Povežimo se

Uređenje interijera

Psihologija boja: Kako boje utječu na naš prostor i emocije

Svi doživljavamo boje na svoj način, ali psihologija boja može nam pomoći u odabiru boje za interijer

Osim estetike i funkcionalnosti, boje koje odaberete za svoj dom imaju dublji utjecaj na vaše emocionalno stanje, a to možemo nazvati tzv. psihologijom boja.

Bojama možemo izazvati reakcije kod ljudi, ali ljudi u principu nisu svjesni svojih reakcija kada gledaju u nekakvu boju. Mi sa bojama, pogotovo u marketingu i u prodaji, možemo izazvat određeni efekt, potaknuti nekoga na kupnju ili na neko drugo djelovanje, objasnio je dr. sc. Igor Zjakić sa Grafičkog fakulteta u Zagrebu.

Aktivne i pasivne boje

Odavna postoje dokazi da boje utječu na čovjekovu podsvijest.

Crteži pračovjeka u pećinama bili su različitih boja kako bi dočarali emocije, a bojama se izražavaju i afrička plemena. Danas se utjecaj boja na naše raspoloženje sve više istražuje i koristi u marketingu.

psihologija boja
Što su komplementarne boje? Naučite kako ih kombinirati u interijeru

Boje dijelimo na aktivne i pasivne, odnosno tople i hladne.

Aktivne boje su one koje izazivaju neku akciju, a to su tople boje, odnosno one koje asociraju na vatru.

Pasivne boje, poput plave, zelene, sive i slično, su hladne boje.

dr. sc. Igor Zjakić, Grafički fakultet u Zagrebu

Psihologija boja i njihov utjecaj na emocije

Istraživanje provedeno na velikom broju ispitanika pokazalo da većina plavu smatra najljepšom bojom, a zelenu umirujućom. Ona podsjeća na opuštanje jer ju povezujemo s prirodom. Osim toga, zelena je u trendu pa s njom ne možete pogriješiti.

Dr. sc. Igor Zjakić objasnio je da zelena boja psihološki i fizikalno utječe na ljude. Naime, mozak se najmanje napreže dok gledamo u zelenu boju, jer se nalazi u centralnom spektru boja i srednjem vidnom području i procesi koji se događaju u mozgu, najmanje reagiraju. Što je također jedan od razloga zašto zelenu smatramo umirujućom bojom, nastavio je.

Dr. sc. Igor Zjakić dodatno je objasnio:

“Ako želimo kupiti sredstvo za odčepljivanje odvoda, sigurno ste primijetili da su ta sredstva uvijek pakirana u nekakvoj narančastoj, crnoj i žutoj kombinaciji.

Zbog čega? Opet se vraćamo na onaj psihološki, nesvjesni nivo, a to je ta naša evolucija. Pčela je žuto crna, opasne zmije su narančasto crne, imaju pruge, najotrovnija žaba na svijetu je narančasta, mi to vjerojatno u podsvijesti znamo da je to nekakva opasnost i kada kupujemo takvo jedno sredstvo za odčepljivanje odvoda, mi očekujemo od tog sredstva da je ono opasno poput zmije otrovnice, da grize i da očisti ono što mi trebamo očistiti.

Osvježivači za wc školjke obično su kombinacija tople i hladne boje, što je rezultat istraživanja povezanog sa psihologijom boja. 

Naime, tijekom istraživanja sa istim deterdžentom u žutom i plavom pakiranju, ispitanici su rekli nakon pranja, da je žuto jako, da super pere i da je toliko jako da uništava robu, a plavo je tako, malo slabije pere, ali je bolje, ima bolje antibakterijska svojstva, ispričao je dr. sc. Zjakić za Dom na kvadrat.

Evolucijski najjači utjecaj crvene i narančaste

Upravo zbog evolucije, nemaju sve boje utjecaj na ljude. Dr. sc. Zjakić rekao je da najviše utječu crvena i narančasta boja i to zato što podsjećaju na krv.

Naši su predci bili lovci i krv nas na neki način privlači, odnosno izaziva određeno uzbuđenje i uznemirenost, dok žuta potiče radost jer podsjeća na sunce, a tople boje u interijerima volimo jer podsjećaju na toplinu.

Kako unijeti hrabre boje u interijer? Pratite ovih 10 savjeta dizajnera

Istraživanjem se dokazalo da boje koje su toplije, znači narančasta, smeđa, kad su zidovi u tim bojama, mi doživljavamo čak topliji prostor. I to do dva stupnja, što je jako velika ušteda, dakle, ako ste vi u prostoru narančastom ili  smeđem okruženju, vama je toplije, vama treba manje energije za grijanje stana, objasnio nam je.

Svi doživljavamo boje na svoj način, no psihologija boja može nam pomoći u odabiru boje za interijer i kako će ona na nas utjecati.

Instalacije u domu

Kako poboljšati kvalitetu zraka u domu bez stalnog provjetravanja? – Evo rješenja

Donosimo rješenja kako poboljšati kvalitetu zraka u domu ako niste u mogućnosti provjetravati prostor

S obzirom na sve lošiju kvalitetu zraka u gradovima, pitanje kako poboljšati kvalitetu zraka u domu postaje važnije nego ikad.

Tradicionalno prozračivanje – otvaranje prozora nekoliko puta dnevno – često nije dovoljno, posebno u zimskim mjesecima ili kada je vanjski zrak zagađen. Stručnjaci upozoravaju da boravak u zatvorenom prostoru s nekvalitetnim zrakom dugoročno može štetiti zdravlju, posebno djeci, starijima i osobama s respiratornim poteškoćama.

Lakše se diše uz ovih nekoliko savjeta za poboljšanje kvalitete zraka u vašem domu

Zašto je kvaliteta zraka važna?

Procjenjuje se da čak 80 % vremena provodimo u zatvorenom prostoru.

“Ako zrak koji udišemo sadrži visoke koncentracije prašine, peludi, štetnih plinova poput ugljičnog monoksida, dušikovih i sumpornih oksida te finih lebdećih čestica (PM 2.5 i PM 10), dugotrajno izlaganje može izazvati zdravstvene tegobe.”, rekao je Božidar Poljak dipl.ing.arh, stručnjak za ventilaciju.

PM 10 su čestice promjera manjeg od 10 mikometara i manje su od zrna pijeska, a PM 2.5
čestice zovu se još i fine čestice jer im je promjer manji od 2,5 mikrometara. One su opasnije jer mogu lakše prodrijeti u organizam, a nastaju zbog sagorijevanja fosilnih goriva i ulaze u naše domove.

Simptomi lošeg zraka uključuju umor, glavobolje, iritacije očiju i grla. Kod osjetljivijih osoba može doći i do ozbiljnije bolesti poput astme, bronhitisa i alergijskih reakcija.

Je li pročišćivač zraka dovoljno rješenje?

Pročišćivači zraka mogu pomoći u uklanjanju prašine i alergena iz prostora, no ne rješavaju osnovni problem – izmjenu zraka. U suvremenim zgradama koje su vrlo dobro izolirane, prozori su zatvoreni većinu dana, što onemogućuje prirodnu ventilaciju.

“Sa pročistačem ćemo mi riješit neke čestice, možda i plinove ako su to složeniji filteri, međutim nećemo riješit izmjenu zraka u zatvorenom prostoru.”, savjetuje Poljak.

Bez svježeg zraka izvana, prostor se ne može obogatiti kisikom, a razina CO₂ raste, što negativno utječe na koncentraciju i opće stanje organizma. Zato je važno razmisliti o sustavima za mehaničku ventilaciju.

Kako poboljšati kvalitetu zraka u domu uz ventilacijske sustave?

Jedan od načina kako poboljšati kvalitetu zraka u domu jest ugradnja ventilacijskih sustava – od jednostavnih kupaonskih ventilatora do naprednih sustava rekuperacije zraka.

“Postoje ventilacijski sustavi, poput klasičnih ventilatora kakve imamo u kupaonicama, a koji ne mogu zadovoljiti potrebe izmjene zraka. Postoje nekoliko vrsta rekuperatora koji unose zrak obogaćen kisikom u prostor, a izbacuju istrošeni zrak s viškom štetnih tvari.” kaže Poljak.

Rekuperatori omogućuju dvosmjerni protok – uvode svježi zrak izvana, dok istovremeno izbacuju potrošeni zrak iz unutrašnjosti. Postoje tri glavne vrste:

Centralni rekuperatori – idealni za novogradnju ili veće adaptacije, zahtijevaju više prostora i građevinskih zahvata, ali osiguravaju najveću učinkovitost.

Lokalni rekuperatori – jednostavniji za ugradnju, pogodni za pojedinačne prostorije i manje investicije.

Hibridni sustavi – kombiniraju prednosti obje prethodne opcije i mogu pokrivati više prostorija bez velikih građevinskih radova.

Korištenjem rekuperatora, dom se stalno opskrbljuje kisikom, a zrak ostaje svjež bez potrebe za stalnim otvaranjem prozora.

Nastavite čitati

Dekoracije i detalji

Stolnjaci inspirirani hrvatskom baštinom hit su u uređenju interijera

Spoj tradicije i suvremenog dizajna unosi toplinu u svaki prostor

Stolnjaci inspirirani hrvatskom baštinom

U vremenu masovne proizvodnje i globalnih brendova, sve je više onih koji traže jedinstvene, lokalno osmišljene proizvode s pričom. Među njima posebno mjesto zauzimaju stolnjaci inspirirani hrvatskom baštinom – spoj nasljeđa, dizajna i suvremene estetike.

Jedna od onih koja čuva tradiciju i prenosi je u svakodnevne domove je Ivana Hađina, koja je zajedno sa svojim ocem ponovno pokrenula izradu stolnjaka s motivima karakterističnim za hrvatsku kulturnu baštinu.

“Moj tata je bio profesor tkanja na Tekstilno-tehnološkom fakultetu. Kad je otišao u mirovinu, pomislio je da više nikad neće tkati. Ja sam tada radila nešto sasvim drugo, ali ideja o oživljavanju proizvodnje motiviranih tkanina došla je spontano,” ispričala je Ivana Hađina.

Stolnjaci inspirirani hrvatskom baštinom hit su u uređenju interijera
Ivana Hađina, tkalja

Prvotna želja bila je proizvodnja tkanina po njezinom dizajnu u inozemstvu, no kvaliteta nije bila zadovoljavajuća. Rješenje su pronašli u Hrvatskoj – kupnjom starog stroja iz jedne zatvorene tvornice, kojeg su pažljivo obnovili kako bi ponovno mogli izrađivati tkanine u malim serijama.

Stolnjaci inspirirani hrvatskom baštinom

Stolnjaci inspirirani hrvatskom baštinom u suvremenim tonovima

Svaka kolekcija stolnjaka temelji se na geometrijskim i etno motivima. Inspiraciju crpe iz bogate hrvatske baštine – od tradicionalnih uzoraka i veza do elemenata iz regionalne tekstilne tradicije.

“Najpopularniji su motivi srčeka – to je prvi uzorak s kojim je moj tata započeo, a koji se i danas najviše traži. Crveno-bijela kombinacija postala je naš zaštitni znak,” istaknula je Hađina.

Za razliku od standardne ponude na tržištu, ovi su stolnjaci izrađeni u malim serijama. To omogućuje veću razinu personalizacije – od izbora boja do veličine i kompozicije uzoraka. Motivi se najprije skiciraju rukom, a zatim tehnički pripremaju za strojnu proizvodnju.

Dizajn koji se prilagođava suvremenim interijerima

Kako bi se stolnjaci inspirirani hrvatskom baštinom uklopili u današnje interijere, Ivana ih prilagođava suvremenim bojama i trendovima.

“Iako tradicija uglavnom poznaje crveno-bijele uzorke, klijenti danas traže i bijele stolnjake za Uskrs, pastelne tonove za proljeće i tople boje za jesen. Trudim se napraviti moderan pomak unutar tradicije,” kaže Ivana.

Ovi stolnjaci ne samo da prenose elemente kulturne baštine, već se i savršeno uklapaju u suvremeno uređene domove.

Oni nisu samo funkcionalan tekstilni dodatak, već i emotivan element interijera – topla poveznica s prošlošću u suvremenom ruhu.

Nastavite čitati

Kolumne

Pratite nas na drušvenim mrežama

Izbor urednice