Gradnja doma
Laminat možete postaviti i sami – pratite ovih deset koraka
Ovaj vodič objašnjava kako postaviti laminat – projekt koji možete ostvariti u samo jednom vikendu

Sviđa vam se izgled drvenih podova, ali bojite se održavanja ili cijene? Umjesto toga razmislite o laminatnim podovima. Gotovi podovi od dasaka lakši su za postavljanje od tvrdog drva i imaju isti izgled. Laminatni pod sastoji se od vlaknaste ploče srednje gustoće (MDF) obložene plastičnim laminatom. Gornji laminat izgleda poput drva, ali njegov plastični sastav čini ga otpornim na ogrebotine i mrlje. Također ostavlja prostora za opcije kao što su sive ili tamne nijanse.
Luksuzni vinil – nova generacija podnih obloga za sve vrste interijera
Kako postaviti laminatne podove
Vaš laminatni pod trebao bi stajati u prostoriji najmanje 48 sati prije postavljanja, dajući mu vremena da se proširi ili skupi u odnosu na sobnu temperaturu i vlažnost. To sprječava savijanje i druge probleme nakon ugradnje.
1. Uklonite podnu ploču
Uklonite postojeću letvicu postolja. Upotrijebite šipku za hvatanje da uklonite postolje sa zida i odložite dijelove za ponovnu ugradnju. Plutajuće laminatne daske (vrste koje se koriste u ovom projektu) treba postaviti na tvrdu, glatku površinu, poput vinila. Ako je postojeći pod oštećen, uklonite ga kako biste otkrili podlogu.
Koje alate bi trebalo imati svako kućanstvo
2. Ugradite podlogu
Prvo očistite pod od spajalica, čavala i drugog otpada. Razvaljajte podlogu. Nemojte preklapati susjedne trake. Pomoću pomoćnog noža izrežite komade po potrebi. Podloga od pjene prigušuje zvuk i pomaže podu da bude elastičnija i izdržljivija.
3. Isplanirajte izgled laminatnog poda
Da biste odlučili u kojem smjeru položiti daske, razmislite koji je zid najduži i najravniji. Izbjegavajte usku traku na zidu žarišne točke. Daske u zadnjem redu trebaju biti najmanje 5cm široke.Ako će posljednji red biti manji od 5cm širok, dodajte tu širinu širini pune daske i podijelite s 2. Izrežite daske u prvom i zadnjem redu na tu širinu.

4. Izrežite prvi red
Ovisno o vašem izgledu, možda ćete morati poderati ili prerezati prvi red dasaka po dužini. Ako koristite električnu pilu, režite s završenom stranom prema dolje; ako koristite ručnu pilu, režite s završenom stranom prema gore. Koristite stezaljke da učvrstite podne daske dok ih režete.

5. Koristite odstojnike da ostavite prazninu
Kompleti laminatnih podova dolaze sa svemirskim čipovima. Zabodite ih između zida i dasaka kako biste ostavili dilatacijski razmak od pola cm. Neće biti vidljiv nakon ponovnog pričvršćivanja postolja.
6. Instalirajte prvi red
Postavite laminatne podne daske s jezičnom stranom okrenutom prema zidu (neki proizvođači preporučuju da odrežete pero ruba dasaka koje gledaju prema zidovima). Spojite jednu dasku s drugom spajanjem pera i utora. Možda ćete moći čvrsto spojiti daske rukom ili ćete možda trebati upotrijebiti šipku za povlačenje iz kompleta za ugradnju i čekić da ih spojite zajedno, ili blok za tapkanje kako biste spojili spojeve. Izrežite posljednju dasku u nizu na duljinu (sačuvajte ostatke ako su dugi najmanje 30cm).
7. Postavite dodatne redove laminata
Dok spajate nove redove, razmaknite šavove najmanje 30cm u susjednim redovima, slično kao što biste vidjeli na zidu od drvenih dasaka ili zidu od cigle. Često možete započeti novi red s ostatkom daske koju ste odrezali da završite prethodni red.

8. Postavite zadnji red
Morat ćete gurnuti daske za zadnji red podova na mjesto pod kutom, a zatim ih lagano zadignuti na mjesto pomoću poluge. Svakako ostavite dilatacijski razmak od pola cm između posljednjeg reda i zida.
Luksuzni vinil – nova generacija podnih obloga za sve vrste interijera
9. Izrežite kućište
Ne pokušavajte rezati daske da stanu oko kućišta vrata. Umjesto toga, upotrijebite dovratnu pilu za rezanje kućišta vrata oko pola cm iznad visine poda, dajući dasci prostora da sklizne ispod kućišta. Da biste to učinili, naslonite komad poda s podlogom na pod i na kućište. Postavite dovratnu pilu na vrh i odrežite kućište na željenu visinu.
10. Ponovno postavite oblogu
Nakon što su daske postavljene, ponovno postavite letvicu postolja pomoću čekića i završnih čavala. Zatim postavite letvu za cipele preko dilatacijskih spojeva i upotrijebite prijelazne trake za spajanje laminata na susjedne površine, poput pločica ili tepiha. Ne zabijajte čavle kroz pod, samo kroz obloge i zid.
Je li luksuzni vinil doista luksuz?
Postavljanje laminatnih podova ekonomična je i dugotrajna alternativa pri renoviranju poda. Međutim, iako je laminatni pod praktičan koliko i otporan, postoji jedno upozorenje. Za razliku od drugih vrsta podova, ovaj se ne preporučuje za područja s visokom razinom vlage jer ploče ili ploče mogu nabubriti, skupiti se i proširiti zbog vode ili kondenzacije koja stoji ispod. Ista stvar se može dogoditi ako je laminatni pod izložen izravnom suncu ili ekstremnoj toplini.
Instalacije u domu
Kako poboljšati kvalitetu zraka u domu bez stalnog provjetravanja? – Evo rješenja
Donosimo rješenja kako poboljšati kvalitetu zraka u domu ako niste u mogućnosti provjetravati prostor

S obzirom na sve lošiju kvalitetu zraka u gradovima, pitanje kako poboljšati kvalitetu zraka u domu postaje važnije nego ikad.
Tradicionalno prozračivanje – otvaranje prozora nekoliko puta dnevno – često nije dovoljno, posebno u zimskim mjesecima ili kada je vanjski zrak zagađen. Stručnjaci upozoravaju da boravak u zatvorenom prostoru s nekvalitetnim zrakom dugoročno može štetiti zdravlju, posebno djeci, starijima i osobama s respiratornim poteškoćama.

Zašto je kvaliteta zraka važna?
Procjenjuje se da čak 80 % vremena provodimo u zatvorenom prostoru.
“Ako zrak koji udišemo sadrži visoke koncentracije prašine, peludi, štetnih plinova poput ugljičnog monoksida, dušikovih i sumpornih oksida te finih lebdećih čestica (PM 2.5 i PM 10), dugotrajno izlaganje može izazvati zdravstvene tegobe.”, rekao je Božidar Poljak dipl.ing.arh, stručnjak za ventilaciju.
PM 10 su čestice promjera manjeg od 10 mikometara i manje su od zrna pijeska, a PM 2.5
čestice zovu se još i fine čestice jer im je promjer manji od 2,5 mikrometara. One su opasnije jer mogu lakše prodrijeti u organizam, a nastaju zbog sagorijevanja fosilnih goriva i ulaze u naše domove.
Simptomi lošeg zraka uključuju umor, glavobolje, iritacije očiju i grla. Kod osjetljivijih osoba može doći i do ozbiljnije bolesti poput astme, bronhitisa i alergijskih reakcija.

Je li pročišćivač zraka dovoljno rješenje?
Pročišćivači zraka mogu pomoći u uklanjanju prašine i alergena iz prostora, no ne rješavaju osnovni problem – izmjenu zraka. U suvremenim zgradama koje su vrlo dobro izolirane, prozori su zatvoreni većinu dana, što onemogućuje prirodnu ventilaciju.
“Sa pročistačem ćemo mi riješit neke čestice, možda i plinove ako su to složeniji filteri, međutim nećemo riješit izmjenu zraka u zatvorenom prostoru.”, savjetuje Poljak.

Bez svježeg zraka izvana, prostor se ne može obogatiti kisikom, a razina CO₂ raste, što negativno utječe na koncentraciju i opće stanje organizma. Zato je važno razmisliti o sustavima za mehaničku ventilaciju.

Kako poboljšati kvalitetu zraka u domu uz ventilacijske sustave?
Jedan od načina kako poboljšati kvalitetu zraka u domu jest ugradnja ventilacijskih sustava – od jednostavnih kupaonskih ventilatora do naprednih sustava rekuperacije zraka.
“Postoje ventilacijski sustavi, poput klasičnih ventilatora kakve imamo u kupaonicama, a koji ne mogu zadovoljiti potrebe izmjene zraka. Postoje nekoliko vrsta rekuperatora koji unose zrak obogaćen kisikom u prostor, a izbacuju istrošeni zrak s viškom štetnih tvari.” kaže Poljak.

Rekuperatori omogućuju dvosmjerni protok – uvode svježi zrak izvana, dok istovremeno izbacuju potrošeni zrak iz unutrašnjosti. Postoje tri glavne vrste:
Centralni rekuperatori – idealni za novogradnju ili veće adaptacije, zahtijevaju više prostora i građevinskih zahvata, ali osiguravaju najveću učinkovitost.

Lokalni rekuperatori – jednostavniji za ugradnju, pogodni za pojedinačne prostorije i manje investicije.

Hibridni sustavi – kombiniraju prednosti obje prethodne opcije i mogu pokrivati više prostorija bez velikih građevinskih radova.

Korištenjem rekuperatora, dom se stalno opskrbljuje kisikom, a zrak ostaje svjež bez potrebe za stalnim otvaranjem prozora.
Zelena gradnja
NZEB konferencija: Priuštivo i održivo stanovanje do 2030.?
Saznajte sve o zakonskim reformama, financijskim olakšicama i tehničkim rješenjima za energetski učinkovitu gradnju

Ovogodišnja NZEB konferencija okupila je stručnjake kako bi raspravili ključne izazove i rješenja vezana uz priuštivo i održivo stanovanje.
Fokus je bio na tehničkim rješenjima za projektiranje, izgradnju, obnovu i modernizaciju postojećih stambenih objekata, s ciljem ispunjenja zahtjeva Nacionalnog plana stambene politike Republike Hrvatske do 2030. godine.
Tri ključna cilja Nacionalnog plana stambene politike
Ministar prostornog uređenja, graditeljstva i državne imovine, Branko Bačić, istaknuo je kako Nacionalni plan stambene politike ima tri glavna cilja:
- Priuštivo stanovanje – omogućavanje financijski dostupnih nekretnina za građane,
- Održivo stanovanje – poticanje ekološki prihvatljive gradnje,
- Prostor u funkciji stanovanja – unapređenje postojećih zgrada i urbanih prostora.
“Kako bismo te ciljeve uspostavili, osigurali smo četiri poluge – financijsku, poreznu, ekološku i zemljišnu. Smatramo da ćemo njihovom kombinacijom omogućiti građanima pristup priuštivom stanovanju, unatoč rastu cijena nekretnina i najamnina”, izjavio je Bačić.

Zakonske promjene za priuštivo stanovanje
Zbog stalnog rasta cijena nekretnina i najma, Vlada planira donošenje Zakona o priuštivom najmu.
Ovim zakonom omogućilo bi se korištenje dugoročno praznih stanova uz naknadu vlasnicima, kako bi građani koji ne mogu riješiti stambeno pitanje ipak mogli doći do stana.
“Krenuli smo i s izmjenama Zakona o društveno poticanoj stanogradnji koji će omogućiti mladima i obiteljima do 45 godina starosti povrat poreza na promet nekretnina te 50% PDV-a pri kupnji prve nekretnine ili gradnji obiteljske kuće”, naglasio je Bačić.

Održivost i energetska učinkovitost kao temelj stanovanja
Organizator konferencije, prof. dr. sc. Zoran Veršić, naglasio je kako se održivo i priuštivo stanovanje ne odnosi samo na financijsku pristupačnost, već i na kvalitetu života, higijenske standarde te dostupnost ključnih sadržaja.
“Priuštivo stanovanje znači više od krova nad glavom. Važno je zadovoljiti standarde higijene, energetske učinkovitosti i zdravog prostora za život, koristeći materijale koji se mogu reciklirati“, izjavio je Veršić.
Dr. sc. Marina Bagarić iz Wienerbergera upozorila je da “jeftino i priuštivo nisu ista stvar” te da dugoročno isplativa rješenja zahtijevaju promjene u načinu projektiranja i gradnje.
“Priuštivost trebamo gledati kroz cijeli životni vijek zgrade, od izgradnje do kraja njezina korištenja. Materijali koje danas koristimo možda nisu jeftini, ali dugoročno donose veću vrijednost za uloženi novac”, dodala je Bagarić.

Regulacija i certifikati za održivu gradnju
Aleksandar Škurić iz YTonga istaknuo je da “kvalitetna rješenja znače materijale napravljene sukladno propisima i ugrađene na način koji omogućuje dugoročnu održivost stanovanja“.
“Ne postoji čarobno jeftino rješenje. Ključno je osigurati da investitori, izvođači i kupci dobiju najbolju vrijednost za uloženi novac”, dodala je Bagarić.

Novim Zakonom o energetskoj učinkovitosti u zgradarstvu, koji je najavila Irena Križ Šelendić iz Ministarstva prostornog uređenja, sve direktive vezane uz energetske karakteristike zgrada bit će integrirane u jedan zakon.
“Ovaj zakon objedinjuje sve ključne odredbe o energetskoj učinkovitosti, prenoseći europske direktive u naš pravni okvir”, pojasnila je Ravnateljica Uprave za energetsku učinkovitost pri Ministarstvu prostornog uređenja, graditeljstva i državne imovine, Irena Križ Šelendić.

Za praćenje standarda održive gradnje već nekoliko godina dodjeljuju se certifikati, no do sada su oni bili rezervirani uglavnom za poslovne objekte.
Snježana Turalija iz Greenike izrazila je nadu da će se uskoro uvesti certificiranje i za rezidencijalni sektor.

“DGNB certifikat prati parametre ekologije, ekonomije, tehničkih standarda i energetske učinkovitosti. Cilj je smanjenje CO2 otiska, optimizacija potrošnje energije i povećanje upotrebe obnovljivih izvora”, objasnila je Turalija.
NZEB: Kako osigurati bolju budućnost stanovanja?
Deveta po redu NZEB konferencija uspješno je povezala teme održivosti, energetske učinkovitosti i priuštivog stanovanja. Predstavljena su brojna tehnička i zakonska rješenja koja bi mogla olakšati pristup kvalitetnom stanovanju unatoč rastućim cijenama nekretnina.
Zakonske reforme, porezne olakšice i ulaganja u energetski učinkovite zgrade ključni su koraci prema osiguranju kvalitetnog i dostupnog stanovanja za buduće generacije.