Bez kategorije
Kuhinjske radne ploče
Najiskorišteniji dio svake kuhinje zasigurno je radna ploča. No osim što mora biti čvrsta, otporna i dugovječna, ona svojom ljepotom kuhinji može dati i karakter. U nastavku vam donosimo analiziramo različite vrste kuhinjskih radnih ploča.

Radna ploča je najčešće posljednji element u kuhinji koji će privući pažnju posjetitelja, no ujedno i jedan od najvažnijih. Pošto je riječ o plohi koja se najviše koristi, bitno je da kuhinjska radna ploča bude otporna na različite utjecaje koji mogu dovesti do oštećenja materijala.
Estetska i namjenska funkcionalnost
Poboljšavanjem strukturnih i mehaničkih svojstava, tehnolozi su istodobno razvijali i dizajn, tako da suvremene radne ploče kuhinju čine i vrlo atraktivnim prostorom u domu. Nekada su se izrađivale od kamena, a potom i od masivnog drva, a njihova debljina varira od 3 do 6 centimetara.
Ove deblje primjenjuju se kada u radnu ploču želimo aplicirati kuhinjske aparate poput ploče za kuhanje ili sudopera s plitkim koritom. Tanje ploče su dakako jeftinije, no razvojem tehnologija povećavala se i njihova kvaliteta.
Izbor materijala za kuhinjske ploče
Razvojem kuhinja, razvijale su se i ploče koje su se počele obogaćivati novim materijalima koji se apliciralo na ivericu: inox se tako najviše koristi u ugostiteljstvu, kvarc u domaćinstvima, a lamelirano drvo u trendovskim kuhinjama.
Lamelirana ploča gotovo je nepoderiva, dok je kvarc vrlo otporan na habanje kao i na sredstva za čišćenje koja također mogu oštetiti radnu plohu. Dobro podnosi i visoke temperature, pa je kvarc materijal kojim se nerijetko oblažu kuhinjske radne površine.
Kompozitni materijali poput Hi-macsa, Coriana i Kerrocka omogućuju modeliranje, pa tako i oblikovanje cijelih kuhinja u jednom komadu. Omogućit će i prijelaz radne površine na zidnu, bez vidljivih spojeva. Ploče izrađene od kompozitnih materijala lako se održavanju, a nečistoće se ne upijaju u površinu pa zadovoljavaju i visoke higijenske uvjete koji su u kuhinji od iznimne važnosti.

Mnogima možda nezamislivo, no i kaljeno staklo je materijal od koga se izrađuju efektne radne ploče za kuhinju i to u bojama po želji naručitelja. Staklo je materijal koji povećava vizualni dojam u interijeru, pa će i u prostor kuhinje unijeti dozu luksuza. Zahvaljujući termičkoj obradi kaljenog stakla, ovakve ploče su otporne na udarce i habanje, a jednostavne su i za održavanje.
Osim stakla i kvarca, keramičke pločice također su izuzetno zahvalan materijal za izradu radne plohe s istovjetnom zidnom oblogom. Malo su zahtjevnije za održavanje pošto imaju ispunjene fuge, ali su vrlo dekorativne te prihvatljivih cijena.
Boja i izgled kuhinjskih ploča
Suvremene kuhinjske radne ploče ne moraju biti isključivo u boji drveta ili kamena. Miješanjem kvarcnog pijeska i pigmenata boje dobivaju se plohe u bojama po izboru.
Osim po debljini i vrsti materijala, ploče se razlikuju i po izgledu i formi rubne lajsne, odnosno fronte. Rubovi su najčešće izbočeni kako bi se spriječilo kapanje vode po elementima te da bi nam bilo lakše raditi u zoni zahvata.
Svaki od materijala ima svojih dobrih strana, ali i mana. Kamen primjerice, u sebi zadržava razne nečistoće poput mrlja od vina. Kvarc se ne može bešavno variti, pa su mu mogućnosti modeliranja skromnije. Iveral nije otporan na visoke temperature, dok drvo ne trpi najbolje fizička oštećenja.
Paleta kuhinjskih radnih ploča veća je no ikada, a mogućnosti su neograničene, stoga krajnji izbor ovisi o našim željama i mogućnostima.
Bez kategorije
Karirani uzorak u domu je apsolutni hit!
Uz boje, materijale i teksture, veliku ulogu u kreiranju ugođaja u nekom prostoru imaju dezeni. Jedan od najzastupljenijih nesumnjivo je karirani uzorak, a evo kako ga uklopiti u životni prostor.

Karirani uzorak sastoji se od okomitih i vodoravnih linija različitih boja koje se međusobno sijeku pod pravim kutom. Izvorno se primjenjivao na vuni, no danas karirani uzorak nalazimo na brojnim materijalima.
Mnogi će ga asocirati sa Škotskom – škotska narodna nošnja, popularni kilt, gotovo uvijek sadrži karirani uzorak. No, ovaj je uzorak karakterističan i za Irsku, sjevernu Španjolsku i zapadnu Francusku.
Danas se karirani uzorak primarno koristi u modnoj industriji i u tapetarstvu, ali i u izradi drugih dekorativnih elemenata poput tapeta, zavjesa i jastuka. Uporaba ovog dezena u dom će unijeti osjećaj topline i udobnosti, a prostoru spavaće ili dnevne sobe podariti tradicionalni štih.
Kako ga unijeti u interijer?
Jedna od prednosti ovog dezena kod uređenja interijera jest što je moguće kombinirati različite mustre kariranog uzorka, no uputno je izbjegavati korištenje drugih vrsta dezena poput točkica ili mornarskih prugica. Ipak, ukoliko ih koristite neka budu u istom tonu.
Za veći efekt primijenite ga tek na pojedinom elementu poput tepiha ili zastora, jer će previše kariranog zagušiti prostor. Kariranim tapetama obložite tek jednu zidnu plohu koja će tako doći do izražaja.
Ako ovakav uzorak niste spremni unijeti na velika vrata, možete to učiniti simpatičnim detaljima u kuhinji; bez obzira je li moderna ili rustikalna, prostor kuhinje osvježit će karirani podlošci, stolnjaci, krpe za suđe…
Bilo da je sastavni dio zimske sheme dekoriranja doma u koju se najbolje uklapa crveno-zeleni uzorak ili pak svijetlo zelena i ružičasta kombinacija za proljetne interijere, karirani elementi unijet će dobrodošlu promjenu u dom.
Bez kategorije
Starine iz davnina u domu za onaj dobar osjećaj
Njima možete obogatiti svoj dom i učiniti ga toplijim.

Na svom tavanu ili u bakinoj drvenoj kući mnogi od nas naišli su na neki stari, zaboravljeni predmet, koji nas je podsjetio na naše pretke i njihov životni stil.
Starine iz davnina suvremeni dom ili tek jedan njegov kutak mogu pretvoriti u mali etnografski muzej. A onoga tko ih je izložio, predstaviti kao toplu osobu, koja poštuje povijest i tradiciju svojih predaka.
Interijer tako možete obogatiti starim lampašima, slikama s patinom vremena, kožnim opancima, vunenim torbama i tepisima. Sve to pridonijet će stvaranju posebnog ugođaja. Stari mlinac za kavu, mužar i posudice za začine, estetski će obogatiti vašu suvremenu kuhinju.
Cvijeće u hodniku ili u dnevnom boravku zasadite u stare glinene posude, a na staru rustikalnu policu posložite pribor za kavu, pribor za jelo ili tanjure iz kredenca vaše bake. Komoda u dnevnom boravku pravo je mjesto za staru peglu na ugljen, petrolejski fenjer ili barokni svijećnjak.
Starinski luster vašem će dnevnom boravku ili blagovaonici dati poseban šarm. Kao i drvena klupa ili stolić u hodniku, koji će poslužiti prilikom obuvanja cipela. U kutu sobe smjestite stari tkalački stan, kolovrat i preslicu ili možda klavir, što će vašem domu dati dozu glamura.

Uz ovakve starine iz davnina, vaš će dom evocirati neka stara, ali ne i zaboravljena vremena i pozvati na opuštanje u ugodnom ambijentu koji zrači toplinom.
You must be logged in to post a comment Login