Uređenje interijera
Materijali: Jedna od tri odlike koja čini stan luksuznim
Doznajte što je standard kod luksuznog stana
Tri su odlike koje čine jedan stan luksuznim. To su njegova lokacija, veličina i visina stropova te materijali koji se ugrađuju. Provjerili smo koji je standard u pitanju kod opremanja luksuznog stana.
Prije nego novi vlasnici usele svoje stvari i namještaj zavirili smo u vrhunski opremljen stan u središtu Zagreba. Parketi, visoki stropovi, smart sustav, keramika svaki pojedinačni dio interijera, ali i način na koji se uklopio u cjelinu govori da je riječ o luksuznom stanu. Za prvi dojam svakako je zaslužna kuhinja koja dolazi sa stanom.

‘U našim projektima počinjemo uvoditi i izvođenje kuhinje što kupcima uvelike olakšava proces useljenja i idemo na kvalitetne materijale tako da definitivno se uvijek nađe kupac koji će to prepoznati‘, kaže nam Marko Petrunić, developer.
Ovi se materijali svi mogu kupiti u Hrvatskoj, što se tiče samih materijala u stanu neki su hrvatska proizvodnja neki su strana proizvodnja. Što se tiče kuhinje oni su svi dobavljivi u Hrvatskoj, a izvodili su ih normalno naši hrvatski majstori.
Kuhinjski otok na bazi porculana
U elegantnoj kuhinji materijali su birani. U prvom planu je otok od laminam ploča na bazi porculana. ‘Najviše do izražaja dolazi njegova velika žila koja se s horizontalne plohe prelijeva na vertikalnu i tu su sad ti neki detalji gdje se vraćamo na izvedbu i luksuz. Detalji poput gerunga, znači spojeva ploča po 45 stupnjeva, a konačni cilj cijele te priče je da vi kada gledate otok, dobijete dojam kao da je on isklesan iz jednog komada kamena‘, dodaje.

Ove su ploče izuzetno otporne na grebanje, habanje i vrućinu i zato su savršene za korištenje. U projektiranju kuhinje pazilo se da svaki centimetar bude iskorišten.
‘Kreirali smo jedan trokut – vatra, voda i hrana tako da osobi koja koristi bude što lakše za samo funkcioniranje. Fronte su od pet mat materijala, to je matirani fini materijal i za razliku od nekih standardnih matiranih površina na njemu ne ostaju otisci prstiju.

Dobri materijali dobivaju na vrijednosti ako su vrhunski ugrađeni. To se najbolje vidi na chevron hrastovim parketima.
Savršeno ravne linije
‘Chevron je način slaganja parketa. On se slaže pod kutem od 45 stupnjeva, ravni su rezovi i dva su bitna elementa kod njega koja je najteže postići i izvesti, a to su savršeno ravne linije po dužini cijelog stana i to da se sve fuge, svi spojevi svaka letvica poklapaju u milimetar. Onda chevron dolazi do svog punog izražaja. Inače potiče još iz srednjeg vijeka u Francuskoj prvi neki primjerci chevrona su rađeni u Versailes palači‘, objašnjava.
Povijesni aspekt ove lokacije naglašen je modernim štukaturama. Prostor blagovanja i dnevnog boravka prostran je i prepun svjetla. ‘Ono što daje dodatnu notu velikog volumena su ti visoki stropovi 285 centimetara koji zaokružuju cijelu tu priču‘, zaključuje.

Kod ovakvih nekretnina mnogo se ulaže i na komfor koji se u prvi mah ne vidi. Primjerice, drvena stolarija je ovdje bila jedina opcija.
‘Od samih sustava grijanja i hlađenja do smart home sustava na kraju i samog radijatora koji su glatki i pločasti. Što se tiče prozora, oni su opremljeni s rolo komarnicima, staklene stijene su opremljene s plise komarnicima na povlačenje i naravno s aluminijskim roletama na daljinsko upravljanje‘, govori nam Petrunić.
Ovakvi prostori u pravilu imaju i dvije kupaonice, a one s opremom prate standard ostatka stana. Vrhunski materijali, ali i vrhunska izvedba i ovakve renovirane stanove stavljaju uz bok jednog dobrog stana u novogradnji.
Predstavljamo dom
Peterosobni stan u 60 kvadrata: Genijalno rješenje Gordane Đerić
Kada prostor postane izazov

Stan od 60 kvadrata, peteročlana obitelj, troje djece – a želja da svatko ima svoju sobu. Za većinu nemoguća misija, no, za arhitekticu Gordanu Đerić – izazov vrijedan rješenja.
Prije renovacije, dva su dječaka dijelila sobu, a djevojčica je spavala u roditeljskoj. Cilj je bio stvoriti tri dječje sobe, roditeljsku spavaću i zadržati dnevni boravak. I sve to bez izbacivanja postojećeg namještaja.
Adaptacija stana kao milimetarski precizan zadatak
Stan se u početku sastojao iz dvije velike sobe.
„Jedino rješenje bio je pristup mom novom načinu projektiranja koji zovem ćelijski sistem projektiranja“, objasnila je Đerić. „Probila sam otvor između dvije sobe, zatvorila jedan ulaz iz hodnika i dobila komunikaciju iz koje se ulazi u ‘ćelije’.“
Tako su nastale minijaturne, ali potpuno funkcionalne sobe – svaka s prozorom. „Kad su vlasnici rekli baki da će svatko imati svoju sobu, ona je pitala: ‘A hoćete imat prozore?’ Pa smo i to riješili“, smije se arhitektica.

Sobe od 6 m² – i sve stane
Svaka soba ima krevet, radni stol, ormar, prozor i – ono najvažnije – privatnost. Dječaci imaju svaki svoju sobu s krevetom na kat, dok djevojčica napokon ima svoj kutak.
„Svi ormari, uključujući veliki plakarski iz spavaće sobe, ostali su u stanu. Samo smo ih premjestili i prilagodili raspored zidova prema njihovim dimenzijama,“ kaže Đerić.
Pregradni zidovi rađeni su s milimetarskom preciznošću – sve kako bi se maksimalno iskoristio prostor bez gubitka funkcionalnosti.




Poslije
Adaptacija stana: Kada dizajn poštuje životni ritam
Dnevna soba je samo – redizajnirana.
„Zadržali smo postojeći modularni namještaj, a kako vlasnici jako vole veliki stakleni stol, uzeli smo prozirne stolce da prostor ostane prozračan“, objašnjava arhitektica.
Ono što bi drugi smatrali ograničenjem, ovdje je postalo izvor kreativnosti. Sve je izvedeno dok je namještaj bio unutar stana – bez selidbe.


Rješenje koje poštuje svakodnevicu
Projekt je završen u roku od mjesec dana. Svaki član obitelji dobio je svoj prostor, a stan je zadržao toplinu doma.

„Svaka moja ćelija ima svoju funkciju. I puno veće sobe često nemaju toliko smisleno organiziran prostor“, zaključuje Đerić.
Ovo nije samo još jedna adaptacija stana – prostor je redizajniran da živi s obitelji i njihovim stvarnim potrebama.
Kupaonica
Grohe donosi Pure Foam pjenu – SPA doživljaj u vašu kupaonicu
Grohe spaja dizajn, tehnologiju i njegu

Na ISH sajmu u Frankfurtu Grohe je predstavio brojne novitete, a mi donosimo onaj koji briše granicu između kupaonice i wellness centra – Grohe Pure Foam sustav. Tehnologija omogućuje da se posebno formulirani sapuni pretvore u bogatu pjenu koja nježno obavija tijelo.

„Radi se o posebnim kartušama sapuna pod nazivom Kinuami“, objasnila je Martina Džoja Barišić, direktorica za regiju Mediteran. „Kad pritisnete gumb na uređaju, aktivira se sapun i stvara se pjena koja njeguje kožu. Nema parabena, nema mikrovlakana – samo čisti užitak.“
Pjena dolazi u pet mirisnih varijanti, a sustav se može montirati bez velikih radova, čak i na postojeći tuš.
Grohe Pure Foam: Tuširanje kao osobni SPA doživljaj
Grohe je na sajmu izložio cijeli koncept SPA kupaonice, s modularnim rješenjima, ambijentalnim rasvjetama i različitim vrstama mlaznica – od kišnog mlaza do snažnog slap efekta.
„Grohe SPA je dizajniran za arhitekte, dizajnere interijera, investitore, ali i za svakog pojedinca koji kupaonicu želi pretvoriti u osobni prostor za opuštanje“, rekla je Džoja Barišić.
Uz pomoć tehnologije, voda postaje medij opuštanja – uz zvuk, miris i dodir.

Održivost i emocija u istom proizvodu
Iako je naglasak na luksuzu, Grohe nije zaboravio održivost. Svi proizvodi iz SPA linije dizajnirani su tako da štede vodu i energiju bez kompromisa po pitanju funkcionalnosti ili estetike.
„Mi smo brend koji je istinski prijatelj vode,“ poručila je Džoja Barišić. „Naš core je voda, ali mi uzimamo odgovornost da s njom postupamo pažljivo – i kroz proizvodnju i kroz dizajn.“
Kada tehnologija služi čovjeku
Grohe Pure Foam jednostavno se postavlja na zid – vijcima ili ljepilom – i kompatibilan je s Grohe termostatskim sustavima. Instalacija je brza, a rezultat je novo iskustvo tuširanja.
„Možete se najnormalnije istuširati, a onda jednim klikom pokrenuti pjenu. Isperete je kad želite, birate miris koji vam odgovara. To više nije tuširanje – to je trenutak za sebe“, dodala je.

Dizajn koji osjeća ritam dana
Grohe je ovim konceptom još jednom dokazao da kupaonica može biti više od funkcionalnog prostora – može biti zona mira, opuštanja i obnavljanja energije.
SPA proizvodi, uključujući Allure i Atrio kolekcije, pokazali su kako moderan dizajn može odgovoriti na emocionalne potrebe suvremenog čovjeka – uz poštovanje prema vodi kao resursu.