Povežimo se

Gradnja doma

Predstavljamo prvu kuću od otpada

U Brightonu u Velikoj Britaniji nedavno je izgrađena prva kuća na svijetu napravljena od otpadnih materijala

Tako je prilikom izgradnje kuće korišteno više od 85% otpadnog materijala koji je preuzet sa obližnjih gradilišta i domova, a među odbačenim materijalima za gradnju ove kuće našlo se doista svega – stare plastične britvice, 4000 DVD-a i videokaseta, 200 rola tapeta, dvije tone traperica, 10 tona odbačene krede i 19.800 tisuća četkica za zube.

Kuća od otpada Dom2

Njeni tvorci, ekipa iz arhitektonskog studija BBM, ovu “recikliranu” kuću osmislili su u sklopu istraživačkog projekta i projektne radionice o održivom razvoju Sveučilišta u Brightonu.

“Ova CO2 negativna kuća sagrađena je kako bi se dokazalo da ne postoji otpad, već samo kriva stvar na krivom mjestu.” – rekao je direktor BBM studija Duncan Baker-Brown.

Kuća od otpada Dom2

Kao izolacija, u zidove su umetnute poprilične količine smeća. Tako se za oblaganje vanjske fasade koristilo čak dvije tisuće recikliranih komada tepiha, dok su se stari vinilni banneri iskoristili kao slojevi za unutarnju kontrolu pare. Također, u zidovima su se koristile i otpadne krede i gline i to kako bi se poboljšala energetska učinkovitost i toplinska izolacija. Prozori su zapečaćeni s 500 biciklističkih guma i korišteni u svrhu dobivanja dobre zvučne izolacije između prvog i drugog kata.

Kuća od otpada Dom2

Ovaj zanimljiv i neobičan suvremeni dom trenutno služi kao otvoreni istraživački studio za studente Sveučilišta u Brightonu, a dostupan je i drugim školama, fakultetima te udrugama koje se zanimaju za teme održivosti u gradnji. Veći dio građevinskog materijala s kojim je kuća napravljena ostavljen je vidljivim i unutar kuće, a upotpunjen je plakatima i signalizacijom obrazovnog karaktera.

Kuća od otpada Dom2

Ekološka kuća je tek nedavno završena (u travnju 2014. godine) nakon oko godinu dana građevinskih radova, a u procesu izgradnje sudjelovalo je čak 2507 ljudi.

Foto: Facebook, arts.brighton.ac.uk

 

Kliknite kako biste komentirali

You must be logged in to post a comment Login

Ostavi komentar

Gradnja doma

Obnova stare kuće ili kleti – donosimo tri savršena primjera takve obnove

Renovacijom doprinosite kulturi mjesta ali i okolišu

Obnova stare kuće često je spoj ljubavi prema tradiciji, domišljatih rješenja i suvremenih potreba – a ova tri projekta to savršeno dokazuju.

Stare kuće i kleti idealno su mjesto za odmor u prirodi i tišini, a podsjetnik su na neka stara vremena i tradiciju. Ipak, godine i vremenske prilike utječu na izgled svake građevine, pa će i vaša stara kuća zahtijevati obnovu.

U vremenu velike urbanizacije i modernizacije, privlačna je pomisao o bijegu u prirodu i renovaciji starih objekata. Renovacija neće samo vama osigurati mjesto gdje ćete uživati u miru, već svoj doprinos tako dajete i kulturi mjesta ali i okolišu. Ako vam je potrebno malo inspiracije, donosimo nekoliko savršenih primjera obnove starih kuća.

Obnova stare kuće u Moslavini

Na području Moslavine i danas se mogu pronaći primjeri tradicionalnih moslavačkih kuća. Sagrađene su od hrasta lužnjaka, a izgledom neodoljivo podsjećaju na nekadašnja vremena.
Te stare kuće su rađene od hrastovih planki te armaturne mreže zbog čega su bile dosta stabilne.

Moslavačka kuća

Ova je kuća preseljenja za obnove ali je sačuvana autentičnost stare gradnje, a uređenjem se postigao savršen spoj tradicionalnog i suvremenog.

Stari namještaj je prepušten u ruke vrhunskim restauratorima, što je bila odlična odluka jer su neki komadi stari i preko 100 godina.

Nekada kupaonice nisu bile važan dio kuće, ali su se vlasnici pobrinuli da ona bude opremljena modernom i vrhunskom opremom. Spoj starog i modernog ovu je kući učinio idealnim mjestom za bijeg u prirodu i pravi odmor. U njoj se danas nalazi perilica za suđe, bojler, grijanje na plin. Peć za grijanje je autentična, ali se ipak radije koriste radijatori na plin.

Obnovljena stara zagorska klet

Stara drvena kuća iz 1950. godine, danas je potpuno renovirana. Nekad je u ovoj drvenoj kleti pod bio od zemlje, a vlasnici su iskoristiti sve što se moglo od stare drvene građe za proces renovacije.

Stara zagorska klet u novom ruhu

Temelji su ipak novi, kao i vanjski zidovi koje su činile hrastove stijene, vraćene na svoje mjesto. Grede su se spajale drvenim klinovima, a vlasnici su ipak za obnovu koristili nešto moderniju metodu te ih spajali dugim vijcima.

Vlasnici su se odlučili na odličan potez pa su ugradili podno grijanje na struju s obnovljivim izvorima energije koji vlasnici koriste. Za opuštanje u prirodnom okruženju će se pobrinuti vanjska hidromasažna kada.

Spoj tradicije i modernog proteže se kroz cijelu klet. Svi korišteni materijali su prirodni i autohtoni, a nije se propustilo niti korištenje starih materijala poput već postojećeg drveta, kamena i stare cigle.

Kuhinja je ukrašena detaljima i važnim sitnicama, a stara vrata kućice su pretvorena u panoramski prozor i sjenilo za njega.

Stara šivaća mašina iskoristila se kao postolje za umivaonik, što je kupaonici dalo poseban šarm.

Podno grijanje je stavljeno kao najbolja opcija za jedan ovako mali prostor.

Obnova stare kuće u Zagorju

Kućica je sagrađena 1913. godine, a vlasnici su odlučili zadržati neke stare predmete koji će dočarati starinski štih.

Vitalna stogodišnjakinja – stara zagorska kuća dobila je novo ruho

U renovaciju kupaonice se najviše uložilo, retro stil je tako bio savršen spoj starih i novih vremena. Detalji u ovoj prostoriji, kao što su šarene pločice, čine je iznimno ugodnim mjestom.

Detalji daju poseban ugođaj: Seljački pod i lamperija na zidovima daju poseban štih interijeru u kojem su izložene starine emotivne vrijednosti.

Zavjese pridodaju toplini prostora, a stari tanjuri koji su kroz godine ostali bez svog para stoje na ručno izrađenim policama. Od pokućstva zatečenog u kući, obitelj je zadržala vitrinu u dnevnoj sobi i blagovaonski stol sa stolcima koji se morao restaurirati.

Autohtoni kreveti u spavaćoj sobi nisu zadržani zbog komfora, ali novi su rađeni upravo s tim starinskim karakterom, dok atmosferi pridonose obiteljske fotografije.

Za potpuno opuštanje i bijeg od vreve grada, obitelj je napravila malu spa zonu okruženu duhom prošlosti.

Nastavite čitati

Instalacije u domu

Kako poboljšati kvalitetu zraka u domu bez stalnog provjetravanja? – Evo rješenja

Donosimo rješenja kako poboljšati kvalitetu zraka u domu ako niste u mogućnosti provjetravati prostor

S obzirom na sve lošiju kvalitetu zraka u gradovima, pitanje kako poboljšati kvalitetu zraka u domu postaje važnije nego ikad.

Tradicionalno prozračivanje – otvaranje prozora nekoliko puta dnevno – često nije dovoljno, posebno u zimskim mjesecima ili kada je vanjski zrak zagađen. Stručnjaci upozoravaju da boravak u zatvorenom prostoru s nekvalitetnim zrakom dugoročno može štetiti zdravlju, posebno djeci, starijima i osobama s respiratornim poteškoćama.

Lakše se diše uz ovih nekoliko savjeta za poboljšanje kvalitete zraka u vašem domu

Zašto je kvaliteta zraka važna?

Procjenjuje se da čak 80 % vremena provodimo u zatvorenom prostoru.

“Ako zrak koji udišemo sadrži visoke koncentracije prašine, peludi, štetnih plinova poput ugljičnog monoksida, dušikovih i sumpornih oksida te finih lebdećih čestica (PM 2.5 i PM 10), dugotrajno izlaganje može izazvati zdravstvene tegobe.”, rekao je Božidar Poljak dipl.ing.arh, stručnjak za ventilaciju.

PM 10 su čestice promjera manjeg od 10 mikometara i manje su od zrna pijeska, a PM 2.5
čestice zovu se još i fine čestice jer im je promjer manji od 2,5 mikrometara. One su opasnije jer mogu lakše prodrijeti u organizam, a nastaju zbog sagorijevanja fosilnih goriva i ulaze u naše domove.

Simptomi lošeg zraka uključuju umor, glavobolje, iritacije očiju i grla. Kod osjetljivijih osoba može doći i do ozbiljnije bolesti poput astme, bronhitisa i alergijskih reakcija.

Je li pročišćivač zraka dovoljno rješenje?

Pročišćivači zraka mogu pomoći u uklanjanju prašine i alergena iz prostora, no ne rješavaju osnovni problem – izmjenu zraka. U suvremenim zgradama koje su vrlo dobro izolirane, prozori su zatvoreni većinu dana, što onemogućuje prirodnu ventilaciju.

“Sa pročistačem ćemo mi riješit neke čestice, možda i plinove ako su to složeniji filteri, međutim nećemo riješit izmjenu zraka u zatvorenom prostoru.”, savjetuje Poljak.

Bez svježeg zraka izvana, prostor se ne može obogatiti kisikom, a razina CO₂ raste, što negativno utječe na koncentraciju i opće stanje organizma. Zato je važno razmisliti o sustavima za mehaničku ventilaciju.

Kako poboljšati kvalitetu zraka u domu uz ventilacijske sustave?

Jedan od načina kako poboljšati kvalitetu zraka u domu jest ugradnja ventilacijskih sustava – od jednostavnih kupaonskih ventilatora do naprednih sustava rekuperacije zraka.

“Postoje ventilacijski sustavi, poput klasičnih ventilatora kakve imamo u kupaonicama, a koji ne mogu zadovoljiti potrebe izmjene zraka. Postoje nekoliko vrsta rekuperatora koji unose zrak obogaćen kisikom u prostor, a izbacuju istrošeni zrak s viškom štetnih tvari.” kaže Poljak.

Rekuperatori omogućuju dvosmjerni protok – uvode svježi zrak izvana, dok istovremeno izbacuju potrošeni zrak iz unutrašnjosti. Postoje tri glavne vrste:

Centralni rekuperatori – idealni za novogradnju ili veće adaptacije, zahtijevaju više prostora i građevinskih zahvata, ali osiguravaju najveću učinkovitost.

Lokalni rekuperatori – jednostavniji za ugradnju, pogodni za pojedinačne prostorije i manje investicije.

Hibridni sustavi – kombiniraju prednosti obje prethodne opcije i mogu pokrivati više prostorija bez velikih građevinskih radova.

Korištenjem rekuperatora, dom se stalno opskrbljuje kisikom, a zrak ostaje svjež bez potrebe za stalnim otvaranjem prozora.

Nastavite čitati

Kolumne

Pratite nas na drušvenim mrežama

Izbor urednice