Povežimo se

Gradnja doma

Sada je službeno: Gradnja Porotherm Profi opekom je 3x brža!

Vrijeme koje je nekada bilo potrebno za zidanje mortom i klasičnom opekom je uporabom Porotherm Profi brušene opeke te Porotherm Dryfix.extra ljepila smanjeno za čak 3 puta. Sada je to i službeno dokazano!

arhitekti-gradnja-wienerberger-domnakvadrat

Neovisno mjerenje Građevinskog fakulteta u Zagrebu

Građevinski fakultet u Zagrebu je pod vodstvom izv.prof.dr. Ivane Burcar Dunović proveo neovisna mjerenja brzine gradnje Porotherm Profi opekom na stvarnom gradilištu, odnosno utroška radnog vremena za zidanje. Na osnovu dobivenih mjerenja izračunali su normativ rada, što predstavlja vrijeme potrebno prosječno vještom i određeno kvalificiranom radniku da u normalnim okolnostima, s propisanim sredstvima, na točno određen način, uz normalno zalaganje i zamor, obavi točno određen posao. Dobiveni normativ rada za Porotherm Profi opeku je točno tri puta manji od normativa za klasičnu opeku, što znači da je gradnja Porotherm Profi opekom čak 3x brža u odnosu na klasični sistem.

Klasično zidanje je stvar prošlosti!

Sporo izvođenje radova i kašnjenja, buka miješalica, neuredna gradilišta i visoki manipulativni troškovi – konačno se možemo riješiti svega što ne volimo kod gradnje. Pored dokazane 3x brže gradnje, a zahvaljujući svom posebnom obliku, dimenzijama, sistemu pero – utor kao i upotrebi ljepila Porotherm Dryfix.extra, Porotherm Profi sustav osigurava jednostavnu, suhu i čistu gradnju bez morta. U odnosu na klasičnu opeku (19/29/19), utrošak opeke po kvadratu zida je smanjen čak za 35 %, a samo ljepilo je u svako vrijeme odmah spremno za korištenje. Tako je Porotherm Profi opeka sinonim za čisto gradilište, jednostavnu logistiku, brzo i jednostavno zidanje te ekonomično građenje u svako doba godine, čime je klasično zidanje definitivno postalo stvar prošlosti.

opeka-lijepljenje-wienerberger-domnakvadrat
Foto: Wienerberger

Zašto je bitna 3x brža gradnja?

Troškovnička stavka za nosive zidove obuhvaća sav materijal i rad, što podrazumijeva nabavu opeke i veziva te izvođenje svih potrebnih radova (zidanje), uz osiguravanje pomoćnih sredstava, skele, itd. Na osnovu takvog opisa konačnog proizvoda iz troškovničke stavke, analizom cijena se određuje jedinična cijena proizvoda. U ovom slučaju govorimo o cijeni kvadrata zida, koja se, sukladno troškovniku, sastoji iz cijene opeke, cijene veziva i cijene zidanja (satnice) na određenom području. Pored navedenog, potrebno je računati još cijenu materijala i izvođenja fasadnog sustava i unutarnje žbuke.

Kako je danas cijena sata rada znatno veća nego prije nekoliko godina, njen utjecaj na troškove gradnje je utoliko veći. Uporabom rješenja koja osiguravaju bržu gradnju (kao što je Porotherm Profi i Porotherm IZO Profi opeka), zid kao konačan proizvod za samog investitora je uveliko jeftiniji. Pored toga, izvođači radova ostvaruju velike uštede, s obzirom na to da je smanjen potreban broj radnika na gradilištu, a sama gradnja je znatno prije završena. 

Moderna opeka – prijatelj sigurne gradnje

Uzimajući u obzir prosječnu satnicu zidanja nosivih opečnih zidova u Hrvatskoj od 100 kn/sat, faktor zahtjevnosti gradilišta 2,0 te računajući s dokazanim normativima rada, dobiva se cijena zidanja Porotherm Profi opekom od 92 kn/m2, dok cijena zidanja u slučaju klasične opeke 19/29/19 iznosi čak 214 kn/m2. Bitno je još napomenuti da je Porotherm Dryfix.extra ljepilo gratis uz Porotherm Profi i Porotherm IZO Profi opeku, dok je cijena fasadnog sustava znatno manja, obzirom na izvrsne toplinske karakteristike ove opeke. Tako je konačna cijena zida od Porotherm Profi opeke znatno niža u odnosu na zid od klasične opeke. 

Ovakva analiza cijena za nosive zidove jasno pokazuje utjecaj brzine gradnje na cjelokupne troškove, odnosno mogućnost ostvarivanja višestrukih ušteda kako za investitora tako za izvođača radova. 

Kliknite kako biste komentirali

You must be logged in to post a comment Login

Ostavi komentar

Gradnja doma

Kako je građen Knauf Insulation experience centar – vrhunski primjer održive gradnje

Održiva gradnja temelji se na šest načela – reciklirati, očuvati, ponovno koristiti, obnoviti, zaštititi prirodu i bez štetnog utjecaja na okoliš. Prema tim načelima građena je zgrada Knauf insulation experience centra u Sloveniji, a dobila je i najviši DGNB certifikat. 

Knauf Insulation experience centar je regionalni, obrazovno demonstracijski centar u području energetske učinkovitosti, toplinske i zvučne izolacije, požarne sigurnosti te održive gradnje.

Objekt sa šest različitih fasada

“Bruto tlocrtna površina objekta je 832 kvadratna metra koji je sam po sebi vrlo raznolik. Već sam arhitektonski dizajn objekta shematski prikazuje različite mogućnosti dizajna kao i principe održive gradnje koje nudi koncern Knauf u svim svojim divizijama te pridruženi partneri u projektu.

Objekt ima 6 različitih vrsta fasada, od klasičnih kontaktnih, ravnih i valovitih ventiliranih fasada, ovjesne fasade s toplinskim izolacijskim panelima te također živi ozelenjeli zid.”, navodi Domen Ivanšek, voditelj građevinskih znanosti, Knauf Insulation.

Centar je izgrađen 2018. godine i prvi je objekt u Sloveniji s međunarodnim DGNB certifikatom za održivu gradnju.

“DGNB se temelji na šest ocjenjivačkih kriterija svake zgrade. Ako počnemo s ekološkom kvalitetom, u tom se segmentu mora izvesti vrlo opsežna LCA analiza štetnih utjecaja objekta na okoliš, sve od utjecaja CO2 pa do različitih upotreba energija i slično. Tu treba posebno pažljivo odabrati besprijekoran građevinski materijal, čega smo se u našem primjeru vrlo strogo pridržavali.”, ističe.

Za dobivanje certifikata ocjenjuje se ekonomska isplativost, kakvoća zraka, fleksibilnost objekta pri korištenju, upotreba energije, proces projektiranja te socijalna i funkcionalna kvaliteta, što uključuje i postignutu toplinsku, vizualnu i akustičnu udobnost.

“U našem centru smo koristili kao srce akustičkih svojstava i akustičkog komfora, mineralnu vunu, uparili smo je sa proizvodima Knauf grupacije, znači gips pločama i sličnim suhomontažnim sustavima, što je jedna od naših najjačih točaka, odnosno najbolja moguća simbioza kad se govori o akustičkim svojstvima i visokoj razini zvučne izolacije.”, navodi Maro Puljizević, dipl.ing.građ., voditelj odjela za razvoj i istraživanje, Knauf Insulation.

Mineralna kamena i staklena vuna su jedne od rijetkih materijala koji objedinjuju odlična toplinska, protupožarna i akustična svojstva

“Struktura mineralne vune je takva otvorena struktura, kad bi stavili mineralnu vunu pod mikroskop ukazao bi nam se labirint zraka i vlakana mineralne vune i upravo taj labirint predstavlja problem zvuku da prođe sa jedne strane na drugu stranu ili mineralne vune ili građevinskog elementa u kojem je mineralna vuna sastavni dio.”, ističe Puljizević.

Prije izgradnje, valjalo je odabrati razinu zvučne izolacije koja odgovara potrebama djelatnika centra.

“Naravno, mi smo išli na najviši mogući nivo. I to je nivo koji nam osigurava da se glasan razgovor sa jedne strane neće čuti na drugoj strani. Kad znamo takav limit i to je naša meta našeg odabira građevinskog elementa, onda možemo krenuti u sam sastav i izgradnju. U našem slučaju, to znači da koristimo dvostruku Knauf oblogu sa oba dvije strane te ispunu, a najmanje 75 ili čak 100 milimetara mineralne vune. To je nekakav klasični sastav koji omogućava visoku razinu zvučne izolacije, odnosno privatnosti.”, pojašnjava.

Odlična akustika i kakvoća zraka osigurani su u svim prostorijama u centru

Puljizević kaže kako je Centar podijeljen na prizemlje u kojem je demonstracijski centar, tu su veliki eksponati koji se mogu jednostavno rastavljati i sastavljati te se tako mogu praktično demonstrirati i podučavati različite interne i eksterne sudionike.

“Zatim imamo tehničko savjetodavnu službu za sve naše klijente. Na prvom katu imamo takozvani edukacijsko-iskustveni prostor s dvije multifunkcijske učionice koje imaju modernu audio vizualnu opremu, od pametnih ploča pa do demonstracijskih primjera i virtualne stvarnosti.

U virtualnoj stvarnosti imamo razvijene aplikacije kroz koje se možete jednostavno prošetati u našoj kući ili po industrijskom objektu. Virtualno jednostavno otvorite zid, stropove, podove, primite svaki sloj izolacije, profile i pogledate ih i u virtualnom okruženju te pročitate više o tim rješenjima.”, zaključuje.

Poštivanjem strogih pravila održive gradnje, energetske učinkovitosti i ugodnosti življenja, Knauf insulation experience centar uspio je dobiti najviši, platinum certifikat.

“Certifikat za nas osobno i za Knauf Insulation zgradu predstavlja marketinški atraktivan alat. S tehničke strane zapravo znači da smo uspjeli s našim rješenjima, koncerna Knauf i pridruženih partnera, sagraditi i dokazati da se mogu doseći najviši standardi održive gradnje na svijetu.

Osim toga, ovo je prvi objekt u Sloveniji koji je certificiran po dodatnoj održivoj shemi Active House. Također, ta zgrada je bila korištena kao pilot primjer za testiranje novog europskog okvira pod nazivom Levels kojeg je razvila Europska komisija.”, dodaje Domen Ivanšek.

Prema okviru održive gradnje Europske unije, do 2030. godine trebala bi se udvostručiti stopa energetske učinkovitosti, a ovo je primjer kako bi se objekti trebali projektirati i graditi.

Nastavite čitati

Događanja

Nagradni natječaj “Jabuke nisu kruške” – osvoji vrijedan izolacijski paket!

Tvrtka Knauf Insulation i platforma Prirodno izolirani pokrenula je zanimljiv nagradni natječaj pod nazivom “Jabuke nisu kruške”, u kojem možete osvojiti vrijedan izolacijski paket za vaše potkrovlje. Natječaj je osmišljen kako bi potaknuo sudionike na upoznavanje s prednostima mineralne vune i ECOSE® tehnologije, koje doprinose energetskoj učinkovitosti i održivosti.

Glavna nagrada

Pobjednik natječaja osvaja iznimno vrijedan paket za izolaciju potkrovlja, koji uključuje:

  • 150 m² mineralne vune Unifit 035 – visokokvalitetna izolacija debljine 140 mm, idealna za održavanje topline i energetske učinkovitosti.
  • 150 m² folije/parne brane Homeseal LDS 35 – za optimalnu zaštitu od vlage i povećanje trajnosti izolacijskih sustava.

Osim glavne nagrade, osigurane su i dodatne vrijedne nagrade za najbolje sudionike!


Kako sudjelovati?

Sudjelovanje je jednostavno i dostupno svima! Evo što trebate napraviti:

  1. Posjetite službenu stranicu natječaja: Prirodno izolirani – Nagradni natječaj.
  2. Ispunite prijavni obrazac koji sadrži tri pitanja vezana uz prednosti mineralne vune i ECOSE® tehnologiju.
  3. Pošaljite svoje odgovore putem online obrasca.

Osim ispunjavanja obrasca, sudionici se potiču na istraživanje prednosti prirodnih izolacijskih materijala i njihovu primjenu u svakodnevnom životu.


Tko može sudjelovati?

Natječaj je otvoren za sve punoljetne građane koji su zainteresirani za poboljšanje energetske učinkovitosti svojih domova, posebno onih koji razmatraju izolaciju potkrovlja ili renovacije.

Prijave su otvorene do naznačenog roka na službenoj stranici natječaja. Nakon isteka roka, stručni žiri odabrat će najbolje sudionike i objaviti dobitnike.

Ako razmišljate o kvalitetnoj izolaciji i želite dodatno uštedjeti na energetskoj potrošnji, ovo je prilika koju ne želite propustiti!


Napomena: Detaljniji uvjeti natječaja i informacije o načinu preuzimanja nagrada dostupni su na službenoj stranici natječaja.

Nastavite čitati

Kolumne

Pratite nas na drušvenim mrežama

Izbor urednice