Povežimo se

Gradnja doma

Zašto su hladni podovi u prizemlju? Knauf insulation ima rješenje 

Izolacija podrumskih prostora iznimno je važna, osobito u ove hladne dane kad bez obzira na zagrijanost prostora, podovi ostaju hladni i izazivaju osjećaj hladnoće. Knauf insulation stručnjaci pomogli su nam riješiti taj problem. 

Izolacija stropova podruma i garaža

Izolacija stropova podruma i garaža obiteljskih kuća često je zapostavljena iako je izravno povezana s ugodnošću stavanja u prizemlju. Hladni podovi izazivaju osjećaj hladnoće u prizemnim prostorijama, iako prostor grijemo i više nego što je potrebno. Ukoliko imamo 5 cm ugrađene izolacije u podu u prizemlju, s donje strane na strop podruma ili garaže treba dodati još najmanje 10 do 15 cm izolacije koja temperaturu na podnoj površini podiže za minimalno 5 stupnjeva C! 

Različita rješenja izolacije

Izolacijske kombi-ploče od drvene vune Tektalan HS, jednostavno se postavljaju mehaničkim pričvršćivanjem vijcima, a njihova  jezgra ispunjena kamenom mineralnom vunom visoke gustoće, osigurava veću toplinsku izolacija uz estetski privlačan strop. Osim njih, rješenje su i izolacijske lamele od kamene mineralne vune.

CLT-C1 Thermal su ustvari lamele kamene vune koje se puno plošno lijepe o stropnu ploču, znači u podgled, bez potrebe za dodatnom obradom završnog sloja, rekao je Silvio Novak iz Knauf Insulation. 

Negorive izolacijske lamele CLT-C1 s posebno obrađenim rubovima i dodatno nanesenim silikatnim premazom, na stropnu se površinu, odgovarajuće pripremljenu, lijepe građevinskim ljepilom. Nakon postavljanja, ova lamela ne zahtjeva dodatnu obradu jer njena vidljiva površina u podgledu, strukturom i izgledom doprinosi visokoj estetici izoliranog stropa garaže ili podruma.

Ovakva toplinska izolacija dovesti će do toplijih prostorija u prizemlju vašeg doma i manje potrošnje energenata.

Toplinska izolacija i zaštita stropova javnih garaža

I dok je kod obiteljskih kuća naglasak na toplinskoj izolaciji, kod stropova javnih garaža te garaža višestambenih zgrada, posebno se ističe druga vrsta zaštite. 

Projektanti znaju da garaže sa stanovišta proračuna tretiramo kao vanjski prostor što je vrlo interesantno i ako uistinu zađemo u garažu na prohladnom vremenu, vidjet ćemo da temperatura nije puno drugačija, što znači da itekako moramo računati i na toplinsku zaštitu takvih garaža, ako naravno iznad se nalaze grijani prostori. Međutim, ono što je još važnije to je zaštita od požara, objasnio je Novak za Dom na kvadrat. 

Važnost protupožarne zaštite

Zbog sadržavanja lako zapaljivih materijala, poput rezervoara za gorivo, protupožarna zaštita garaža je obavezna, osobito u višestambenim zgradama i javnim garažama. 

Podzemne javne garaže najčešće se prostiru na nekoliko etaža, a u posljednje vrijeme sadrže i punionice za električne automobile. To je dodatan izazov za siguran boravak u takvim prostorima, a u čemu je odgovarajuća izolacija ključna. 

Punionice predstavljaju latentnu opasnost od pojave požara i samim time moramo razmišljati o pasivnoj zaštiti od požara; nikako ne ugrađivati gorive materijale, materijale koji otpuštaju velike količine dima. U takvim slučajevima kamena vuna, odnosno lamele kamene vune takozvane CLT-C1 su idealno rješenje za izolaciju takvih stropova u garažama. One već imaju jedan određeni silikatni špric koji se opet može birati i različite boje, tako da su za arhitekte izuzetno atraktivne tako da su takvi prostori dojmljivi i ono što je najvažnije – funkcionalnost, odnosno zaštita od buke i zaštita od požara. 

Višestruka zaštita uz Knauf Insulation

Knauf Insulation izolacijska rješenja nude višestruku zaštitu, istovremeno osiguravajući zdraviji i ugodniji boravak u prostorima. 

Knauf insulation možemo reći da je na neki način već postao sinonim za tu toplinsku, zvučnu i protupožarnu zaštitu. Tvornica koja je od 1980. godine, na ovim prostorima i koja kontinuirano radi na novim tehnologijama, novim proizvodima, novim trendovima, tako da evo i ovaj trend i sunčanih elektrana i elektro punionica je nešto u čime odmah idemo u korak i sa samim materijalima i opet napominjem, tu paletu proizvoda u kojima se i oslobađamo fenolformaldehida, kemijskih veziva, što daje najviše ocijene i certifikate za sve izolacije koje se koriste u unutarnjim prostorima, objasnio je Novak. 

Gradnja doma

Evo kako spriječiti smrzavanje cijevi i što učiniti ako se to dogodi

Smrznute vodovodne cijevi ozbiljan su rizik tijekom vrlo hladnog zimskog vremena

Smrznuta cijev može biti tempirana bomba, jer curenje možda neće biti vidljivo – sve dok se smrznuta voda koja blokira cijev ne počne otapati. Ako se ostavi bez nadzora, otapanje leda u smrznutim cijevima može uzrokovati velike poplave, štetu od vode te uništenje zidova, stropova i podova, što može prouzročiti troškove od nekoliko desetaka tisuća eura, ako cijev ne pukne dok led raste.

Zašto se cijevi smrzavaju?

Cijevi su najosjetljivije na smrzavanje kad temperature padnu na -7 °C ili niže, posebno ako su temperature ispod nule više dana zaredom. Također su sklone smrzavanju ako se nalaze:

  • U vanjskom zidu izloženom hladnom vanjskom zraku.
  • U ormariću ispod sudopera (posebno blizu vanjskog zida).
  • U negrijanom podrumu ili prostoru ispod kuće.
  • Blizu vanjskih slavina (za vrtno crijevo).

Ako je vaša cijev smrznuta, ali još nije pukla, potrebno ju je odmah odmrznuti. Postoji nekoliko tehnika za odmrzavanje, ovisno o tome gdje se cijev nalazi.

Kako pronaći smrznutu cijev

Smrznuta cijev koja još nije pukla često se prepoznaje po slavinama. Ako otvorite slavinu tijekom vrlo hladnog vremena, a voda ne teče ili teče vrlo sporo, vjerojatno je cijev blokirana ledom. Odmah poduzmite sljedeće korake:

  1. Zatvorite vodu: Pronađite ventil za zatvaranje vode slavine ili glavni ventil kuće.
  2. Otvorite slavinu: Oslobodite pritisak otvaranjem slavine povezane sa smrznutom cijevi.
  3. Identificirajte smrznutu cijev: Pratite cijev od slavine prema hladnim područjima, kao što su vanjski zidovi ili negrijani prostori.
  4. Pronađite smrznuti dio: Potražite dijelove cijevi s mrazom ili ledom; možda će izgledati ispupčeno ili oštećeno.

Gdje se nalazi glavni ventil za vodu i kako ga zatvorit

Kako odmrznuti cijev unutar zida

Ako otkrijete smrznutu cijev iza zida ili stropa koja još nije pukla, odmah poduzmite korake kako biste spriječili oštećenje konstrukcije vašeg doma.

  1. Pojačajte grijanje: Pojačajte grijanje u kući i pričekajte. Ako se očekuje hladno vrijeme, održavajte toplinu u kući kako biste spriječili smrzavanje cijevi.
  2. Otvorite ormariće: Ako je cijev unutar zida kupaonice ili kuhinje, otvorite vrata ormarića kako bi toplina doprijela do zida.
  3. Otvorite zid: Ako je puknuće neizbježno, uklonite dio zida kako biste došli do smrznutog dijela cijevi i zatim ju odmrznuli kao da je izložena.

Kako odmrznuti izloženu cijev

Ako je smrznuta cijev izložena, primjerice u podrumu ili garaži, možete koristiti nekoliko tehnika. Uvijek počnite s grijanjem cijevi bliže slavini, krećući se prema smrznutom dijelu. To omogućuje vodi da izlazi dok se led topi.

Upozorenje:

Nikada nemojte koristiti plamenik ili otvoreni plamen za odmrzavanje cijevi zbog opasnosti od požara i oštećenja cijevi.

  • Sušilo za kosu: Koristite sušilo za kosu, usmjeravajući toplinu na smrznuti dio. Stavite lim za pečenje iza cijevi kako biste reflektirali toplinu.
  • Prijenosni grijač: Usmjerite grijač prema smrznutoj cijevi, posebno ispod sudopera.
  • Električna grijaća traka: Zamotajte traku oko cijevi i uključite ju u struju.
  • Grijaća podloga: Omotajte grijaću podlogu oko cijevi i polako pomičite prema smrznutom dijelu dok voda ne počne teći.
Stigla je sezona grijanja: Pet savjeta kako do uštede energije i manjih troškova

Kako spriječiti smrzavanje cijevi

  1. Ostavite slavinu da kapa: Protok vode sprječava smrzavanje.
  2. Održavajte toplinu: Grijanje u kući treba biti minimalno 13°C .
  3. Otvorite ormariće: Topli zrak iz prostorije doprijet će do cijevi.
  4. Izolirajte cijevi: Koristite izolacijske materijale za zaštitu cijevi u hladnim područjima.
  5. Zaštitite vanjske slavine: Uklonite crijeva i pokrijte slavine zaštitnim poklopcima.
  6. Zatvorite pukotine: Zatvorite sve pukotine oko cijevi kako hladan zrak ne bi ulazio.
  7. Redovito pregledavajte: Pozovite vodoinstalatera za pregled cijevi i zamjenu oštećenih dijelova.

Preventivne mjere su ključne kako biste izbjegli skupe popravke i štetu od smrzavanja.

Nastavite čitati

Gradnja doma

Klima uređaji uskoro neće smjeti na pročelja zgrada! Doznali smo gdje ih postaviti

Gdje postaviti vanjsku jedinicu klime?

Vijest o tome da će se zabraniti postavljanje klima uređaja na pročelja zgrade sigurno je već stigla i do vas.

Iako je ispred nas vrijeme kada se klime gase do novog ljeta, mnogi razmišljaju i o nabavci novog uređaja u jesen ili na zimu, a jedan od razloga su moguće niže cijene od onih u proljeće i ljeto. No, čini se da će doći do promjena i da ćemo morati dobro promisliti prije nego vanjsku jedinicu postavimo – kako nama odgovara. Gdje postaviti vanjsku jedinicu klime, otkrivamo u razgovoru sa stručnjakom.

Naime, novi bi zakon donio zabranu postavljanja klima uređaja, ali i satelitskih antena na pročelja zgrada koja su svima vidljiva s ulice.

Zašto iz klima uređaja curi voda? Ovo su najčešći razlozi

Vanjska jedinica klime u podrum, na tavan ili balkon?

Ovo sigurno nije dobra vijest, a kazna je prilično visoka. Na sreću, postoje riješenja, a o njima nešto više zna Jozo Kekez, direktor tvrtke Klima Koncept.

“Jasno je da će morati doći do usklađivanja i ključno je tražiti druga rješenja vezano za postavljanje vanjske jedinice klima uređaja. Rekao bih da su to prvenstveno balkoni i lođe, ali vjerujem da radi gubitka komocije koje to rješenje donosi, za mnoge kupce to neće biti opcija.”, pojasnio je Kekez te dodao kako su daljnja rješenja krovišta ili zajedničke prostorije, što opet za sobom povlači nove nedoumice.

“Radi se o tome da klasični klima uređaji mogu istrpjeti i do 10 metara visinske razlike između dvije jedince (vanjske i unutarnje), a 20 metara dužine cjevovoda i ta ograničenja se ne mogu zanemariti. Montažer sigurno neće ići preko toga radi sigurnosti samog uređaja, ali valja znati da u tom slučaju niti kupcu neće više vrijediti jamstveni list. Ako pak govorimo o rješenju kao što su instalacijski šahtovi ili ventilacija, ako se radi o više od 10 metara razlike, moraju se koristiti skuplji uređaji koji trpe i do 50 metara razlike dužine cjevovoda ili 20 metara visinske razlike. Tu dolazimo do skuplje investicije, skuplje montaže koje će moći raditi isključivo ovlašteni serviseri, sve drugo je veliki rizik za krajnjeg korisnika.”, zaključio je sugovornik.

Kako se pravilno postavlja vanjska jedinica klima uređaj?

Osim odabira klima uređaja,vrlo je važno gdje će se postaviti unutarnja i vanjska jedinica. Pravilna ugradnja nije važna samo zbog estetike, već i zato što može utjecati na korištenje energije, pravilno hlađenje i grijanje, ali i zdravlje vaše obitelji, stoji na stranicama Klima Koncepta.

Iz estetskih razloga važno je da jedinice budu što bliže jedna drugoj, kako bi se maksimalno smanjila duljina instalacije između vanjske i unutarnje jedinice. Kraće instalacije su bolje i efikasnost i energetsku učinkovitost.

Vanjska jedinica puše topli zrak i ispred nje treba biti 1 m slobodnog prostora. Ovo je posebno važno za stanove u kojima je vanjsku jedinicu potrebno postaviti na terasu.

Važno je ne samo da je na mjestu gdje mu se može prići u slučaju intervencije, nego da ima najmanje 30 cm prostora iznad gornjeg dijela vanjske jedinice zbog lakšeg servisiranja jer se u suprotnom prilikom popravka vanjska jedinica treba demontirati i skinuti povećava trošak popravka.

Vanjska jedinica mora biti na otvorenom, imati protok zraka i mora se osigurati odvod kondenzata. Plinska i strujna instalacija treba biti estetski prihvatljiva, crijevo za odvod kondenzata treba izvući van kako bi voda mogla nesmetano otjecati. Za efikasnije grijanje bolje je da je vanjska jedinica u toplijem, a za efikasnije hlađenje bolje je da je vanjska jedinica na hladnijem mjestu/poziciji.

Kada i kako očistiti klima uređaj? Pratite ove jednostavne korake

Vanjska jedinica se po potrebi može postaviti na tlo, ali s odstojnicima od cca 10cm kako bi se omogućilo otjecanje vode iz klima uređaja.

Razmak između unutarnje i vanjske jedinice mono-split klima uređaja treba biti što manji (maksimalno do 20 metara), posebno kod inverterskih klima uređaja, zbog mogućih gubitaka i opterećenja jedinice.

Nastavite čitati

Kolumne

Pratite nas na drušvenim mrežama

Izbor urednice