prolaze kraj tih objekata gotovo svakodnevno, naglasila je Vrgoč.
Arhitektura Grada Zagreba neopisivo je bogata i važno ju je čuvati i planski kreirati u budućnosti kako bi održala svoju bogatu prostornu, kulturnu i turističku vrijednost.
Događanja
ISH 2025: Sajam u znaku održivosti i energetske učinkovitosti
Donosimo najnovija rješenja za grijanje, ventilaciju i vodu s ISH sajma

Na najvećem europskom sajmu grijanja, klimatizacije, sanitarija i kupaonske opreme – ISH 2025 – održivost nije bila samo tema. Bila je okosnica svega prikazanog.
Pod motom „Rješenja za održivu budućnost“, međunarodni sajam grijanja, klimatizacije hlađenja i kupaonske opreme, ISH 2025, usredotočio se na pitanja ključna za spomenuti sektor u vidu zaštite klime. Tako su na sajmu predstavljeni sanitarni koncepti za optimizaciju potrošnje vode, energetski učinkoviti sustavi za smanjenje emisija CO2, najnovije tehnologije za poboljšanje kvalitete unutarnjeg zraka te pametna automatizacija za visoku kontrolu potrošnje energije.

ISH 2025 u Frankfurtu: Pametna rješenja za održivu budućnost
Industrija je jasno pokazala smjer – pametni sustavi, ušteda resursa i maksimalna učinkovitost.
„ISH se održava svake druge godine i spada među najveće sajmove ovoga tipa u svijetu,“ rekao je Leon Šikulec, voditelj rezidencijalne prodaje u Daikinu. „U pravilu svi veći proizvođači sudjeluju kako bi predstavili svoja postignuća u zadnje dvije godine.“
Na sajmu su sudjelovale i dvije hrvatske tvrtke – Lipovica i Centrometal, potvrđujući da Hrvatska ima što pokazati kad je riječ o inovacijama u energetici.

Prikaz tehnologija koje čuvaju energiju i vodu
Sajam je bio prepun rješenja za optimizaciju potrošnje vode i energije, smanjenje emisija CO₂ te poboljšanje kvalitete zraka u zatvorenim prostorima.
„Izložbeni prostor nudio je sveobuhvatan pregled najnovijih dostignuća za energetsku učinkovitost i pametno upravljanje zgradama“, istaknuto je u prilogu.
„ISH je najveći sajam u našoj industriji u Europi,“ naglasila je Martina Džoja Barišić, direktorica regije Mediteran za Grohe. „Izuzetno nam je bitno povezati se s postojećim i budućim poslovnim partnerima i kupcima, pokazati što znači Grohe – kroz održivost, i kroz dizajn.“

Održivost kao stvarna strategija, ne klauzula
ISH 2025 još je jednom pokazao kako se vrhunski dizajn, funkcionalnost i održivost sve više povezuju i nadopunjuju. To je osobito bilo vidljivo u sektoru kupaonica gdje su predstavljeni moderni kupaonski koncepti s resursno učinkovitim materijalima.
„Stalno dolaze posjetitelji koji žele vidjeti nešto novo,“ rekao je Ivica Družijanić, projektni menadžer tvrtke TECE. „Imamo jako puno za pokazati – i sklapaju se veliki poslovi.“
Kupaonice, sanitarije, sustavi grijanja – sve je prožeto idejom odgovornog korištenja resursa.

„Za nas je održivost stvarna vrijednost“
Grohe, Daikin, Roca i mnogi drugi nisu samo izlagali proizvode – predstavljali su filozofiju poslovanja.
„Održivost se uistinu provlači kao poruka kroz cijeli naš štand“, rekla je Martina Džoja Barišić. „Ali ne samo radi sajma – nego radi našeg poslovanja koje uistinu teži ka održivosti.“
Klimatske promjene jedan su od najvećih izazova današnjice, a građevinski sektor u njemu ima jako veliku ulogu. Od ukupne količine štetnih emisija u Europi, oko 38 posto proizvedu građevine. Zato su inovativna tehnologija, obnovljivi izvori energije i inteligentni sustavi za upravljanje ključni da bismo ostvarili svoje zadane klimatološke ciljeve. A svoja rješenja predstavilo je više od 2000 izlagača iz 54 zemlje na ISH sajmu održanom u Frankfurtu.
Događanja
Ne propustite! Besplatne radionice ekspresivne art terapije u Zagrebu
U Zagrebu se održava ciklus besplatnih radionica ekspresivne art terapije. Saznajte kako se prijaviti!

U suradnji Galerije Miroslav Kraljević i restorana OAZA Joyful Kitchen, od 27. ožujka do kraja travnja 2025. održavaju se besplatne likovne radionice pod nazivom “Ekspresivna art terapija“. Program je namijenjen svima koji žele kroz kreativni proces istražiti svoje emocije, unutarnje obrasce i osobni razvoj.
Radionice se održavaju četvrtkom od 17:30 do 19:30 sati u prostoru OAZA Joyful Kitchena, u Radićevoj 9 u Zagrebu, a dolazak je potrebno prethodno najaviti.
Termini održavanja su: 27.3., 3.4., 10.4., 17.4., 24.4. i 29.4.
Što donosi ekspresivna art terapija?
Program obuhvaća šest tematski oblikovanih susreta koji povezuju psihološku refleksiju i vizualno izražavanje, pod vodstvom Tare Beate Racz, diplomirane psihologinje, akademske slikarice i likovne terapeutkinje.

Kroz crtanje, slikanje, kolaž i simboličko izražavanje, sudionici će istraživati teme poput unutarnjeg svijeta, međuljudskih odnosa, donošenja odluka i osobnog identiteta.
Kuća Kreativnosti: Prostor gdje umjetnost postaje dio svakodnevice
Ovi susreti ne predstavljaju psihoterapijski tretman u užem smislu “art psihoterapije”, već nude likovno-ekspresivni pristup usmjeren na osobni rast, emocionalnu svjesnost i samorazumijevanje kroz kreativni rad u podržavajućem okruženju. Kroz crtanje, slikanje, kolaž i simboličko izražavanje, sudionici će istraživati teme poput unutarnjeg svijeta, donošenja odluka, međuljudskih odnosa, prošlosti i osobnog identiteta.
Kako sudjelovati?
Program je otvoren za sve punoljetne osobe, bez obzira na prethodno umjetničko iskustvo. Nije važno “znati crtati” – naglasak nije na estetskom rezultatu, već na autentičnom izrazu i osobnom doživljaju procesa.
Svaki susret uključuje kratku uvodnu vježbu, samostalni kreativni rad i vođenu refleksiju. Sudjelovanje je potpuno besplatno, a sav je materijal osiguran. Moguće je sudjelovati na pojedinačnim radionicama ili kontinuirano pratiti čitav program, ovisno o osobnim interesima i raspoloživosti.

Broj mjesta je ograničen, a prijave su obavezne putem poveznice:
https://shorturl.at/hJefj
Završno okupljanje predviđeno je za 30. svibnja, u obliku pop-up izložbe u Galeriji Miroslav Kraljević. Sudionici će imati priliku predstaviti svoje radove i osobne procese nastale tijekom radionica.
Za dodatne informacije posjetite stranice Galerije Miroslav Kraljević:
https://g-mk.hr/vijesti/art-terapija/
il pišite na: info@g-mk.hr