Povežimo se

Gradnja doma

Laminat možete postaviti i sami – pratite ovih deset koraka

Ovaj vodič objašnjava kako postaviti laminat – projekt koji možete ostvariti u samo jednom vikendu

Sviđa vam se izgled drvenih podova, ali bojite se održavanja ili cijene? Umjesto toga razmislite o laminatnim podovima. Gotovi podovi od dasaka lakši su za postavljanje od tvrdog drva i imaju isti izgled. Laminatni pod sastoji se od vlaknaste ploče srednje gustoće (MDF) obložene plastičnim laminatom. Gornji laminat izgleda poput drva, ali njegov plastični sastav čini ga otpornim na ogrebotine i mrlje. Također ostavlja prostora za opcije kao što su sive ili tamne nijanse.

Luksuzni vinil – nova generacija podnih obloga za sve vrste interijera

Kako postaviti laminatne podove

Vaš laminatni pod trebao bi stajati u prostoriji najmanje 48 sati prije postavljanja, dajući mu vremena da se proširi ili skupi u odnosu na sobnu temperaturu i vlažnost. To sprječava savijanje i druge probleme nakon ugradnje.

1. Uklonite podnu ploču

Uklonite postojeću letvicu postolja. Upotrijebite šipku za hvatanje da uklonite postolje sa zida i odložite dijelove za ponovnu ugradnju. Plutajuće laminatne daske (vrste koje se koriste u ovom projektu) treba postaviti na tvrdu, glatku površinu, poput vinila. Ako je postojeći pod oštećen, uklonite ga kako biste otkrili podlogu.

Koje alate bi trebalo imati svako kućanstvo

2. Ugradite podlogu

Prvo očistite pod od spajalica, čavala i drugog otpada. Razvaljajte podlogu. Nemojte preklapati susjedne trake. Pomoću pomoćnog noža izrežite komade po potrebi. Podloga od pjene prigušuje zvuk i pomaže podu da bude elastičnija i izdržljivija.

3. Isplanirajte izgled laminatnog poda

Da biste odlučili u kojem smjeru položiti daske, razmislite koji je zid najduži i najravniji. Izbjegavajte usku traku na zidu žarišne točke. Daske u zadnjem redu trebaju biti najmanje 5cm široke.Ako će posljednji red biti manji od 5cm širok, dodajte tu širinu širini pune daske i podijelite s 2. Izrežite daske u prvom i zadnjem redu na tu širinu.

4. Izrežite prvi red

Ovisno o vašem izgledu, možda ćete morati poderati ili prerezati prvi red dasaka po dužini. Ako koristite električnu pilu, režite s završenom stranom prema dolje; ako koristite ručnu pilu, režite s završenom stranom prema gore. Koristite stezaljke da učvrstite podne daske dok ih režete.

5. Koristite odstojnike da ostavite prazninu

Kompleti laminatnih podova dolaze sa svemirskim čipovima. Zabodite ih između zida i dasaka kako biste ostavili dilatacijski razmak od pola cm. Neće biti vidljiv nakon ponovnog pričvršćivanja postolja.

6. Instalirajte prvi red

Postavite laminatne podne daske s jezičnom stranom okrenutom prema zidu (neki proizvođači preporučuju da odrežete pero ruba dasaka koje gledaju prema zidovima). Spojite jednu dasku s drugom spajanjem pera i utora. Možda ćete moći čvrsto spojiti daske rukom ili ćete možda trebati upotrijebiti šipku za povlačenje iz kompleta za ugradnju i čekić da ih spojite zajedno, ili blok za tapkanje kako biste spojili spojeve. Izrežite posljednju dasku u nizu na duljinu (sačuvajte ostatke ako su dugi najmanje 30cm).

7. Postavite dodatne redove laminata

Dok spajate nove redove, razmaknite šavove najmanje 30cm u susjednim redovima, slično kao što biste vidjeli na zidu od drvenih dasaka ili zidu od cigle. Često možete započeti novi red s ostatkom daske koju ste odrezali da završite prethodni red.

8. Postavite zadnji red

Morat ćete gurnuti daske za zadnji red podova na mjesto pod kutom, a zatim ih lagano zadignuti na mjesto pomoću poluge. Svakako ostavite dilatacijski razmak od pola cm između posljednjeg reda i zida.

Luksuzni vinil – nova generacija podnih obloga za sve vrste interijera

9. Izrežite kućište

Ne pokušavajte rezati daske da stanu oko kućišta vrata. Umjesto toga, upotrijebite dovratnu pilu za rezanje kućišta vrata oko pola cm iznad visine poda, dajući dasci prostora da sklizne ispod kućišta. Da biste to učinili, naslonite komad poda s podlogom na pod i na kućište. Postavite dovratnu pilu na vrh i odrežite kućište na željenu visinu.

10. Ponovno postavite oblogu

Nakon što su daske postavljene, ponovno postavite letvicu postolja pomoću čekića i završnih čavala. Zatim postavite letvu za cipele preko dilatacijskih spojeva i upotrijebite prijelazne trake za spajanje laminata na susjedne površine, poput pločica ili tepiha. Ne zabijajte čavle kroz pod, samo kroz obloge i zid.

Je li luksuzni vinil doista luksuz?

Postavljanje laminatnih podova ekonomična je i dugotrajna alternativa pri renoviranju poda. Međutim, iako je laminatni pod praktičan koliko i otporan, postoji jedno upozorenje. Za razliku od drugih vrsta podova, ovaj se ne preporučuje za područja s visokom razinom vlage jer ploče ili ploče mogu nabubriti, skupiti se i proširiti zbog vode ili kondenzacije koja stoji ispod. Ista stvar se može dogoditi ako je laminatni pod izložen izravnom suncu ili ekstremnoj toplini.

Gradnja doma

Evo kako spriječiti smrzavanje cijevi i što učiniti ako se to dogodi

Smrznute vodovodne cijevi ozbiljan su rizik tijekom vrlo hladnog zimskog vremena

Smrznuta cijev može biti tempirana bomba, jer curenje možda neće biti vidljivo – sve dok se smrznuta voda koja blokira cijev ne počne otapati. Ako se ostavi bez nadzora, otapanje leda u smrznutim cijevima može uzrokovati velike poplave, štetu od vode te uništenje zidova, stropova i podova, što može prouzročiti troškove od nekoliko desetaka tisuća eura, ako cijev ne pukne dok led raste.

Zašto se cijevi smrzavaju?

Cijevi su najosjetljivije na smrzavanje kad temperature padnu na -7 °C ili niže, posebno ako su temperature ispod nule više dana zaredom. Također su sklone smrzavanju ako se nalaze:

  • U vanjskom zidu izloženom hladnom vanjskom zraku.
  • U ormariću ispod sudopera (posebno blizu vanjskog zida).
  • U negrijanom podrumu ili prostoru ispod kuće.
  • Blizu vanjskih slavina (za vrtno crijevo).

Ako je vaša cijev smrznuta, ali još nije pukla, potrebno ju je odmah odmrznuti. Postoji nekoliko tehnika za odmrzavanje, ovisno o tome gdje se cijev nalazi.

Kako pronaći smrznutu cijev

Smrznuta cijev koja još nije pukla često se prepoznaje po slavinama. Ako otvorite slavinu tijekom vrlo hladnog vremena, a voda ne teče ili teče vrlo sporo, vjerojatno je cijev blokirana ledom. Odmah poduzmite sljedeće korake:

  1. Zatvorite vodu: Pronađite ventil za zatvaranje vode slavine ili glavni ventil kuće.
  2. Otvorite slavinu: Oslobodite pritisak otvaranjem slavine povezane sa smrznutom cijevi.
  3. Identificirajte smrznutu cijev: Pratite cijev od slavine prema hladnim područjima, kao što su vanjski zidovi ili negrijani prostori.
  4. Pronađite smrznuti dio: Potražite dijelove cijevi s mrazom ili ledom; možda će izgledati ispupčeno ili oštećeno.

Gdje se nalazi glavni ventil za vodu i kako ga zatvorit

Kako odmrznuti cijev unutar zida

Ako otkrijete smrznutu cijev iza zida ili stropa koja još nije pukla, odmah poduzmite korake kako biste spriječili oštećenje konstrukcije vašeg doma.

  1. Pojačajte grijanje: Pojačajte grijanje u kući i pričekajte. Ako se očekuje hladno vrijeme, održavajte toplinu u kući kako biste spriječili smrzavanje cijevi.
  2. Otvorite ormariće: Ako je cijev unutar zida kupaonice ili kuhinje, otvorite vrata ormarića kako bi toplina doprijela do zida.
  3. Otvorite zid: Ako je puknuće neizbježno, uklonite dio zida kako biste došli do smrznutog dijela cijevi i zatim ju odmrznuli kao da je izložena.

Kako odmrznuti izloženu cijev

Ako je smrznuta cijev izložena, primjerice u podrumu ili garaži, možete koristiti nekoliko tehnika. Uvijek počnite s grijanjem cijevi bliže slavini, krećući se prema smrznutom dijelu. To omogućuje vodi da izlazi dok se led topi.

Upozorenje:

Nikada nemojte koristiti plamenik ili otvoreni plamen za odmrzavanje cijevi zbog opasnosti od požara i oštećenja cijevi.

  • Sušilo za kosu: Koristite sušilo za kosu, usmjeravajući toplinu na smrznuti dio. Stavite lim za pečenje iza cijevi kako biste reflektirali toplinu.
  • Prijenosni grijač: Usmjerite grijač prema smrznutoj cijevi, posebno ispod sudopera.
  • Električna grijaća traka: Zamotajte traku oko cijevi i uključite ju u struju.
  • Grijaća podloga: Omotajte grijaću podlogu oko cijevi i polako pomičite prema smrznutom dijelu dok voda ne počne teći.
Stigla je sezona grijanja: Pet savjeta kako do uštede energije i manjih troškova

Kako spriječiti smrzavanje cijevi

  1. Ostavite slavinu da kapa: Protok vode sprječava smrzavanje.
  2. Održavajte toplinu: Grijanje u kući treba biti minimalno 13°C .
  3. Otvorite ormariće: Topli zrak iz prostorije doprijet će do cijevi.
  4. Izolirajte cijevi: Koristite izolacijske materijale za zaštitu cijevi u hladnim područjima.
  5. Zaštitite vanjske slavine: Uklonite crijeva i pokrijte slavine zaštitnim poklopcima.
  6. Zatvorite pukotine: Zatvorite sve pukotine oko cijevi kako hladan zrak ne bi ulazio.
  7. Redovito pregledavajte: Pozovite vodoinstalatera za pregled cijevi i zamjenu oštećenih dijelova.

Preventivne mjere su ključne kako biste izbjegli skupe popravke i štetu od smrzavanja.

Nastavite čitati

Gradnja doma

Klima uređaji uskoro neće smjeti na pročelja zgrada! Doznali smo gdje ih postaviti

Gdje postaviti vanjsku jedinicu klime?

Vijest o tome da će se zabraniti postavljanje klima uređaja na pročelja zgrade sigurno je već stigla i do vas.

Iako je ispred nas vrijeme kada se klime gase do novog ljeta, mnogi razmišljaju i o nabavci novog uređaja u jesen ili na zimu, a jedan od razloga su moguće niže cijene od onih u proljeće i ljeto. No, čini se da će doći do promjena i da ćemo morati dobro promisliti prije nego vanjsku jedinicu postavimo – kako nama odgovara. Gdje postaviti vanjsku jedinicu klime, otkrivamo u razgovoru sa stručnjakom.

Naime, novi bi zakon donio zabranu postavljanja klima uređaja, ali i satelitskih antena na pročelja zgrada koja su svima vidljiva s ulice.

Zašto iz klima uređaja curi voda? Ovo su najčešći razlozi

Vanjska jedinica klime u podrum, na tavan ili balkon?

Ovo sigurno nije dobra vijest, a kazna je prilično visoka. Na sreću, postoje riješenja, a o njima nešto više zna Jozo Kekez, direktor tvrtke Klima Koncept.

“Jasno je da će morati doći do usklađivanja i ključno je tražiti druga rješenja vezano za postavljanje vanjske jedinice klima uređaja. Rekao bih da su to prvenstveno balkoni i lođe, ali vjerujem da radi gubitka komocije koje to rješenje donosi, za mnoge kupce to neće biti opcija.”, pojasnio je Kekez te dodao kako su daljnja rješenja krovišta ili zajedničke prostorije, što opet za sobom povlači nove nedoumice.

“Radi se o tome da klasični klima uređaji mogu istrpjeti i do 10 metara visinske razlike između dvije jedince (vanjske i unutarnje), a 20 metara dužine cjevovoda i ta ograničenja se ne mogu zanemariti. Montažer sigurno neće ići preko toga radi sigurnosti samog uređaja, ali valja znati da u tom slučaju niti kupcu neće više vrijediti jamstveni list. Ako pak govorimo o rješenju kao što su instalacijski šahtovi ili ventilacija, ako se radi o više od 10 metara razlike, moraju se koristiti skuplji uređaji koji trpe i do 50 metara razlike dužine cjevovoda ili 20 metara visinske razlike. Tu dolazimo do skuplje investicije, skuplje montaže koje će moći raditi isključivo ovlašteni serviseri, sve drugo je veliki rizik za krajnjeg korisnika.”, zaključio je sugovornik.

Kako se pravilno postavlja vanjska jedinica klima uređaj?

Osim odabira klima uređaja,vrlo je važno gdje će se postaviti unutarnja i vanjska jedinica. Pravilna ugradnja nije važna samo zbog estetike, već i zato što može utjecati na korištenje energije, pravilno hlađenje i grijanje, ali i zdravlje vaše obitelji, stoji na stranicama Klima Koncepta.

Iz estetskih razloga važno je da jedinice budu što bliže jedna drugoj, kako bi se maksimalno smanjila duljina instalacije između vanjske i unutarnje jedinice. Kraće instalacije su bolje i efikasnost i energetsku učinkovitost.

Vanjska jedinica puše topli zrak i ispred nje treba biti 1 m slobodnog prostora. Ovo je posebno važno za stanove u kojima je vanjsku jedinicu potrebno postaviti na terasu.

Važno je ne samo da je na mjestu gdje mu se može prići u slučaju intervencije, nego da ima najmanje 30 cm prostora iznad gornjeg dijela vanjske jedinice zbog lakšeg servisiranja jer se u suprotnom prilikom popravka vanjska jedinica treba demontirati i skinuti povećava trošak popravka.

Vanjska jedinica mora biti na otvorenom, imati protok zraka i mora se osigurati odvod kondenzata. Plinska i strujna instalacija treba biti estetski prihvatljiva, crijevo za odvod kondenzata treba izvući van kako bi voda mogla nesmetano otjecati. Za efikasnije grijanje bolje je da je vanjska jedinica u toplijem, a za efikasnije hlađenje bolje je da je vanjska jedinica na hladnijem mjestu/poziciji.

Kada i kako očistiti klima uređaj? Pratite ove jednostavne korake

Vanjska jedinica se po potrebi može postaviti na tlo, ali s odstojnicima od cca 10cm kako bi se omogućilo otjecanje vode iz klima uređaja.

Razmak između unutarnje i vanjske jedinice mono-split klima uređaja treba biti što manji (maksimalno do 20 metara), posebno kod inverterskih klima uređaja, zbog mogućih gubitaka i opterećenja jedinice.

Nastavite čitati

Kolumne

Pratite nas na drušvenim mrežama

Izbor urednice