Dizajn i trendovi
Industrijski stil u novom atraktivnom i toplom izdanju
Vodimo vas u najveći coworking prostor u ovom dijelu Europe gdje smo provjerili kako utopliti industrijski stil i učiniti ga udobnim.
Nekad stara skladišna hala na zagrebačkoj Zavrtnici dobila je sasvim novu namjenu – na gotovo 3000 kvadratnih metara prostire se poslovni centar na tri etaže. Kompleks je zamišljen kao coworking prostor, a za njegovo je uređenje izabran industrijski stil.
Omiljeni stil arhitekata
Arhitekt Filip Fiolić naglasio je kako je prethodna namjena prostora zapravo odredila stil uređenja te dodao kako je arhitektima upravo industrijski stil najdraži. Razlog je što taj stil daje mogućnost da građevinska armatura ne bude skrivena, već izložena pogledima, ali isto tako i naglašena u prostoru.
Zid koji je u potpunosti obložen građevinskom armaturom je zapravo centralni dio samog kompleksa jer se prostire kroz dvije etaže. Osim estetske ima i funkcionalnu ulogu, a to je da se po njemu vješaju biljke, umjetnine…
Coworking prostor na katu
Na drugom katu većinom su uredi i sobe za sastanke. Prvi kat je dakle, coworking zona unutar koje se nalazi i zona za opuštanje. Dok se s galerije pruža pogled na cijelo predvorje. Ona se, osim za konferencije, može koristiti i za druge evente.
Prostor coworkinga je modularan pa unutar pojedinih zona postoje mogućnosti za odijeljivanje i za rad manjih poslovnih subjekata. Međutim, ako netko želi mir i posebni komfor onda će ipak se odlučiti za zasebnu uredsku prostoriju. Te uredske prostorije su odijeljene od ostatka prostora knauf zidovima i staklom.
Ponovno izmišljeni industrijski stil
Boravak u ovom industrijski uređenom prostoru bio nam je jako udoban i ugodan, što i nije baš odlika tog stila jer obiluje grubim i hladnim materijalima. Međutim, obilno korištenje drveta unijelo je početnu toplinu u interijer. Ona je dodatno naglašena velikom količinom šarenih dekorativnih jastuka od materijala koji se rijetko koristi u industrijskom stilu uređenja. Ipak, onaj suptilan udobni dodir prostoru je dalo jedno umjetničko djelo, mural street art umjetnika.
Iako smo mislili da je industrijskom stilu odzvonilo, čini se da ga sitni detalji opet mogu vratiti na pozornicu uređenja interijera. Tako da u ovom slučaju možemo govoriti o ponovno izmišljenom industrijskom stilu.
Dizajn i trendovi
Pet zanimljivih ideja kako tapetama osvježiti i obogatiti prostor
Ako pratite trendove, ovo su popularni motivi tapeta.
Trendovi u dizajnu tapeta obično nisu prolazni. Za razliku od promjene boje zidova, odabir tapeta ne samo da iziskuje veći trošak, već i zahtjevniju primjenu (i uklanjanje).
To znači da su trendovi tapeta obično širi i više usmjereni na stvaranje određenog ozračja u interijeru nego na određenu boju ili uzorak. Pa, koji stilovi su popularni u 2025.?
“Gdje smo prije viđali moderne, apstraktne dizajne, sada je prisutan jasan pomak prema klasičnim motivima, čak i u suvremenim domovima,” kaže Hugh Metcalf, urednik časopisa Livingetc. “Ti motivi variraju od detaljnih freski do tradicionalnih botaničkih printeva, ali primjetan je trend u smjeru ovakvog dizajna interijera.”
U nastavku donosimo neke od stilova tapeta koje inspiriraju dizajnere (i nas) za nadolazeću godinu.
1. Tapete na stropovima
Ideje za tapete na stropovima nastavljaju rasti u popularnosti u 2025. To je trend koji sve češće viđamo posljednjih godina, ali ove će godine doseći nove visine s odvažnim, upečatljivim dizajnima koji privlače pogled na “peti zid.“
2. Cvjetni uzorci
Cvjetni uzorci predstavljaju vječnu klasiku, ali najnovije zidne tapete s cvjetnim motivima donose uzbudljive boje i intrigantne detalje, vodeći prirodu u gotovo nadnaravnom smjeru. Zamislite dramatične, zavodljive i glamurozne cvjetne dizajne s dozom hrabrosti. “Definitivno primjećujemo porast interesa kod ljudi koji žele unijeti boju i prirodu u svoj dom,” kaže dizajnerica tapeta Niki Bergen, suosnivačica studija Superflower Studio, prikladnog naziva. “Naravno, uzorci i cvjetne tapete nisu novost, ali potraga za ljepotom i unos prirodnih elemenata u interijere nedavno je u porastu.”
3. Retro tapete
Retro se vraća. Interijeri inspirirani 70-ima u bogatim bojama poput narančaste, zelene, smeđe i žute sve su popularniji u dizajnu doma, pa nije iznenađenje da se pojavljuju i u interijerima. Razmislite o dodavanju ovih uzoraka na neočekivana mjesta poput tapeta u predsobljima ili kuhinjama.
“Jedan od trendova kojem se najviše radujemo je povratak 70-ih,” kaže Ross Taylor, suosnivač dizajnerskog studija The Curious Department. “Iako uzorci tapeta iz 70-ih mogu biti nevjerojatno odvažni, često vidimo da se oživljena razdoblja izražavaju u potpuno novim paletama boja.”
Uredite prostor u stilu 70-ih: Ovo su pravila koja je dobro slijediti
4. Veliki uzorci
Veći uzorci koji ostavljaju dojam popularni su za dramatične interijere. “Tapete s velikim uzorcima su popularan dizajn koji unosi pravi statement u prostoriju,” kaže Patrick iz Farrow & Ball. “Ovi upečatljivi uzorci izvrsni su za stvaranje suvremenog izgleda u prostoriji te pružaju gotovo muralni efekt. Također, mogu pomoći da mali prostori djeluju intimnije, dok u većim sobama dodaju zanimljivost stvaranjem dodatnog sloja uzorka.”
Umjesto ukrasne tapete isprobajte direktan ispis slike na zid – genijalno izgleda!
Kada koristite ovu vrstu tapeta u spavaćoj sobi ili kuhinji, sjetite se odabrati umanjene uzorke kako bi nadopunili ostale elemente u prostoru. Ne želite da prostor izgleda prenatrpano. Upotrijebite tapete kao sidro, i oblikujte dizajn oko njih.
5. Naglasite zid monokromnim tapetama
Dizajn i trendovi
Umjesto ukrasne tapete isprobajte direktan ispis slike na zid – genijalno izgleda!
Slika mlade slikarice Dore Kuzmić direktno je ispisana na zid putem posebnog printera
Obožavamo tapete, ali nedavno smo otkrili da postoji još bolji način ukrašavanja zidova – direktan ispis slike na zid. Mi smo ispisali fenomenalnu sliku domaće slikarice, a bilo je potrebno zadovoljiti tek nekoliko preduvjeta.
U praznoj prostoriji postavlja se uređaj, određuju parametri, provjeravaju boje, slika se prebacuje s prijenosnog računala i kreće jedinstveno ukrašavanje zida. Slika mlade slikarice Dore Kuzmić biti će direktno ispisana na zid putem posebnog printera.
“Imamo 5 boja i 5 dizni, a on funkcionira tako da od tih pet boja može raditi 4 milijuna vrsta boja! Može izmiješati i kad mi njega postavimo na zidu, on kada kreće printati, automatski baca boju na zid. To je UV boja koja nije štetna na bilo koji način, boja je sigurna i ekološka. Kada on baci tu boju na zid, ima UV svjetla koja nju automatski suše na zidu, a on kada isprinta vi možete komotno odmah proći po njoj, ništa se neće razmazati niti će biti boje na podu, pa što se toga tiče, jako je siguran.”, pojašnjava Denis Marković, direktor tvrtke Wall Solutions Hrvatska.
Ispis na zidu je jednostavan za održavanje
Ispis je vrlo precizan i na zid prebacuje svaki potez kistom kao i najsitnije detalje. Ovakav se print često koristi u muzejima ali i dječjim vrtićima jer je vrlo jednostavno za održavanje.
“Ako imate djecu i doma napravite neku sliku i djeca ju zapackaju prstićima, vi komotno možete uzeti maramice ili neko sredstvo za čišćenje i prebrisati ju. Boja će sigurno ostati na zidu i tako se neće promijeniti kvaliteta, ostat će tako kako je bilo isprintano.
Ako se pošara olovkom, možete uzeti gumicu ako imate, isto da se pobrisati ili sa nekim sredstvom čak i za čišćenje – boja ostaje na zidu, tako da to nije nikakav problem. “, dodaje.
Ovisno o složenosti slike, ispis na zid traje oko 40 minuta po metru kvadratnom, a ispisivati se može na različitim podlogama, od zida, fasade, betona ili cigle. Može printat na pleksiglasu, staklu, ceradi, PVC, metal.
U interijeru, potreban je samo prazan zid
Zid mora biti čist, a ako je zid malo nakošen, on prati i nagib zida čak do centimetar, a ako se printa vani, na fasadi, onda moraju biti savršeni uvjeti bez vjetra.
“Tu moramo pripaziti i pratiti vrijeme jer bi vjetar prenosio boju od dizni pošto je stroj udaljen osam milimetara uvijek od zida.
Na primjer u ovoj prostoriji smo bili ograničeni zato što imamo zid s obje strane i tu znači glava, inače može doći do deset centimetara od kraja lijeve strane i deset centimetara na primjer na desnoj strani i što se tiče visine, tu smo ograničeni znači na dvadeset i pet centimetara od plafona i dvadeset i pet centimetara od poda, to su nam neke margine koje stroj prati, ali ako su zidovi otvoreni, na primjer, sad je ovdje čisti zid, onda se može printat komotno od ruba do ruba, onda imamo samo taj znači plafon, ako je gore onda ima tih dvadeset i pet centimetara.”, zaključio je sugovornik.
U konačnici, print na zidu dimenzija je 180 puta 120 centimetara, identičan je kao i originalna slika koja je rađena po želji investitora čija je duša more i brod.
You must be logged in to post a comment Login