Povežimo se

Interijeri

7 luksuznih materijala koje zahtijevaju luksuzne nekretnine

Odabir materijala igra veliku ulogu pri uređenju doma. Neki od njih su imperativ kada je riječ o luksuznim interijerima.

Uređenje doma oblik je umjetnosti koji omogućuje vlasnicima nekretnina da izraze svoju osobnost i stil dok stvaraju udoban i vizualno privlačan životni prostor. Za one koji cijene finije stvari u životu, ovi luksuzni materijali nude jedinstvenu priliku za podizanje dizajna interijera na novu razinu luksuza i sofisticiranosti.

Ponudu luksuznih nekretnina možete pogledati na stranici agencije za nekretnine eurovilla.hr

Bezvremenska ljepota mramora

Mramor se dugo povezivao s raskoši i ljepotom. Njegove prirodne vene i uzorci čine svaki komad jedinstvenim umjetničkim djelom. Bilo da se koristi kao pod, radna ploča ili čak ukrasni akcenat, mramor odiše daškom bezvremenosti koji trenutno uzdiže svaki prostor. Dok je klasični bijeli Carrara mramor i dalje popularan izbor, egzotičnije vrste poput Calacatta Gold i Emperador Dark dobivaju na važnosti zbog svojih zamršenih uzoraka i bogatih varijacija boja.

Svestranost mramora u prostoru nadilazi njegovu upotrebu u radnim pločama i podovima. Delikatne vene koje vijugaju kroz kamen stvaraju osjećaj kretanja, što ga čini zadivljujućim izborom za ukrasne komade poput vaza, skulptura, pa čak i ploča stolova. Sposobnost ovog materijala da se neprimjetno uklopi u različite stilove dizajna, od klasičnog do suvremenog, pokazuje njegovu trajnu privlačnost.


Podizanje vrijednosti nekretnine uređenjem interijera 

Dizajn interijera ovog trosobnog stana potpisuje Paula Helena Bara, koja je svojim istančanim ukusom stanu dala posebnu luksuznu notu te dodatno istaknula njegove prednosti. Više…


Blještavi sjaj kristala i stakla

Kristal i staklo su sinonimi za luksuz i sjaj. Uključivanje kristalnih lustera, staklenih skulptura i zamršenog staklenog posuđa u vaš dom može unijeti u prostore dašak čarolije i sjaja. Međuigra svjetlosti s ovim materijalima stvara očaravajuće efekte, čineći ih glavnim elementom u vrhunskim interijerima koji žele uhvatiti eleganciju i ekstravaganciju.

Kristalni lusteri posebno služe kao žarišne točke koje osvjetljavaju prostoriju i svjetlom i osjećajem čuda. Prizmatične refleksije koje bacaju kristalne komponente dodaju dubinu i dimenziju, pretvarajući svaki prostor u utočište sjaja. Slično tome, staklene skulpture, bile delikatne ili odvažne, mogu podići dekor svojom složenom izradom i sposobnošću hvatanja i manipuliranja svjetlom na zapanjujuće načine.

Luksuzna mekoća baršuna

Baršun je tkanina koja je izdržala test vremena, utjelovljujući luksuz i udobnost. Njegova plišana tekstura dodaje raskošan dojam komadima namještaja kao što su sofe, stolice, pa čak i posteljina. S nizom bogatih boja koje možete izabrati, baršun može stvoriti dramatičan kontrast ili skladan spoj u bilo kojem interijeru. Njegova sposobnost reflektiranja svjetlosti također pridonosi atmosferi sofisticiranosti koju je teško ponoviti s drugim tkaninama.

Osim svoje taktilne privlačnosti, inherentni sjaj baršuna dodaje dinamičnu kvalitetu unutarnjim prostorima. To ga čini izvrsnim izborom za presvlake, draperije i ukrasne jastuke. Raskošnost tkanine nadahnula je dizajnere da kreiraju suvremene komade namještaja koji odaju počast klasičnoj eleganciji, čineći baršun simbolom profinjene udobnosti.

Profinjenost kože

Koža je utjelovljenje profinjenosti u dizajnu interijera. Od kožnog tapeciranog namještaja do akcenta poput pladnjeva i jastuka, ovaj materijal odiše osjećajem ekskluzivnosti i profinjenosti. Bilo da se radi o klasičnom šarmu pune kože ili eleganciji lakirane kože, ugradnja ovog materijala u vaš dekor isti tren dodaje sloj sofisticiranosti koji odgovara probirljivim ukusima.

Svestranost kože proteže se od klasičnih i tradicionalnih prostora do modernijih i eklektičnih dizajna. Njena izdržljivost i dugotrajnost osiguravaju da kožni komadi nisu samo vizualno privlačni, već i praktična investicija. Sposobnost kože da graciozno stari dodaje karakter i dubinu interijerima, stvarajući osjećaj autentičnosti koji se ne može ponoviti sintetičkim materijalima.

Glamur kojeg donose zlato i mjed

Zlatni i mjedeni detalji sinonim su za pozlaćeni glamur i eleganciju. Bilo da se koriste u obliku svjetiljki, okvira ili detalja namještaja, ovi materijali unose toplinu i luksuz u interijere. Njihova svestranost omogućuje im da nadopune širok raspon stilova dizajna, od tradicionalnog do modernog. Reflektivna priroda zlata i mjeda dodaje element intrige, privlačeći pažnju i podižući cjelokupni ambijent sobe.

Ponovno oživljavanje zlata i mjeda u dizajnu interijera odražava povratak bezvremenskoj estetici. Ovi se materijali mogu ugraditi na različite načine, od suptilnih detalja poput ručki ladica i ukrasa do istaknutijih elemenata poput okvira za ogledala i rasvjetnih tijela. Topli tonovi zlata i mjeda pridonose osjećaju privlačnog luksuza koji poziva sve one prisutne da uživaju u svom okruženju.

Egzotična drva – najbolje od prirode

Egzotično drvo poput mahagonija, ebanovine i ružinog drveta nudi jedinstvenu priliku da ljepotu prirode unesete u zatvorene prostore. Ovo rijetko i dragocjeno drvo poznato je po svojim karakterističnim zrnatim uzorcima i bogatim nijansama. Od zamršeno izrezbarenog namještaja do složenih ormarića, korištenje egzotičnog drva dodaje element majstorstva i ekskluzivnosti koji poboljšava ukupnu estetiku prostora.

Taktilno iskustvo interakcije s namještajem od egzotičnog drva je bez premca. Glatkoća pod vršcima prstiju, u kombinaciji s izrazitim mirisom drva, stvara multisenzornu vezu s prirodom. Zamršeni detalji i pažljivo odabrani komadi egzotičnog drva pokazuju predanost izuzetnom dizajnu i poštovanje prema svojstvenoj ljepoti ovih materijala.

Suptilna raskoš svile

Svila je materijal koji je cijenjen stoljećima zbog svoje delikatne, ali raskošne prirode. Uključivanje svilenih zastora, jastuka i presvlaka u uređenje doma donosi dojam profinjenosti i luksuza. Prirodni sjaj i glatka tekstura tkanine stvaraju vizualno i taktilno iskustvo koje privlači osjetila. Njegova sposobnost elegantnog zastora poboljšava cjelokupnu estetiku prostorije, što svilu čini omiljenom među onima koji cijene nenaglašenu ekstravaganciju.

Svestranost svile obuhvaća širok raspon stilova uređenja, od tradicionalnih do suvremenih. Njena sposobnost da uhvati i reflektira svjetlost poboljšava ugođaj sobe, pretvarajući je u mirno utočište. Nježna priroda svile dodaje element intimnosti, pozivajući stanare da cijene suptilnu raskoš koju ona daje njihovim životnim prostorima.

Ako želite da u vašoj kući ili stanu prevladava luksuzna nota, birajući spomenute materijale ne možete pogriješiti.

Interijeri

Kako odabrati boju za zidove? Birajte one koje na vas djeluju inspirativno

Prvo trebamo znati što želimo postići, kakvu atmosferu i da su pravila tu da ih kršimo

Ulaskom u interijer, boja zidova definitivno nije prva stvar koju primjećujemo, a upravo boje pridonose stvaranju atmosfere. Iako postoje pravila koje boje idu u koju veličinu prostorije, Iva Pavičić nam je pokazala da su pravila tu da bi ih kršili. 

Uz široku paletu dostupnih boja za zidove, ponekad je teško odabrati onu pravu. Dizajnerica Iva Pavičić savjetuje da prvo trebamo znati što želimo postići, kakvu atmosferu i da su pravila tu da ih kršimo. 

“Svi vidimo malo drugačije boje, ali onaj doživljaj koji nama boja koja nas okružuje čini, je drugačija od jedne do druge osobe. Neki malo tendiraju ipak na toplije tonove, bež, krem, žućkasto, dok se drugi puno bolje osjećaju u paleti prema sivim ili recimo plavim tonovima.”, otkriva Iva Pavičić, dizajnerica interijera.

Kršite pravila, nemojte se bojati nespojivog

Boju odaberite prema vlastitim osjećajima – birajte one koje na vas djeluju inspirativno i nemojte se bojati spojiti nespojivo. 

“Možda ono što je ljudi češće izbjegavaju je kombinacija crvene i roze boje, ali opet upravo taj spoj može vibrirati na specifičan način. Kombinacija koja nije tako česta u interijerima, upraco radi posebnosti nekako ima “jači”karakter.”, dodaje.

Iva u svojim projektima rijetko koristi čistu bijelu boju, jer ona često ne ističe dovoljno karakter prostorije. 

“Ima puno nijansi bijele boje i svaka govori nešto svoje. Na tržištu ima dosta proizvođača različitih tipova boje. Ustvari mi je želja imati ogromne formate od svake bijele boje, tri puta tri metra, da ih mogu gledati, da ih mogu donijeti u prostor… Jer naravno u svakom prostoru nijansa drugačije djeluje. Jako je važna orijentacija sobe, odnosno prozora; ovisi naravno jesmo na mediteranu ili smo negdje u planinama ili na kontinentu. Tu je tip svjetlosti drugačiji, tako da sve ima utjecaja. “, ističe.

Manji prostori vole svijetle boje

Sobe u stanu mogu biti različitih nijansi pa čak i boja, sve dok kolorit iz kompatibilnih paleta teče kroz interijer. Neka su opća pravila da sobe koje imaju manje dnevnog svjetla više vole svijetle tonove i toplije nijanse, no i to često ovisi o karakteru prostorije

“Znam što čini u manjem prostoru svjetla boja i naravno ako je ideja da prostor djeluje veći, uzimaju se svijetli tonovi. Ali nije samo stvar niti boje na zidu, važnost je čitavog kolorita, svih elemenata koji su prisutni u jednom interijeru. Oni čine cjelinu i taj osjećaj boje. Recimo, možemo imati manju prostoriju u kojoj su malo tonirani zidovi, ali ako idemo na svjetliji namještaj, svjetliji pod, svjetlije zavjese i takve nekakve elemente, opet će se dobiti taj dojam bjeline i svjetline, ne.”, otkriva dizajnerica.  

Brine li vas usklađivanje podne obloge i boje zidova, tu je jedino bitno da se boje međusobno ne pobijaju. Mogu biti istog tona ili potpuni kontrast. 

“Neki put čak naprotiv, kad su mi tamni podovi i želim postići jednu jako prigušenu, sfumato atmosferu u prostoru, ići ću i u tamne zidove, time se super jedno drugo podržava. Isto tako ako je recimo svijetli pod u prostoru, a želi se postići baš da dojam prozračnosti i otvorenosti, mogu ići uz to svijetli tonovi. Ako je taman pod i uvijek je samo svijetli zid, ne možemo onda postići taj potpuni element svjetline koji nam treba i koji želimo.”, dodaje sugovornica.

Za spavaće sobe, najčešće se biraju nježnije nijanse, odnosno mirniji kolorit. Sugovornica navodi kako veliki utjecaj na odabir ima i osoba koja u toj sobi spava jer neki ljudi baš trebaju otvorene tonove iako možda pravilo nalaže da se ne uzimaju otvoreni tonovi za spavaću sobu. Ipak, svi smo različiti i nekima stvarno treba, vjerojatno i prije spavanja i kad se probude, da ugledaju oko sebe kolorit koji njih ispunjava. Tu se može odstupiti od generalnog pravila prema tome da se boja, koju izaberemo za spavaću sobu, prilagodi baš osobi koja će u njoj boravit. 

Kupaonica postaje sve važnije mjesto

Ako iz spavaonice idemo ravno u kupaonicu, tada je jasno da i ona mora dobiti svoj skladni kolorit. 

“Kupaonica je isto važna i drago mi je da ustvari kupaonicu sve više ljudi ne doživljavaju samo kao neki jednostavan prostor nego se i unutar njega koriste koloriti te različite kombinacije keramike. Nije više nužno da na podu i na zidu, od poda do stropa, sve bude isto. Iako i to može izgledati jako lijepo, ni jedno pravilo ustvari ne postoji iz kojeg se ne može napravit lijepi interijer.”,  ističe sugovornica.


Trebate li malo poticaja za hrabri odabir boja zidova, Iva ima odličan savjet.

“Mislim da se prilikom uređenja interijera, bilo privatnog ili poslovnog, ipak treba biti hrabar. Na kraju, nije to tako strašno velika investicija. Ako vam se ne sviđa ton kojim ste obojili zid, vi ga “prefarbajte” u drugi.”, zaključila je.

Nastavite čitati

Arhitektura

5 inspirativnih Instagram profila za ljubitelje arhitekture

Ovi Instagram profilu natjerat će vas da se zaljubite u arhitekturu – ako već niste!

U današnjem dinamičnom svijetu, naši prostori oblikuju naše raspoloženje i iskustva, što čini dizajn prostora koji nas okružuje važnijim nego ikad. Na Instagramu nas očekuje čitav svemir estetskih čuda. Nema sumnje da je ova vizualna platforma idealna za ljubitelje arhitekture i dizajna, s mnoštvom prekrasnih fotografija, skica i rendera koji se svakodnevno objavljuju uz inspirativne ideje.

Postoji gotovo previše fantastičnih profila za nabrojati, ali smo izdvojili 5 profila koje morate pratiti ako ste ikada objavu označili hashtagom #architecture.

Arhitektica Helena Alfirević Arbutina: Priča o inspiraciji, strasti i najljepšoj kući u Hrvatskoj

1. Zaha Hadid Architects

Jedna od, ako ne i najpoznatija arhitektonska tvrtka na svijetu, Zaha Hadid Architects ima preko 1,4 milijuna pratitelja na Instagramu. Njihov profil je zadivljujuća kombinacija fotografija, objava i videoisječaka (uključujući video u kojem Pharrell Williams izražava svoju ljubav prema legendarnoj arhitektici).

2. Architecture huntrer

Profilom @architecture_hunter upravlja brazilska arhitektica i urbanistica Amanda Ferber, a na njemu se objavljuju pažljivo odabrane fotografije neke od najljepših arhitektura svijeta. S više od 3,1 milijuna pratitelja, ovaj profil zaista inspirira i vrijedi ga pratiti, čak i ako vas arhitektura i dizajn zanimaju samo površno.


3. Snøhetta

Ovaj norveški studio bavi se arhitekturom, dizajnom krajolika, produkt dizajnom i grafičkim dizajnom, što njihov Instagram profil čini raznolikim. Na njemu se jednako često prikazuju grafike i proizvodi kao i zgrade i strukture. Studio je poznat po stvaranju dijaloga sa svojih 622 000 pratitelja, označavajući fotografije hashtagom #MySnohetta.


4. Architecture competitions

S više od 200 000 pratitelja, Instagram je idealna vizualna platforma za prikaz nevjerojatnih radova pobjednika i finalista Buildnerovih arhitektonskih natječaja. Objave kombiniraju planove i konceptualne crteže s impresivnim renderima koji zasigurno zaslužuju pokoji dvostruki tap.

5. Architizer

Architizer je još jedan Instagram profil kojeg prate više od 1,6 milijuna ljudi. Fokusira na arhitekturu i dizajn, povezan s poznatom platformom Architizer, koja promovira inovativne arhitektonske projekte i profesionalce. Na ovom profilu naći ćete zapanjujuće slike modernih i inovativnih zgrada diljem svijeta, kao i istaknute projekte koji slave kreativnost i funkcionalnost u arhitekturi.

Kuća Nodi proglašena je najuspješnijim ostvaranjem stambene arhitekture u Hrvatskoj

Nastavite čitati

Kolumne

Pratite nas na drušvenim mrežama

Izbor urednice