Gradnja doma
Moderni sustavi hlađenja i filtriranja za lakši život
Upoznajte najbolje sustave za rashlađivanje doma tijekom vrućih ljetnih dana, ali i za grijanje po zimi. Također saznajte pozitivne učinke filtriranja vode u vašem domu!
Današnja tehnologija olakšava nam život, a moguće je da za većinu stvari u ovom prilogu niste ni čuli. Pročistači vode, sustavi hlađenja i grijanja – sve su to aparati koji su često skriveni. No, kad ih jednom probate, više bez njih ne možete.

Popiti vodu iz slavine mnogima nije svejedno jer ponekad ima neugodan miris, loš okus ili puno kamenca. Ali i tome se može doskočiti.
Volite gaziranu vodu? Sada je možete točiti iz slavine!
Kako ukloniti neugodan miris i okus vode?
Najjednostavniji i najbolji način je korištenje ionskog omekšivača s aktivnim ugljenom. Aktivni ugljen uklanja neugodne mirise i poboljšava okus vode, a ionski omekšivač vodu omekšava.

Pošto naši kućanski aparati rade na meku vodu, nema potrebe na čestim održavanjem takvih uređaja. Također nema naslaga na tuš kabinama, staklenim površinama i slavinama.
Viessmannov Aquahome ionski omekšivač upravo je jedan takav i njegovim korištenjem ne trebate trošiti novac na vodu u bocama. Uz to trošite manje deterdženata i kućni uređaji su trajniji. O tome svjedoči Daniel koji je u svoj dom ugradio taj uređaj.

To je stvarno jedna vrhunska stvar, na dovodu vode za cijelu kuću je postavljen omekšivač i filter vode. Filter radi na principu da pročišćava sve nečistoće, primjerice ako ima željeza ili kakvog sitnog smeća u vodi.

Na početku se malo neobično naviknuti piti čistu vodu, ali stvarno je puno finija i zdravija. Tuširanje je također puno bolje za aparate jer se puno manje kvare, rekao je Daniel.
Sustavi hlađenja i grijanja
Osim pročistača vode Sandra i Daniel su u svoj novi dom ugradili i rekuperatore zbog čega gotovo da nemaju potrebe za prozračivanjem doma klasičnim otvaranjem prozora.

Viessmanov sistem je zanimljiv jer se ugrađuje kao sistem ventilacije. Ventilatore se ugradi unutar fasade, te nakon što su upareni jednostavno izaberemo funkciju koja nam je potrebna. Odlična stvar kod ovog sistema je što po zimi ne gubimo topli zrak, a po ljeti nam ostaje hladni, objasnili su nam Sandra i Daniel.

“Također postoje postavke za jače ili slabije prozračivanje zraka, pa čak i za vrijeme domjenka ili okupljanja ne moramo otvarati prozore”, kažu.
“Benefiti ugradnje rekuperatora su manji gubitak topline prilikom provjetravanja. Vi kada zimi provjetravate vaše prostore, toplina bježi van. Isto tako kada ljeti provjetravate prostore, toplina vam ulazi u prostor. Rekuperatori to anuliraju, i sa učinkom između 80, 90% vrše ventilaciju bez gubitka topline”, objašnjava Stjepan Mikleušević iz Viessmanna.


To je posebno važno za novogradnje jer zbog vrhunske izolacije, unutarnja klima u takvim prostorima zna biti loša. Međutim, rekuperatori rješavaju taj problem.
Korisniku je zrak ugodan i uvijek je ispod 800 ppm-a CO2. Vlaga je odgovarajuća između 40 i 60 %, mikroklilma je savršena, a prozori nisu otvoreni, i praktički niti insekti ne ulaze kroz prozor.

Viessmann je jedan od vodećih proizvođača sustava grijanja, hlađenja te industrijskih postrojenja. U svojoj ponudi imaju i dizalice topline.
Dizalice topline za hladne dane

“Benefiti dizalice topline kao obnovljivog izvora energije su veliki. S njome možete grijati i hladiti. Postoji i mogućnost dizalicu topline povezati foto naponom. Time dobivate dodatnu uštedu energije jer tako sami proizvodite električnu energiju”, kaže SImon Palman iz tvrtke Palman Thermo.


Treba znati da se takvi sustavi hlađenja i grijanja mogu ugraditi i u već postojeće strare zgrade.

“Sistem je zahtjevnije ugraditi u starije zgrade jer treba paziti na svaki kamen. Ograničeni ste prostorom, tako da je puno teže, ali vam se to sve u konačnici isplati. A baš se na tradicionalno građenim kućama ta isplativost jako brzo vidi”, dodaje Palman.
Instalacije u domu
Kako poboljšati kvalitetu zraka u domu bez stalnog provjetravanja? – Evo rješenja
Donosimo rješenja kako poboljšati kvalitetu zraka u domu ako niste u mogućnosti provjetravati prostor

S obzirom na sve lošiju kvalitetu zraka u gradovima, pitanje kako poboljšati kvalitetu zraka u domu postaje važnije nego ikad.
Tradicionalno prozračivanje – otvaranje prozora nekoliko puta dnevno – često nije dovoljno, posebno u zimskim mjesecima ili kada je vanjski zrak zagađen. Stručnjaci upozoravaju da boravak u zatvorenom prostoru s nekvalitetnim zrakom dugoročno može štetiti zdravlju, posebno djeci, starijima i osobama s respiratornim poteškoćama.

Zašto je kvaliteta zraka važna?
Procjenjuje se da čak 80 % vremena provodimo u zatvorenom prostoru.
“Ako zrak koji udišemo sadrži visoke koncentracije prašine, peludi, štetnih plinova poput ugljičnog monoksida, dušikovih i sumpornih oksida te finih lebdećih čestica (PM 2.5 i PM 10), dugotrajno izlaganje može izazvati zdravstvene tegobe.”, rekao je Božidar Poljak dipl.ing.arh, stručnjak za ventilaciju.
PM 10 su čestice promjera manjeg od 10 mikometara i manje su od zrna pijeska, a PM 2.5
čestice zovu se još i fine čestice jer im je promjer manji od 2,5 mikrometara. One su opasnije jer mogu lakše prodrijeti u organizam, a nastaju zbog sagorijevanja fosilnih goriva i ulaze u naše domove.
Simptomi lošeg zraka uključuju umor, glavobolje, iritacije očiju i grla. Kod osjetljivijih osoba može doći i do ozbiljnije bolesti poput astme, bronhitisa i alergijskih reakcija.

Je li pročišćivač zraka dovoljno rješenje?
Pročišćivači zraka mogu pomoći u uklanjanju prašine i alergena iz prostora, no ne rješavaju osnovni problem – izmjenu zraka. U suvremenim zgradama koje su vrlo dobro izolirane, prozori su zatvoreni većinu dana, što onemogućuje prirodnu ventilaciju.
“Sa pročistačem ćemo mi riješit neke čestice, možda i plinove ako su to složeniji filteri, međutim nećemo riješit izmjenu zraka u zatvorenom prostoru.”, savjetuje Poljak.

Bez svježeg zraka izvana, prostor se ne može obogatiti kisikom, a razina CO₂ raste, što negativno utječe na koncentraciju i opće stanje organizma. Zato je važno razmisliti o sustavima za mehaničku ventilaciju.

Kako poboljšati kvalitetu zraka u domu uz ventilacijske sustave?
Jedan od načina kako poboljšati kvalitetu zraka u domu jest ugradnja ventilacijskih sustava – od jednostavnih kupaonskih ventilatora do naprednih sustava rekuperacije zraka.
“Postoje ventilacijski sustavi, poput klasičnih ventilatora kakve imamo u kupaonicama, a koji ne mogu zadovoljiti potrebe izmjene zraka. Postoje nekoliko vrsta rekuperatora koji unose zrak obogaćen kisikom u prostor, a izbacuju istrošeni zrak s viškom štetnih tvari.” kaže Poljak.

Rekuperatori omogućuju dvosmjerni protok – uvode svježi zrak izvana, dok istovremeno izbacuju potrošeni zrak iz unutrašnjosti. Postoje tri glavne vrste:
Centralni rekuperatori – idealni za novogradnju ili veće adaptacije, zahtijevaju više prostora i građevinskih zahvata, ali osiguravaju najveću učinkovitost.

Lokalni rekuperatori – jednostavniji za ugradnju, pogodni za pojedinačne prostorije i manje investicije.

Hibridni sustavi – kombiniraju prednosti obje prethodne opcije i mogu pokrivati više prostorija bez velikih građevinskih radova.

Korištenjem rekuperatora, dom se stalno opskrbljuje kisikom, a zrak ostaje svjež bez potrebe za stalnim otvaranjem prozora.
Zelena gradnja
NZEB konferencija: Priuštivo i održivo stanovanje do 2030.?
Saznajte sve o zakonskim reformama, financijskim olakšicama i tehničkim rješenjima za energetski učinkovitu gradnju

Ovogodišnja NZEB konferencija okupila je stručnjake kako bi raspravili ključne izazove i rješenja vezana uz priuštivo i održivo stanovanje.
Fokus je bio na tehničkim rješenjima za projektiranje, izgradnju, obnovu i modernizaciju postojećih stambenih objekata, s ciljem ispunjenja zahtjeva Nacionalnog plana stambene politike Republike Hrvatske do 2030. godine.
Tri ključna cilja Nacionalnog plana stambene politike
Ministar prostornog uređenja, graditeljstva i državne imovine, Branko Bačić, istaknuo je kako Nacionalni plan stambene politike ima tri glavna cilja:
- Priuštivo stanovanje – omogućavanje financijski dostupnih nekretnina za građane,
- Održivo stanovanje – poticanje ekološki prihvatljive gradnje,
- Prostor u funkciji stanovanja – unapređenje postojećih zgrada i urbanih prostora.
“Kako bismo te ciljeve uspostavili, osigurali smo četiri poluge – financijsku, poreznu, ekološku i zemljišnu. Smatramo da ćemo njihovom kombinacijom omogućiti građanima pristup priuštivom stanovanju, unatoč rastu cijena nekretnina i najamnina”, izjavio je Bačić.

Zakonske promjene za priuštivo stanovanje
Zbog stalnog rasta cijena nekretnina i najma, Vlada planira donošenje Zakona o priuštivom najmu.
Ovim zakonom omogućilo bi se korištenje dugoročno praznih stanova uz naknadu vlasnicima, kako bi građani koji ne mogu riješiti stambeno pitanje ipak mogli doći do stana.
“Krenuli smo i s izmjenama Zakona o društveno poticanoj stanogradnji koji će omogućiti mladima i obiteljima do 45 godina starosti povrat poreza na promet nekretnina te 50% PDV-a pri kupnji prve nekretnine ili gradnji obiteljske kuće”, naglasio je Bačić.

Održivost i energetska učinkovitost kao temelj stanovanja
Organizator konferencije, prof. dr. sc. Zoran Veršić, naglasio je kako se održivo i priuštivo stanovanje ne odnosi samo na financijsku pristupačnost, već i na kvalitetu života, higijenske standarde te dostupnost ključnih sadržaja.
“Priuštivo stanovanje znači više od krova nad glavom. Važno je zadovoljiti standarde higijene, energetske učinkovitosti i zdravog prostora za život, koristeći materijale koji se mogu reciklirati“, izjavio je Veršić.
Dr. sc. Marina Bagarić iz Wienerbergera upozorila je da “jeftino i priuštivo nisu ista stvar” te da dugoročno isplativa rješenja zahtijevaju promjene u načinu projektiranja i gradnje.
“Priuštivost trebamo gledati kroz cijeli životni vijek zgrade, od izgradnje do kraja njezina korištenja. Materijali koje danas koristimo možda nisu jeftini, ali dugoročno donose veću vrijednost za uloženi novac”, dodala je Bagarić.

Regulacija i certifikati za održivu gradnju
Aleksandar Škurić iz YTonga istaknuo je da “kvalitetna rješenja znače materijale napravljene sukladno propisima i ugrađene na način koji omogućuje dugoročnu održivost stanovanja“.
“Ne postoji čarobno jeftino rješenje. Ključno je osigurati da investitori, izvođači i kupci dobiju najbolju vrijednost za uloženi novac”, dodala je Bagarić.

Novim Zakonom o energetskoj učinkovitosti u zgradarstvu, koji je najavila Irena Križ Šelendić iz Ministarstva prostornog uređenja, sve direktive vezane uz energetske karakteristike zgrada bit će integrirane u jedan zakon.
“Ovaj zakon objedinjuje sve ključne odredbe o energetskoj učinkovitosti, prenoseći europske direktive u naš pravni okvir”, pojasnila je Ravnateljica Uprave za energetsku učinkovitost pri Ministarstvu prostornog uređenja, graditeljstva i državne imovine, Irena Križ Šelendić.

Za praćenje standarda održive gradnje već nekoliko godina dodjeljuju se certifikati, no do sada su oni bili rezervirani uglavnom za poslovne objekte.
Snježana Turalija iz Greenike izrazila je nadu da će se uskoro uvesti certificiranje i za rezidencijalni sektor.

“DGNB certifikat prati parametre ekologije, ekonomije, tehničkih standarda i energetske učinkovitosti. Cilj je smanjenje CO2 otiska, optimizacija potrošnje energije i povećanje upotrebe obnovljivih izvora”, objasnila je Turalija.
NZEB: Kako osigurati bolju budućnost stanovanja?
Deveta po redu NZEB konferencija uspješno je povezala teme održivosti, energetske učinkovitosti i priuštivog stanovanja. Predstavljena su brojna tehnička i zakonska rješenja koja bi mogla olakšati pristup kvalitetnom stanovanju unatoč rastućim cijenama nekretnina.
Zakonske reforme, porezne olakšice i ulaganja u energetski učinkovite zgrade ključni su koraci prema osiguranju kvalitetnog i dostupnog stanovanja za buduće generacije.
You must be logged in to post a comment Login