Povežimo se

Gastro

Luk bijeli (češnjak – alium sativum)

Češnjak ili bijeli luk pripada najstarijoj tradiciji vrtnoga i začinskoga bilja čovječanstva. Odakle potječe još se nagađa, ali se stavlja među pojedine azijske narode koji su veoma dugo živjeli jer su uživali blagodat češnjaka

Nema naroda koji ga nije opjevao i dao mu posebno mjesto u vlastitoj povijesti i tradiciji kulinarstva, ali i zdravstva. Čak se kaže da su ga rimski carevi zapovijedali uzimati vojnicima prije borbe da budu čiliji i odvažniji.

Medicina, iako ga nije do kraja istražila, kaže da je on najzdraviji začin, odnosno povrće. On sadrži eterična ulja, fosfor i antibiotik alicin. Veoma je važan za ljude koji su izloženi smogu, odnosno nedostatku kisika jer on pomaže i olakšava unošenje kisika. To isto vrijedi i za pušače, samo trebaju znati kada se pomiješa miris duhana i miris češnjaka (ako ih smijemo zvati mirisima posebno ujutro) tko će biti uz njih. No, i oni trebaju znati da češnjakov selen pomaže protiv raka i zato ga trebamo svi koristiti.

Upravo miris je onaj koji odbija češnjak za češću uporabu u zelenom stanju. Ali kada uklonite miris iz njega uklonili ste sve. Možete ga u apotekama i trgovinama naći u prahu, ali to je daleko od češnjaka. Možda je najbliže prirodnom i svježem češnjaku sušenje češnjaka: očisti se zdravi češnjak i nareže na ploške i stavi sušiti u hladu. Kada se lijepo osuši onda se samelje i pospremi u staklenke. Tako najmanje gubi od svoje ljepote i koristi.

Kuhinja je nezamisliva bez češnjaka počevši od juha, preko variva, umaka i tolikih priloga. Priprema mesa za sušenje je nezamisliva bez češnjaka kao i sva jela od divljači, pa marinirana jela, mesni i riblji roštilji…. Ako hoćeš pravi miris u kuhinji onda na vrelo ulje baci koji češanj češnjaka i kada počne žutiti ili rumeniti odstrani ga i nastavi stavljati ostalo povrće za pirjanje. Pazite da uvijek češnji budu zdravi i cijeli jer star češnjak sa pjegama ili crnim prugama će vam pogoršati vaše jelo, a nećete znati od čega je.

Mi ga u samostanu koristimo na svježoj salati od špinata bez peteljki, po matovilcu i u zadnje vrijeme po sitno rezanoj salati kisela kupusa. To smo prenijeli iz Bosne. Još u salatama ga koristimo po pečenim paprikama i salati od mahuna.

 

Češnjak Dom2

 

Loša je mana svih nas što ga malo jedemo i preko oka gledamo one što se čuju češnjakom. Ovdje se trebamo navikavati malo više jedni na druge i na sam češnjak da mu ne bismo postali neprijatelji, jednom takvom prijatelju. Pogledajte malo Talijane, Nijemce ili Mađare koji se neće nikada ispričati jer su jeli ili se čuju češnjakom. Imaju i pravo! Imamo se mi za što u životu uvijek ispričati, a ne za jednu Bogom danu, ovako lijepu biljku.

Kako se osloboditi mirisa, a sačuvati korisne sastojke

Dr G. Calebrese član EU nutricionističkoga saveza kaže da se može češnjak uviti u aluminijsku foliju i ubaciti u vrelu vodu dvije minute, potom ga izvaditi i ohladiti u hladnoj vodi i takvoga ga konzumirati. On tvrdi da tako gubi preko 50% svoga mirisa a u isto vrijeme da sačuva 80-90% svoje korisnosti u svim svojim sastojcima. On drži češnjak tako korisnim da bi ga, kaže, držao u ljekarnama i tako ga još više udomaćio u svaku osobu, obitelj i narod.

Češnjak je općenito koristan: smanjuje nivo masti u krvi i sprječava arteriosklerozu, pomaže u tegobama kod proširenja vena, ublažava poteškoće kod hemoroida, jača srce i krvotok, uništava gljivice i bakterije u crijevima, snižava krvni pritisak, povećava sposobnost koncentracije (ne i drugima oko tebe), usporava proces starenja; pa ti sada reci neću jesti češnjak jer se nadaleko čuje, a dobar glas, kažemo, da se nadaleko čuje. Pa neka tako i bude!

Međutim, slušajući stručnjake u zadnje vrijeme i znanstvena dostignuća na području češnjaka zacijelo se samo jedno može zaključiti, a to je da češnjak ničemu nikada i nikako ne škodi, a da je toliko ljekovit i opjevan, opet stručnjaci kažu samo radi njegove lijepe arome u kuhinji sa kuhanjima i pečenjima, a sve ostalo je za dokazati ili opovrgnuti. Na primjer kaže se da snižava krvni pritisak. Točno, ali se isto kaže samo u slučaju da danas pojedete svježih petnaest do osamnaest češnjaka, a to, priznajmo, da nam odmah zavrti glavom. Slično je i sa drugim receptima i tvrdnjama. Ovo pišem poslije jedne stručne emisije o češnjaku 21. XI.2006. Ostao sam malo razočaran, ali veoma brzo mi se vratila stvarna slika s mnogo manje preuveličavanja o još ovoj lijepoj i korisnoj biljci i dodatku jelima u ljudskoj prehrani.

Češnjak se koristi i za razne narodne i tradicionalne lijekove. Preparat se pravi ovako. Oguli se 250 grama češnjak izreže ih se i stavi kroz 14 dana u jedan litra rakije jake 45 gradi na temperaturi od 30 Celzija. Dobro se začepi i učvrsti da ne izbije čep. Tijekom dana treba više puta protresti bocu(e). Poslije 14 dana preparat se procijedi i takav može stajati mjesecima i više. Ove kapi se uzimaju za mnoge bolesti.

Također se tvrdi da se češnjaku može dodati 10% ulja od žestoke metvice da će izgubiti svoj neugodni miris, ali da neće izgubiti korisna svojstva. Pomalo upitno, zar ne?

Dr G. Calebrese član EU nutricionističkoga saveza kaže da se može češnjak uviti u aluminijsku foliju i ubaciti u vrelu vodu dvije minute, potom ga izvaditi i ohladiti u hladnoj vodi i takvoga ga konzumirati. On tvrdi da tako gubi preko 50% svoga mirisa a u isto vrijeme da sačuva 80-90% svoje korisnosti u svim svojim sastojcima.

On drži češnjak tako korisnim da bi ga, kaže, držao u ljekarnama i tako ga još više udomaćio u svaku osobu, obitelj i narod.

 

 

Recept iz knjige: FRATARSKA KUHINJA u slici i riječi

Autor knjige: Fra Franjo Mabić

Kliknite kako biste komentirali

You must be logged in to post a comment Login

Ostavi komentar

Gastro

Janjolinka radi najbolje krafne! Isprobajte i vi!

Ovo je najbolji recept za krafne koji ćete ikada probati

Food blogerica Janja Benić, poznatija kao Janjolinka, otkrila nam je svoj recept za krafne koje su pravi hit.
Prozračne, mekane i savršeno punjene – tajna njihovog savršenog okusa leži u pažljivo biranim sastojcima i hladnoj fermentaciji, koja tijestu daje posebnu teksturu i bogatstvo okusa.
U nastavku donosimo recept, kako biste i vi kod kuće napravili najfinije krafne.

recept za krafne

Recept za krafne (za 18 krafni od 50 g)

Osnovno tijesto:

  • 510 g brašna za dizana tijesta (Čakovečki mlinovi)
  • 9 g soli
  • Korica pola limuna (neprskanog)
  • 150-155 g jaja (3 jaja srednje veličine)
  • 1 žličica ekstrakta vanilije
  • 1 žlica ruma
  • 15 g svježeg kvasca
  • 120 g hladne vode
  • 45 g šećera
  • 120 g hladnog maslaca

Priprema tijesta

1. Aktivacija kvasca
U manjoj zdjelici pomiješajte kvasac, malo brašna, šećer i hladnu vodu. Promiješajte i ostavite nekoliko minuta da se aktivira.

2. Spajanje sastojaka
U zdjelu miksera stavite jaja, preostalu vodu i rum. Dodajte brašno i sol, ali ih držite odvojeno od kvasca.

3. Miješanje i dodavanje maslaca
Koristeći mikser s kukom za tijesto, miješajte dok se ne formira kugla. Postupno dodajte hladni maslac narezan na listiće. Mijesite dok tijesto ne postane glatko i elastično.

recept za krafne

Dizanje tijesta i oblikovanje krafni

  1. Prvo dizanje: Ostavite tijesto pokriveno na sobnoj temperaturi 2-2,5 sata, dok ne udvostruči volumen.
  2. Hladna fermentacija: Nakon prvog dizanja, premijesite tijesto i stavite ga u hladnjak na 6-24 sata. Ova faza poboljšava okus i strukturu tijesta.
  3. Oblikovanje krafni: Izvadite tijesto iz hladnjaka i podijelite na komade težine 50 g. Oblikujte kuglice i stavite ih na blago pobrašnjen pleh. Pokrijte folijom i ostavite na toplom još 2,5-3,5 sata.
recept za krafne

Prženje krafni

Zagrijte ulje na 170-180°C u loncu ili fritezi.
Krafne pržite po 2 minute sa svake strane. Prve dvije minute lonac pokrijte poklopcem, zatim otklopite i pržite drugu stranu.
Vadite krafne na papirnate ručnike kako biste upili višak ulja.

Uvaljajte krafne u šećer pomiješan s malo cimeta.

recept za krafne

Punjenje krafni

Možete ih napuniti klasičnom slastičarskom kremom, čokoladnom kremom ili domaćim džemom od malina.

Slastičarska krema

  • 1 mahuna vanilije ili 1 žličica ekstrakta od vanilije
  • 250 g mlijeka
  • 3 žumanjaka
  • 60 g šećera
  • 30 g gustina ili glatkog brašna
  • 65 g vrhnja za šlag
  • Miksajte žumanjke i šećer dok ne poblijede pa umiješajte brašno.
    Stavite mlijeko posudu za kuhanje i zagrijte ga neka lagano zavrije povremeno
    mješajući.
    Vruće mlijeko pomiješajte sa smjesom od jaja i brašna tako da ga izlijete polako kroz
    cjedilo.
  • Stavite cijelu smjesu u čistu posudu i vratite na laganu vatru.
  • Neprestano miješajte dok ne postane gusta i glatka smjesa. Kada se smjesa počne
    sjajiti tada je gotova.
  • Maknite s vatre i dodajte ekstrakt vanilije, ukoliko možda koristite mahunu vanilije
    nju ćete kuhati s mlijekom od samog početka, a izvaditi ćete ju kada vruće mlijeko
    ulijevate k jajima.
  • Stavite kremu u zdjelu, pokrijte je prozirnom folijom tako da direktno prijanja na
    kremu, ne dopuštajući da zrak uđe (ne želimo da se stvori korica na vrhu kreme).
  • Stavite u hladnjak da se potpuno ohladi.
  • Nakon što se krema ohladila, miksajte slatko vrhnje u meki šlag, pazite da ga ne
    premiksate.
  • Slastičarsku kremu miksajte u zasebnoj zdjeli kako bi postala glatka.
  • Koristeći špatulu lagano umiješajte tučeno vrhnje u kremu. Uz pomoć dresir vrećice
    (ili obične vrećice kojoj ste škarama odrezali vrh) punite krafne.

Čokoladna krema

  • 3 žumanjaka
    50 g šećera
    30 g mliječne čokolade
    30 g tamne čokolade
    240 g mlijeka
    30 g gustina ili glatkog brašna
    Malo soli (mali prstohvat) – opcionalno
    40-50 g vrhnja za šlag
  • Miksati žumanjke i šećer.
  • Grijati mlijeko i čokoladu dok se čokolada ne rastopi, ali ne smijete pregrijati mlijeko.
  • Sve ostalo isto kao i kod slastičarske kreme. Možete čak dodati malo soli u kremu jer
    sol potencira okus čokolade (sol se stavlja kad se krema već zgusnuta, dobro
    umiješajte sol)
    Kasnije u čokoladnu kremu isto možete dodati tučeno vrhnje za šlag ali u manjoj količini
    nego kod slastičarske kreme.


Džem od maline

500g malina
450g šećera
1 sok limuna
5 g želina/pektina (ili pola ribane jabuke s korom)

  • Pomiješajte maline, šećer, sok limuna i želin/pektin te kuhajte dok se šećer ne
    rastopi i sve zajedno ne reducira.
  • Provjerite je li džem gotov tako da uzmete žličicu džema, stavite na hladan tanjur i
    čekate kratko da se ohladi. Potom prođite prstom po sredini i ako se ne vraća prema
    sredini znači da je gotov.
  • Ako koristite jabuku, naribajte ju na početku i stavite zajedno sa svim sastojcima.
  • Temperatura koju vam džem treba postići je 104°C
  • Kad se džem ohladio, stavite ga u dresir vrećice i punite krafne.

Janjolinkin savjet za najmekše krafne

  • Ne preskačite hladnu fermentaciju! Ona daje prozračnost i intenzivan okus.
  • Ne dodajte brašno ako se tijesto čini ljepljivim – treba mu vremena da se gluten razvije.
  • Pržite na pravoj temperaturi – ako je ulje prevruće, krafne će izgorjeti izvana, a ostati sirove iznutra.

Recept za krafne a la Janjolinka je sigurno najbolji koji ćete ikada probati!

Nastavite čitati

Gastro

Romantična večera za Valentinovo: Recept za savršen petak

Danas je petak, a ujedno i Valentinovo – savršen spoj za romantičnu večeru!

Petkom se tradicionalno jede riba, pa vam donosimo recept koji će oduševiti nepce i upotpuniti atmosferu posebnog dana. Pripremite ukusan rižoto s ciklom i dimljenom oradom te iznenadite voljenu osobu jelom koje spaja eleganciju, zdravlje i vrhunski okus.

Darko Debić profesionalni je kuhar, koji je kuhinju jednog poznatog zagrebačkog hotela zamijenio internetskim blogom. Pripremit će jednostavno jelo, a vjerujte na riječ, nećete pogriješiti spremite li ga za Valentinovo.

Riblja večera

Romantičnu večeru vjerojatno ćete kuhati osobi koju dobro poznajete i sigurno znate što voli jesti. Darko bi za Valentinovo predložio riblju večeru i laganija jela.

Danas će pripremati rižoto s ciklom, a od ribe je odabrao dimljenu oradu u kombinaciji s hrenom, odnosno kremom od hrena.

Koji je vaš jezik ljubavi? Otkrijte kako ga prepoznati

Potrebne namirnice:

  • caneroli riža
  • cikla
  • luk
  • češnjak
  • parmezan
  • maslac
  • bijelo vino
  • dimljena orada
  • hren
  • kiselo vrhnje
  • majčina dušica
  • sol
  • rikola (po želji)

Priprema:

Prvo nasjeckamo luk i češnjak. Potom ćemo luk propirjati na malo maslinovog ulja.

Nakon toga dodajemo rižu koju pirjamo dok ne ostakli.

Potom dodajemo češnjak i majčinu dušicu.

Nakon toga dodajemo bijelo vino i sol.

Kada vino iskuha, dodajemo povrtni temeljac.

Sada ćemo lagano povremeno miješati rižu i dolijevati po potrebi temeljac.

Kuhanu ciklu narežemo na manje komade i usitnimo sa štapnim mikserom.

Rižoto ćemo završiti sa dimljenom oradom i kremom od hrena.

Za kremu od hrena pomiješat ćemo hren i kiselo vrhnje i dodat ćemo još malo temeljca.

Nakon toga dodajemo pire od cikle. Možete koristiti pečenu ciklu ili kuhanu za pire.

Potom slijedi maslac i parmezan.

Nakon toga stavljamo rižoto na tanjur, a na vrh dimljeni file orade. Dodajemo malo kreme od hrena i rukole, a po želji možemo rižoto pokapati s malo maslinovog ulja.

Uživajte u finom rižotu!

Nastavite čitati

Kolumne

Pratite nas na drušvenim mrežama

Izbor urednice