Povežimo se

Interijeri

Tri mala stana kao odličan primjer pametnog i kreativnog uređenja

Vama bi mogli poslužiti kao inspiracija…

Ako planirate uređivati životni prostor, znamo koliko to može biti zahtjevan zadatak, a posebno kada je u pitanju premali broj kvadrata… Ako tražite inspiraciju kako to postići, donosimo tri odlična primjera uređenja malih stanova u kojima njihovi vlasnici uživaju.

Adaptacija stana od 40 kvadrata udahnula mu je novi život

Ovaj mali stan nalazi se u staroj zgradi u samom centru Zagreba. U samo četrdeset kvadrata smjestile su se kuhinja, blagovaonica, velika spavaća soba, kupaonica i zaseban toalet. Stan je bio u derutnom stanju i njega je bilo potrebno u potpunosti adaptirati, od podova, zidova, stropova, instalacija, apsolutno je sve novo i promijenjeno. Četveromjesečna adaptacija udahnula je novi život stanu namijenjenom za iznajmljivanje.

Efektne tamne gumene lajsne na zidovima štite od oštećenja na koja se uvijek mora računati ako se prostor uređuje za najam, a skučeni prostor vizualno se proširio korištenjem svijetlih tonova. Uredila ga je Snješka Kožul, dizajnerica interijera.

Svoju funkciju imaju i ugradbeni skladišni prostori, odnosno ormari koji nude brojne opcije – od vrste materijala, završnih obrada, ekonomične unutrašnjosti, pa sve do estetskih detalja poput kvaka i ručki. Ovaj mali, moderan stan njima obiluje.

Posebna pozornost je posvećena radijatoru koji je uspješno zakamufliran u dekorativnu masku koja može poslužiti kao polica. Uz dekorativnu, ovakve maske imaju i praktičnu ulogu jer štite zid iznad radijatora, ne ometaju njegovu funkciju, već ravnomjerno raspoređuju toplinu cijelom površinom.

Renovacija stare kleti ili kuće – donosimo tri savršena primjera takve obnove

Nakon funkcionalnog predvorja pogled privlači neobično prostrana spavaća soba koja ima i prostor za kretanje, prilaženje krevetu, odlaganje ali i prozor. Iz spavaće sobe se ulazi u open space kuhinju i dnevni boravak.

Zahtjev klijenta, s obzirom na to da je stan namijenjen za najam, bio je da oni koji ga iznajmljuju u njemu imaju sve ono što je potrebno, a inače stane u 70 do 80 kvadrata.

Moderna klasika u predivnom stanu od samo 38 kvadrata – ključnu ulogu imaju boje

Kod projektiranja kuhinje moralo se razmišljati o svakom centimetru pa je postavljen šank s barskim stolicama jer mu je potreban uži, odnosno manji prostor. S njegove prednje strane nalazi se skladišni, to jest odlagališni prostor za namirnice i kuhinjski pribor.

Stan od 23 kvadrata u centru grada skriva zanimljiva rješenja

Njegovo je preuređenje za arhitekticu Miru Matulović Burazin bio izazovan zadatak. Dočekao ju je taman prostor u kojem su bili smješteni soba, wc, kuhinja i kupaonica.

Zidovi su ogoljeni, strop je spušten, provedene su nove instalacije, a klijentica je imala jednu izričitu želju, da spavaći prostor nikako ne bude na galeriji, već da krevet bude konstanta u prostoru i po mogućnosti odijeljen od ostatka.

To je uspjela postići velikim ormarom izrađenim po mjeri koji ujedno ima i ulogu zida, a kojeg je arhitektica sama projektirala. Odjeljuje spavaću sobu od dnevnog boravka. Bijele je boje kako bi vizualno povećao prostor, a skriva veliki spremišni prostor. U njemu se tako nalazi sve, od prostora za vješanje odjeće do prostora za odlaganje proizvoda čišćenje.

Iza njega se sakrio krevet izrađen po mjeri koji također ima prostor za pohranu. Valja naglasiti kako je ormar dubine 58 cm kako bi krevet mogao biti širine 148 cm. Jer je primjerice jedan centimetar u velikom prostoru zanemariv, dok je u malom, zlata vrijedan.

Kuhinja, na čijem je mjestu nekoć bila kupaonica bez wc-a, također krije vrlo zanimljiva rješenja. Nestandardne je visine zbog prozora, a ima sve, od ploče za kuhinje do perilice rublja
S vanjske strane šanka je prostor za spremište pa je tako u njega integriran i dodatan ormar za pohranu.

Najbolji savjeti za uređenje garsonjere i malog stana- izbjegavajte ove materijale i boje

Kako stan ne bi djelovao sterilno i hladno, arhitektica ga je utoplila detaljima u boji drva te onima u crnoj boji.

Da bi prostor bio povezan, isti tonovi su korišteni i u kupaonici. Na zidu su postavljene bijele metro pločice kao i u kuhinji, a na podu sive. Možemo zaključiti kako ovaj mali stan ima sve što je za urbani život potrebno. Francuski prozor daje malo pariškog šika, boje ga čine minimalistički razigranim, a skrivena odlagališna mjesta vrlo funkcionalnim, štoviše, čudom u 23 kvadrata!

Romantična atmosfera stana od 29 kvadrata

Nježne boje pudera dale su pečat jednom malom stanu koji se prostire na svega 29 četvornih metara. Želja klijentice je bila da se stvori ugodan, ženstven prostor, a uredila ga je dizajnerica interijera Kristina Duran Grob.

Nekadašnje spremište pretvoreno je u blagovaonicu u kojoj je veliki stol u imitaciji mramora okružen stolcima nježne boje, a dugačke zavjese pridonose vrlo ugodnoj atmosferi. Taj aneks prostora ima jednu rustikalnu notu, a to je kosi krov pa su zadržali grede koje su obojili i tako postigli dodatni dojam svjetline. Iako je naručen luster sive boje, nakon postavljana namještaja klijentica je poželjela drugu boju, što se riješilo bojom za zid.

Blagovaonica kao dodana prostorija s ostatkom stana spojena je duplim staklenim vratima koja propuštaju dovoljno dnevnog svjetla u dnevnu sobu, a prostor se prema potrebi može odvojiti. Nježne boje nastavljaju se kroz ostatak stana gdje je toplina prostora postignuta drvenim podom.

Kuhinja je rađena po mjeri kao i većina namještaja u stanu, s obzirom na to da se radi o maloj kvadraturi svakako treba iskoristiti svaki centimetar. Dodan je i barski dio.

Spavaća soba malena i iskorišten je svaki centimetar.

Rađeni su i ugradbeni ormari koji su van standarda, nešto su plići kako bi se ipak zadržao taj prolaz između kreveta i ormara. Krevet je praktičan, može se podići madrac i na taj način se može iskoristiti prostor za spremanje.

Kupaonica je bila također izazov, ona je široka 120 centimetara u nju je smještena tuš kabinu, pristojan lavabo, wc i ugradbeni ormari u kojima je bojler, košara za veš i prostor za odlaganje.
Visoka funkcionalnost i sklad boja upotpunjen zanimljivim detaljima pružaju ugodnu atmosferu za životnu svakodnevicu.

Oglas

Interijeri

Iznimna kolekcija boja za kupaonicu – vaše šarene ideje mogu postati stvarnost

Kupaonica više nije samo funkcionalan prostor, ona je danas omiljeno mjesto za opuštanje. Bez obzira na veličinu kupaonice ili prepoznatljiv stil, ona se može urediti tako da savršeno odgovara estetici vašeg doma. Sjajan način da dodate najnovije trendove u svoj prostor je da jednostavno postavite šarenu slavinu, tuš ili dodatak – a tu se posebno ističe GROHE kolekcija boja.

Završne obrade iznimne kvalitete

Kolekcija GROHE boja napravljena je da desetljećima izgleda jednako lijepo kao što je izgledala na dan kada ste se u nju prvi put zaljubili – s nenadmašnom, tvrdom i otpornom na ogrebotine završnom obradom iznimne kvalitete.

Proces fizičkog taloženja parom (PVD) osigurava da je površinski sastav deset puta otporniji na ogrebotine i tri puta tvrđi od kroma, štiteći slavine i miješalice kako bi se osiguralo da su vrlo otporni na abraziju i mogu izdržati grubo rukovanje. To se vidi kroz ujednačenost boja presvučenih PVD-om, a u pitanju je tehnologija koja ne koristi štetne kemikalije, što znači da vaši elegantni, visokokvalitetni elementi ne moraju koštati puno, a napravljeni su da traju.

Opremate malu kupaonicu? Ovo su idealna rješenja za uštedu prostora

Zahvaljujući brojnim opcijama, moguće je uskladiti armature prema svom jedinstvenom osobnom ukusu.

SuperSteel

Savršeno za tradicionaliste koji preferiraju sanitarije u boji kroma s blago mat završnim slojem. GROHE SuperSteel dodaje moderan dodir omiljenoj klasici pa vam omogućava da postignete sveukupni luksuzni izgled s ovom završnom obradom koja ne samo da se slaže sa svim čeličnim elementima, već je i idealan pratilac za svijetli mramor, beton i drvo srednjih tonova.

Warm sunset

Izvrstan za ljubitelje ružičaste boje s umirujućim ružičastim nijansama, ova završna obrada stvara ugodan dašak luksuza za individualiste. Armature sa završnim slojem Warm Sunset naglašavaju originalan, atmosferski dizajn kupaonice i dodaju dojam briljantnosti. Kombinirajte s tamnim kamenom, mramorom ili betonom.

Od XS do XL… Kako odabrati pravu veličinu kupaonske slavine?

Za one koji žele unijeti malo teksture u svoju kupaonicu, Brushed Warm Sunset savršeno pomaže u stvaranju harmoničnog i uravnoteženog dizajna. Kombinirajte ovu boju s prirodnim materijalima kao što su drvo i kamen kako biste uspostavili umirujući organski osjećaj u svojoj kupaonici.

Hard graphite

Ova je boja za ljubitelje vrlo tamnih, blago mat sivih i za one koji vole staviti točku na i. Ovdje je izbor kontrasta ili kamuflaže ovisno o odabranoj shemi boja kupaonice. Uparite Hard Graphite s čistom bijelom bojom ili pomiješajte s okruženjima sličnog tona. Okruženja srednjih tonova kao što su beton ili svijetlo drvo izvanredno nadopunjuju ovu završnu obradu.

Idealno za one koji žele uhvatiti moderan izgled industrijske kupaonice. Brushed Hard Graphite slavine i dodaci mogu se upariti s betonskim i metalnim površinama kako bi se stvorio oštri i sofisticirani izgled ili kombinirati s organskim materijalima kao što su drvo i kamen za uzbudljiv kontrast.

Cool sunrise

Cool Sunrise ima luksuznu zlatnu završnicu i boja za dojam. U svojoj sjajnoj varijanti evocira sofisticiranost i klasični luksuz, donoseći moderan, ali vintage šarm. Savršen je za uklapanje u tamne, svijetle ili bijele interijere. Jasna nijansa Brushed Cool Sunrise suvremeni je zaokret u odnosu na njegov sjajni pandan.

Ova boja idealno se kombinira s materijalima kao što su staklo, keramika i kamen kako bi se stvorila upečatljiva estetika.

Crna

Boja koja se često zanemaruje, crna je savršena za stvaranje raskošnog izgleda i dojma u svakoj prostoriji. Zadivljujuća Phantom Black i Matte Black, predivna nijansa crne koja odiše aurom sofisticiranosti.

Dio asortimana GROHE Black, premium Phantom Black uključuje tehnologiju premaza lakom za dodatnu izdržljivost, a Matte Black ima tehnologiju premaza prahom za povećanu otpornost na koroziju, blijeđenje i ogrebotine. Pomiješajte s tamnim površinama poput crnog mramora za raskošan izgled ili uparite s blijedim materijalima poput svijetlog granita i betona za upečatljiv kontrast.

Nastavite čitati

Interijeri

Što su komplementarne boje? Naučite kako ih kombinirati u interijeru

Korištenje boja koje su u spektru jedna nasuprot drugoj može biti jako dobra ideja

Teorija boja je važan dio uređenja interijera, a ako znate kako ih pravilno koristiti, možete stvoriti inspirativne i originalne palete boja za dom. Znamo da je sigurno poigrati se bojama kao što su bijela i plava, ali postoje i alternativne metode za one malo hrabrije.

Komplementarne boje su one koje stoje jedna nasuprot druge na paleti nijansi, a može se postići odličan dojam spajanjem toplih i hladnih boja iz tog spektra. Primarne kombinacije su žuta i ljubičasta, crvena i zelena i plava i narančasta. Iako se neke kombinacije mogu ostaviti dojam pretjerivanja, postoje pametni načini kako ih kombinirati. Morate samo naučiti kako se njima koristiti.

Boje imaju moć transformacije prostora – evo koje odabrati prema stilu uređenja

“Zvuči kao povratak u osnovnu školu, ali kada se kombiniraju pravi tonovi i boje, rezultat može biti očaravajuć”, navodi Amnda Waytt, dizajnerica interijera.

Kakav dojam pruža kombinacija komplementarnih boja?

Svaka boja će potaknuti buđenje određenih receptora u oku, a prema stručnjacima, ljudsko oko može procesuirati oko 100 nijansi boja u milijun kombinacija. Komplementarne boje rade u tandemu kako bi se “upalilo” više receptora u isto vrijeme, a one u kombinaciji djeluju svjetlije i hrabrije, nego što bi bio slučaj da se koristi samo jedna boja.

Visoki kontrast između dvije boje djeluje kao stimulans i to je ono što ih čini zanimljivima.

Koja je komplementarna boja plave?

Komplementarna boja plave je narančasta. Vjerojatno je i vas ova kombinacija podsjetila na logo jednog sportskog kluba, ali one mogu u kombinaciji biti predivne u prostoru. “Osobno volim kombinirati tamno plavu (navy blue) s koraljnom narančastom, što nije tako uobičajeno”, dodaje Wyatt.

Koja je komplementarna boja crvene?

Možda ste i sami pretpostavili – u pitanju je zelena boja. Unatoč jasnoj poveznici s blagdanima, crvena i zelena mogu djelovati harmonično u prostoru cijele godine.

Prirodni tonovi zelene boje će malo ublažiti “vatru” crvene.

Koja je komplementarna boja žute?

Žuta će se kombinirati s ljubičastom (purpurnom). Ako u vrtu imate maćuhice, onda vam je dobro poznata ova predivna kombinacija boja koja se može stvoriti kombiniranjem suprotnih boja u spektru.

Poseban dojam će ipak stvoriti ako se kombiniraju u pastelnim nijansama.

Povratak staklenih blokova u interijere: Moderna interpretacija klasičnog elementa

Kako koristiti komplementarne boje u uređenju interijera?

Plava i narančasta: Stručnjaci savjetuju da je dobra odluka koristiti svjetlije nijanse ovih boja koje krase i drago kamenje. Visoki sjaj narančaste na zidu blagovaonice može stvoriti ugođaj dobrodošlice i topao ambijent.

Pastelno plave stolice su uz to odlična kombinacija. Plava će isto tako umiriti taj sjaj narančaste.

Crvena i zelena: Kombinacija ovih boja se može koristiti kako bi se istaknuli neutralni detalji. Ne morate konkretno obojiti zidove u zeleno, možete za to koristiti sobne biljke, a posebno će divno izgledati na stolu.

Žuta i ljubičasta: Ako ne želite da vam kuća izgleda kao da ste fan LA Lakersa, najpametnije se osloniti na pastelne nijanse. Žuta je u ovoj prići sigurno “najglasnija”, pa koristite nijansu senfa kako biste ipak malo ublažili dojam.

Boja lavande će se odlično uklopiti i prostoru će dodati malo svjetline.

Nastavite čitati

Kolumne

Pratite nas na drušvenim mrežama

Izbor urednice