Povežimo se

Gastro

Street food kultura: Upoznajte najpoznatije svjetske ulične specijalitete i njihove priče

Ulična hrana, poznata i kao street food, predstavlja kulinarsku raznolikost koja se nudi na ulicama gradova diljem svijeta. Ovaj oblik prehrane ne samo da zadovoljava glad prolaznika, već izražava duh i kulturu svakog pojedinog područja.

Slijede neki od najpoznatijih svjetskih uličnih specijaliteta i zanimljive priče iza njih.

Tacosi iz Meksika

Tacosi su ikona meksičke kuhinje i popularni su u cijelom svijetu. Nastali su u 18. stoljeću kada su meksički rudari prvi puta omotali meso u tortilju kako bi ga lakše pojeli na radnim mjestima.

Danas raznovrsni tacosi s različitim vrstama mesa, umacima i dodacima, kao što su guacamole, šalice i kiselo vrhnje, predstavljaju pravo kulinarsko uživanje.

Pizza iz Napulja, Italija

Pizza je bez sumnje jedan od najpoznatijih svjetskih specijaliteta. Ne, prava napolitanska pica se peče na drva u pećima koje dopiru visoke temperature i proizvode neodoljivo hrskavu koru. Ova jednostavna, ali ukusna kombinacija umaka od rajčice, mozzarelle i raznih dodataka, poput šunke, gljiva ili maslina, osvojila je srca ljudi diljem svijeta.

Pho iz Vijetnama

Pho je duša vijetnamske kuhinje. Ovaj aromatični juhasti obrok sastoji se od govedine ili piletine, rižinih rezanaca, svježeg bilja i aromatičnih začina. Priča iza phoa seže u 20. stoljeće, a razvijao se pod snažnim utjecajem francuske kuhinje. Danas je pho globalni hit, a mnogi svjetski kuhari pokušavaju replicirati njegov jedinstveni okus.

Falafel iz Bliskog istoka

Falafel, popularna veganska grickalica, nastala je u Egiptu tijekom 19. stoljeća. Izrađuje se od usitnjenih slanutka i čini te se prži do hrskave teksture. Servira se u pita kruh s povrćem i umacima, poput humusa ili tahinije. Falafel je postao simbol Bliskog istoka, a njegova popularnost rasla je s rastom veganske prehrane diljem svijeta.

Currywurst iz Njemačke

Currywurst je jedan od omiljenih obroka ulične hrane u Njemačkoj. Ovaj specijalitet sastoji se od kobasice prelivenim toplim kečapom i posutim curryjem u prahu. Njegova priča počinje nakon Drugog svjetskog rata, kada je Herta Heuwer, berlinska domaćica, kombinirala kečap s curryjem koji je dobila od britanskih vojnika. Danas se currywurst može pronaći u svim dijelovima Njemačke i šire.

Tempura iz Japana

Tempura je popularan obrok iz Japana, a sastoji se od pohanog povrća, plodova mora ili mesa. Ova metoda pripreme povrća i morskih plodova došla je u Japan s portugalskim i španjolskim misionarima u 16. stoljeću. Japanski kuhari prilagodili su tu tehniku ​​i stvorili ukusnu i hrskavu poslasticu koja je postala jedan od ključnih simbola japanske kuhinje.

Ulična hrana nije samo običan obrok, već i duboko ukorijenjena tradicija i izraz kulture svakog pojedinog kraja. Kroz ove svjetski poznate ulične specijalitete, možemo putovati kroz različite kuhinje i doživjeti bogatstvo okusa iz svih dijelova svijeta. Otkrijte ove gastronomske blagodati na svojim putovanjima i dopustite im da vas urone u lokalnu kulturu i tradiciju.

Gastro

Zdravo i ukusno: Korjenasto povrće koje ove zime morate imati na svom tanjuru

Počnite dodavati ovo korjenasto povrće u svoja jela i uživajte u prednostima nutritivne i uravnotežene prehrane!

Održavanje zdrave prehrane ključno je za opće zdravlje, a uključivanje korjenastog povrća u vašu prehranu može biti pravi preokret. Ova podzemna čuda nisu samo ukusna, već su i prepuna niza zdravstvenih pogodnosti. Ova povrća bogata hranjivim tvarima nude širok spektar zdravstvenih koristi, od jačanja imuniteta do poticanja zdravlja srca.

1. Mrkve: Za oči i još mnogo toga

Mrkve su poznate po svojoj živopisnoj narančastoj boji i bogate su beta-karotenom, koji tijelo pretvara u vitamin A. “Ovaj esencijalni vitamin podržava zdravlje vida, jača funkciju imuniteta i potiče zdravlje kože,” kaže Bharathi Kumar, nutricionist u bolnici Fortis, Nagarbhavi, Bengaluru. Osim toga, mrkve pružaju dobru količinu vlakana i antioksidansa, što ih čini hranjivim dodatkom vašoj prehrani.

2. Batat: hranjiva snaga

Batat pravo je hranjivo čudo. Sadrži obilne količine vlakana, vitamina A i C, te kalija. Prema riječima nutricionista, ovi složeni ugljikohidrati pomažu u regulaciji razine šećera u krvi, a njihov visok sadržaj antioksidansa može pomoći u smanjenju upala i poboljšanju zdravlja kože. Uključivanje batata u vaša jela dodaje i okus i hranjivu vrijednost.

3. Cikla: Korjenasto povrće za zdravo srce

Kumar objašnjava da je cikla niskokalorična, ali bogata korisnim hranjivim tvarima. Sadrži vlakna, folnu kiselinu, mangan i kalij. Nitrati prisutni u cikli povezani su s poboljšanjem kardiovaskularnog zdravlja i smanjenjem krvnog tlaka. Štoviše, cikla je bogata antioksidansima koji podržavaju funkciju jetre i potencijalno posjeduje protuupalna svojstva. Možete isprobati zdrave recepte s ciklom kako biste je uključili u svoju prehranu.

4. Rotkva: Osvježavajuća i hranjivim tvarima bogata opcija

Svojom hrskavom teksturom i pikantnim okusom, rotkve su osvježavajući dodatak salatama i drugim jelima. Rotkve nisu samo osvježavajući dodatak obrocima, već su i fantastičan izvor antioksidansa, vlakana i vitamina C. “Ove živahne korjenaste biljke povezane su s poboljšanjem probave, zahvaljujući spojevima koji podržavaju proizvodnju probavnih enzima,” kaže Kumar. Osim toga, posjeduju protuupalna svojstva i mogu podržati zdravlje jetre.

5. Repa: Svestrano i bogato korjenasto povrće

Repa ili šalgam je svestrano korjenasto povrće koje nudi brojne zdravstvene koristi. Sadrži vlakna, vitamine C i K, kao i minerale poput kalija i mangana. Niskokalorična i bogata vodom, repa pomaže u održavanju hidratacije. Također, sadrži glukozinolate, spojeve povezane s prevencijom raka.

6. Peršin (pastinak): Korjenasto povrće koje daje slatki preokret u vašim jelima

Izgledom slični mrkvama, ali slađeg okusa i bijele boje, peršuni (pastinaci) pravo su hranjivo čudo. Repa je vrijedan izvor vlakana, vitamina C i folne kiseline, pružajući esencijalne hranjive tvari za podršku zdravoj prehrani. “Peršun također pruža kalij, koji podržava zdravlje srca, te antioksidanse koji potencijalno smanjuju rizik od kroničnih bolesti,” kaže Kumar.






Nastavite čitati

Gastro

U pećnici ili na tavi: Kako ispeći savršene kestene kod kuće

Za razliku od većine orašastih plodova, kesteni sadrže vrlo malo masti, što ih čini zdravijom alternativom za grickanje

Kesteni su odavno simbol jeseni zbog nekoliko razloga, povezanih s prirodom, kulturom i sezonskim običajima. Pečeni kesteni tradicionalno su se pripremali na otvorenim vatri ili na gradskim ulicama, što stvara osjećaj ugode i topline. Kesteni su relativno niskokalorični u usporedbi s drugim orašastim plodovima, što ih čini boljim izborom za užinu umjesto npr. pekare.

Ali, kesteni koji su se prodavali na Zagrebačkim ulicama za 5,10 kn sada se prodaju za toliko eura. Za cijenu jedne mjerice na ulici, na placu možete kupiti kilu, pa čak i više! Slijedite naš vodič kako ispeći kestene kod kuće, i imat ćete fine,tople kestene za grickanje ili za upotrebu u nekim od omiljenih sezonskih recepata.

Evo kako jednostavno očistiti šipak i kojim ga jelima možete dodati

Priprema kestena u pećnici

Pečenje kestena može biti izazovno, ali kad su pravilno pripremljeni, ljuske se lako skidaju. Trik je u tome da unutarnji plod bude temeljito pečen i mekan prije guljenja. Naravno, kestene gulite dok su još vrući iz pećnice.

Što vam je potrebno:

Oštar nožić, daska za rezanje, lim za pečenje s podignutim rubovima (ili posuda za pečenje ili tava koja može u pećnicu) i čista kuhinjska krpa.

  1. Zagrijte pećnicu: Standardna temperatura od 180°C odlična je za pečenje kestena.
  2. Napravite “X”: Koristeći bazu oštrog nožića, napravite vrlo mali rez na dnu ljuske svakog kestena. Zarežite samo do mesa kestena i nastavite rezati prema gore, uz donju polovicu ljuske. Ponovite to kako biste oblikovali “X”. Na taj će način ljuske puknuti dok se kesteni peku, pa će ih biti lakše guliti.
  3. Namočite kestene: Namočite kestene u posudi s vodom 30 minuta; to će pomoći da se ne isuše tijekom pečenja.
  4. Pecite: Posložite kestene u ravnomjernom sloju na lim za pečenje s rubovima. Pecite ih oko 35 minuta, ili dok ljuske ne popucaju i unutarnji plod ne bude izložen.
  5. Guljenje: Kesteni se najlakše gule dok su još vrući, pa uzmite čistu kuhinjsku krpu i pomoću nje otvorite ljuske. Odbacite svaku ljusku i tanke papirnate kožice koje su pričvršćene za plodove.

Kako ispeći kestene u tavi

Što vam je potrebno:

Tava s debelim dnom (najbolje od lijevanog željeza), oštar nožić, daska za rezanje, čista kuhinjska krpa

Upute:

  1. Priprema kestena: Svaki kesten zarežite u obliku “X” na ravnom dijelu ljuske. Ovaj rez će pomoći ljuski da pukne tijekom pečenja i olakšati guljenje.
  2. Zagrijavanje tave: Stavite tavu na srednju vatru i pustite je da se dobro zagrije. Debelo dno pomaže da se kesteni ravnomjerno ispeku.
  3. Pečenje kestena: Stavite kestene u tavu, u jednom sloju, s izrezanim dijelom prema gore. Povremeno protresite tavu kako bi se kesteni ravnomjerno ispekli. Pokrijte tavu poklopcem ili aluminijskom folijom kako bi toplina ostala u tavi.
  4. Vrijeme pečenja: Pecite kestene 15–20 minuta, povremeno ih miješajući ili tresući tavu. Kada ljuske počnu pucati i meso omekša, kesteni su gotovi.
  5. Guljenje: Kad su kesteni gotovi, zamotajte ih u čistu kuhinjsku krpu na nekoliko minuta kako bi omekšali i zadržali toplinu. Zatim ih ogulite dok su još topli, jer će se ljuske lakše skinuti.

Ovako pripremljeni kesteni su topli, ukusni i savršeni za uživanje tijekom hladnih dana!

Nastavite čitati

Kolumne

Pratite nas na drušvenim mrežama

Izbor urednice