Interijeri
Skandinavski stil u interijeru- jednostavan, funkcionalan i održiv
“Ljepše stvari za svakodnevni život”, tako glasi švedski slogan koji sažima cjelokupnu filozofiju poznatog skandinavskog stila u dizajnu interijera.
Skandinavski stil, također poznat kao nordijski stil, predstavlja estetski minimalistički i funkcionalni pristup dizajnu interijera, koji potječe iz skandinavskih zemalja – Danske, Norveške, Švedske, Finske i Islanda. Ovaj stil postao je izuzetno popularan diljem svijeta zbog svoje jednostavnosti, čistoće i udobnosti.
Skandinavski stil može varirati u nijansama i detaljima, ali općenito se temelji na jednostavnosti, funkcionalnosti i ljubavi prema prirodi. Ovaj stil je omiljen zbog svoje sposobnosti stvaranja mirnog, ugodnog i svijetlog okoliša u domu.
Počeci skandinavskog stila
Skandinavski dizajnerski pokret u svom sadašnjem obliku pojavio se početkom 20. stoljeća i cvjetao je u pet nordijskih zemalja od 1930-ih nadalje. Podrijetlom iz danskog Selskabeta za Dekorativ Kunst, koji je 1914. godine pokrenuo svoj časopis Skønvirke (doslovno “Graciozan rad”), naslov je kasnije postao naziv novog danskog stila umjetnosti i obrta koji je konkurirao suvremenim trendovima poput secesije – često rezervirano za društvenu elitu – dok je Skønvirke promovirao lokalne zanate i pristupačan, demokratski dizajn.
Stela haus – montažne kuće iz susjedne Slovenije
Međunarodno priznanje i svoju zvjezdanu razinu popularnosti nije dosegao sve do 1950-ih, kada je nagrada Lunning dodijeljena izvrsnim skandinavskim dizajnerima između 1951. i 1970. godine. Povijest skandinavskog dizajna i njegov koncept od tog su vremena predmet znanstvenih rasprava, izložbi i marketinških agendi. Mnogi ističu ideale demokratskog dizajna koji su bili središnja tema pokreta i odražavaju se u retorici oko suvremenog skandinavskog i međunarodnog dizajna.
Obilježja skandinavskog stila
- Svijetla i prostrana atmosfera: Skandinavski interijeri obično koriste svijetle boje za zidove, poput bijele, svijetlosive ili svijetloplave, kako bi stvorili osjećaj prostranosti i svjetline. To je posebno važno s obzirom na duge i tamne zimske dane u skandinavskim zemljama.
- Prirodna svjetlost: Velika pažnja se posvećuje prirodnoj svjetlosti. Prozori su često veliki i bez teških zavjesa kako bi omogućili da što više svjetla prodre u prostoriju.
- Minimalizam: Skandinavski stil poznat je po svojoj minimalističkoj estetici. Namještaj je često jednostavan, bez suvišnih ukrasa ili kompliciranih detalja. Čiste linije i jednostavni oblici su ključni.
- Upotreba prirodnih materijala: Drvo je čest materijal u skandinavskom dizajnu, posebno svijetle vrste drveta poput breze i javora. Osim toga, koriste se i drugi prirodni materijali kao što su lan, vuna i koža za tekstil i dekoraciju.
- Toplina i udobnost: Unatoč minimalističkom izgledu, skandinavski interijeri su poznati po svojoj toplini i udobnosti. Dodaci kao što su mekani jastuci, udobni tepisi i topli pokrivači često se koriste za stvaranje ugodnog ambijenta.
- Funkcionalnost: Skandinavci cijene funkcionalnost i praktičnost u dizajnu. Namještaj i prostori su često oblikovani tako da su jednostavni za upotrebu i da maksimiziraju korisni prostor.
- Kontrasti: Skandinavski stil često koristi kontraste kako bi dodao karakter prostoru. To može uključivati kontrast između svijetlih i tamnih elemenata, kao i upotrebu kontrastnih boja i tekstura.
- Minimalistička umjetnost: Skandinavski dizajn često uključuje umjetnost koja odražava minimalističku estetiku, kao što su apstraktni slikarski radovi ili jednostavne grafičke kompozicije.
- Zelenilo: Biljke se često koriste za dodavanje svježine i živosti prostoru. Lončanice i zelene biljke često su prisutne u skandinavskim interijerima.
- Održivost: Skandinavci su često osviješteni o pitanjima održivosti pa se u skandinavskim interijerima često koriste ekološki prihvatljivi materijali i proizvodi.
Boje skandinavskog stila
Dok interijeri u skandinavskom stilu variraju i mogu uključivati različite utjecaje poput industrijskog ili boho stila, obično imaju sličnu nordijsku paletu boja. Skandinavski interijeri i dizajn namještaja imaju bijele, prljavo bijele i sive nijanse uz prigušene plave i zelene boje. Tamniji akcenti također mogu stvoriti hrabre kontraste boja. Budući da ti interijeri općenito imaju obilje drvenih podova i drvenog namještaja, nijanse uključuju bež i krem nijanse, kao i prigušene smeđe boje.
Namještaj u skandinavskom stilu
Namještaj u skandinavskom stilu odlikuju minimalizam i praktičnost. Dizajneri često koriste puno drvo za izradu stolica, stolova i drugih predmeta namještaja u nordijskom stilu. Prirodni materijali poput kože, lana i Kvadrat tekstila nadopunjuju drvene površine. Funkcionalnost igra ključnu ulogu u cijelom skandinavskom dizajnu namještaja. Razmislite o pametno skrivenom skladištu, modularnim policama ili fleksibilnom dizajnu.
Kako urediti dom u boho stilu? Kombinacija boja, tekstura i materijala je dobrodošla
Prostorije doma u skandinavskom stilu
Dnevni boravak
- Dnevni boravak u skandinavskom stilu obično je svijetao, prostran i minimalistički uređen, s naglaskom na udobnosti i funkcionalnosti.
- Najčešće ima drvene podove blijede prirodne boje i bijele zidove. Veliki prozori koji preplavljuju unutrašnjost prirodnim svjetlom i minimalna upotreba jednostavnih dizajna pomažu stvoriti svijetli i prozračni prostor. Tamniji akcenti, upečatljiva rasvjeta i dizajnerski namještaj također su prisutni u dnevnim sobama inspiriranim nordijskim stilom.
Kuhinja
- Skandinavska kuhinja je oličenje jednostavnosti i funkcionalnosti. Kao i svaki nordijski dizajn, kuhinje izrađene u ovom stilu mogu se pohvaliti svijetlim nijansama, drvenim površinama, čistim linijama i praktičnim značajkama. Elegantni metalni stolci, tamni ormarići i uzorci pločica također mogu stvoriti žarišnu točku, zajedno s nekim dobro odabranim kuhinjskim posuđem i dodacima.
- Kuhinja u skandinavskom stilu treba biti funkcionalna, ali istovremeno stvoriti ugodno okruženje za pripremu hrane i druženje. Ovaj stil naglašava čistoću i jednostavnost, ali se može prilagoditi osobnom ukusu i potrebama svakog domaćinstva.
Spavaća soba
- Spavaću soba u skandinavskom stilu karakterizira jednostavan, udoban i minimalistički dizajn koji promovira opuštanje i miran san. Ovaj stil se oslanja na svijetle boje, prirodne materijale i funkcionalnost kako bi stvorio ugodno okruženje.
- Čini se da je koncept hygge posebno skrojen za spavaće sobe. Naravno, skandinavski dizajn spavaće sobe ima niz elemenata koji pružaju vrhunsku udobnost. Prirodni tekstil, topli presvlaci, drveni podovi i plišani tepih mogu lako pretvoriti spavaću sobu u hygge raj. Dekorativni detalji, zidne slike, biljke i prirodno svjetlo upotpunjuju spavaću sobu u nordijskom stilu.
Kupaonica
- Kupaonica u skandinavskom stilu obično kombinira jednostavan dizajn, funkcionalnost i prirodne elemente kako bi stvorila svijetlu, prozračnu i ugodnu atmosferu.
- Poput spavaćih soba i kuhinja u nordijskom stilu, dizajn skandinavske kupaonice fokusiran je na jednostavnost i funkciju. Bijeli zidovi i/ili bijele pločice pojavljuju se uz drvene ormare ili svijetli namještaj s drvenim detaljima. Posude za biljke, otvoreni sustavi polica i minimalistički zidni svijećnjaci također se obično nalaze u skandinavskim kupaonicama.
Popularnost skandinavskog stila
Skandinavski dizajn utjecao je na arhitekte i dizajnere interijera gotovo cijelo stoljeće, znatno prije zlatnog doba nordijskog dizajna 1950-ih. Spajajući minimalističku estetiku s funkcionalnošću i udobnošću, ovaj je stil i danas jedan od najpopularnijih. Svestran i bezvremenski, skandinavski namještaj i rasvjeta nude jednostavan način za stvaranje elegantnog i ugodnog životnog prostora.
Upravo zbog svoje jednostavnosti i minimalizma, skandinavski stil odlično se slaže s drugim stilovima, a takve kombinacije donose nove zanimljive pravce u svijet dizajna interijera. Jedan od njih je tzv. japandi -još pročišćeniji pravac inspiriran tradicionalnim japanskim dizajnom. Volite li jednostavnost i funkcionalnost, japandi je upravo ono što ste čekali. S druge strane tkanine, materijali, boje – sve su to nadogradnje koje krase neo nordijskih stil uređenja.
Dio privlačnosti nordijskog dizajna leži u tome koliko aspirativno djeluje na ljude. Čista priroda i svjetlina izazivaju osjećaj mira koji mnogima nedostaje u svakodnevnom životu. Nakon stresnog dana na poslu, ideja o povratku u dom lišen glomaznog namještaja i nereda čini se posebno privlačnom.
Interijeri
Kako odabrati boju za zidove? Birajte one koje na vas djeluju inspirativno
Prvo trebamo znati što želimo postići, kakvu atmosferu i da su pravila tu da ih kršimo
Ulaskom u interijer, boja zidova definitivno nije prva stvar koju primjećujemo, a upravo boje pridonose stvaranju atmosfere. Iako postoje pravila koje boje idu u koju veličinu prostorije, Iva Pavičić nam je pokazala da su pravila tu da bi ih kršili.
Uz široku paletu dostupnih boja za zidove, ponekad je teško odabrati onu pravu. Dizajnerica Iva Pavičić savjetuje da prvo trebamo znati što želimo postići, kakvu atmosferu i da su pravila tu da ih kršimo.
“Svi vidimo malo drugačije boje, ali onaj doživljaj koji nama boja koja nas okružuje čini, je drugačija od jedne do druge osobe. Neki malo tendiraju ipak na toplije tonove, bež, krem, žućkasto, dok se drugi puno bolje osjećaju u paleti prema sivim ili recimo plavim tonovima.”, otkriva Iva Pavičić, dizajnerica interijera.
Kršite pravila, nemojte se bojati nespojivog
Boju odaberite prema vlastitim osjećajima – birajte one koje na vas djeluju inspirativno i nemojte se bojati spojiti nespojivo.
“Možda ono što je ljudi češće izbjegavaju je kombinacija crvene i roze boje, ali opet upravo taj spoj može vibrirati na specifičan način. Kombinacija koja nije tako česta u interijerima, upraco radi posebnosti nekako ima “jači”karakter.”, dodaje.
Iva u svojim projektima rijetko koristi čistu bijelu boju, jer ona često ne ističe dovoljno karakter prostorije.
“Ima puno nijansi bijele boje i svaka govori nešto svoje. Na tržištu ima dosta proizvođača različitih tipova boje. Ustvari mi je želja imati ogromne formate od svake bijele boje, tri puta tri metra, da ih mogu gledati, da ih mogu donijeti u prostor… Jer naravno u svakom prostoru nijansa drugačije djeluje. Jako je važna orijentacija sobe, odnosno prozora; ovisi naravno jesmo na mediteranu ili smo negdje u planinama ili na kontinentu. Tu je tip svjetlosti drugačiji, tako da sve ima utjecaja. “, ističe.
Manji prostori vole svijetle boje
Sobe u stanu mogu biti različitih nijansi pa čak i boja, sve dok kolorit iz kompatibilnih paleta teče kroz interijer. Neka su opća pravila da sobe koje imaju manje dnevnog svjetla više vole svijetle tonove i toplije nijanse, no i to često ovisi o karakteru prostorije.
“Znam što čini u manjem prostoru svjetla boja i naravno ako je ideja da prostor djeluje veći, uzimaju se svijetli tonovi. Ali nije samo stvar niti boje na zidu, važnost je čitavog kolorita, svih elemenata koji su prisutni u jednom interijeru. Oni čine cjelinu i taj osjećaj boje. Recimo, možemo imati manju prostoriju u kojoj su malo tonirani zidovi, ali ako idemo na svjetliji namještaj, svjetliji pod, svjetlije zavjese i takve nekakve elemente, opet će se dobiti taj dojam bjeline i svjetline, ne.”, otkriva dizajnerica.
Brine li vas usklađivanje podne obloge i boje zidova, tu je jedino bitno da se boje međusobno ne pobijaju. Mogu biti istog tona ili potpuni kontrast.
“Neki put čak naprotiv, kad su mi tamni podovi i želim postići jednu jako prigušenu, sfumato atmosferu u prostoru, ići ću i u tamne zidove, time se super jedno drugo podržava. Isto tako ako je recimo svijetli pod u prostoru, a želi se postići baš da dojam prozračnosti i otvorenosti, mogu ići uz to svijetli tonovi. Ako je taman pod i uvijek je samo svijetli zid, ne možemo onda postići taj potpuni element svjetline koji nam treba i koji želimo.”, dodaje sugovornica.
Za spavaće sobe, najčešće se biraju nježnije nijanse, odnosno mirniji kolorit. Sugovornica navodi kako veliki utjecaj na odabir ima i osoba koja u toj sobi spava jer neki ljudi baš trebaju otvorene tonove iako možda pravilo nalaže da se ne uzimaju otvoreni tonovi za spavaću sobu. Ipak, svi smo različiti i nekima stvarno treba, vjerojatno i prije spavanja i kad se probude, da ugledaju oko sebe kolorit koji njih ispunjava. Tu se može odstupiti od generalnog pravila prema tome da se boja, koju izaberemo za spavaću sobu, prilagodi baš osobi koja će u njoj boravit.
Kupaonica postaje sve važnije mjesto
Ako iz spavaonice idemo ravno u kupaonicu, tada je jasno da i ona mora dobiti svoj skladni kolorit.
“Kupaonica je isto važna i drago mi je da ustvari kupaonicu sve više ljudi ne doživljavaju samo kao neki jednostavan prostor nego se i unutar njega koriste koloriti te različite kombinacije keramike. Nije više nužno da na podu i na zidu, od poda do stropa, sve bude isto. Iako i to može izgledati jako lijepo, ni jedno pravilo ustvari ne postoji iz kojeg se ne može napravit lijepi interijer.”, ističe sugovornica.
Trebate li malo poticaja za hrabri odabir boja zidova, Iva ima odličan savjet.
“Mislim da se prilikom uređenja interijera, bilo privatnog ili poslovnog, ipak treba biti hrabar. Na kraju, nije to tako strašno velika investicija. Ako vam se ne sviđa ton kojim ste obojili zid, vi ga “prefarbajte” u drugi.”, zaključila je.
Arhitektura
5 inspirativnih Instagram profila za ljubitelje arhitekture
Ovi Instagram profilu natjerat će vas da se zaljubite u arhitekturu – ako već niste!
U današnjem dinamičnom svijetu, naši prostori oblikuju naše raspoloženje i iskustva, što čini dizajn prostora koji nas okružuje važnijim nego ikad. Na Instagramu nas očekuje čitav svemir estetskih čuda. Nema sumnje da je ova vizualna platforma idealna za ljubitelje arhitekture i dizajna, s mnoštvom prekrasnih fotografija, skica i rendera koji se svakodnevno objavljuju uz inspirativne ideje.
Postoji gotovo previše fantastičnih profila za nabrojati, ali smo izdvojili 5 profila koje morate pratiti ako ste ikada objavu označili hashtagom #architecture.
Arhitektica Helena Alfirević Arbutina: Priča o inspiraciji, strasti i najljepšoj kući u Hrvatskoj
1. Zaha Hadid Architects
Jedna od, ako ne i najpoznatija arhitektonska tvrtka na svijetu, Zaha Hadid Architects ima preko 1,4 milijuna pratitelja na Instagramu. Njihov profil je zadivljujuća kombinacija fotografija, objava i videoisječaka (uključujući video u kojem Pharrell Williams izražava svoju ljubav prema legendarnoj arhitektici).
2. Architecture huntrer
Profilom @architecture_hunter upravlja brazilska arhitektica i urbanistica Amanda Ferber, a na njemu se objavljuju pažljivo odabrane fotografije neke od najljepših arhitektura svijeta. S više od 3,1 milijuna pratitelja, ovaj profil zaista inspirira i vrijedi ga pratiti, čak i ako vas arhitektura i dizajn zanimaju samo površno.
3. Snøhetta
Ovaj norveški studio bavi se arhitekturom, dizajnom krajolika, produkt dizajnom i grafičkim dizajnom, što njihov Instagram profil čini raznolikim. Na njemu se jednako često prikazuju grafike i proizvodi kao i zgrade i strukture. Studio je poznat po stvaranju dijaloga sa svojih 622 000 pratitelja, označavajući fotografije hashtagom #MySnohetta.
4. Architecture competitions
S više od 200 000 pratitelja, Instagram je idealna vizualna platforma za prikaz nevjerojatnih radova pobjednika i finalista Buildnerovih arhitektonskih natječaja. Objave kombiniraju planove i konceptualne crteže s impresivnim renderima koji zasigurno zaslužuju pokoji dvostruki tap.
5. Architizer
Architizer je još jedan Instagram profil kojeg prate više od 1,6 milijuna ljudi. Fokusira na arhitekturu i dizajn, povezan s poznatom platformom Architizer, koja promovira inovativne arhitektonske projekte i profesionalce. Na ovom profilu naći ćete zapanjujuće slike modernih i inovativnih zgrada diljem svijeta, kao i istaknute projekte koji slave kreativnost i funkcionalnost u arhitekturi.
Kuća Nodi proglašena je najuspješnijim ostvaranjem stambene arhitekture u Hrvatskoj