Povežimo se

Gradnja

Prozori – na što sve paziti kad ih birate?

Prozori nam omogućuju pogled u svijet, štite nas od vanjskih utjecaja, osiguravaju svjež dotok zraka. Kako i zašto utječu na energetsku uštedu, te na što paziti prilikom njihovog odabira i ugradnje saznali smo od vrhunskih stručnjakinja.

Na povećanje ili smanjenje troškova za energiju utječu i prozori. Čine između 15 i 30 posto vanjske ovojnice zgrade, a kad su u pitanju staklene fasade taj je postotak veći.

„Kad govorimo o samom okviru, bitne su nam karakteristike okvira odnosno materijala. Kad govorimo o staklu, bitna nam je debljina stakla a možda i bitnije od toga, broj stakala, njihov međurazmak, znači na kojem međurazmaku se nalaze, punjenje tog međurostora. Znači da li je samo sa zrakom ili nekim plemenitim plinovima pa čak i jedna vrlo mala komponenta odnosno rub stakla odnosno letvica koja drži ostakljenja na tom međurazmaku. Brtve koje se nalaze prilikom nasjedanja okvira i krila prozora“, kaže nam dr.sc. Marina Bagarić sa Zavoda za materijale Građevinskog fakulteta u Zagrebu.

marina-bagarić-građevinski-fakultet-zagreb
dr.sc. Marina Bagarić, Zavod za materijale Građevinskog fakulteta u Zagrebu

Dobri prozori znače manji gubitak energije i veće energetske dobitke

Kvalitetni prozori, obavezno imaju trostruko brtvljenje i veći broj stakala.

Margareta-Zidar-EIHP
Margareta Zidar, Odjel za energetsku učinkovitost EIHP

„Energetski učinkoviti prozori su u pravilu sa tri stakla i imaju veći broj komora u samom profilu. Postoji varijanta i drvo aluminij u kojem još taj dio okvira može biti ispunjen sa toplinskom izolacijom i ovakvi prozori imaju koeficijent prolaska topline između 0.7 i 0.9, znači to je još dvostruko bolje od onog što standard kaže da bi minimalno trebalo imati, između 1.6. i 1.8.“, ističe Margareta Zidar sa Odjela za energetsku učinkovitost Energetskog instituta Hrvoje Požar.

energetski-učinkoviti-prozori
Energetski učinkoviti prozori

Važan je i razmak između stakala

razmak-izmeđustakala-distanceri

Ti distanceri mogu biti aluminijski ili kompozitni. Ovaj je konkretno kompozitni. Tu možete vidjeti ova zrnca, molekular, čija je prvenstveno uloga da regulira vlagu u tom među prostoru, zapravo da ne dolazi do kondenzacije između stakala. Znači to je njegova primarna funkcija“, objašnjava na primjeru dr.sc. Marina Bagarić.

Što je to low-e premaz stakala?

Energetske gubitke smanjit će i low-e premazi čija je primarna funkcija sprječavanje pregrijavanja ljeti i zadržavanje topline prostora zimi. Low-e premaz je premaz niske emisivnosti, odatle mu i ime – Low emisiviti. To su zapravo tanki tanki, ljudskom oku, golom oku nevidljivi metalizirani premazi“, objašnjava Bagarić.

Ima li staklo vaših prozora Low-e premaz možete vidjeti ako plamen upaljača približite staklu.

low-e _premaz

Ako staklo nema low-e premaz tada će vam, odsjaj, plamen biti narančaste boje, ako ima low-e premaz onda će on biti blago roskaste-ljubičaste boje“, dodaje.

Ugradnja prozora prema RAL smjernicama

Iako danas na tržištu imamo vrhunske prozore, zbog nepravilne ugradnje može doći do njihove smanjene energetske učinkovitosti i problema poput stvaranja vlage i gljivica.

čišćenje-prozora

Dobar prozor je samo dobar, odnosno onoliko dobar koliko je dobro ugrađen. Odnosno, ukoliko je ispravno ugrađen. Danas je tehnologija napredovala, ali ispada da je problem kontakta prozora i samog zida. Da taj kontakt nije dovoljno zrakonepropusan i da nije dovoljno vodonepropusan“ ističe dr.sc. Marina Bagarić sa Zavoda za materijale Građevinskog fakulteta u Zagrebu.

Sprječavanje ovog problem riješava ugradnja prozora prema RAL smjernicama.

ugradnja-prozora-prema-RAL-smjernicama

Znači možemo vidjeti unutarnju ral traku, to je ona koja mora biti paronepropusna i vidimo zapravo vanjsku ral traku koja mora biti paropropuna, ali vodonepropusna. I ono što je potrebno, potrebno je koristiti odgovarajuće pjene ili ekpandirajuće brtve na sam … prozora i zida. U ovom slučaju, ovo je specifičan jedan slučaj gdje smo prozore izbacili u sloj toplinske izolacije, a sve s ciljem minizacije toplinskih mostova“, objašnjava.

Ovakva brtvljenja osiguravaju smanjenu potrebu za grijanjem prostora i postizanje veće ugodnosti u prostoru.

Kvalitetni prozori osiguravaju ugodnost u prostoru

Prozori također omogućavaju i bolje dnevno osvjetljenje. Što su veći prozori, veći dio prostora je prirodno osvjetljen i samim tim je i bolja toplinska ugodnost. Tako da u novijim zgradama su uvijek prozori većih površina i ako su još orijentirani na stranu svijeta gdje možemo ostvaritit toplinske dobitke pa samim tim i smanjiti potrebu za grijanjem prostora, onda imamo tu uštedu kroz tu mjeru da na jedan prirodan način, odnosno besplatno uvodimo energiju u prostor“, ističe Margareta Zidar sa Odjela za energetsku učinkovitost Energetskog instituta Hrvoje Požar.

novi-prozori

Stavljanjem novih prozora povećat ćemo ugodnost u prostoru, ostvariti energetsku uštedu pri grijanju i hlađenju prostora, ali učiniti i veliku stvar za planet Zemlju.

„Ako gledamo da za jedan stan je prosječna potrošnja energije za grijanje 10 tisuća kilovat sati prirodnog plina i ako prozori tu sudjeluju sa nekih 30 posto u ukupnim gubicima, sa ovih 10 tisuća kilovat sati to je godišnja emisija oko 2 tone i ako smanjimo to za 30 posto, znači možemo za nekih 300 kila godišnje uštedjeti samo za energetsku bilancu jednog stana“, kaže Margareta Zidar.

Kliknite kako biste komentirali

You must be logged in to post a comment Login

Ostavi komentar

Gradnja

Hoće li novi prijedlog zakona o porezu na nekretnine utjecati i na njihove cijene? Evo što kaže stručnjak

Novi prijedlog zakona o uvođenju poreza na prazne stambene nekretnine pokrenuo je rasprave o mogućem utjecaju na tržište

Nakon što je Vlada Republike Hrvatske najavila donošenje prijedloga zakona o porezu na nekretnine, pitali smo stručnjake hoće li porez utjecati na cijene nekretnina. 

Novi prijedlog zakona o uvođenju poreza na prazne stambene nekretnine pokrenuo je rasprave o mogućem utjecaju na tržište. Ključni je cilj ove inicijative povećati dostupnost stanova, no stručnjaci u tom pogledu ne očekuju veće promjene.

“Ono što je zadnji zakonski prijedlog, da se plaća na prazne stambene nekretnine a definicija toga je nekretnina koju ne koristite za vlastito stanovanje vas i članova obitelji, i koje nisu u dugoročnom najmu, odnosno moraju biti 10 mjeseci u godini iznajmljeni. 

Ali u osnovi znači ako je stan u funkciji, ne iznajmljujte ga dugoročno ili ne živite u njemu  trebali biste za njega plaćati porez.”, govori Boro Vujović, dopredsjenik udruženja poslovanja nekretninama pri HGK.

Kakav će to imati utjecaj na tržište nekretnina?

Vujević navodi kako još uvijek nemaju točne iznose i teško je pričati o opterećenju, ali vjeruje da će dio stanova zbog toga doći i u ponudu za najam i za prodaju, te ne misli da će imati neki drastičan utjecaj na tržište i da će dovesti do nekih baš  tektonskih poremećaja.

Iako bi veća ponuda stanova građanima trebala olakšati pronalazak i kupnju nekretnine, problem povoljnog stanovanja ne može se riješiti samo porezima. 

“Ako bude veća ponuda to može imati utjecaja da se dođe do stana, ali krenimo od činjenice da u većini zapadno-europskih zemalja, odnosno zemalja Europske unije imamo porez na nekretnine i svugdje imamo problem priuštivog stanovanja i skupih nekretnina. Nisam siguran da ćemo mi tim porezom riješiti taj problem, mislim da se to ipak rješava s nekim radnim mjestima, većim plaćama i nekim drugim mjerama i stambenom politikom koje ministarstvo graditeljstva najavljuje i koje nadam se da će zaživjeti. Ali mislim da sami porezi neće imati tako veliki utjecaj na priuštivo stanovanje.“, ističe.

Oporezivanje po metru kvadratnom na prvi pogled  djeluje kao logično rješenje, no, stručnjaci smatraju da nije najpravednije. 

Jedini, rekao bih porez koji bi bio na neki način pravedan, je porez po vrijednosti. S obzirom da nemamo sređene ni zemljišne knjige ni katastar ni evidenciju, niti imamo procjenu u ovom trenutku je odluka da se ide po metru kvadratnom. Ja vjerujem da će lokalna samouprava tu određivati po nekim zonama, regijama pa nekim svojim parametrima, ali još uvijek nemamo informacije kako i koliko će onda ti iznosi biti.

Je li to pravedno, pa baš i nije zato što možete imati novu kuću s bazenom, kraj nje neku trošnu  kućicu staru, ne znam, stotinjak godina i one će u ovom trenutku plaćati jednak iznos poreza na nekretnine. Ako pričamo o cjelokupnoj poreznoj reformi, o tome da ćemo rasteretiti rad, a opteretiti imovinu, onda je u to u svakom slučaju korak naprijed.”, pojašnjava Vujević.

Vlada planira uvesti i neke olakšice, a povrat dijela poreza na promet nekretnina i PDV-a uistinu bi se mogao pozitivno odraziti na prodaju stanova.

“I ono što je Vlada sad najavila, s tim da je jako važno da nemamo sve parametre, ne znamo sve detalje, ono što su najavili  da će vraćati tri posto poreza na promet nekretnina i da će vraćati pola PDV-a kad kupite novogradnju. Opet, ne znamo tko će biti u toj kategoriji, ali to je mjera koju apsolutno podržavamo zato što će tim kategorijama koje uđu, nekretnine biti ako ništa drugo 10% jeftinije, odnosno dobit će povrat 10% cijene koji mogu iskoristiti da opremanje nekretnine, za u konačnici vraćanje možda neke pozajmice koju su uzeli kao kaparu.”, zaključuje.

Planirane bi olakšice mogle dobro utjecati na smanjenje ukupnih troškova kupnje, a nadu posebno daju onima koji žele kupiti novogradnju. Ipak, kako će ove reforme zbilja utjecati na pristupačnost stanovanja, sa sigurnošću ćemo znati tek nakon implementacije. 

Nastavite čitati

Gradnja

Prednosti solarnih sustava za grijanje vode: Od uštede i energetske učinkovitosti do zaštite okoliša

Bez obzira na to motivira li vas financijska ušteda ili ekološka odgovornost, sada je idealno vrijeme za ulaganje u solarno grijanje vode

Solarni sustavi za grijanje vode predstavljaju pametnu investiciju za vaš dom i okoliš. Od uštede troškova i energetske učinkovitosti do smanjenja ugljičnog otiska, prednosti su jasne. Odlukom za solarni sustav ne osiguravate samo pouzdan izvor tople vode, već i pridonosite održivijem svijetu.

Većina solarnih sustava za grijanje vode može trajati od 15 do 20 godina uz pravilno održavanje. Neki ključni dijelovi, poput izmjenjivača topline i kolektora, mogu trajati i dulje. Ako živite u hladnijem području, sustavi s neizravnom cirkulacijom i antifrizom mogu dodatno produžiti vijek trajanja vašeg sustava jer sprječavaju oštećenja od smrzavanja tijekom zime.

Solarni sustavi za grijanje vode i njihov utjecaj na okoliš

Odabir solarnog sustava za grijanje vode nije samo ušteda novca—radi se i o doprinosu čišćoj i održivijoj budućnosti. Pogledajmo kako ovi sustavi koriste okolišu.

  1. Smanjenje ugljičnog otiska Prijelazom s tradicionalnih plinskih ili električnih bojlera na solarne sustave možete znatno smanjiti emisije ugljičnog dioksida svog kućanstva. Prema istraživanjima, tipični solarni sustav za grijanje vode može smanjiti emisije CO₂ u kući za 1,5 do 2 tone godišnje. Korištenjem obnovljive energije ne samo da snižavate račune za energiju, već i pridonosite globalnim naporima u borbi protiv klimatskih promjena.
  2. Smanjenje ovisnosti o fosilnim gorivima Solarni sustavi za grijanje vode oslanjaju se na sunce, potpuno obnovljiv izvor, za razliku od tradicionalnih bojlera koji koriste plin ili električnu energiju, često dobivenu iz fosilnih goriva. Prelaskom na solarnu energiju smanjujete pritisak na neobnovljive izvore energije i ublažavate štetu na okolišu prouzročenu vađenjem i korištenjem fosilnih goriva.
  3. Smanjenje zagađenja vode i zraka Prelazak na solarne sustave pomaže i u smanjenju zagađenja vode i zraka. Tradicionalne elektrane koje opskrbljuju električnom energijom ili proizvode toplinu iz fosilnih goriva ispuštaju štetne nusproizvode poput sumporovog dioksida i dušikovih oksida, što pridonosi kiselim kišama i lošoj kvaliteti zraka. Solarni sustavi za grijanje vode eliminiraju ove štetne emisije.

Prednosti i nedostaci solarnih sustava za grijanje vode

Prije nego što se odlučite za solarnu energiju, važno je sagledati cijelu sliku. Kao i svaka tehnologija, solarni sustavi za grijanje vode imaju svoje prednosti i nedostatke. Ovdje su navedeni ključni elementi koji će vam pomoći odlučiti je li to pravi izbor za vaš dom.

Održivi dom: Kako i zašto odabrati ekološki prihvatljiviji način života

Prednosti

  • Ušteda troškova: Tko ne bi želio smanjiti račune za energiju do 80%? Solarni grijači vode mogu drastično smanjiti iznos koji trošite na grijanje vode, posebno ako živite u sunčanom području.
  • Ekološki prihvatljivo: Solarni grijači vode oslanjaju se na obnovljiv izvor energije – sunce! To smanjuje potrebu za fosilnim gorivima i pomaže u smanjenju vašeg ugljičnog otiska.
  • Nisko održavanje: Solarni sustavi za grijanje vode imaju manje pokretnih dijelova, što znači manje šansi za kvar. Osim toga, sustavi obično traju dulje – do 20 godina uz pravilno održavanje.
  • Povećava vrijednost nekretnine: Kuće sa solarnim sustavima često imaju veću tržišnu vrijednost zbog svoje energetske učinkovitosti i nižih operativnih troškova.

Nedostaci

Grije samo vodu: Za razliku od solarnih panela koji proizvode električnu energiju za cijeli dom, solarni grijači vode specijalizirani su samo za potrebe tople vode.

Visoki početni troškovi: Najveći nedostatak? Instalacija može biti skupa.

Ovisnost o vremenu: Iako su ovi sustavi vrlo učinkoviti u sunčanim područjima, manje su učinkoviti u regijama s dugim, oblačnim zimama. Trebat će vam dobar plan za podršku u danima kada sunce ne sija.

Zašto odabrati solarni sustav za grijanje vode?

Nije namijenjeno samo ekološkim entuzijastima! Solarni sustavi za grijanje vode nisu tu samo za spas planeta. Oni pomažu vama uštedjeti novac i čine vaš dom energetski učinkovitijim.

Najvažniji razlozi za prijelaz na solarno grijanje vode:

  • Ušteda energije: Možete uštedjeti do 80% na računima za grijanje vode.
  • Ekološka prihvatljivost: Solarni sustavi smanjuju vaš ugljični otisak i pomažu u očuvanju okoliša.
  • Nisko održavanje: Manje pokretnih dijelova znači manje brige.
  • Dug životni vijek: Većina sustava traje više od 20 godina.
  • Povećava vrijednost nekretnine: Kuće sa solarnim instalacijama često imaju višu prodajnu cijenu.

I ako se pitate: „Hoću li ostati bez tople vode?“ – odgovor je ne! Ovi sustavi uključuju pomoćni grijač (električni ili plinski) kako bi se osigurala dostupnost tople vode i u oblačnim danima.

Nastavite čitati

Kolumne

Pratite nas na drušvenim mrežama

Izbor urednice