Uređenje interijera
Pametna kuća budućnosti
U današnjem ubrzanom načinu života, tehnologija uvelike olakšava svakodnevnicu, a posljednjih godina razvijaju se sustavi za pametne kuće koji povezuju upravljanje pojedinim segmentima kućanstva putem interneta.

Martin Puljić objašnjava da je pametna kuća zapravo sustav koji nam omogućava pojednostavljeno odnosno pametno upravljanje našim objektom. Odnosno funkcijskim cjelinama našeg objekta. Kada pričamo o funkcijskim cjelinama, onda govorimo o klimatizaciji i o sustavu rasvjete. Kada pričamo o sustavu klimatizacije, onda mislimo na sustav grijanja, odnosno sustav hlađenja. Osim samog upravljanja, trebali bismo imati mogućnost uvida odnosno vizualizacije u rad tih naših funkcijskih cjelina, drugim riječima trebali bismo imati korisničko grafičko sučelje na našem odnosno vašem prijenosnom računalu odnosno stolnom računalu, odnosno aplikaciju na mobilnom uređaju.
Prvi ovakav “smart home” sustav u Hrvatskoj
Martin Puljić sam je razvio sustav koji nadilazi komercijalne sustave dostupne na tržištu, a baziran je na industrijskim kontrolerima koji pružaju više mogućnosti.

Vi jednostavno iz perspektive inženjera imate puno više mogućnosti za slaganjem jer imate puno veći spektar inženjerskih alata koje možete iskoristiti da biste složili profesionalni sustav. Industrijski kontroleri omogućavaju uvid u analitiku procesa koji se događaju, analitiku rada vašeg sustava, mogućnost uvida u preventivu rada vašeg sustava i mogućnost modularnosti odnosno nadogradnje vašeg sustava, kaže Puljić.
Martinov sustav je prvi takav razvijen u Hrvatskoj, a izradio ga je za vlastitu kuću. Iako je korištenje vrlo jednostavno, za realizaciju je potrebna infrastruktura koju treba detaljno isplanirati prije gradnje objekta.
Kako isplanirati svoj pametni dom
Za našu kuću, prvo sam definirao što bi taj „smart home“ sustav trebao imati, na osnovi toga sam napravio prototip sustava, a produkt tog prototipa je bio tehnički nacrt odnosno bazni inženjering infrastrukture koja bi trebala biti zastupljena da bi se taj „smart home“ sustav mogao realizirati, ispričao je Puljić za Dom na kvadrat.

Sustav prati rad svih komponenata u kućanstvu i upozorava na njihovo održavanje. Primjerice, praćenjem broja uključivanja klima uređaja, upozorava kad je potrebno zamijeniti filter, a ima i veliki doprinos u smanjenju potrošnje energenata.
Mi pratimo potrošnju električne energije i ovaj nas sustav može informirati primjerice, kolika bi bila potrošnja struje za tekući mjesec. Na osnovi tih podataka može dati informaciju kakvu bismo solarnu elektranu mogli napraviti da bi ista bila optimalna, odnosno da je optimalna mjera između perioda otplate investicije i tehničke korisnosti koju bi ta elektrana mogla pružiti, izjavio je Puljić.

Kombiniranje pametnih sustava
Hela i Martin svojom pametnom kućom upravljaju putem ekrana s grafičkim korisničkim sučeljem, kojeg je on sam izradio. Kaže kako putem te aplikacije imaju digitalnog blizanca kuće na ekranu. Imate uvid u sve što se događa, status rada svih vaših komponenti, možete upravljati pomoću tog ekrana, jedan se nalazi na ulazu u dnevni boravak, a drugi je u prostoru u biti strojarnice gdje jednostavno putem laptopa se spajam na taj isti sustav, objasnio je Puljić.

Kuća je opremljena stropnim grijanjem i hlađenjem koje osigurava idealnu temperaturu u svakom godišnjem dobu.
Radi u modu hlađenja, preko zime u obrnutom modalitetu grijanja i konkretno u pikovima same, samog ljeta u sustav dobavljate 14 stupnjeva polazne temperature koja kola po stropu i isijavanjem prenose hlađenje odnosno toplinsku energiju, odnosno u ovom slučaju hladnoću u vaš prostor, a nemate pri tom nikakvog puhanja po leđima, kaže Puljić.

Gradnja pametne kuće trajala je 14 mjeseci, a arhitekt Igor Murtić vješto je iskoristio Martinove podloge i zahtjeve za instalacijama potrebnim za ovakav sustav. Dizajn interijera potpisuje Tena Belavić koja je izvela vrlo ugodan i elegantan dom za mladu obitelj.
Predstavljamo dom
Peterosobni stan u 60 kvadrata: Genijalno rješenje Gordane Đerić
Kada prostor postane izazov

Stan od 60 kvadrata, peteročlana obitelj, troje djece – a želja da svatko ima svoju sobu. Za većinu nemoguća misija, no, za arhitekticu Gordanu Đerić – izazov vrijedan rješenja.
Prije renovacije, dva su dječaka dijelila sobu, a djevojčica je spavala u roditeljskoj. Cilj je bio stvoriti tri dječje sobe, roditeljsku spavaću i zadržati dnevni boravak. I sve to bez izbacivanja postojećeg namještaja.
Adaptacija stana kao milimetarski precizan zadatak
Stan se u početku sastojao iz dvije velike sobe.
„Jedino rješenje bio je pristup mom novom načinu projektiranja koji zovem ćelijski sistem projektiranja“, objasnila je Đerić. „Probila sam otvor između dvije sobe, zatvorila jedan ulaz iz hodnika i dobila komunikaciju iz koje se ulazi u ‘ćelije’.“
Tako su nastale minijaturne, ali potpuno funkcionalne sobe – svaka s prozorom. „Kad su vlasnici rekli baki da će svatko imati svoju sobu, ona je pitala: ‘A hoćete imat prozore?’ Pa smo i to riješili“, smije se arhitektica.

Sobe od 6 m² – i sve stane
Svaka soba ima krevet, radni stol, ormar, prozor i – ono najvažnije – privatnost. Dječaci imaju svaki svoju sobu s krevetom na kat, dok djevojčica napokon ima svoj kutak.
„Svi ormari, uključujući veliki plakarski iz spavaće sobe, ostali su u stanu. Samo smo ih premjestili i prilagodili raspored zidova prema njihovim dimenzijama,“ kaže Đerić.
Pregradni zidovi rađeni su s milimetarskom preciznošću – sve kako bi se maksimalno iskoristio prostor bez gubitka funkcionalnosti.




Poslije
Adaptacija stana: Kada dizajn poštuje životni ritam
Dnevna soba je samo – redizajnirana.
„Zadržali smo postojeći modularni namještaj, a kako vlasnici jako vole veliki stakleni stol, uzeli smo prozirne stolce da prostor ostane prozračan“, objašnjava arhitektica.
Ono što bi drugi smatrali ograničenjem, ovdje je postalo izvor kreativnosti. Sve je izvedeno dok je namještaj bio unutar stana – bez selidbe.


Rješenje koje poštuje svakodnevicu
Projekt je završen u roku od mjesec dana. Svaki član obitelji dobio je svoj prostor, a stan je zadržao toplinu doma.

„Svaka moja ćelija ima svoju funkciju. I puno veće sobe često nemaju toliko smisleno organiziran prostor“, zaključuje Đerić.
Ovo nije samo još jedna adaptacija stana – prostor je redizajniran da živi s obitelji i njihovim stvarnim potrebama.
Kupaonica
Grohe donosi Pure Foam pjenu – SPA doživljaj u vašu kupaonicu
Grohe spaja dizajn, tehnologiju i njegu

Na ISH sajmu u Frankfurtu Grohe je predstavio brojne novitete, a mi donosimo onaj koji briše granicu između kupaonice i wellness centra – Grohe Pure Foam sustav. Tehnologija omogućuje da se posebno formulirani sapuni pretvore u bogatu pjenu koja nježno obavija tijelo.

„Radi se o posebnim kartušama sapuna pod nazivom Kinuami“, objasnila je Martina Džoja Barišić, direktorica za regiju Mediteran. „Kad pritisnete gumb na uređaju, aktivira se sapun i stvara se pjena koja njeguje kožu. Nema parabena, nema mikrovlakana – samo čisti užitak.“
Pjena dolazi u pet mirisnih varijanti, a sustav se može montirati bez velikih radova, čak i na postojeći tuš.
Grohe Pure Foam: Tuširanje kao osobni SPA doživljaj
Grohe je na sajmu izložio cijeli koncept SPA kupaonice, s modularnim rješenjima, ambijentalnim rasvjetama i različitim vrstama mlaznica – od kišnog mlaza do snažnog slap efekta.
„Grohe SPA je dizajniran za arhitekte, dizajnere interijera, investitore, ali i za svakog pojedinca koji kupaonicu želi pretvoriti u osobni prostor za opuštanje“, rekla je Džoja Barišić.
Uz pomoć tehnologije, voda postaje medij opuštanja – uz zvuk, miris i dodir.

Održivost i emocija u istom proizvodu
Iako je naglasak na luksuzu, Grohe nije zaboravio održivost. Svi proizvodi iz SPA linije dizajnirani su tako da štede vodu i energiju bez kompromisa po pitanju funkcionalnosti ili estetike.
„Mi smo brend koji je istinski prijatelj vode,“ poručila je Džoja Barišić. „Naš core je voda, ali mi uzimamo odgovornost da s njom postupamo pažljivo – i kroz proizvodnju i kroz dizajn.“
Kada tehnologija služi čovjeku
Grohe Pure Foam jednostavno se postavlja na zid – vijcima ili ljepilom – i kompatibilan je s Grohe termostatskim sustavima. Instalacija je brza, a rezultat je novo iskustvo tuširanja.
„Možete se najnormalnije istuširati, a onda jednim klikom pokrenuti pjenu. Isperete je kad želite, birate miris koji vam odgovara. To više nije tuširanje – to je trenutak za sebe“, dodala je.

Dizajn koji osjeća ritam dana
Grohe je ovim konceptom još jednom dokazao da kupaonica može biti više od funkcionalnog prostora – može biti zona mira, opuštanja i obnavljanja energije.
SPA proizvodi, uključujući Allure i Atrio kolekcije, pokazali su kako moderan dizajn može odgovoriti na emocionalne potrebe suvremenog čovjeka – uz poštovanje prema vodi kao resursu.