Povežimo se

Dizajn i trendovi

Dodir indijske kulture u prekrasnoj kući koja odiše prirodom

Betonska fasada i opeka vode glavnu riječ na vanjštini kuće koja se izvrsno uklopila u okućnicu koja podsjeća na džunglu.

predvroje-vrt-stepenice-indija-domnakvadrat

U bilo kojem kutku svijeta da se gradi, čine se da su zahtjevi vlasnika svugdje isti. A to je da njihovi budući domovi budu što više povezani s prirodom. Tako se projektirala i ova kuća smještena u indijskom Ahmedabadu. Betonska fasada i opeka vode glavnu riječ na vanjštini kuće koja se izvrsno uklopila u okućnicu koja podsjeća na džunglu.

kuća-džungla-indija-domnakvadrat
Foto: Ishita Sitawala

Kako u eksterijeru, priroda pozdravlja svakoga tko uđe i u interijeru ove kuće. Na samom ulazu pored stepenica smješten je također jedan vrt koji je vidljiv i sa zadnjeg kata. Prirodni materijali, od kamena, preko stakla, do drva i betona dominiraju predvorjem.

predvroje-vrt-stepenice-indija-domnakvadrat
Foto: Ishita Sitawala

Tu su smješteni dnevni boravak i prostrana blagovaonica u kojoj dominiraju bijela boja, drvo, te elementi crne i plave boje. Prostor je razigran oslikanim tanjurima postavljenim na zid blagovaonice. Dnevni boravak je fizički odvojen od blagovaonice zidovima, no ujedno i spojen jer su ugrađene staklene stijene koje omogućuju vizualni kontakt.

blagovaonica-hodnik-kuća-indija-domnakvadrat
Foto: Ishita Sitawala

U prizemlju se nalazi jedna spavaća soba kojoj se može pristupiti s dvorišta. Nadahnuta je bogatim tekstilnim naslijeđem Ahmedabada. Zid je prekriven tapetama, a nadahnut je tradicionalnim indijskim grafikama.

spavaća-soba-indijski-elementi-kuća-indija-domnakvadrat
Foto: Ishita Sitawala

Zid u predvorju koji povezuje sve katove kuće, plave je boje sa apstraktnim svjetlima u obliku oblaka i predstavlja nebo. U priču savršeno se uklapa luster koji prikazuje let ptica.

stepenice-zid-kuća-indija-domnakvadrat
Foto: Ishita Sitawala

Glavna spavaća soba nalazi se na katu. U njoj dominiraju tamnozeleni zidovi koji stvaraju izvrsnu poveznicu s prirodom jer soba gleda na prednji vrt.

spavaća-soba-zelena-boja-kuća-indija-domnakvadrat
Foto: Ishita Sitawala

Više fotografija pogledajte u galeriji.

Kliknite kako biste komentirali

You must be logged in to post a comment Login

Ostavi komentar

Dizajn i trendovi

Pet zanimljivih ideja kako tapetama osvježiti i obogatiti prostor

Ako pratite trendove, ovo su popularni motivi tapeta.

Trendovi u dizajnu tapeta obično nisu prolazni. Za razliku od promjene boje zidova, odabir tapeta ne samo da iziskuje veći trošak, već i zahtjevniju primjenu (i uklanjanje).

To znači da su trendovi tapeta obično širi i više usmjereni na stvaranje određenog ozračja u interijeru nego na određenu boju ili uzorak. Pa, koji stilovi su popularni u 2025.?

“Gdje smo prije viđali moderne, apstraktne dizajne, sada je prisutan jasan pomak prema klasičnim motivima, čak i u suvremenim domovima,” kaže Hugh Metcalf, urednik časopisa Livingetc. “Ti motivi variraju od detaljnih freski do tradicionalnih botaničkih printeva, ali primjetan je trend u smjeru ovakvog dizajna interijera.”

U nastavku donosimo neke od stilova tapeta koje inspiriraju dizajnere (i nas) za nadolazeću godinu.

1. Tapete na stropovima

Ideje za tapete na stropovima nastavljaju rasti u popularnosti u 2025. To je trend koji sve češće viđamo posljednjih godina, ali ove će godine doseći nove visine s odvažnim, upečatljivim dizajnima koji privlače pogled na “peti zid.

2. Cvjetni uzorci

Cvjetni uzorci predstavljaju vječnu klasiku, ali najnovije zidne tapete s cvjetnim motivima donose uzbudljive boje i intrigantne detalje, vodeći prirodu u gotovo nadnaravnom smjeru. Zamislite dramatične, zavodljive i glamurozne cvjetne dizajne s dozom hrabrosti. “Definitivno primjećujemo porast interesa kod ljudi koji žele unijeti boju i prirodu u svoj dom,” kaže dizajnerica tapeta Niki Bergen, suosnivačica studija Superflower Studio, prikladnog naziva. “Naravno, uzorci i cvjetne tapete nisu novost, ali potraga za ljepotom i unos prirodnih elemenata u interijere nedavno je u porastu.”

3. Retro tapete

Retro se vraća. Interijeri inspirirani 70-ima u bogatim bojama poput narančaste, zelene, smeđe i žute sve su popularniji u dizajnu doma, pa nije iznenađenje da se pojavljuju i u interijerima. Razmislite o dodavanju ovih uzoraka na neočekivana mjesta poput tapeta u predsobljima ili kuhinjama.

“Jedan od trendova kojem se najviše radujemo je povratak 70-ih,” kaže Ross Taylor, suosnivač dizajnerskog studija The Curious Department. “Iako uzorci tapeta iz 70-ih mogu biti nevjerojatno odvažni, često vidimo da se oživljena razdoblja izražavaju u potpuno novim paletama boja.”

Uredite prostor u stilu 70-ih: Ovo su pravila koja je dobro slijediti

4. Veliki uzorci

Veći uzorci koji ostavljaju dojam popularni su za dramatične interijere. “Tapete s velikim uzorcima su popularan dizajn koji unosi pravi statement u prostoriju,” kaže Patrick iz Farrow & Ball. “Ovi upečatljivi uzorci izvrsni su za stvaranje suvremenog izgleda u prostoriji te pružaju gotovo muralni efekt. Također, mogu pomoći da mali prostori djeluju intimnije, dok u većim sobama dodaju zanimljivost stvaranjem dodatnog sloja uzorka.”

Umjesto ukrasne tapete isprobajte direktan ispis slike na zid – genijalno izgleda!

Kada koristite ovu vrstu tapeta u spavaćoj sobi ili kuhinji, sjetite se odabrati umanjene uzorke kako bi nadopunili ostale elemente u prostoru. Ne želite da prostor izgleda prenatrpano. Upotrijebite tapete kao sidro, i oblikujte dizajn oko njih.

5. Naglasite zid monokromnim tapetama

Svevremenski uređen stan za radost življenja

Nastavite čitati

Dizajn i trendovi

Umjesto ukrasne tapete isprobajte direktan ispis slike na zid – genijalno izgleda!

Slika mlade slikarice Dore Kuzmić direktno je ispisana na zid putem posebnog printera

Obožavamo tapete, ali nedavno smo otkrili da postoji još bolji način ukrašavanja zidova – direktan ispis slike na zid. Mi smo ispisali fenomenalnu sliku domaće slikarice, a bilo je potrebno zadovoljiti tek nekoliko preduvjeta.

U praznoj prostoriji postavlja se uređaj, određuju parametri, provjeravaju boje, slika se prebacuje s prijenosnog računala i kreće jedinstveno ukrašavanje zida. Slika mlade slikarice Dore Kuzmić biti će direktno ispisana na zid putem posebnog printera. 

“Imamo 5 boja i 5 dizni, a on funkcionira tako da od tih pet boja može raditi 4 milijuna vrsta boja! Može izmiješati i kad mi njega postavimo na zidu, on kada kreće printati, automatski baca boju na zid. To je UV boja koja nije štetna na bilo koji način, boja je sigurna i ekološka. Kada on baci tu boju na zid, ima UV svjetla koja nju automatski suše na zidu, a on kada isprinta vi možete komotno odmah proći po njoj, ništa se neće razmazati niti će biti boje na podu, pa što se toga tiče, jako je siguran.”, pojašnjava Denis Marković, direktor tvrtke Wall Solutions Hrvatska.

Ispis na zidu je jednostavan za održavanje

Ispis je vrlo precizan i na zid prebacuje svaki potez kistom kao i najsitnije detalje. Ovakav se print često koristi u muzejima ali i dječjim vrtićima jer je vrlo jednostavno za održavanje. 

“Ako imate djecu i doma napravite neku sliku i djeca ju zapackaju prstićima, vi komotno možete uzeti maramice ili neko sredstvo za čišćenje i prebrisati ju. Boja će sigurno ostati na zidu i tako se neće promijeniti kvaliteta, ostat će tako kako je bilo isprintano. 

Ako se pošara olovkom, možete uzeti gumicu ako imate, isto da se pobrisati ili sa nekim sredstvom čak i za čišćenje – boja ostaje na zidu, tako da to nije nikakav problem. “, dodaje.

Ovisno o složenosti slike, ispis na zid traje oko 40 minuta po metru kvadratnom, a ispisivati se može na različitim podlogama, od zida, fasade, betona ili cigle. Može printat na pleksiglasu, staklu, ceradi, PVC, metal. 

U interijeru, potreban je samo prazan zid

Zid mora biti čist, a ako je zid malo nakošen, on prati i nagib zida čak do centimetar, a ako se printa vani, na fasadi, onda moraju biti savršeni uvjeti bez vjetra.

“Tu moramo pripaziti i pratiti vrijeme jer bi vjetar prenosio boju od dizni pošto je stroj udaljen osam milimetara uvijek od zida. 

Na primjer u ovoj prostoriji smo bili ograničeni zato što imamo zid s obje strane i tu znači glava, inače može doći do deset centimetara od kraja lijeve strane i deset centimetara na primjer na desnoj strani i što se tiče visine, tu smo ograničeni znači na dvadeset i pet centimetara od plafona i dvadeset i pet centimetara od poda, to su nam neke margine koje stroj prati, ali ako su zidovi otvoreni, na primjer, sad je ovdje čisti zid, onda se može printat komotno od ruba do ruba, onda imamo samo taj znači plafon, ako je gore onda ima tih dvadeset i pet centimetara.”, zaključio je sugovornik.  

U konačnici, print na zidu dimenzija je 180 puta 120 centimetara, identičan je kao i originalna slika koja je rađena po želji investitora čija je duša more i brod. 

Nastavite čitati

Kolumne

Pratite nas na drušvenim mrežama

Izbor urednice