Gradnja doma
Pravo drvo ili ploćice koje ga imitiraju – što odabrati
Donosimo vam sve što bi trebali znati ako se odlučite kupiti pločice s imitacijom drva i je li to opcija koja se isplati za vaš prostor
Pločice s imitacijom drveta savršena su opcija za ljude koji žele bezvremenski i prekrasan izgled prirodnog drva s iznimno izdržljivom pločicom. Inovacije u tehnologiji dizajna pločica napredovale su, pa je lakše nego ikad postići autentičan izgled s pločicama od umjetnog drva. Tradicionalni drveni podovi i dalje su popularan izbor, ali što ako postoji način da se izgled dobije s izdržljivijim, ekološki prihvatljivijim i ekonomičnijim materijalom?
Podovi od punog drva poželjni su iz niza razloga, ali mogu biti i nerealan izbor zbog svoje cijene. Tradicionalni drveni podovi odiču se dugotrajnosti i, uz određene primjene, mogu čak postati privlačniji s malo patine. Osim toga, tu je i mogućnost dorade drvenih podova da izgledaju kao novi kada je to potrebno. Ali pločice koje izgledaju kao drvo jednako su privlačne opcije koje zahtijevaju minimalno održavanje.
Ovo je najlakši način za popravak drevnog poda u vašem domu
Sve što trebate znati o pločicama koje imitiraju drvo
Evo svega što biste trebali znati o pločicama koje izgledaju kao drvo i je li to opcija koja se isplati za vaš prostor.
Je li luksuzni vinil doista luksuz?
Ako tražite pod koji je otporan na ogrebotine i vodu, pločice su najbolji izbor. Jednostavne su za održavanje i uz pravilnu njegu traju desetljećima. Kako bi ste najbolje iskoristili pločice koje izgledaju kao drvo, važno je pronaći iskusnog majstora koji može osigurati odgovarajuću njegu pri samom procesu postacljanja.
Zašto kupiti pločice koje imitiraju drvo
Ne morate kupiti skupo puno tvrdo drvo da biste dobili šik, elegantan izgled parketa. Podovi od pločica i vinilnih dasaka moderne su opcije koje daju realističan, cjenovno pristupačan izgled drva koji nije potrebno održavati. Ako tražite otpornost na ogrebotine i vodootporan pod, pločice se ne mogu nadmašiti. “Pločice koje izgledaju kao drvo nude vam trajnost pločica, kao i najbolji izgled i trendovske stilove koje možete pronaći u drugim vrstama dasaka koje izgledaju kao drvo”, kaže Nicole Corona, iz The Home Depot-a. Kako biste što bolje iskoristili pločice koje izgledaju kao drvo, važno je pronaći iskusnog instalatera koji može osigurati odgovarajuću njegu na svakoj razini procesa postavljanja.
Cijena može biti veliki čimbenik pri vaganju odabira drvenog poda. Pločice s imitacijom drva znatno su jeftinije u usporedbi s pravim drvenim podovima. Podovi od punog drva mogu koštati do 15 eura po metru kvadratnom, dok se pločice mogu kretati od 1,5 do 5 eur po m2.
Iako je cijena po pločici niža u usporedbi s pravim tvrdim drvetom, postavljanje pločica koje izgledaju kao drvo koštat će više. “Međutim, njegova dugoročna izdržljivost nudi uštede tijekom vremena”, uvjerava Corona.
Kako izabrati pločice s imitacijom drveta
Kada je riječ o odabiru pločica koje izgledaju kao drvo, uzmite u obzir vaše stilske preferencije i samo korištenje prostora. Podovi od pločica savršeni su za prostore sa velikom količinom vlage koje se mogu smočiti, poput kupaonica, kuhinja, praonica rublja i podruma. Neke su pločice bolje za zidove, dok su druge bolje za podove. Razumijevanje razlike učinit će veliku razliku u vašem prostoru.
Postoje tri glavna čimbenika koja treba uzeti u obzir kada se radi o odabiru pločica: boja, veličina i ocjena. Vrste pločica imaju različite razine debljine i svaka će imati utjecaj na cjelokupni izgled vaše sobe. Na primjer, velike pločice mogu učiniti da mali prostori izgledaju ekspanzivnije, a manje pločice mogu učiniti da područje izgleda intimnije.
Kako odrediti koliko će vam pločica trebati
Određivanje odgovarajuće količine pločica koje ćete trebati za svoj projekt jednako je važno kao i odlučivanje o savršenom stilu, stupnju i ocjeni. “Kada određujete koliko vam je pločica potrebno, nemojte nagađati, već izračunajte”, kaže Corona. Ona predlaže korištenje kalkulatora za pločice, ali također se možete posavjetovati sa svojim polagačem pločica, dobavljačem ili čak proizvođačem u nekim slučajevima. “Ne zaboravite kupiti 10% viška kako biste uračunali pogreške u izračunu ili neplanirane izazove pri instalaciji”, savjetuje ona.
Gradnja doma
Evo kako spriječiti smrzavanje cijevi i što učiniti ako se to dogodi
Smrznute vodovodne cijevi ozbiljan su rizik tijekom vrlo hladnog zimskog vremena
Smrznuta cijev može biti tempirana bomba, jer curenje možda neće biti vidljivo – sve dok se smrznuta voda koja blokira cijev ne počne otapati. Ako se ostavi bez nadzora, otapanje leda u smrznutim cijevima može uzrokovati velike poplave, štetu od vode te uništenje zidova, stropova i podova, što može prouzročiti troškove od nekoliko desetaka tisuća eura, ako cijev ne pukne dok led raste.
Zašto se cijevi smrzavaju?
Cijevi su najosjetljivije na smrzavanje kad temperature padnu na -7 °C ili niže, posebno ako su temperature ispod nule više dana zaredom. Također su sklone smrzavanju ako se nalaze:
- U vanjskom zidu izloženom hladnom vanjskom zraku.
- U ormariću ispod sudopera (posebno blizu vanjskog zida).
- U negrijanom podrumu ili prostoru ispod kuće.
- Blizu vanjskih slavina (za vrtno crijevo).
Ako je vaša cijev smrznuta, ali još nije pukla, potrebno ju je odmah odmrznuti. Postoji nekoliko tehnika za odmrzavanje, ovisno o tome gdje se cijev nalazi.
Kako pronaći smrznutu cijev
Smrznuta cijev koja još nije pukla često se prepoznaje po slavinama. Ako otvorite slavinu tijekom vrlo hladnog vremena, a voda ne teče ili teče vrlo sporo, vjerojatno je cijev blokirana ledom. Odmah poduzmite sljedeće korake:
- Zatvorite vodu: Pronađite ventil za zatvaranje vode slavine ili glavni ventil kuće.
- Otvorite slavinu: Oslobodite pritisak otvaranjem slavine povezane sa smrznutom cijevi.
- Identificirajte smrznutu cijev: Pratite cijev od slavine prema hladnim područjima, kao što su vanjski zidovi ili negrijani prostori.
- Pronađite smrznuti dio: Potražite dijelove cijevi s mrazom ili ledom; možda će izgledati ispupčeno ili oštećeno.
Gdje se nalazi glavni ventil za vodu i kako ga zatvorit
Kako odmrznuti cijev unutar zida
Ako otkrijete smrznutu cijev iza zida ili stropa koja još nije pukla, odmah poduzmite korake kako biste spriječili oštećenje konstrukcije vašeg doma.
- Pojačajte grijanje: Pojačajte grijanje u kući i pričekajte. Ako se očekuje hladno vrijeme, održavajte toplinu u kući kako biste spriječili smrzavanje cijevi.
- Otvorite ormariće: Ako je cijev unutar zida kupaonice ili kuhinje, otvorite vrata ormarića kako bi toplina doprijela do zida.
- Otvorite zid: Ako je puknuće neizbježno, uklonite dio zida kako biste došli do smrznutog dijela cijevi i zatim ju odmrznuli kao da je izložena.
Kako odmrznuti izloženu cijev
Ako je smrznuta cijev izložena, primjerice u podrumu ili garaži, možete koristiti nekoliko tehnika. Uvijek počnite s grijanjem cijevi bliže slavini, krećući se prema smrznutom dijelu. To omogućuje vodi da izlazi dok se led topi.
Upozorenje:
Nikada nemojte koristiti plamenik ili otvoreni plamen za odmrzavanje cijevi zbog opasnosti od požara i oštećenja cijevi.
- Sušilo za kosu: Koristite sušilo za kosu, usmjeravajući toplinu na smrznuti dio. Stavite lim za pečenje iza cijevi kako biste reflektirali toplinu.
- Prijenosni grijač: Usmjerite grijač prema smrznutoj cijevi, posebno ispod sudopera.
- Električna grijaća traka: Zamotajte traku oko cijevi i uključite ju u struju.
- Grijaća podloga: Omotajte grijaću podlogu oko cijevi i polako pomičite prema smrznutom dijelu dok voda ne počne teći.
Kako spriječiti smrzavanje cijevi
- Ostavite slavinu da kapa: Protok vode sprječava smrzavanje.
- Održavajte toplinu: Grijanje u kući treba biti minimalno 13°C .
- Otvorite ormariće: Topli zrak iz prostorije doprijet će do cijevi.
- Izolirajte cijevi: Koristite izolacijske materijale za zaštitu cijevi u hladnim područjima.
- Zaštitite vanjske slavine: Uklonite crijeva i pokrijte slavine zaštitnim poklopcima.
- Zatvorite pukotine: Zatvorite sve pukotine oko cijevi kako hladan zrak ne bi ulazio.
- Redovito pregledavajte: Pozovite vodoinstalatera za pregled cijevi i zamjenu oštećenih dijelova.
Preventivne mjere su ključne kako biste izbjegli skupe popravke i štetu od smrzavanja.
Gradnja doma
Klima uređaji uskoro neće smjeti na pročelja zgrada! Doznali smo gdje ih postaviti
Gdje postaviti vanjsku jedinicu klime?
Vijest o tome da će se zabraniti postavljanje klima uređaja na pročelja zgrade sigurno je već stigla i do vas.
Iako je ispred nas vrijeme kada se klime gase do novog ljeta, mnogi razmišljaju i o nabavci novog uređaja u jesen ili na zimu, a jedan od razloga su moguće niže cijene od onih u proljeće i ljeto. No, čini se da će doći do promjena i da ćemo morati dobro promisliti prije nego vanjsku jedinicu postavimo – kako nama odgovara. Gdje postaviti vanjsku jedinicu klime, otkrivamo u razgovoru sa stručnjakom.
Naime, novi bi zakon donio zabranu postavljanja klima uređaja, ali i satelitskih antena na pročelja zgrada koja su svima vidljiva s ulice.
Zašto iz klima uređaja curi voda? Ovo su najčešći razlozi
Vanjska jedinica klime u podrum, na tavan ili balkon?
Ovo sigurno nije dobra vijest, a kazna je prilično visoka. Na sreću, postoje riješenja, a o njima nešto više zna Jozo Kekez, direktor tvrtke Klima Koncept.
“Jasno je da će morati doći do usklađivanja i ključno je tražiti druga rješenja vezano za postavljanje vanjske jedinice klima uređaja. Rekao bih da su to prvenstveno balkoni i lođe, ali vjerujem da radi gubitka komocije koje to rješenje donosi, za mnoge kupce to neće biti opcija.”, pojasnio je Kekez te dodao kako su daljnja rješenja krovišta ili zajedničke prostorije, što opet za sobom povlači nove nedoumice.
“Radi se o tome da klasični klima uređaji mogu istrpjeti i do 10 metara visinske razlike između dvije jedince (vanjske i unutarnje), a 20 metara dužine cjevovoda i ta ograničenja se ne mogu zanemariti. Montažer sigurno neće ići preko toga radi sigurnosti samog uređaja, ali valja znati da u tom slučaju niti kupcu neće više vrijediti jamstveni list. Ako pak govorimo o rješenju kao što su instalacijski šahtovi ili ventilacija, ako se radi o više od 10 metara razlike, moraju se koristiti skuplji uređaji koji trpe i do 50 metara razlike dužine cjevovoda ili 20 metara visinske razlike. Tu dolazimo do skuplje investicije, skuplje montaže koje će moći raditi isključivo ovlašteni serviseri, sve drugo je veliki rizik za krajnjeg korisnika.”, zaključio je sugovornik.
Kako se pravilno postavlja vanjska jedinica klima uređaj?
Osim odabira klima uređaja,vrlo je važno gdje će se postaviti unutarnja i vanjska jedinica. Pravilna ugradnja nije važna samo zbog estetike, već i zato što može utjecati na korištenje energije, pravilno hlađenje i grijanje, ali i zdravlje vaše obitelji, stoji na stranicama Klima Koncepta.
Iz estetskih razloga važno je da jedinice budu što bliže jedna drugoj, kako bi se maksimalno smanjila duljina instalacije između vanjske i unutarnje jedinice. Kraće instalacije su bolje i efikasnost i energetsku učinkovitost.
Vanjska jedinica puše topli zrak i ispred nje treba biti 1 m slobodnog prostora. Ovo je posebno važno za stanove u kojima je vanjsku jedinicu potrebno postaviti na terasu.
Važno je ne samo da je na mjestu gdje mu se može prići u slučaju intervencije, nego da ima najmanje 30 cm prostora iznad gornjeg dijela vanjske jedinice zbog lakšeg servisiranja jer se u suprotnom prilikom popravka vanjska jedinica treba demontirati i skinuti povećava trošak popravka.
Vanjska jedinica mora biti na otvorenom, imati protok zraka i mora se osigurati odvod kondenzata. Plinska i strujna instalacija treba biti estetski prihvatljiva, crijevo za odvod kondenzata treba izvući van kako bi voda mogla nesmetano otjecati. Za efikasnije grijanje bolje je da je vanjska jedinica u toplijem, a za efikasnije hlađenje bolje je da je vanjska jedinica na hladnijem mjestu/poziciji.
Kada i kako očistiti klima uređaj? Pratite ove jednostavne korake
Vanjska jedinica se po potrebi može postaviti na tlo, ali s odstojnicima od cca 10cm kako bi se omogućilo otjecanje vode iz klima uređaja.
Razmak između unutarnje i vanjske jedinice mono-split klima uređaja treba biti što manji (maksimalno do 20 metara), posebno kod inverterskih klima uređaja, zbog mogućih gubitaka i opterećenja jedinice.