Uređenje interijera
Trikovi za uređenje stanova za najam
Kod stanova za najam bitna kategorija su kvadratura, broj soba i kupaonica. Međutim, stan će iznajmiti i dojam koji on ostavlja. Zato smo vam odlučili pokazati kako urediti apartman s četiri zvjezdice koji ostavlja dojam čistoće i prozračnosti.
Primjer dobro uređenog stana za najam pokazala nam je dipl.ing.arhitekture Nevenka Vidmar.
Radi se o dvosobnom stanu koji je isključivo projektiran i opremljen za dnevni najam. Ima 60-tak kvadrata, dvije spavaće sobe, kuhinju, kupaonu i prostrani dnevni boravak sa blagovaonicom i kuhinjom.

Spavaća soba
Spavaći dio se funkcionalnim detaljima uklapa u turističku priču. „U spavaćoj sobi smo htjeli iskoristiti cijeli zid pa smo isprojektirali i napravili ormar po mjeri i pisaći stol. U produžetku pisaćeg stola je kofernik koji služi za odlaganje putnih torbi i kofera. Kofernik je u stvari niža klupica koja se često može vidjeti u hotelima i mi smo tu ideju primijenili na našoj spavaćoj sobi“, objašnjava arhitektica Vidmar. Na namještenim krevetima su ručnici, jedan veliki i dva mala za svaku osobu.

Također, obavezne su rolete s električnim upravljanjem, a ljeti kao dodatna oprema dobro dođu i komarnici.
Rasvjeta
Neki su detalji u apartmanima obvezni. „Uvjet za stan za najam je da svaki krevet ima iznad uzglavlja rasvjetno tijelo“, kaže arhitektica. Važna je i ostala rasvjeta. Iako je stan prepun prirodnog svjetla arhitektica je stropnom rasvjetom povezala ulazni prostor i samo srce stana, blagovaonu i dnevni boravak.
Domaćinski ugođaj daju jednostavni detalji. Ljestvica koja pokriva prazni zid idealno je mjesto za ukrasne biljke.

Što sve treba imati kuhinja u stanu za najam?
Mala, ali skladna kuhinja opremljena je svim aparatima, ali i začinima s dvojezičnim natpisima, kuhalom za kavu i vodu. Nema veće razlike u projektiranju kuhinje za obitelj i stana za dnevni najam, ističe arhitektica Vidmar. „Danas svi žele ponuditi što veći standard u stanovima za najam tako da je danas sutra omogućeno bilo kome tko dođe u stan da si nešto ispeku u pećnici, da se nešto skuha , da ne mora suđe prati na ruke nego ima perilicu ima čak i zamrzivač osim običnog hladnjaka. Tako da smo sa svim potrebnim opremili kuhinju“, objašnjava.
Cijeli zid kuhinje smo obložili istim dekorom i na taj način zaštitili zid od prskanja vode jer je to vodootporan materijal.

Povšine jednostavne za održavanje
U stanu za najam, sve mora biti jednostavno i lako za održavanje. Baš kao i keramika na podu sive boje. Sličan uzorak prirodnog kamena je i u kupaonici koja umjesto običnih pločica ima protuklizne – zbog veće sigurnosti gostiju. „Stanovi za najam trebaju biti jednosatvani i jednostavno isprojektirani, bez suvišnih detalja. Sav namještaj bi trebao biti od nekakvih glatkih površina koje je lako održavati i čistiti“, ističe arhitektica.

Gostu koji dolazi na nekoliko dana dobro će doći dodatni ručnik, udoban krevet i jednostavno odlaganje kofera. U dnevnom boravku nema stoga potrebe za velikim policama. Stoga ovdje goste dočekuje jednostavan namještaj. A zbog detalja kao što su turistički vodiči zasigurno će se i vraćati.
I ne zaboravite, ono što će goste uvijek oboriti s nogu je iznimna čistoća stana za dnevni najam u kojem odjsedaju.
Predstavljamo dom
Peterosobni stan u 60 kvadrata: Genijalno rješenje Gordane Đerić
Kada prostor postane izazov

Stan od 60 kvadrata, peteročlana obitelj, troje djece – a želja da svatko ima svoju sobu. Za većinu nemoguća misija, no, za arhitekticu Gordanu Đerić – izazov vrijedan rješenja.
Prije renovacije, dva su dječaka dijelila sobu, a djevojčica je spavala u roditeljskoj. Cilj je bio stvoriti tri dječje sobe, roditeljsku spavaću i zadržati dnevni boravak. I sve to bez izbacivanja postojećeg namještaja.
Adaptacija stana kao milimetarski precizan zadatak
Stan se u početku sastojao iz dvije velike sobe.
„Jedino rješenje bio je pristup mom novom načinu projektiranja koji zovem ćelijski sistem projektiranja“, objasnila je Đerić. „Probila sam otvor između dvije sobe, zatvorila jedan ulaz iz hodnika i dobila komunikaciju iz koje se ulazi u ‘ćelije’.“
Tako su nastale minijaturne, ali potpuno funkcionalne sobe – svaka s prozorom. „Kad su vlasnici rekli baki da će svatko imati svoju sobu, ona je pitala: ‘A hoćete imat prozore?’ Pa smo i to riješili“, smije se arhitektica.

Sobe od 6 m² – i sve stane
Svaka soba ima krevet, radni stol, ormar, prozor i – ono najvažnije – privatnost. Dječaci imaju svaki svoju sobu s krevetom na kat, dok djevojčica napokon ima svoj kutak.
„Svi ormari, uključujući veliki plakarski iz spavaće sobe, ostali su u stanu. Samo smo ih premjestili i prilagodili raspored zidova prema njihovim dimenzijama,“ kaže Đerić.
Pregradni zidovi rađeni su s milimetarskom preciznošću – sve kako bi se maksimalno iskoristio prostor bez gubitka funkcionalnosti.




Poslije
Adaptacija stana: Kada dizajn poštuje životni ritam
Dnevna soba je samo – redizajnirana.
„Zadržali smo postojeći modularni namještaj, a kako vlasnici jako vole veliki stakleni stol, uzeli smo prozirne stolce da prostor ostane prozračan“, objašnjava arhitektica.
Ono što bi drugi smatrali ograničenjem, ovdje je postalo izvor kreativnosti. Sve je izvedeno dok je namještaj bio unutar stana – bez selidbe.


Rješenje koje poštuje svakodnevicu
Projekt je završen u roku od mjesec dana. Svaki član obitelji dobio je svoj prostor, a stan je zadržao toplinu doma.

„Svaka moja ćelija ima svoju funkciju. I puno veće sobe često nemaju toliko smisleno organiziran prostor“, zaključuje Đerić.
Ovo nije samo još jedna adaptacija stana – prostor je redizajniran da živi s obitelji i njihovim stvarnim potrebama.
Kupaonica
Grohe donosi Pure Foam pjenu – SPA doživljaj u vašu kupaonicu
Grohe spaja dizajn, tehnologiju i njegu

Na ISH sajmu u Frankfurtu Grohe je predstavio brojne novitete, a mi donosimo onaj koji briše granicu između kupaonice i wellness centra – Grohe Pure Foam sustav. Tehnologija omogućuje da se posebno formulirani sapuni pretvore u bogatu pjenu koja nježno obavija tijelo.

„Radi se o posebnim kartušama sapuna pod nazivom Kinuami“, objasnila je Martina Džoja Barišić, direktorica za regiju Mediteran. „Kad pritisnete gumb na uređaju, aktivira se sapun i stvara se pjena koja njeguje kožu. Nema parabena, nema mikrovlakana – samo čisti užitak.“
Pjena dolazi u pet mirisnih varijanti, a sustav se može montirati bez velikih radova, čak i na postojeći tuš.
Grohe Pure Foam: Tuširanje kao osobni SPA doživljaj
Grohe je na sajmu izložio cijeli koncept SPA kupaonice, s modularnim rješenjima, ambijentalnim rasvjetama i različitim vrstama mlaznica – od kišnog mlaza do snažnog slap efekta.
„Grohe SPA je dizajniran za arhitekte, dizajnere interijera, investitore, ali i za svakog pojedinca koji kupaonicu želi pretvoriti u osobni prostor za opuštanje“, rekla je Džoja Barišić.
Uz pomoć tehnologije, voda postaje medij opuštanja – uz zvuk, miris i dodir.

Održivost i emocija u istom proizvodu
Iako je naglasak na luksuzu, Grohe nije zaboravio održivost. Svi proizvodi iz SPA linije dizajnirani su tako da štede vodu i energiju bez kompromisa po pitanju funkcionalnosti ili estetike.
„Mi smo brend koji je istinski prijatelj vode,“ poručila je Džoja Barišić. „Naš core je voda, ali mi uzimamo odgovornost da s njom postupamo pažljivo – i kroz proizvodnju i kroz dizajn.“
Kada tehnologija služi čovjeku
Grohe Pure Foam jednostavno se postavlja na zid – vijcima ili ljepilom – i kompatibilan je s Grohe termostatskim sustavima. Instalacija je brza, a rezultat je novo iskustvo tuširanja.
„Možete se najnormalnije istuširati, a onda jednim klikom pokrenuti pjenu. Isperete je kad želite, birate miris koji vam odgovara. To više nije tuširanje – to je trenutak za sebe“, dodala je.

Dizajn koji osjeća ritam dana
Grohe je ovim konceptom još jednom dokazao da kupaonica može biti više od funkcionalnog prostora – može biti zona mira, opuštanja i obnavljanja energije.
SPA proizvodi, uključujući Allure i Atrio kolekcije, pokazali su kako moderan dizajn može odgovoriti na emocionalne potrebe suvremenog čovjeka – uz poštovanje prema vodi kao resursu.
You must be logged in to post a comment Login