Uređenje interijera
Slijedite “pravilo broja tri” koje će vam osigurati savršeno uređen dom
Unutarnji dizajneri kunu se u ovo pravilo koje vam može pomoći da uredite bilo koji prostor

Broj tri je čaroban broj u uređenju doma, zbog čega se dizajneri oslanjaju na pravilo broja tri za stiliziranje gotovo svega. Od sitnica do umjetničkih djela i namještaja, ovo pravilo dizajna pomoći će vam stvoriti savršeno uređene prostore. Otkrijte kako ga dizajneri interijera koriste za stvaranje uravnoteženih i upečatljivih prostora.
Iskoristite ove ideje kako biste ukrasili svoj dom namještajem, umjetničkim djelima i dekorativnim predmetima.
Napravite da dekoracije iskoče
Grupiranje predmeta u trojkama može pretvoriti tri različita predmeta u ujedinjenu i upadljivu značajku koja izgleda namjerno. Veličina i visina su također bitni. Kombiniranjem visokih predmeta s manjim postiže se dodatna ravnoteža i vodi naš pogled kroz kompoziciju, čineći je vizualno zanimljivijom.
Postavite tri svijeće različitih veličina kao dekoraciju za stol ,ili pokušajte s dekorativnom zdjelom na vrhu knjige na stoliću za kavu i možda manjom svijećom ili višom vazom stiliziranim zajedno.

Usavršite raspored namještaja
Bez obzira želite li popuniti prostoriju ili nezgodan kutak, grupiranje tri komada namještaja može pomoći definirati prostor. Za ležeran raspored, slijedite iste smjernice kao i za dekor, ujedinjujući tri predmeta različitih oblika i veličina, poput stolice, pomoćnog stolića i umjetničkog djela. Također možete dodati tepih kako biste povezali cijelu kompoziciju. Za formalniji izgled, stvorite simetriju postavljanjem jednog predmeta između dva komada namještaja iste ili slične veličine, poput dvije fotelje s malim pomoćnim stolićem između njih. Poigrajte se s biljkama – postavite jednu veliku biljku pored police za knjige i stavite podnu lampu.

Postavite slike u prostor vodeći se pravilom broja tri
Pri postavljanju slika ili umjetničkog djela također se vodite pravilom broja tri. Tri umjetnička djela iznad bračnog kreveta izgledaju bolje nego dva. Možete objesiti i dva veća umjetnička djela pored biljke ili jednu veliku sliku upariti sa dva komada namještaja.
Poigrajte se sa dvije slike, skulpturom i policom za knjige, ili npr slikom, skulpturom i vazom.
Ako želite napraviti galerijski zid ili izložiti seriju grafika, možete proširiti pravilo broja tri na pet, sedam ili devet – samo se držite neparnih brojeva.
Kako pravilno objesiti slike i stvoriti galerijski zid – ovo je jedini vodič koji će vam trebati

Pravilo 60 – 30 -10
Ovo pravilo je zapravo pravilo broja tri, koje koriste dizajneri interijera kako bi stvorili uravnoteženu shemu boja.
Kako bi se postigao uravnotežen i estetski privlačan izgled prostora, preporučuje se korištenje 60-30-10 pravila koji predstavlja smjernicu za postizanje ravnoteže između boja u prostoru. To znači da je 60 posto dominantna boja, 30 sekundarna, a 10 akcentna.
Najdominantnija boja treba činiti 60% vašeg prostora, prekrivajući najveću površinu prostorije, poput zidova. Ovo predstavlja početnu točku za ostatak sheme. Boja od 30% je sekundarna boja koja obično kontrastira s primarnom bojom kako bi unijela dubinu i interes u prostor. Preporučujemo korištenje ove nijanse na najvažnijim komadima u prostoriji, poput sofe, zavjesa ili uzglavlja kreveta. Posljednjih 10% je naglašena boja koja nadopunjuje sekundarnu nijansu. Ona se koristi kod detalja i dekoracija i služi kako bi dodatno naglasili prostor.
Kako neutralne boje učiniti zanimljivijima?

Dekorativna rasvjeta
Grupiranje dekorativne rasvjete u trojkama popularan je način za stvaranje upadljivog elementa. Vješanje tri ravnomjerno razmaknuta visilica iznad kuhinjskog otoka stvara žarišnu točku i osjećaj ravnoteže. Alternativno, pažljivo odabran skup visilica pametan je način da ostavite dojam u blagovaonici. Kombinirajte i uskladite svjetla različitih oblika i komplementarnih boja te ih objesite kako bi stvorili vizualno zanimljivu kompoziciju.
Predstavljamo dom
Peterosobni stan u 60 kvadrata: Genijalno rješenje Gordane Đerić
Kada prostor postane izazov

Stan od 60 kvadrata, peteročlana obitelj, troje djece – a želja da svatko ima svoju sobu. Za većinu nemoguća misija, no, za arhitekticu Gordanu Đerić – izazov vrijedan rješenja.
Prije renovacije, dva su dječaka dijelila sobu, a djevojčica je spavala u roditeljskoj. Cilj je bio stvoriti tri dječje sobe, roditeljsku spavaću i zadržati dnevni boravak. I sve to bez izbacivanja postojećeg namještaja.
Adaptacija stana kao milimetarski precizan zadatak
Stan se u početku sastojao iz dvije velike sobe.
„Jedino rješenje bio je pristup mom novom načinu projektiranja koji zovem ćelijski sistem projektiranja“, objasnila je Đerić. „Probila sam otvor između dvije sobe, zatvorila jedan ulaz iz hodnika i dobila komunikaciju iz koje se ulazi u ‘ćelije’.“
Tako su nastale minijaturne, ali potpuno funkcionalne sobe – svaka s prozorom. „Kad su vlasnici rekli baki da će svatko imati svoju sobu, ona je pitala: ‘A hoćete imat prozore?’ Pa smo i to riješili“, smije se arhitektica.

Sobe od 6 m² – i sve stane
Svaka soba ima krevet, radni stol, ormar, prozor i – ono najvažnije – privatnost. Dječaci imaju svaki svoju sobu s krevetom na kat, dok djevojčica napokon ima svoj kutak.
„Svi ormari, uključujući veliki plakarski iz spavaće sobe, ostali su u stanu. Samo smo ih premjestili i prilagodili raspored zidova prema njihovim dimenzijama,“ kaže Đerić.
Pregradni zidovi rađeni su s milimetarskom preciznošću – sve kako bi se maksimalno iskoristio prostor bez gubitka funkcionalnosti.




Poslije
Adaptacija stana: Kada dizajn poštuje životni ritam
Dnevna soba je samo – redizajnirana.
„Zadržali smo postojeći modularni namještaj, a kako vlasnici jako vole veliki stakleni stol, uzeli smo prozirne stolce da prostor ostane prozračan“, objašnjava arhitektica.
Ono što bi drugi smatrali ograničenjem, ovdje je postalo izvor kreativnosti. Sve je izvedeno dok je namještaj bio unutar stana – bez selidbe.


Rješenje koje poštuje svakodnevicu
Projekt je završen u roku od mjesec dana. Svaki član obitelji dobio je svoj prostor, a stan je zadržao toplinu doma.

„Svaka moja ćelija ima svoju funkciju. I puno veće sobe često nemaju toliko smisleno organiziran prostor“, zaključuje Đerić.
Ovo nije samo još jedna adaptacija stana – prostor je redizajniran da živi s obitelji i njihovim stvarnim potrebama.
Kupaonica
Grohe donosi Pure Foam pjenu – SPA doživljaj u vašu kupaonicu
Grohe spaja dizajn, tehnologiju i njegu

Na ISH sajmu u Frankfurtu Grohe je predstavio brojne novitete, a mi donosimo onaj koji briše granicu između kupaonice i wellness centra – Grohe Pure Foam sustav. Tehnologija omogućuje da se posebno formulirani sapuni pretvore u bogatu pjenu koja nježno obavija tijelo.

„Radi se o posebnim kartušama sapuna pod nazivom Kinuami“, objasnila je Martina Džoja Barišić, direktorica za regiju Mediteran. „Kad pritisnete gumb na uređaju, aktivira se sapun i stvara se pjena koja njeguje kožu. Nema parabena, nema mikrovlakana – samo čisti užitak.“
Pjena dolazi u pet mirisnih varijanti, a sustav se može montirati bez velikih radova, čak i na postojeći tuš.
Grohe Pure Foam: Tuširanje kao osobni SPA doživljaj
Grohe je na sajmu izložio cijeli koncept SPA kupaonice, s modularnim rješenjima, ambijentalnim rasvjetama i različitim vrstama mlaznica – od kišnog mlaza do snažnog slap efekta.
„Grohe SPA je dizajniran za arhitekte, dizajnere interijera, investitore, ali i za svakog pojedinca koji kupaonicu želi pretvoriti u osobni prostor za opuštanje“, rekla je Džoja Barišić.
Uz pomoć tehnologije, voda postaje medij opuštanja – uz zvuk, miris i dodir.

Održivost i emocija u istom proizvodu
Iako je naglasak na luksuzu, Grohe nije zaboravio održivost. Svi proizvodi iz SPA linije dizajnirani su tako da štede vodu i energiju bez kompromisa po pitanju funkcionalnosti ili estetike.
„Mi smo brend koji je istinski prijatelj vode,“ poručila je Džoja Barišić. „Naš core je voda, ali mi uzimamo odgovornost da s njom postupamo pažljivo – i kroz proizvodnju i kroz dizajn.“
Kada tehnologija služi čovjeku
Grohe Pure Foam jednostavno se postavlja na zid – vijcima ili ljepilom – i kompatibilan je s Grohe termostatskim sustavima. Instalacija je brza, a rezultat je novo iskustvo tuširanja.
„Možete se najnormalnije istuširati, a onda jednim klikom pokrenuti pjenu. Isperete je kad želite, birate miris koji vam odgovara. To više nije tuširanje – to je trenutak za sebe“, dodala je.

Dizajn koji osjeća ritam dana
Grohe je ovim konceptom još jednom dokazao da kupaonica može biti više od funkcionalnog prostora – može biti zona mira, opuštanja i obnavljanja energije.
SPA proizvodi, uključujući Allure i Atrio kolekcije, pokazali su kako moderan dizajn može odgovoriti na emocionalne potrebe suvremenog čovjeka – uz poštovanje prema vodi kao resursu.