Gradnja doma
Sufinanciranje energetske obnove obiteljskih kuća – novi datum prijava
Zaprimanje prijava za sufinanciranje energetske obnove obiteljskih kuća započet će 7. prosinca 2021. godine.
Zbog velikog interesa Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost je osigurao dodatnih 90 milijuna kuna za sufinanciranje energetske obnove obiteljskih kuća. Građanima će na raspolaganju stoga biti 390 milijuna kuna.
Podsjetimo, zbog tehničkih poteškoća, podnošenje zahtjeva koje je trebalo biti sredinom listopada odgođeno je za novi termin. Iz Fonda ističu, kako je analizom je utvrđeno da je u kratkoj jedinici vremena bilo oko 2 milijuna zahtjeva (requestova) prema sustavu e-Prijave pa je takva preopterećenost uzrokovala zagušenje aplikacije.
Energetska obnova obiteljskih kuća
Kako bi se povećao broj energetski obnovljenih kuća u Hrvatskoj i smanjile emisije CO2, Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost i ove godine je odlučio nastaviti provedbu programa sufinanciranja energetske obnove obiteljskih kuća. Njihova je procjena da će na taj način energetski obnoviti preko četiri tisuće kuća.
Iz Fonda naglašavaju kako prijava na ovaj natječaj nije prilika jednom u životu te da ne trebate biti obeshrabreni ako ove godine vaša prijava ne bude prihvaćena. „Mi sa ovim pozivima planiramo nastaviti stvarno u kontinuitetu i svake godine sve do 2030-te minimalno objavljivati pozive tako da svi oni koji možda se ne stignu pripremiti, mogu odahnuti jer će i sljedeće godine biti prilika za prijavu“, naglasila je Maja Rajčić, Načelnica sektrora za energetsku učinkovitost FZOEU za Dom na kvadrat.
Valja naglasiti kako neke dokumente za prijavu poput izvješća o energetskom pregledu i energetskog certifikata možete dati izraditi već sada, jer vrijede više od godinu dana, ako nakon njihovog izdavanja na kući nije bilo dodatnih građevinskih radova.
Sufinancirane kategorije
Fonda sufinancira 60 posto investicije, a za cjelovitu obnovu maksimalan iznos je 204 tisuće kuna. Ona obuhvaća obnovu građevinskih elemenata vanjske ovojnice kuće i uz to ugradnju sustava obnovljivih izvora energije. To mogu biti sustavi za proizvodnju energije za grijanje ili hlađenje ili fotonaponske elektrane za proizvodnju električne energije.
Druga razina aktivnosti su pojedinačne građevinske mjere koje se mogu odnositi na postavljanje fasade, na zamjenu vanjske stolarije ili slično.
A treća je za one kuće koje ne trebaju zapravo građevinsku obnovu. Znači kuće koje već imaju dobra energetska svojstva, najviših su energetskih razreda i za njih su predviđena sufinanciranja samo mjera obnovljivih izvora energije.
Osnovni uvjeti za prijavu na javni poziv Fonda
Kuća mora biti privatnom vlasništvu ili suvlasništvu, imati valjanu građevinsku dozvolu, najviše 3 stambene jedinice ili bruto površinu do 600 kvadrata, a više od 50 posto bruto podne površine mora biti namijenjeno za stanovanje. Zatim je bitan uvjet da taj vlasnik, odnosno prijavitelj ima prijavljeno prebivalište na adresi kuće što je mogao napraviti u roku 30 dana od dana kada će izvršiti svoju prijavu.
Energetska ušteda energetski obnovljenih kuća
Energetski obnovljene kuće izgledaju ljepše izvana i iznutra. Uz to dobrobit može biti itekako vidljiva i na mjesečnim troškovima za kućne režije, a povrat same investicije na primjer obnove fasade, moguć je u roku od nekoliko godina, pojašnjavaju nam iz Hupfasa – Hrvatske udruge koja okuplja 18 renomiranih proizvođača toplinsko-fasadnih sustava. Svojim smjernicama pomažu projektantima, izvođačima, investitorima i svim sudionicima energetske obnove.
„Kad govorimo o energetskoj uštedi same investicije, vi kada ugradite 12 ili 14 centimetara toplinsko-izolacijskog materijala na vanjsku ovojnicu odnosno pročelje zgrade, investicija može doseći i do 100 tisuća kuna. Ukoliko govorimo o nekoj kući od 250 kvadrata površine, ali taj povrat putem umanjenih računa za grijanje a znamo i sami da je grijanje i ogrijevni proizvodi sve više poskupljuju, onda je rok povrata nekakvih 5 godina“, rekao nam je Voditelj tehničke grupe Hupfasa Dario Henezi.
Kuće nižih energetskih razreda troše 70 posto energije za grijanje
Obiteljske kuće čine 65 posto stambenog fonda u Hrvatskoj. Najviše ih je izgrađeno prije 1987. godine te nemaju gotovo nikakvu ili samo minimalnu toplinsku izolaciju i spadaju pod energetski razred E i lošiji. Takve kuće troše 70 posto energije za grijanje, hlađenje i pripremu potrošne tople vode pa ih je stoga potrebno energetski obnoviti. Otprilike 40 posto uštede energije donosi nova fasada, 30 posto krov, 20 posto prozori, a 15 posto dobro izolirani podovi.
Sufinanciranje energetske obnove obiteljskih kuća može biti dobar način da uz manje novca, svoju kuću učinite ljepšom, ugodnijom za život i energetski učinkovitijom.
Gradnja doma
Kako je građen Knauf Insulation experience centar – vrhunski primjer održive gradnje
Održiva gradnja temelji se na šest načela – reciklirati, očuvati, ponovno koristiti, obnoviti, zaštititi prirodu i bez štetnog utjecaja na okoliš. Prema tim načelima građena je zgrada Knauf insulation experience centra u Sloveniji, a dobila je i najviši DGNB certifikat.
Knauf Insulation experience centar je regionalni, obrazovno demonstracijski centar u području energetske učinkovitosti, toplinske i zvučne izolacije, požarne sigurnosti te održive gradnje.
Objekt sa šest različitih fasada
“Bruto tlocrtna površina objekta je 832 kvadratna metra koji je sam po sebi vrlo raznolik. Već sam arhitektonski dizajn objekta shematski prikazuje različite mogućnosti dizajna kao i principe održive gradnje koje nudi koncern Knauf u svim svojim divizijama te pridruženi partneri u projektu.
Objekt ima 6 različitih vrsta fasada, od klasičnih kontaktnih, ravnih i valovitih ventiliranih fasada, ovjesne fasade s toplinskim izolacijskim panelima te također živi ozelenjeli zid.”, navodi Domen Ivanšek, voditelj građevinskih znanosti, Knauf Insulation.
Centar je izgrađen 2018. godine i prvi je objekt u Sloveniji s međunarodnim DGNB certifikatom za održivu gradnju.
“DGNB se temelji na šest ocjenjivačkih kriterija svake zgrade. Ako počnemo s ekološkom kvalitetom, u tom se segmentu mora izvesti vrlo opsežna LCA analiza štetnih utjecaja objekta na okoliš, sve od utjecaja CO2 pa do različitih upotreba energija i slično. Tu treba posebno pažljivo odabrati besprijekoran građevinski materijal, čega smo se u našem primjeru vrlo strogo pridržavali.”, ističe.
Za dobivanje certifikata ocjenjuje se ekonomska isplativost, kakvoća zraka, fleksibilnost objekta pri korištenju, upotreba energije, proces projektiranja te socijalna i funkcionalna kvaliteta, što uključuje i postignutu toplinsku, vizualnu i akustičnu udobnost.
“U našem centru smo koristili kao srce akustičkih svojstava i akustičkog komfora, mineralnu vunu, uparili smo je sa proizvodima Knauf grupacije, znači gips pločama i sličnim suhomontažnim sustavima, što je jedna od naših najjačih točaka, odnosno najbolja moguća simbioza kad se govori o akustičkim svojstvima i visokoj razini zvučne izolacije.”, navodi Maro Puljizević, dipl.ing.građ., voditelj odjela za razvoj i istraživanje, Knauf Insulation.
Mineralna kamena i staklena vuna su jedne od rijetkih materijala koji objedinjuju odlična toplinska, protupožarna i akustična svojstva
“Struktura mineralne vune je takva otvorena struktura, kad bi stavili mineralnu vunu pod mikroskop ukazao bi nam se labirint zraka i vlakana mineralne vune i upravo taj labirint predstavlja problem zvuku da prođe sa jedne strane na drugu stranu ili mineralne vune ili građevinskog elementa u kojem je mineralna vuna sastavni dio.”, ističe Puljizević.
Prije izgradnje, valjalo je odabrati razinu zvučne izolacije koja odgovara potrebama djelatnika centra.
“Naravno, mi smo išli na najviši mogući nivo. I to je nivo koji nam osigurava da se glasan razgovor sa jedne strane neće čuti na drugoj strani. Kad znamo takav limit i to je naša meta našeg odabira građevinskog elementa, onda možemo krenuti u sam sastav i izgradnju. U našem slučaju, to znači da koristimo dvostruku Knauf oblogu sa oba dvije strane te ispunu, a najmanje 75 ili čak 100 milimetara mineralne vune. To je nekakav klasični sastav koji omogućava visoku razinu zvučne izolacije, odnosno privatnosti.”, pojašnjava.
Odlična akustika i kakvoća zraka osigurani su u svim prostorijama u centru
Puljizević kaže kako je Centar podijeljen na prizemlje u kojem je demonstracijski centar, tu su veliki eksponati koji se mogu jednostavno rastavljati i sastavljati te se tako mogu praktično demonstrirati i podučavati različite interne i eksterne sudionike.
“Zatim imamo tehničko savjetodavnu službu za sve naše klijente. Na prvom katu imamo takozvani edukacijsko-iskustveni prostor s dvije multifunkcijske učionice koje imaju modernu audio vizualnu opremu, od pametnih ploča pa do demonstracijskih primjera i virtualne stvarnosti.
U virtualnoj stvarnosti imamo razvijene aplikacije kroz koje se možete jednostavno prošetati u našoj kući ili po industrijskom objektu. Virtualno jednostavno otvorite zid, stropove, podove, primite svaki sloj izolacije, profile i pogledate ih i u virtualnom okruženju te pročitate više o tim rješenjima.”, zaključuje.
Poštivanjem strogih pravila održive gradnje, energetske učinkovitosti i ugodnosti življenja, Knauf insulation experience centar uspio je dobiti najviši, platinum certifikat.
“Certifikat za nas osobno i za Knauf Insulation zgradu predstavlja marketinški atraktivan alat. S tehničke strane zapravo znači da smo uspjeli s našim rješenjima, koncerna Knauf i pridruženih partnera, sagraditi i dokazati da se mogu doseći najviši standardi održive gradnje na svijetu.
Osim toga, ovo je prvi objekt u Sloveniji koji je certificiran po dodatnoj održivoj shemi Active House. Također, ta zgrada je bila korištena kao pilot primjer za testiranje novog europskog okvira pod nazivom Levels kojeg je razvila Europska komisija.”, dodaje Domen Ivanšek.
Prema okviru održive gradnje Europske unije, do 2030. godine trebala bi se udvostručiti stopa energetske učinkovitosti, a ovo je primjer kako bi se objekti trebali projektirati i graditi.
Događanja
Nagradni natječaj “Jabuke nisu kruške” – osvoji vrijedan izolacijski paket!
Tvrtka Knauf Insulation i platforma Prirodno izolirani pokrenula je zanimljiv nagradni natječaj pod nazivom “Jabuke nisu kruške”, u kojem možete osvojiti vrijedan izolacijski paket za vaše potkrovlje. Natječaj je osmišljen kako bi potaknuo sudionike na upoznavanje s prednostima mineralne vune i ECOSE® tehnologije, koje doprinose energetskoj učinkovitosti i održivosti.
Glavna nagrada
Pobjednik natječaja osvaja iznimno vrijedan paket za izolaciju potkrovlja, koji uključuje:
- 150 m² mineralne vune Unifit 035 – visokokvalitetna izolacija debljine 140 mm, idealna za održavanje topline i energetske učinkovitosti.
- 150 m² folije/parne brane Homeseal LDS 35 – za optimalnu zaštitu od vlage i povećanje trajnosti izolacijskih sustava.
Osim glavne nagrade, osigurane su i dodatne vrijedne nagrade za najbolje sudionike!
Kako sudjelovati?
Sudjelovanje je jednostavno i dostupno svima! Evo što trebate napraviti:
- Posjetite službenu stranicu natječaja: Prirodno izolirani – Nagradni natječaj.
- Ispunite prijavni obrazac koji sadrži tri pitanja vezana uz prednosti mineralne vune i ECOSE® tehnologiju.
- Pošaljite svoje odgovore putem online obrasca.
Osim ispunjavanja obrasca, sudionici se potiču na istraživanje prednosti prirodnih izolacijskih materijala i njihovu primjenu u svakodnevnom životu.
Tko može sudjelovati?
Natječaj je otvoren za sve punoljetne građane koji su zainteresirani za poboljšanje energetske učinkovitosti svojih domova, posebno onih koji razmatraju izolaciju potkrovlja ili renovacije.
Prijave su otvorene do naznačenog roka na službenoj stranici natječaja. Nakon isteka roka, stručni žiri odabrat će najbolje sudionike i objaviti dobitnike.
Ako razmišljate o kvalitetnoj izolaciji i želite dodatno uštedjeti na energetskoj potrošnji, ovo je prilika koju ne želite propustiti!
Napomena: Detaljniji uvjeti natječaja i informacije o načinu preuzimanja nagrada dostupni su na službenoj stranici natječaja.
You must be logged in to post a comment Login