Dizajn i trendovi
Thonet – uvijek moderni dizajnerski stolci!
Thonet stolci su kultni komad namještaja. Vjerojatno ih i vi imate doma, ili negdje na tavanu, a i ne znate da se tako zovu. Donosimo vam priču o najprodavanijim drvenim stolcima.
On se lako uklapa u svaki prostor. Jednostavnim dizajnom osvojio je svijet prije 200-tinjak godina, a na tom je tronu ostao do danas. Upoznajte Thonet stolac. I danas se proizvode i koriste isti Thonet stolci kakvi su bili i u prvom katalogu.
Više detalja saznali smo u Muzeju za umjetnost i obrt. „Ono što se danas govori o Thonet namještaju to je je zapravo namještaj od savijenog drva, a sam naziv je dobio po samom autoru odnosno majstoru Michaelu Thonetu koji je inaugurirao i samu tehniku odnosno primijenio i usavršio tehniku savijanja drva za izradu namještaja“, rekla nam je dr.sc. Vanja Brdar Mustapić, voditeljica Zbirke namještaja Muzeja za umjetnost i obrt.
Thonet je, ističe Brdar Mustapić, bio je revolucionaran i u tome što je stvorio temelje i u praksi proveo serijsku masovnu proizvodnju namještaja u tvornicama. Svaki model stolca označen je serijskim brojem, a jedan od njih je dizajnerska ikona.
„Broj 14 je najprodavaniji stolac uopće. Otkada je stavljen u proizvodnju na tržište, a to je bila 1859-ta pa do 1930-te, prodan u čak 50 milijuna primjeraka. Proizvodi se još i dan danas. Također, bitno je da se taj stolac i kasnije mogao transportirati i skladištiti, što je vrlo ekonomično i jeftino“, objašnjava voditeljica Zbirke namještaja Muzeja za umjetnost i obrt. U jedan sanduk veličine metra kubičnog stalo čak 36 primjeraka te stolice.
Thonet stolac je preteča lako sklopivog namještaja
Thonet stolac se može rastaviti na 6 dijelova i lako se spaja vijcima uz priložene upute. Prava revolucija u to doba. Bio je to kvalitetan i jeftin proizvod najprije male radionice, a kasnije tvornice u Beču.
Prva asocijacija na Thonet namještaj su kavane
Prvi model koji izrađen upravo za kavanu bio je onaj prodavan pod rednim brojem 4 i izrađen je za bečku kavanu Cafe Daum još daleke 1849., 1850. godine.
„ Kao što i ovdje vidimo sve karakteristike oblikovanja su tu prisutne: od savijenog drva preko sjedala izrađenog od pletene trske što je bila jedna od najčešćih varijanti izrade stolica namještaja od savijenog drva“, kazala je dr.sc. Vanja Brdar Mustapić.
Ovi stolci od savijenog drva iz fundusa Muzeja za umjetnost i obrt brižno se čuvaju kao primjerci prve masovne proizvodnje namještaja.
„Tvrtka Gebruder Thonet je imala monopol do 1869-te godine. Oni su to patentirali, međutim nakon toga počinje osnutak niza tvornica već tada tako da postoji podatak da je oko 1893. postojala 51 tvornica, a možda i više“, dodaje Brdar Mustapić.
Thonetovi najveći konkurenti, a kasnije partneri, braća Kohn idu korak dalje pa angažiraju poznate arhitekte tog doba i tako se anonimna proizvodnja pretvara u dizajnersku. Nastaju naslonjači za ljuljanje, stolići za serviranje, garniture za sjedenje. Dio su svjetske, ali i naše kulturne baštine.
Thonet stolci radili su se i u Hrvatskoj
„Tijekom cijele ove povijesti mnogi arhitekti su i koristili u svojim interijerima upravo namještaj od savijenog drva. Od klasika svjetskog dizajna kao što je Mies van der Rohe ili Corbusier. S druge strane mi imamo tu našu povijest. Nažalost te naše tvornice više ne djeluju“, objašnjava voditeljica Zbirke namještaja Muzeja za umjetnost i obrt.
Varaždinska tvornica više ne radi, ali njihovi stolci i dalje krase razne interijere. Zahvaljujući svom dizajnu, ne izlaze iz mode, između ostalog zato što su zahvalne za preuređenje. „Bitno je naglasiti da možda pogledate na tim stolicama da li imaju kakvu naljepnicu je li to neki proizvod varaždinske ili možda osječke tvornice Ivo Marinković, koja je isto tako radila i imala dugu tradiciju. Nama je to dragocjeno da to onda bude sačuvano u nekom možemo reći u originalnom stanju“, ističe dr.sc. Vanja Brdar Mustapić.
Thonet stolci totalni su hit i danas
Thonet stolci imaju taj klasičan izgled, vrlo jednostavan i može se uklopiti u bilo koji interijer. Izuzetno su popularni zadnjih 10-tak godina, a zadnje tri godine su totalni hit. Za to su prije svega zaslužne skandinavske blogerice, instagram influenserice koje ih jako puno koriste u prostoru.
Thonet stolac je dizajnerski klasik, toliko inovativan da je i dalje poželjan u suvremenim interijerima.
Arhitektura
5 inspirativnih Instagram profila za ljubitelje arhitekture
Ovi Instagram profilu natjerat će vas da se zaljubite u arhitekturu – ako već niste!
U današnjem dinamičnom svijetu, naši prostori oblikuju naše raspoloženje i iskustva, što čini dizajn prostora koji nas okružuje važnijim nego ikad. Na Instagramu nas očekuje čitav svemir estetskih čuda. Nema sumnje da je ova vizualna platforma idealna za ljubitelje arhitekture i dizajna, s mnoštvom prekrasnih fotografija, skica i rendera koji se svakodnevno objavljuju uz inspirativne ideje.
Postoji gotovo previše fantastičnih profila za nabrojati, ali smo izdvojili 5 profila koje morate pratiti ako ste ikada objavu označili hashtagom #architecture.
Arhitektica Helena Alfirević Arbutina: Priča o inspiraciji, strasti i najljepšoj kući u Hrvatskoj
1. Zaha Hadid Architects
Jedna od, ako ne i najpoznatija arhitektonska tvrtka na svijetu, Zaha Hadid Architects ima preko 1,4 milijuna pratitelja na Instagramu. Njihov profil je zadivljujuća kombinacija fotografija, objava i videoisječaka (uključujući video u kojem Pharrell Williams izražava svoju ljubav prema legendarnoj arhitektici).
2. Architecture huntrer
Profilom @architecture_hunter upravlja brazilska arhitektica i urbanistica Amanda Ferber, a na njemu se objavljuju pažljivo odabrane fotografije neke od najljepših arhitektura svijeta. S više od 3,1 milijuna pratitelja, ovaj profil zaista inspirira i vrijedi ga pratiti, čak i ako vas arhitektura i dizajn zanimaju samo površno.
3. Snøhetta
Ovaj norveški studio bavi se arhitekturom, dizajnom krajolika, produkt dizajnom i grafičkim dizajnom, što njihov Instagram profil čini raznolikim. Na njemu se jednako često prikazuju grafike i proizvodi kao i zgrade i strukture. Studio je poznat po stvaranju dijaloga sa svojih 622 000 pratitelja, označavajući fotografije hashtagom #MySnohetta.
4. Architecture competitions
S više od 200 000 pratitelja, Instagram je idealna vizualna platforma za prikaz nevjerojatnih radova pobjednika i finalista Buildnerovih arhitektonskih natječaja. Objave kombiniraju planove i konceptualne crteže s impresivnim renderima koji zasigurno zaslužuju pokoji dvostruki tap.
5. Architizer
Architizer je još jedan Instagram profil kojeg prate više od 1,6 milijuna ljudi. Fokusira na arhitekturu i dizajn, povezan s poznatom platformom Architizer, koja promovira inovativne arhitektonske projekte i profesionalce. Na ovom profilu naći ćete zapanjujuće slike modernih i inovativnih zgrada diljem svijeta, kao i istaknute projekte koji slave kreativnost i funkcionalnost u arhitekturi.
Kuća Nodi proglašena je najuspješnijim ostvaranjem stambene arhitekture u Hrvatskoj
Dizajn i trendovi
Pet zanimljivih ideja kako tapetama osvježiti i obogatiti prostor
Ako pratite trendove, ovo su popularni motivi tapeta.
Trendovi u dizajnu tapeta obično nisu prolazni. Za razliku od promjene boje zidova, odabir tapeta ne samo da iziskuje veći trošak, već i zahtjevniju primjenu (i uklanjanje).
To znači da su trendovi tapeta obično širi i više usmjereni na stvaranje određenog ozračja u interijeru nego na određenu boju ili uzorak. Pa, koji stilovi su popularni u 2025.?
“Gdje smo prije viđali moderne, apstraktne dizajne, sada je prisutan jasan pomak prema klasičnim motivima, čak i u suvremenim domovima,” kaže Hugh Metcalf, urednik časopisa Livingetc. “Ti motivi variraju od detaljnih freski do tradicionalnih botaničkih printeva, ali primjetan je trend u smjeru ovakvog dizajna interijera.”
U nastavku donosimo neke od stilova tapeta koje inspiriraju dizajnere (i nas) za nadolazeću godinu.
1. Tapete na stropovima
Ideje za tapete na stropovima nastavljaju rasti u popularnosti u 2025. To je trend koji sve češće viđamo posljednjih godina, ali ove će godine doseći nove visine s odvažnim, upečatljivim dizajnima koji privlače pogled na “peti zid.“
2. Cvjetni uzorci
Cvjetni uzorci predstavljaju vječnu klasiku, ali najnovije zidne tapete s cvjetnim motivima donose uzbudljive boje i intrigantne detalje, vodeći prirodu u gotovo nadnaravnom smjeru. Zamislite dramatične, zavodljive i glamurozne cvjetne dizajne s dozom hrabrosti. “Definitivno primjećujemo porast interesa kod ljudi koji žele unijeti boju i prirodu u svoj dom,” kaže dizajnerica tapeta Niki Bergen, suosnivačica studija Superflower Studio, prikladnog naziva. “Naravno, uzorci i cvjetne tapete nisu novost, ali potraga za ljepotom i unos prirodnih elemenata u interijere nedavno je u porastu.”
3. Retro tapete
Retro se vraća. Interijeri inspirirani 70-ima u bogatim bojama poput narančaste, zelene, smeđe i žute sve su popularniji u dizajnu doma, pa nije iznenađenje da se pojavljuju i u interijerima. Razmislite o dodavanju ovih uzoraka na neočekivana mjesta poput tapeta u predsobljima ili kuhinjama.
“Jedan od trendova kojem se najviše radujemo je povratak 70-ih,” kaže Ross Taylor, suosnivač dizajnerskog studija The Curious Department. “Iako uzorci tapeta iz 70-ih mogu biti nevjerojatno odvažni, često vidimo da se oživljena razdoblja izražavaju u potpuno novim paletama boja.”
Uredite prostor u stilu 70-ih: Ovo su pravila koja je dobro slijediti
4. Veliki uzorci
Veći uzorci koji ostavljaju dojam popularni su za dramatične interijere. “Tapete s velikim uzorcima su popularan dizajn koji unosi pravi statement u prostoriju,” kaže Patrick iz Farrow & Ball. “Ovi upečatljivi uzorci izvrsni su za stvaranje suvremenog izgleda u prostoriji te pružaju gotovo muralni efekt. Također, mogu pomoći da mali prostori djeluju intimnije, dok u većim sobama dodaju zanimljivost stvaranjem dodatnog sloja uzorka.”
Umjesto ukrasne tapete isprobajte direktan ispis slike na zid – genijalno izgleda!
Kada koristite ovu vrstu tapeta u spavaćoj sobi ili kuhinji, sjetite se odabrati umanjene uzorke kako bi nadopunili ostale elemente u prostoru. Ne želite da prostor izgleda prenatrpano. Upotrijebite tapete kao sidro, i oblikujte dizajn oko njih.
You must be logged in to post a comment Login