Gradnja doma
Drvo, pločice, laminat… Ovo su vrste podnih obloga koji traju (gotovo) vječno
Dobro je razmisliti o vrsti poda prije postavljanja jer će on utjecati na funkcionalnost, udobnost, izgled, pa čak i troškove održavanja vašeg prostora
Ugradnja podova je skup i dugotrajan projekt, a sigurno ne želite mijenjati podove svakih nekoliko godina. Možda vam je potreban posebno izdržljiv pod jer imate djecu ili kućne ljubimce. No čak i ako živite sami, vjerojatno ne želite stalno imati posla s ogrebotinama i oštećenjima od svakodnevnog korištenja.
1. Drveni podovi
Masivno drvo jedan je od najdugovječnijih materijala jer se može obnoviti brušenjem. Iako je osjetljivo na ogrebotine, može se ponovno izbrusiti i obnoviti te ponovno obojiti i premazati zaštitnim slojem.
Najčešće pogreške koje nehotice radimo, a oštećuju drvene podove
2. Vinilni pod
Vinilni podovi 100% su otporni na vlagu i dizajnirani su da dugo traju. Vinil u roli najbolji je izbor ako vam je izdržljivost prioritet, jer ima minimalan broj spojeva. Manje spojeva znači manju mogućnost oštećenja. Mnogi dizajni imitiraju druge vrste podova, što ga čini dobrim izborom za najmove zbog jednostavne ugradnje i pristupačne cijene.
Luksuzni vinil – nova generacija podnih obloga za sve vrste interijera
3. Beton
Betonski podovi su izuzetno izdržljivi, otporni na vlagu i ogrebotine, što ih čini popularnima u restoranima i poslovnim prostorima. Iako betonski pod može biti privlačan i trajan, hladan je i tvrd pod nogama, osim ako se koristi podno grijanje ili prostirke.
4. Bambus parket
Tajna visoke izdržljivosti bambusovih podova leži u tri faktora: postavljanju stabljika, ljepilu i kvaliteti bambusa. Laminirani bambus često se naziva bambus s isprepletenim vlaknima jer su stabljike podijeljene na niti i čvrsto povezane ljepilom. Više ljepila znači čvršći bambusov pod. Nažalost, kvalitetu bambusa je teško odrediti pri kupnji, ali bambus ubran u pravo vrijeme obično je izdržljiviji.
5. Keramičke pločice i porculan
Keramika i porculan izdržljivi su u određenim aspektima, posebno u izgledu, te su vrlo otporni na ogrebotine i prolijevanja. Međutim, mogu puknuti ako padne nešto teško na njih. Stručna ugradnja povećava njihovu izdržljivost, jer nepravilno postavljene pločice ili nedostatak podloge mogu izazvati pucanje.
6. Laminat
Laminat postaje sve izdržljiviji jer proizvođači poboljšavaju njegovu zaštitnu površinu koja je otporna na ogrebotine. AC ocjene (od AC1 do AC5) pokazuju izdržljivost prema prometu. U prostorima s puno vlage, moguće je nabaviti vodootporni laminat, ali za maksimalnu izdržljivost vinil ostaje bolji izbor.
Laminat možete postaviti i sami – pratite ovih deset koraka
7. Inžinjerski drveni pod
Inženjerski drveni pod traje dok traje njegov tanki gornji sloj, no ne može se brusiti toliko često kao masivno drvo. Za dulju trajnost, preporučljivo je koristiti tepihe i prostirke, osobito ako imate kućne ljubimce s velikim kandžama.
8. Prirodni kamen
Prirodni kamen je iznimno izdržljiv i može trajati tisućama godina. Travertin i drugi prirodni materijali konkuriraju betonu u izdržljivosti, no neki, poput mramora, mogu se brže trošiti u prostorima s puno prometa.
Arhitekti i arhitektonski projekti
Stan iz snova: Dizajn inspiriran pogledom na istarski zaljev
Neustrašivom korištenju tamne boje na ponekim zidovima i kuhinjskim frontama savršeno kontriraju bakrena zrcala
Stan od 115 četvornih metara uređen je u skladu s pogledom na zaljev u istarskom Rapcu, a arhitekt je na vrlo pametan način uspio duplicirati taj predivan pogled.
“Boje su uglavnom nježni tonovi, znači neke toplije bež boje, ali i kontrastnije ove smeđe koje možete vidjeti u detaljima, kao i detalji metala i crne boja koja se nalazi u samom interijeru.
Htio sam postići jednu ugodnu atmosferu, to je bilo glavno. Znači, ne pratiti isključivo trendove, nego u biti stvoriti jednu atmosferu u kojoj će se netko osjećat ugodno i opušteno.”, pojasnio je vlasnik stana, dipl.ing.arh. Robert Dragogna
Neustrašivom korištenju tamne boje na ponekim zidovima i kuhinjskim frontama savršeno kontriraju bakrena zrcala. Vlasnik pojašnjava kako se želio istaknuti pogled i tako se duplicirati – da se on odražava u ogledalu preko puta.
Polica koja odvaja blagavaonu od dnevne sobe
Blagovaonski stol okružen je stolcima čiji dizajn datira iz 1968. godine, a vrlo posebna polica odvaja blagovaonu od dnevne sobe.
“Polica je u biti u centru prostora, kablovi su provučeni kroz samu policu, izvod za samu televiziju i sve ono što je potrebno je iz poda i ta polica ima dva trika, jedan je da je korištena televizija frame koja je u biti jako tanka i kad se gleda bočno znači nema cijelog onog dijela koji inače televizije imaju i polica se u ovom centralnom dijelu može okretati tako da se može gledati i iz dnevnog boravka i ovdje iz blagovaone.”, pojasnio je.
Stolarija koja ističe ljepotu lokacije
Osim fantastičnih stilskih trenutaka, odmah očarava pogled na zaljev zbog čega je izabrana stolarija koja dodatno ističe ljepotu lokacije.
“Birane su staklene stijenke koje smo u suradnji sa tvrtkom Roplast u biti izabrali smo iz asortimana Deceuninck i birane su zato jer su one prvi na neki način uspjeli u PVC stolariji proizvesti onaj efekt aluminijske stolarije, pravilnih čistih linija. Naravno, tu se niže i kvaliteta koja dolazi s time, ali moram priznati, prvenstveno je to bila estetika.
Pragovi su ravni zato jer je to najjednostavnije što se može napraviti i najfunkcionalnije. Učinjeno je na taj način da je na vanjskom dijelu terase podignuti pod u drvenim panelima i na taj način se poravnalo recimo kota između unutarnjeg i vanjskog prostora. “, zaključio je.
Dina Matić, voditeljica marketinga tvrtke Deceuninck, dodaje: “Nama je cilj biti pouzdan partner našim kupcima, odgovoriti na sve zahtjeve tržišta i pružiti najbolju uslugu. Upravo zato Deceuninck PVC profili ističu se ne samo svojom kvalitetom nego i različitim izvedbama dizajna tako mogu odgovoriti svakom stilu gradnje. Bilo da se radi o industrijskom, tradicionalnom ili klasičnom. I također naši profili mogu doći u 57 različitih boja. Kako bi to osigurali našem tržištu, prošle godine smo u Donjoj Bistri nadomak Zagreba otvorili proizvodno poslovni pogon za laminaciju profila koji je ujedno i najveći u ovom dijelu Europe. Tako da iz tog pogona možemo odgovoriti na sve zahtjeve naših kupaca ali i tržišta.”.
U ovom je stanu teško ne zaljubiti se u umivaonike…
“Umivaonici su moja tako strast i zato sam birao u biti u svakoj kupaonici jedan drugačiji umivaonik. U prvoj je onaj samostojeći visoki, u ovoj je neki koji je kao isklesan iz jednog komada kamena, tako da se i zašto ne i u kupaonici daje neki poseban štimung.”, zaključio je vlasnik stana.
Predivan pogled na zaljev savršeno potkrijepljen profinjenim dizajnom koji se prelijeva se iz prostorije u prostoriju ovaj stan čine neodoljivim.
Gradnja doma
Savršen primjer pasivne gradnje: Vila u Istri prava je niskoenergetska ljepotica
Pasivne kuće su najsuvremeniji energetski standardi u gradnji objekata, koji se odnose na manju potrošnju energije za grijanje i hlađenje, čime se zagađivanje okoliša značajno smanjuje.
Ovo nisko energetsko zdanje čiji su arhitekti Darijan Čekada i Vanja Vidulin sigurno će i vas ostaviti bez daha.
Nalazi se na blagoj padini terena, a krase ju i četiri etaže unutrašnjeg prostora, ukupne površine preko petsto četvornih metara, uz dvije razine eksterijera na koji se skladno nadovezuje vrt osmišljen poštujući lokalnu tradiciju maslinarstva.
Unutrašnji prostor podijeljen je na zone odmora i spavanja na prvoj, dnevnog boravka, kuhinje i vanjske kuhinje na nultoj i zabave na podzemnoj etaži, gdje se nalazi teretana i mini welness, koji zajedno s bazenom i vanjskim profesionalnim preljevnim jacuzzijem osigurava cjelovito SPA iskustvo.
Sve sobe imaju otvoreni panoramski pogled na more te izlaz na zajedničku terasu na kojoj se nalazi teleskop.
Vratimo se na ono što ovu villu čini još posebnijom, a to je činjenica da je ova niskoenergetska, pasivna kuća energetski certificirana u razred A+. Pasivne kuće su najsuvremeniji energetski standardi u gradnji objekata, koji se odnose na manju potrošnju energije za grijanje i hlađenje, čime se zagađivanje okoliša značajno smanjuje.
Vrhunski aluminijski prozorski sustavi
Veoma važna komponenta pasivne kuće su prozori, u ovom slučaju podizno klizne stijene i prozori aluminijskih profila renomiranog proizvođača Wicona. Profili WICLINE 75EVO i podizno – klizni aluminijski sustav WICSLIDE 160 koje je tvrtka A.B.S. koristila pri izradi ove stolarije, kombinira izvrsnu toplinsku izolaciju s najvišom funkcionalnošću i dizajnom te uz primjenu troslojnog ostakljenja postavlja nove standarde za niskoenergetske objekte.
Velike klizne staklene stijene – Poveznica interijera i eksterijera
Velike ostakljene površine povezuju interijer s vanjskim prostorom za opuštanje gdje se nalazi prostrani bazen savršeno uklopljen u mediteransko okruženje. Unutrašnji prostor podijeljen je na zone odmora i spavanja, dnevnog boravka, kuhinje i vanjske kuhinje, zabave gdje se nalazi teretana i welness, koji zajedno s bazenom i vanjskim jacuzzijem osiguravaju cjelovito SPA iskustvo.
Interijer odlikuju čiste linije zagasitih tonova koje stvaraju toplu opuštajuću atmosferu. Villa Panoramica osim što nudi luksuz i ljepotu bez kompromisa ide u korak s trendom budućnosti ekološki, ekonomično osviještene gradnje, savršeno se integrirajući u prostor u kojem se nalazi.
FOTO: Rajan Milošević – Koridor 27, Gobo Creative Solutions