Gradnja
Renovacija stana – izbjegnite najčešće greške
Bilo da ste kupili malo stariji stan ili ste ga pak dobili u nasljedstvo, vrlo vjerojatno ćete se odlučiti za renovaciju. Koje su najčešće pogreške kod renoviranja, otkrile su nam dvije zagrebačke arhitektice.
Tražite mišljenje struke
S obzirom na manjak novogradnje po povoljnijoj cijeni, mnogi se odlučuju za kupnju starijeg stana kojeg je potrebno renovirati. Prije upuštanja u taj pothvat, pametno je zatražiti mišljenje struke.
„Prije kupnje stana koji se namjerava renovirati, potrebno je u stan doći sa stručnjakom. Najbolje sa statičarem koji će pogledati u kakvom stanju je stan i koji će moći realno procijeniti ukupnu investiciju renovacije. Zbog toga što će vidjeti koji sve zahvati se na stanu, prije samog uljepšavanja, moraju obavezno poduzeti“, savjetuje arhitektica Željka Tomašić.
Kad znate cijenu investicije, valjalo bi angažirati stručnjaka koji će renovaciju voditi od početka do kraja.
„Ukoliko se angažira stručnjak, arhitekt ili dizajner, na taj način se kao prvo može naći sa investitorom najpovoljniji odabir rješenja stana koji će mu najbolje odgovarati i može se napravit projekt koji će u potpunosti zadovoljiti potrebe i koji će na najbolji način iskoristiti mogućnosti tog prostora i biti najfunkcionalniji za upotrebu određenog investitora“ dodaje arhitektica Tomašić.
Ne dirajte nosive zidove
Prvi korak u renovaciji vrlo često je rušenje zidova. „Nama su najdraži stanovi koji imaju velike raspone i gdje su nosivi zidovi vanjski. Kada su unutrašnji zidovi napravljeni kao pregradni i na taj način stan je funkcionalan vrlo, znači može se mijenjat funkcija ovisno o novim korisnicima“ ističe dipl.ing.arhitekture Željka Tomašić.
Posebno oprezan treba biti kod rušenja zidova u starim stanovima.
„Stari stanovi nisu na taj način rađeni zbog toga što niti rasponi između nosivih zidova nisu mogli biti toliko velikiko što su sada mogućnosti sa betonskim zgradama. Tako da je, stvarno treba vodit računa šta da uklonimo a šta ne smijemo dirati, iako bi mi voljeli porušiti sve, ostavit prazno platno i onda krenut sa nekakvom našom idejom“, objašnjava.
Instalacije prilagodite projektu kuhinje
Nakon što ste dobili prostor stana kakav želite, vrijeme je za promjenu instalacija.
„Kod renovacije stana, prije odabira podnih i zidnih obloga bitno je napraviti projekt, na primjer kuhinje, onakav kakav želimo da nam izgleda kuhinja, a zatim vidjeti da li nam se poklapaju postojeće instalacije vode i struje sa našim projektom. U slučaju da se ne poklapaju, moramo ih prilagoditi našem projektu kuhinje“, savjetuje arhitektica Nevenka Vidmar.
Ne premještajte poziciju wc školjke
I u kupaonici je slična situacija. Neke stvari daju se preprojektirati, ali poziciju wc školjke nije uputno mijenjati.
„Položaj wc školjke obično se ne mijenja, zato što je blizu vertikale, odnosno kanalizacije te ovaj, bi njeno izmještanje dovodilo u pitanje oticanje vode“, dodaje Vidmar.
Zidne i podne obloge prilagodite veličini prostorija
Slijedi nam odabir zidnih i podnih obloga. U manjem prostoru, zbog njegova vizualnog povećanja poželjnije su svjetlije podne površine, a kod većih nećete pogriješiti ni s tamnijim nijansama. Valja voditi računa i o smjeru njihova polaganja.
„Kod odabira podnih i zidnih obloga, znači to mogu bit keramičke pločice, parket, laminat i slično, moramo voditi računa o veličini prostorije. Dakle, ako je prostorija mala nećemo odabrati velike podne obloge, velike keramičke pločice naprimjer ili dugačke daske, zato što ćemo imati prilikom polaganja istih, puno otpada“, ističe arhitektica Vidmar.
Obloge odaberite nakon što odaberete kuhinju
„Investitor često zna kupiti prije odabira kuhinje, podne i keramičke pločice, što je greška, zato što ovaj, bi bilo dobro znati prvo kakva će nam kuhinja izgledati, da bi onda na temelju izgleda i boje kuhinje i stila kuhinje, mogli odabrati pločice, a to ćemo lakše“, objašnjava arhitektica Nevenka Vidmar.
Kuhinjske elemente slažite smisleno
Prilikom slaganja rasporeda kuhinjskih elemenata valja voditi računa o procesima koji će se u kuhinji odvijati.
„Pored hladnjaka treba biti sudoper. Također, moramo vodit računa o tome da i perilica bude blizu sudopera, odnosno odmah uz sudoper zbog spoja na kanalizaciju i spoja na vodu“, objašnjava arhitektica Vidmar.
Rasvjetu i veličinu namještaja prilagodite prostorijama i njihovoj namjeni
Najčešća greška pri samostalnoj adaptaciji stana je pogrešno postavljena rasvjeta, a u stopu ju prati kupovina prevelikog namještaja za dani prostor.
„Bilo bi dobro imati nekakav tlocrt razrađeni gdje su ucrtane maksimalne dimenzije namještaja koji može stati u taj prostor“, ističe arhitektica Nevenka Vidmar.
Renovacija stana je izazov
Renovacija stana nije samo oku vidljiv drukčiji interijer, već slojevita promjena koja zahtjeva puno znanja, arhitektonski projekt i stručni nadzor.
Velik je to izazov, posao i investicija, ali renovacijom dobivate šarm starijeg stana po vašoj mjeri.
Gradnja
Hoće li novi prijedlog zakona o porezu na nekretnine utjecati i na njihove cijene? Evo što kaže stručnjak
Novi prijedlog zakona o uvođenju poreza na prazne stambene nekretnine pokrenuo je rasprave o mogućem utjecaju na tržište
Nakon što je Vlada Republike Hrvatske najavila donošenje prijedloga zakona o porezu na nekretnine, pitali smo stručnjake hoće li porez utjecati na cijene nekretnina.
Novi prijedlog zakona o uvođenju poreza na prazne stambene nekretnine pokrenuo je rasprave o mogućem utjecaju na tržište. Ključni je cilj ove inicijative povećati dostupnost stanova, no stručnjaci u tom pogledu ne očekuju veće promjene.
“Ono što je zadnji zakonski prijedlog, da se plaća na prazne stambene nekretnine a definicija toga je nekretnina koju ne koristite za vlastito stanovanje vas i članova obitelji, i koje nisu u dugoročnom najmu, odnosno moraju biti 10 mjeseci u godini iznajmljeni.
Ali u osnovi znači ako je stan u funkciji, ne iznajmljujte ga dugoročno ili ne živite u njemu trebali biste za njega plaćati porez.”, govori Boro Vujović, dopredsjenik udruženja poslovanja nekretninama pri HGK.
Kakav će to imati utjecaj na tržište nekretnina?
Vujević navodi kako još uvijek nemaju točne iznose i teško je pričati o opterećenju, ali vjeruje da će dio stanova zbog toga doći i u ponudu za najam i za prodaju, te ne misli da će imati neki drastičan utjecaj na tržište i da će dovesti do nekih baš tektonskih poremećaja.
Iako bi veća ponuda stanova građanima trebala olakšati pronalazak i kupnju nekretnine, problem povoljnog stanovanja ne može se riješiti samo porezima.
“Ako bude veća ponuda to može imati utjecaja da se dođe do stana, ali krenimo od činjenice da u većini zapadno-europskih zemalja, odnosno zemalja Europske unije imamo porez na nekretnine i svugdje imamo problem priuštivog stanovanja i skupih nekretnina. Nisam siguran da ćemo mi tim porezom riješiti taj problem, mislim da se to ipak rješava s nekim radnim mjestima, većim plaćama i nekim drugim mjerama i stambenom politikom koje ministarstvo graditeljstva najavljuje i koje nadam se da će zaživjeti. Ali mislim da sami porezi neće imati tako veliki utjecaj na priuštivo stanovanje.“, ističe.
Oporezivanje po metru kvadratnom na prvi pogled djeluje kao logično rješenje, no, stručnjaci smatraju da nije najpravednije.
“Jedini, rekao bih porez koji bi bio na neki način pravedan, je porez po vrijednosti. S obzirom da nemamo sređene ni zemljišne knjige ni katastar ni evidenciju, niti imamo procjenu u ovom trenutku je odluka da se ide po metru kvadratnom. Ja vjerujem da će lokalna samouprava tu određivati po nekim zonama, regijama pa nekim svojim parametrima, ali još uvijek nemamo informacije kako i koliko će onda ti iznosi biti.
Je li to pravedno, pa baš i nije zato što možete imati novu kuću s bazenom, kraj nje neku trošnu kućicu staru, ne znam, stotinjak godina i one će u ovom trenutku plaćati jednak iznos poreza na nekretnine. Ako pričamo o cjelokupnoj poreznoj reformi, o tome da ćemo rasteretiti rad, a opteretiti imovinu, onda je u to u svakom slučaju korak naprijed.”, pojašnjava Vujević.
Vlada planira uvesti i neke olakšice, a povrat dijela poreza na promet nekretnina i PDV-a uistinu bi se mogao pozitivno odraziti na prodaju stanova.
“I ono što je Vlada sad najavila, s tim da je jako važno da nemamo sve parametre, ne znamo sve detalje, ono što su najavili da će vraćati tri posto poreza na promet nekretnina i da će vraćati pola PDV-a kad kupite novogradnju. Opet, ne znamo tko će biti u toj kategoriji, ali to je mjera koju apsolutno podržavamo zato što će tim kategorijama koje uđu, nekretnine biti ako ništa drugo 10% jeftinije, odnosno dobit će povrat 10% cijene koji mogu iskoristiti da opremanje nekretnine, za u konačnici vraćanje možda neke pozajmice koju su uzeli kao kaparu.”, zaključuje.
Planirane bi olakšice mogle dobro utjecati na smanjenje ukupnih troškova kupnje, a nadu posebno daju onima koji žele kupiti novogradnju. Ipak, kako će ove reforme zbilja utjecati na pristupačnost stanovanja, sa sigurnošću ćemo znati tek nakon implementacije.
Gradnja
Prednosti solarnih sustava za grijanje vode: Od uštede i energetske učinkovitosti do zaštite okoliša
Bez obzira na to motivira li vas financijska ušteda ili ekološka odgovornost, sada je idealno vrijeme za ulaganje u solarno grijanje vode
Solarni sustavi za grijanje vode predstavljaju pametnu investiciju za vaš dom i okoliš. Od uštede troškova i energetske učinkovitosti do smanjenja ugljičnog otiska, prednosti su jasne. Odlukom za solarni sustav ne osiguravate samo pouzdan izvor tople vode, već i pridonosite održivijem svijetu.
Većina solarnih sustava za grijanje vode može trajati od 15 do 20 godina uz pravilno održavanje. Neki ključni dijelovi, poput izmjenjivača topline i kolektora, mogu trajati i dulje. Ako živite u hladnijem području, sustavi s neizravnom cirkulacijom i antifrizom mogu dodatno produžiti vijek trajanja vašeg sustava jer sprječavaju oštećenja od smrzavanja tijekom zime.
Solarni sustavi za grijanje vode i njihov utjecaj na okoliš
Odabir solarnog sustava za grijanje vode nije samo ušteda novca—radi se i o doprinosu čišćoj i održivijoj budućnosti. Pogledajmo kako ovi sustavi koriste okolišu.
- Smanjenje ugljičnog otiska Prijelazom s tradicionalnih plinskih ili električnih bojlera na solarne sustave možete znatno smanjiti emisije ugljičnog dioksida svog kućanstva. Prema istraživanjima, tipični solarni sustav za grijanje vode može smanjiti emisije CO₂ u kući za 1,5 do 2 tone godišnje. Korištenjem obnovljive energije ne samo da snižavate račune za energiju, već i pridonosite globalnim naporima u borbi protiv klimatskih promjena.
- Smanjenje ovisnosti o fosilnim gorivima Solarni sustavi za grijanje vode oslanjaju se na sunce, potpuno obnovljiv izvor, za razliku od tradicionalnih bojlera koji koriste plin ili električnu energiju, često dobivenu iz fosilnih goriva. Prelaskom na solarnu energiju smanjujete pritisak na neobnovljive izvore energije i ublažavate štetu na okolišu prouzročenu vađenjem i korištenjem fosilnih goriva.
- Smanjenje zagađenja vode i zraka Prelazak na solarne sustave pomaže i u smanjenju zagađenja vode i zraka. Tradicionalne elektrane koje opskrbljuju električnom energijom ili proizvode toplinu iz fosilnih goriva ispuštaju štetne nusproizvode poput sumporovog dioksida i dušikovih oksida, što pridonosi kiselim kišama i lošoj kvaliteti zraka. Solarni sustavi za grijanje vode eliminiraju ove štetne emisije.
Prednosti i nedostaci solarnih sustava za grijanje vode
Prije nego što se odlučite za solarnu energiju, važno je sagledati cijelu sliku. Kao i svaka tehnologija, solarni sustavi za grijanje vode imaju svoje prednosti i nedostatke. Ovdje su navedeni ključni elementi koji će vam pomoći odlučiti je li to pravi izbor za vaš dom.
Održivi dom: Kako i zašto odabrati ekološki prihvatljiviji način života
Prednosti
- Ušteda troškova: Tko ne bi želio smanjiti račune za energiju do 80%? Solarni grijači vode mogu drastično smanjiti iznos koji trošite na grijanje vode, posebno ako živite u sunčanom području.
- Ekološki prihvatljivo: Solarni grijači vode oslanjaju se na obnovljiv izvor energije – sunce! To smanjuje potrebu za fosilnim gorivima i pomaže u smanjenju vašeg ugljičnog otiska.
- Nisko održavanje: Solarni sustavi za grijanje vode imaju manje pokretnih dijelova, što znači manje šansi za kvar. Osim toga, sustavi obično traju dulje – do 20 godina uz pravilno održavanje.
- Povećava vrijednost nekretnine: Kuće sa solarnim sustavima često imaju veću tržišnu vrijednost zbog svoje energetske učinkovitosti i nižih operativnih troškova.
Nedostaci
Grije samo vodu: Za razliku od solarnih panela koji proizvode električnu energiju za cijeli dom, solarni grijači vode specijalizirani su samo za potrebe tople vode.
Visoki početni troškovi: Najveći nedostatak? Instalacija može biti skupa.
Ovisnost o vremenu: Iako su ovi sustavi vrlo učinkoviti u sunčanim područjima, manje su učinkoviti u regijama s dugim, oblačnim zimama. Trebat će vam dobar plan za podršku u danima kada sunce ne sija.
Zašto odabrati solarni sustav za grijanje vode?
Nije namijenjeno samo ekološkim entuzijastima! Solarni sustavi za grijanje vode nisu tu samo za spas planeta. Oni pomažu vama uštedjeti novac i čine vaš dom energetski učinkovitijim.
Najvažniji razlozi za prijelaz na solarno grijanje vode:
- Ušteda energije: Možete uštedjeti do 80% na računima za grijanje vode.
- Ekološka prihvatljivost: Solarni sustavi smanjuju vaš ugljični otisak i pomažu u očuvanju okoliša.
- Nisko održavanje: Manje pokretnih dijelova znači manje brige.
- Dug životni vijek: Većina sustava traje više od 20 godina.
- Povećava vrijednost nekretnine: Kuće sa solarnim instalacijama često imaju višu prodajnu cijenu.
I ako se pitate: „Hoću li ostati bez tople vode?“ – odgovor je ne! Ovi sustavi uključuju pomoćni grijač (električni ili plinski) kako bi se osigurala dostupnost tople vode i u oblačnim danima.