Povežimo se

Josipa Dumančić

Najbolji savjeti za uređenje garsonjere i malog stana- izbjegavajte ove materijale i boje

Izbjegavati pretrpavanje prostora s previše namještaja, jer čini prostor nefunkcionalnim

Uređenje male garsonijere zahtjeva pažljivo planiranje i promišljene odluke, ali uz pravilne zakonitosti i ideje moguće je stvoriti funkcionalan i estetski ugodan prostor.

Korištenje svijetlih boja- svijetlo sive i pastelnih nijansi vizualno povećavaju prostor i čine ga svjetlijim. Zidove, stropove i veće komade namještaja najbolje je odabrati u svijetlim bojama. Pastelne nijanse daju osjećaj prostranosti i svjetlosti. Dodavanjem akcentnih boja kroz detalje kao što su jastuci, tepisi ili zavjese unose dinamiku i daju osobnost u prostoru bez vizualnog smanjenja prostora.

Odabir namještaja ključan je za optimizaciju prostora

Dobar raspored namještaja će omogućiti jednostavno kretanje kroz prostor. Pregrade sa drvenim letvicama diskretno odvajaju spavaći dio od boravka i blagovaone, daju toplinu i prirodni element prostoru, čuvajući istovremeno osjećaj otvorenosti i prostranosti. Time smo stvorili intimniji prostor za odmor. Ovakav način odvajanja također doprinosi dinamici i fleksibilnosti prostora.

Krevet na razvlačenje i kreveti s ladicama ispod mogu biti korisni za spremanje sezonske odjeće, posteljine i drugih predmeta. Stol s prostorom za odlaganje ili sofe koje se mogu pretvoriti u ležaj. Zidne police i ormari do stropa, s kliznim vratima, štede prostor i omogućuju maksimalno iskorištavanje prostora za odlaganje.

Ormari s ogledalima vizualno čine prostor većim. Postavljena ogledala mogu reflektirati svjetlost i vizualno povećati prostor. Postaviti veće ogledalo nasuprot prozoru ili na centralno mjesto u prostoru. Treba izbjegavati pretrpavanje prostora dekoracijama.

Što nikada ne činiti kada uređujemo male prostore?

Izbjegavati pretrpavanje prostora s previše namještaja, jer čini prostor nefunkcionalnim. Tamne boje se nikako ne koriste, jer čine prostor manjim i koriste se samo kao akcentne boje. Održavanje prostora urednim i organiziranim je ključno za funkcionalnost i estetski izgled, a nered je najveći neprijatelj malih prostora.

Koje su najčešće greške?

Nedostatak adekvatne rasvjete može učiniti prostor mračnim i manjim. Kombinacija prirodne svjetlosti s dobro postavljenim umjetnim izvorima svjetlosti je ključna.

Bezvremenski dizajn zahtijeva pažljivo planiranje i promišljene odluke pri izboru materijala, boja i dizajnerskih elemenata. Temelji se na kvalitetnim materijalima, neutralnim bojama i jednostavnim linijama. Kvalitetni drveni i kameni materijali, bijeli ormarići i klasični oblici su osnova takvog dizajna i estetski privlačni kroz vrijeme. Dodaju toplinu i teksturu prostoru i odličan su izbor za bezvremenski dizajn. Osvježavanje prostora može se postići promjenom tekstila, umjetničkih djela i rasvjete, unosom zelenila koje osvježava svaki prostor i dodaje život i boju bez potrebe za velikim ulaganjima.

Materijali koje treba izbjegavati: Jeftine, plastične materijale koji gube na estetici

Bezvremenska kuhinja je ona koja spaja funkcionalnost s estetikom. Da bi se postigao ovaj izgled, potrebno je fokusirati se na kvalitetne materijale, neutralne boje i klasične dizajnerske elemente. Otvoreni dio kuhinje u pastelnoj bež, bijeloj ili svijetlo sivoj boji, klasičnog stila, s ukladom, sa zidom od opeke unosi toplinu i daje poseban karakter prostoru- čini prostor interesantnijim i živahnijim. Pastelne boje, u malom prostoru, doprinose svjetlosti i prostranosti. Drvene radne površine mogu se koristiti u kombinaciji s drugim materijalima kao što su kamen ili kvarc, dodajući toplinu i prirodan osjećaj prostoru.

Autorica: Josipa Dumančić, dizajnerica interijera

Oglas

Josipa Dumančić

Boje imaju moć transformacije prostora – evo koje odabrati prema stilu uređenja

Boje imaju moć transformacije prostora.


Bez obzira volite li klasičnu eleganciju, industrijski stil, moderni, minimalizam ili boho stil, boje su ključni element koji će vam pomoći da izrazite svoj osobni stil i učinite prostor ugodnim za življenje. Boje su jedan od najvažnijih elemenata u dizajnu interijera jer mogu drastično promijeniti izgled i atmosferu prostora. Utječu na percepciju veličine prostora i na naše raspoloženje i emocije. Boje imaju moć transformacije prostora.

Pravilnim odabirom boja možete prilagoditi prostor svojim potrebama i postići željeni efekt. Neka vaš dom odražava vašu osobnost i stil kroz pažljiv odabir boja i njihovu primjenu u interijeru. Kao dizajnerica interijera, često koristim boje kako bih stvorila željeni ambijent i istaknula specifične stilove. U ovoj kolumni, detaljnije ćemo istražiti utjecaj boja na različite stilove uređenja.

Uređenje interijera s niskim budžetom: Uz malo kreativnosti i znanja, sve je moguće

U modernim interijerima često se koriste neutralne boje kao osnova

Bijela i siva boja su najčešće korištene, jer stvaraju osjećaj prostranosti i elegancije. Crna se koristi za naglašavanje i dodavanje sofisticiranosti. Akcentne boje poput crvene, plave ili žute često se koriste u malim dozama, kroz dekorativne elemente kao što su jastuci, umjetnička djela ili tepisi. Ove boje daju dinamiku prostoru bez narušavanja minimalističkog izgleda.

Crvena boja daje energiju i živost, plava smirenost, a žuta toplinu.

Minimalistički stil je usmjeren na jednostavnost i funkcionalnost

Bijela je glavna boja jer stvara osjećaj prostranosti, čistoće i reda. Prirodni tonovi, poput bež ili svijetlog drveta, dodaju toplinu prostoru i stvaraju uravnotežen izgled, a siva i crna boja dodaju kontrast i eleganciju.

Korištenje jedne ili dvije akcentne boje u detaljima mogu unijeti živost u prostor bez narušavanja njegove smirenosti.

Klasični stil obilježava elegancija i luksuz

Bogate boje poput zlata, bordo i tamno zelene stvaraju sofisticirani i povijesni ambijent. Krem i bež tonovi se koriste kao osnovne boje, neutralna baza, kako bi uravnotežili bogatstvo i dodali svjetlost prostoru. Kombinacija ovih boja često se koristi zajedno s luksuznim materijalima kao što su svila, baršun i mramor.

Mediteranski stil inspiriran je prirodnim ljepotama obalnih regija

Boje koje dominiraju su plava i bijela, koje podsjećaju na more i nebo. Terakota i pijesak tonovi dodaju toplinu i stvaraju osjećaj udobnosti. Bijeli zidovi i plavi akcenti, poput prozorskih okvira ili vrata, karakteristični su za ovaj stil.

Dodavanje zelenila kroz biljke ili plave keramičke pločice može dodatno pojačati mediteranski ugođaj.

U industrijskom interijeru koriste se boje koja odražavaju sirovost i neobrađenost materijala

Siva, crna i smeđa su osnovne boje, dok metalik tonovi, poput srebra i bakra, dodaju industrijski šarm. Siva i crna stvaraju moderan, urbani osjećaj, dok smeđa i metalik tonovi dodaju toplinu i karakter.

Skandinavski stil je poznat po svojoj jednostavnosti

Ali i funkcionalnosti i upotrebi svijetlih boja. Bijela je dominantna boja, koja stvara osjećaj prostranosti i čistoće. Svijetlo siva i pastelne boje dodaju suptilne nijanse, dok prirodni tonovi, poput svijetlog drveta, dodaju toplinu.

Moderna klasika u predivnom stanu od samo 38 kvadrata – ključnu ulogu imaju boje

Akcenti u jarkim bojama, poput žute ili plave, mogu se koristiti kroz tekstil ili dekorativne predmete kako bi se unijela vedrina u prostor.

Rustikalni interijeri koriste boje koje odražavaju prirodu

Uvijek je cilj stvoriti osjećaj topline i udobnosti. Zemljani tonovi, poput smeđe, zelene i crvene, stvaraju prirodan i ugodan ambijent. Drveni elementi, kameni zidovi i tekstili u prirodnim bojama dodatno naglašavaju rustikalni izgled. Korištenje toplih boja može stvoriti osjećaj gostoljubivosti i udobnosti. Crvena se može koristiti za akcentiranje i dodavanje živosti.

Boho stil omogućava slobodan pristup bojama, uzorcima i teksturama u izražavanju, te zajedno stvaraju dinamičan i živopisan prostor. Kombinacija zemljanih tonova i živih boja, poput narančaste, crvene, plave i zelene, stvara veseli i eklektičan izgled.

Nastavite čitati

Josipa Dumančić

Detalji u interijerima: Važni mali dodaci koji čine veliku razliku

Pravilnim odabirom i rasporedom detalja možete stvoriti prostor koji je ne samo estetski privlačan, već i funkcionalan i udoban

Vaš dom je odraz vaše osobnosti, pa se nemojte bojati eksperimentirati i izraziti svoj stil kroz male, ali značajne i zanimljive dodatke.

Detalji su često ono što čini razliku između prostora koji izgleda dobro i prostora u kojem se osjećate kao kod kuće. Kada govorimo o dizajnu interijera, često se fokusiramo na velike elemente poput boja zidova, namještaja i rasporeda prostorija.

Međutim, ono što često razlikuje običan prostor od izvanrednog su detalji.

Kao dizajnerica interijera, za mene su detalji važni za stvaranje doma koji nije samo lijep, već i funkcionalan i udoban. U ovoj kolumni, istražit ćemo kako detalji u interijerima mogu transformirati svaki prostor i učiniti ga jedinstvenim. Jedan od najjednostavnijih načina da dodate osobnost i stil svom interijeru je putem umjetnosti.

Umjetnička djela mogu odražavati vašu osobnost, interese i stil. Možete birati između slika, fotografija, postera, tapiserija i skulptura. Ključno je odabrati umjetnost koja rezonira s vama i uklapa se u cjelokupni dizajn vašeg prostora.

Rasvjeta, tekstil i biljke kao važan detalj u interijeru

Rasvjeta je jedan od najvažnijih elemenata koja može drastično promijeniti izgled i atmosferu prostora. Postoji nekoliko vrsta rasvjete koje treba uzeti u obzir: ambijentalna, radna i akcentna rasvjeta. Ambijentalna rasvjeta pruža opće osvjetljenje prostora. Radna rasvjeta je funkcionalna i koristi se za osvjetljavanje specifičnih područja kao što su kuhinjski pultovi, radni stolovi ili zone za čitanje. Akcentna rasvjeta koristi se za isticanje određenih elemenata u prostoru, poput umjetničkih djela, arhitektonskih detalja ili biljaka.

Kako kombinirati staro i novo u uređenju interijera? Vrijedne savjete daje dizajnerica

Tekstili su odličan način da dodate toplinu, boju i teksturu prostoru. Tepisi, jastuci, zavjese, pokrivači i tapecirani namještaj mogu utjecati na izgled i osjećaj prostora. Oni također pomažu u apsorpciji zvuka, čime se poboljšava akustika prostora.

Biljke ne samo da poboljšavaju estetski izgled prostora, već i pročišćavaju zrak i povećavaju razinu kisika- unose život i svježinu u svaki interijer.

Mali dekorativni predmeti poput vaza, zdjela, knjiga, skulptura i svijećnjaka mogu dodati osobnost i karakter prostoru. Oni su savršen način da izrazite svoj stil i dodate završni dodir svakom interijeru.

Ogledali i zidni paneli kao dekorativni element

Ogledala mogu vizualno povećati prostor, reflektirati svjetlost i dodati dubinu prostoriji. Izuzetno su korisna u dizajnu interijera i mogu poslužiti kao prekrasan dekorativni element. Postavite ogledala nasuprot prozorima kako biste maksimalno iskoristili prirodno svjetlo. Upotrijebite velika ogledala u malim prostorijama kako biste stvorili iluziju većeg prostora.

Zidni paneli i tapete su odličan način da dodate teksturu i uzorak vašem interijeru. Zidni paneli mogu dodati dimenziju i sofisticiranost prostoriji. Paneli mogu biti izrađeni od drva, metala ili čak tkanine za različite efekte. Ako se bojite staviti po cijelim zidovima tapete koristite ih kao akcent na jednom zidu ili na stropu.

Namještaj s karakterom može dodati značajan estetski doprinos vašem prostoru. Biranje komada namještaja s jedinstvenim dizajnom, zanimljivim teksturama ili neobičnim bojama može stvoriti neobičan i zanimljiv dom. To mogu biti vintage fotelja, unikatni stolić za kavu ili ručno izrađeni ormarić.

Moderna klasika u predivnom stanu od samo 38 kvadrata – ključnu ulogu imaju boje

Knjige i tekstilni dodaci dodaju teksturu domu

Knjige su također odličan dekorativni element i više su od izvora znanja. Police s knjigama mogu dodati boju, teksturu i interes prostoru. Osim knjiga, police možete ukrasiti i drugim predmetima poput fotografija, umjetničkih djela, vaza i biljaka. Složite knjige prema bojama ili veličinama kako biste stvorili vizualno privlačan prikaz. Miješajte knjige s drugim dekorativnim predmetima za uravnotežen izgled.

Tekstilni dodaci kao što su stolnjaci, salvete, podmetači i prekrivači mogu dodati boju i teksturu vašem interijeru. Promijenite tekstilne detalje prema godišnjem dobu. U proljeće i ljeto koristite svijetle i živopisne boje, dok su za jesen i zimu prikladniji topliji, zemljani tonovi.

Birajte posuđe i pribor koji odgovaraju stilu vašeg interijera. Lijepo postavljen stol može učiniti svaki obrok posebnim. Investirajte u nekoliko setova stolnog posuđa za različite prilike. Koristite dekorativne elemente poput cvjetnih aranžmana, svijećnjaka i elegantnih salveta za dodavanje završnog dodira

Nastavite čitati

Kolumne

Pratite nas na drušvenim mrežama

Izbor urednice