Povežimo se
dom na kvadrat bozicna cestitka

Bez kategorije

Izbor dizajnera – kako odabrati prave police

Za kakve prostore odabrati zidne police, a u kakve staviti samostojeće? Kako sve možete iskoristiti ovaj praktičan komad namještaja? Odgovore na sva ta pitanja dala nam je dizajnerica interijera u Lesnini.

S koliko god kvadrata raspolagali, spremišnog prostora, složit ćete se, nikad nema dovoljno. Za rješenje tog problema od pomoći mogu biti police. Imamo nekoliko prijedloga kakve odabrati.

pregradna-polica-lesnina-domnakvadrat

Foto: DOMnaKVADRAT

Dizajnerica interijera Jasmin Viner preporučuje ovakvu policu kao pregradu u prostoru.

kombinacija-samostojecih-i-zidnih-polica-lesnina-domnakvadrat

Foto: DOMnaKVADRAT

U malim interijerima možete kombinirati samostojeće i zidne police te tako razigrati interijer.

police-u-kuhinji-lesnina-domnakvadrat

Foto: DOMnaKVADRAT

A velika pregradna polica dobro će doći i u kuhinji.

Stručne savjete za odabir polica omogućila vam je Lesnina.

lesnina-domnakvadrat

Još inspirativnih videa sa savjetima za uređenje interijera potražite na našem YouTube kanalu!

Kliknite kako biste komentirali

You must be logged in to post a comment Login

Ostavi komentar

Bez kategorije

Kako nikada više ne izgubiti čarape u pranju i gdje zapravo nestaju?

Misterij koji muči domaćinstva već generacijama konačno je riješen

Postoji nekoliko univerzalnih misterija koje zbunjuju sve: Stonehenge, Bermudski trokut i, možda najzagonetniji, nestanak čarapa u pranju. Kad ih ubacite u perilicu, imate savršen par, a kada izađu ostaje vam jedna usamljena čarapa.

Frustracija zbog ovog fenomena muči domaćinstva već generacijama. No, konačno dolazimo do odgovora na ovo vječno pitanje: ovo su najčešći uzroci nestalih čarapa i savjeti kako ih zadržati u paru.

Gdje nestaju čarape?

Možda ste pomislili da je vaša perilica vrata u drugu dimenziju jer neke čarape nikad više niste vidjeli, stvarnost je puno manje znanstveno-fantastična. Gina McRae iz Molly Maids u Nashvilleu, TN, pojašnjava “Veliku misteriju nestanka čarapa”.

Zarobljene su u mašini

Čarape su male, a perilice imaju puno pokretnih dijelova, objašnjava McRae. Čarape se lako mogu zaglaviti iza bubnja u perilici rublja s gornjim punjenjem, u brtvi perilice s prednjim punjenjem, iza bubnja u sušilici ili mogu skliznuti kroz filter za prašinu i završiti u ventilaciji za ispušni zrak sušilice.

Ako redovito gubite čarape, vrijedi temeljito pregledati vaše uređaje kako biste osigurali da su njihovi unutarnji dijelovi ispravno osigurani i funkcioniraju. Osim toga, otkrivanje čarapa zaglavljenih u ventilaciji sušilice također može spriječiti potencijalni požar.

Iza perilice i sušilice

Kad niste sigurni, pomaknite ih. Provjerite okolinu uređaja kako biste osigurali da vaše nestale čarape nisu između ili iza perilice i sušilice. Nikad ne znate koliko ste ih možda slučajno ispustili u prostore koje ne možete lako vidjeti (a možda ste ih propustili dok čistite).

5 odličnih trikova za čišćenje perilica rublja

Čarape su unutar drugih komada odjeće

Je li čarapa zapravo ušla u neku drugu dimenziju ili se zaglavila u nogavici hlača? Pažljivo pregledajte odjeću dok je presavijate i spremate kako biste osigurali da pojedine čarape nisu skrivene na vidljivom mjestu. Obratite posebnu pozornost na mjesta poput džepova majica i posteljine.

Nikada nisu ni stigle u pranje

“Postoji velika vjerojatnost da su čarape nestale puno prije nego što je košara uopće dospjela do praonice”, kaže McRae, koja sugerira provjeru mjesta poput prostora ispod kreveta i sofe dok čistite.

Razmislite gdje su čarape možda izgubile partnera na putu do košare – možda je jedna još uvijek u cipelama koje ste posljednje nosili, ili je možda odbačena usred noći i zaglavila se unutar posteljine.

Nikada nisu imale savršen par

Kada se pitate gdje je nestala čarapa, najbolje je početi s očiglednim pitanjem: Je li ona imala svoj savršen par? Kao što McRae ističe: “Dječje čarape često dolaze nesparene namjerno”, kaže ona. Par čarapa može biti na dohvat ruke, a da to ne shvatite.

Kako spasiti par čarapa od nestajanja?

Razmotrite ove savjete kako biste osigurali da ono što ulazi u pranje, iz njega i izađe.

Koristite vrećicu za pranje: Stavljanje svih čarapa u zatvorenu vrećicu za pranje održat će ih zajedno tijekom pranja i sušenja.

Uparite čarape prije košare:Namotajte ili presavijte čarape u parove prije nego što ih stavite u košaru. Iako je pametno odvojiti ih u pranju, ovako ćete barem biti sigurni koje su čarape ušle u perilicu ili sušilicu.

Što učiniti s rasparenim čarapama?

Iako razočaravajuće, ponekad jednostavno nikada nećete pronaći odgovarajući par za čarapu. Usamljena“ čarapa koja je ostala može pronaći novi život kao nešto korisno.

Krpa za brisanje prašine: McRae koristi takve čarape kao krpe za brisanje prašine. Samo stavite čarapu na ruku i dobit ćete brzu i jednostavnu krpu za namještaj, rolete i podne lajsne. Bonus: Može se prati i ponovo koristiti.

Znate li koji aparati troše najviše energije u kućanstvu?

DIY grijaći jastučić: Napunite čarapu sirovom rižom, zavežite kraj i stavite je u mikrovalnu na nekoliko minuta. Savršeno je za ublažavanje bolova u mišićima ili za zagrijavanje kreveta u hladnoj noći. Dodajte nekoliko kapi lavandina ulja za dodatno opuštanje.

Frizura s čarapom: Izrežite prst čarape i namotajte je u obliku prstena. Stavite je oko repa i omotajte krajeve oko “prstena”, stvarajući savršenu punđu.

Nastavite čitati

Bez kategorije

Vodič za uštedu energije u domu: 10 najčešćih mitova koje treba izbjegavati

Je li jeftinije držati grijanje stalno na niskoj temperaturi ili ga uključivati samo kad je potrebno?

Postoji mnogo gradskih mitova i “brzih trikova” za uštedu novca na računima za energiju. Mnogi su prilično beskorisni, ali neki ipak nude jednostavne i jeftine načine da smanjite potrošnju energije (i vaš mjesečni račun).

U nastavku su 10 najčešćih mitova i zabluda o uštedi energije koje treba izbjegavati.

1. Je li jeftinije držati grijanje stalno na niskoj temperaturi ili ga uključivati samo kad je potrebno?

Postoje argumenti za i protiv, a odgovor će vjerojatno ovisiti o vrsti sustava grijanja, vašem obrascu korištenja, te vrsti kuće i izolacije koju imate.

Službeni odgovor bio bi – stalno grijanje tijekom cijelog dana dovodi do većih gubitaka topline i viših troškova. Glavna britanska javna organizacija za smanjenje potrošnje energije i emisija ugljika, Energy Saving Trust, daje službeni odgovor da stalno grijanje tijekom cijelog dana troši više goriva, dovodi do većih gubitaka topline, a time i do viših troškova.

Koncept je jednostavan: zagrijavajte svoj dom kada vam je to potrebno; nemojte plaćati za stalno zagrijavanje kada vam nije potrebno. Kažu da je ovo najbolji način za uštedu energije i novca. Najbolje je koristiti timer kako bi termostat uključivao i isključivao grijanje i održavao željenu temperaturu u kući.

2. Rade li solarni paneli zimi?

Uobičajena je zabluda da solarni paneli ne funkcioniraju tijekom zime ili za oblačnih dana. Iako su puno učinkovitiji u stvaranju električne energije kad je sunčano, solarni paneli i dalje mogu proizvoditi struju čak i na najtmurnije dane.

Ključna je dnevna svjetlost, a ne sunčeva svjetlost. Čak i u oblačnim uvjetima, dio sunčeve svjetlosti prolazi kroz oblake, omogućujući panelima da generiraju struju, iako manje učinkovito.

Snijeg i led na solarnih panelima mogu smanjiti izlaznu snagu. No, moderni solarni paneli dizajnirani su da se do neke mjere sami čiste, pa bi smanjena učinkovitost trebala biti privremena.

3. Koriste li uređaji u stanju pripravnosti ili punjači ostavljeni u utičnicama i dalje struju?

Mnogi uređaji, poput igraćih konzola, prijenosnih računala i televizora, troše male količine energije kada nisu u uporabi, ali su i dalje priključeni i uključeni u utičnicu. To se ponekad naziva “vampirska struja“. Lako možete izbjeći korištenje ove standby energije tako da uređaje isključite iz zida.

Energy Saving Trust kaže da možete uštedjeti oko 45 funti godišnje isključivanjem uređaja iz utičnice kada ih ne koristite.

Međutim, prema zakonima EU-a, televizori i drugi uređaji proizvedeni nakon 2013. ne mogu trošiti više od 0,5 vata u stanju pripravnosti. Da biste dobili dojam o razmjeru, televizor koji je ostavljen u stanju pripravnosti 20 sati dnevno koštao bi oko 80 penija godišnje. Dakle, iako možda nećete uštedjeti koliko Energy Saving Trust predviđa, i dalje se isplati to činiti – svi uređaji koriste malu količinu struje, a to se može nakupiti.

4. Hoće li mi pametna brojila uštedjeti novac?

Ne – barem ne sama po sebi. Pametna brojila jednostavno zamjenjuju vaša postojeća brojila za plin i struju (po jedno za svaku), prate vašu potrošnju i automatski šalju očitanja vašem dobavljaču svaki mjesec.

Međutim, mogu vam pomoći da otkrijete načine kako uštedjeti energiju putem zaslona koji imate u kući. Ovaj mali uređaj bežično komunicira s vašim pametnim brojilima, prati vašu potrošnju energije i pokazuje vam koliko vas to košta, gotovo u stvarnom vremenu.

S više informacija o vašoj svakodnevnoj potrošnji energije, moći ćete uočiti načine kako smanjiti potrošnju.

5. Trebam li koristiti uređaje noću?

Korištenje perilice rublja i sušilice noću može vam uštedjeti novac, ali to ovisi o vrsti tarifnog plana koji imate za električnu energiju. Ako ste na tarifi koja nudi jeftinije noćne stope, kao što su Economy 7 ili Economy 10, tada ćete plaćati manje za struju koju koristite tijekom noćnih sati. Ove tarife pružaju niže cijene energije noću (obično između 11 sati navečer i 6 sati ujutro), ali po višoj cijeni tijekom dana.

Ako nemate takvu tarifu, korištenje uređaja noću neće značajno utjecati na vaše račune, jer ćete plaćati istu cijenu električne energije bez obzira na doba dana.

Važno je napomenuti sigurnosne rizike. Vatrogasne službe upozoravaju da je bolje ne koristiti sušilicu dok spavate, jer sušilice mogu uzrokovati požare, stoga bi bilo sigurnije koristiti ove uređaje dok ste budni i možete ih nadzirati.

6. Bi li pomoglo obojiti radijatore u crno?

Što se tiče bojenja radijatora u crno, odgovor je ne, prema Energy Saving Trustu. Najbolje je ostaviti ih bijelima, iako razlika nije velika.

Stručnjaci upozoravaju: Na ove stvari u domu nikada nemojte nanositi boju!

7. Je li jeftinije koristiti električni grijač umjesto radijatora?

Električni grijači učinkovito pretvaraju energiju u toplinu i mogu biti isplativo rješenje ako grijete samo jednu prostoriju na kraće vrijeme. Daju toplinu odmah, ali jednako tako, čim ih isključite, toplina nestaje. Ako grijete veći prostor i želite da ostane topao dulje vrijeme, centralno grijanje će vjerojatno biti bolje rješenje.

Iako su električni grijači jeftiniji, obično ne zagrijavaju prostor u kući tako učinkovito. Dakle, ako grijete samo sebe sat ili dva, električni grijač može biti isplativiji način zagrijavanja u usporedbi s pokretanjem cijelog sustava centralnog grijanja.

Međutim, ako želite grijati više prostorija ili jednu prostoriju tijekom duljeg razdoblja, centralno grijanje vjerojatno će biti učinkovitije.

8. Trebam li ostaviti grijanje uključeno ako idem na put?

Da – zimi. Da biste spriječili smrzavanje cijevi, što može prouzročiti štetu u vrijednosti stotina funti, Energy Saving Trust preporučuje da zimi ostavite grijanje barem donekle uključeno, čak i ako niste kod kuće.

Provjerite svoju policu osiguranja prije odlaska. Opće je pravilo održavati grijanje na najmanje 12°C (iako neki preporučuju barem 15°C), umjesto da ga potpuno isključite.

9. Trebam li isključivati svjetla svaki put kada izlazim iz prostorije?

Energy Saving Trust preporučuje isključivanje svjetla kad napuštate prostoriju, bez obzira na to koliko dugo. Također, izbjegavajte ostavljanje televizora i drugih uređaja u stanju pripravnosti.

10. Ako mi je grijanje uključeno, trebam li držati unutarnja vrata otvorena ili zatvorena?

Bolje je držati vrata prostorija koje ne želite grijati zatvorenima, kaže Energy Saving Trust.

Radijatori, električni panelni grijači, konvektorski grijači i toplinske pumpe rade stvaranjem strujanja zraka u prostoriji. Topli zrak se diže, kruži po sobi, hladi se i spušta, te se ponovno vraća do grijača kako bi se opet zagrijao.

Zatvaranje vrata osigurava da ovo strujanje ostane unutar određenog prostora i sprječava ulazak hladnog zraka.


Nastavite čitati

Kolumne

Pratite nas na drušvenim mrežama

Izbor urednice