Povežimo se

Kolumne

Tri dobra razloga zašto je pametno angažirati dizajnera interijera

Suradnja s profesionalcem ključna za stvaranje doma ili poslovnog prostora iz snova

Kao dizajner interijera i vlasnik M1ST design studija, često dobivam pitanje: “Zašto bih angažirao dizajnera interijera?” Razumijem odakle dolazi ova dilema. Mnogi ljudi misle da mogu sami urediti svoj prostor ili da je angažiranje dizajnera nepotreban luksuz. No, dopustite mi da vam objasnim zašto je suradnja s profesionalcem, poput mene, ključna za stvaranje doma ili poslovnog prostora iz snova.

1. U pitanju nije samo estetski dojam

Prije svega, dizajniranje interijera nije samo estetika. To je pažljivo planiranje prostora koje kombinira funkcionalnost i stil, te uzima u obzir sve tehničke aspekte, poput ergonomije, rasvjete, boja, materijala i proračuna. Kroz godine iskustva naučio sam kako prepoznati i izbjeći česte pogreške, kako uštedjeti novac na dugoročnim troškovima održavanja i kako iskoristiti svaki kvadratni metar prostora.

2. Dizajner vaše ideje pretvara u stvarnost

Moja strast prema dizajnu interijera temelji se na želji da stvorim prostore koji govore priču o ljudima koji u njima žive ili rade. Dizajner nije samo netko tko će vam predložiti boje zidova ili odabrati namještaj – to je osoba koja sluša vaše želje i potrebe, koja razumije vaš stil života i koja će taj stil pretočiti u funkcionalan i lijep prostor. Moj pristup je personaliziran – sa svakim klijentom prolazim kroz detaljan proces upoznavanja kako bih razumio što je to što prostor treba odražavati i kako se u njemu želite osjećati.

Povratak staklenih blokova u interijere: Moderna interpretacija klasičnog elementa

3. Ušteda vremena ali i sredstava

Osim toga, angažiranje dizajnera donosi i dodatnu vrijednost kroz pristup resursima, mreži dobavljača i stručnjaka koji su neophodni za kvalitetnu realizaciju projekta. Kao vlasnik M1ST design studija, razvijam i održavam dugoročne odnose s najboljim izvođačima radova, stolarima, proizvođačima namještaja i drugim stručnjacima, što omogućuje da vaš projekt teče glatko i bez stresa.

Na kraju, vjerujem da je važno napomenuti da dizajner interijera štedi vaše vrijeme i energiju. Proces dizajniranja i preuređenja može biti naporan i dugotrajan ako ga radite sami. Moj zadatak je da taj proces učinim što jednostavnijim i bezbolnijim, preuzimajući na sebe sve one sitne, ali važne odluke koje su potrebne kako bi vaš prostor izgledao savršeno.

Dakle, zašto odabrati dizajnera interijera? Zato što je vaš dom ili poslovni prostor puno više od četiri zida – to je mjesto koje treba odražavati vaš karakter, vaš stil i vaše potrebe. Angažiranjem stručnjaka jer tako birate iskustvo, strast i posvećenost stvaranju prostora koji će vam donositi radost i inspiraciju svakog dana.

Osobno se uvijek radujem prilici da pomognem u oblikovanju prostora u kojem će klijenti uživati, živjeti i stvarati!

Oglas

Josipa Dumančić

Boje imaju moć transformacije prostora – evo koje odabrati prema stilu uređenja

Boje imaju moć transformacije prostora.


Bez obzira volite li klasičnu eleganciju, industrijski stil, moderni, minimalizam ili boho stil, boje su ključni element koji će vam pomoći da izrazite svoj osobni stil i učinite prostor ugodnim za življenje. Boje su jedan od najvažnijih elemenata u dizajnu interijera jer mogu drastično promijeniti izgled i atmosferu prostora. Utječu na percepciju veličine prostora i na naše raspoloženje i emocije. Boje imaju moć transformacije prostora.

Pravilnim odabirom boja možete prilagoditi prostor svojim potrebama i postići željeni efekt. Neka vaš dom odražava vašu osobnost i stil kroz pažljiv odabir boja i njihovu primjenu u interijeru. Kao dizajnerica interijera, često koristim boje kako bih stvorila željeni ambijent i istaknula specifične stilove. U ovoj kolumni, detaljnije ćemo istražiti utjecaj boja na različite stilove uređenja.

Uređenje interijera s niskim budžetom: Uz malo kreativnosti i znanja, sve je moguće

U modernim interijerima često se koriste neutralne boje kao osnova

Bijela i siva boja su najčešće korištene, jer stvaraju osjećaj prostranosti i elegancije. Crna se koristi za naglašavanje i dodavanje sofisticiranosti. Akcentne boje poput crvene, plave ili žute često se koriste u malim dozama, kroz dekorativne elemente kao što su jastuci, umjetnička djela ili tepisi. Ove boje daju dinamiku prostoru bez narušavanja minimalističkog izgleda.

Crvena boja daje energiju i živost, plava smirenost, a žuta toplinu.

Minimalistički stil je usmjeren na jednostavnost i funkcionalnost

Bijela je glavna boja jer stvara osjećaj prostranosti, čistoće i reda. Prirodni tonovi, poput bež ili svijetlog drveta, dodaju toplinu prostoru i stvaraju uravnotežen izgled, a siva i crna boja dodaju kontrast i eleganciju.

Korištenje jedne ili dvije akcentne boje u detaljima mogu unijeti živost u prostor bez narušavanja njegove smirenosti.

Klasični stil obilježava elegancija i luksuz

Bogate boje poput zlata, bordo i tamno zelene stvaraju sofisticirani i povijesni ambijent. Krem i bež tonovi se koriste kao osnovne boje, neutralna baza, kako bi uravnotežili bogatstvo i dodali svjetlost prostoru. Kombinacija ovih boja često se koristi zajedno s luksuznim materijalima kao što su svila, baršun i mramor.

Mediteranski stil inspiriran je prirodnim ljepotama obalnih regija

Boje koje dominiraju su plava i bijela, koje podsjećaju na more i nebo. Terakota i pijesak tonovi dodaju toplinu i stvaraju osjećaj udobnosti. Bijeli zidovi i plavi akcenti, poput prozorskih okvira ili vrata, karakteristični su za ovaj stil.

Dodavanje zelenila kroz biljke ili plave keramičke pločice može dodatno pojačati mediteranski ugođaj.

U industrijskom interijeru koriste se boje koja odražavaju sirovost i neobrađenost materijala

Siva, crna i smeđa su osnovne boje, dok metalik tonovi, poput srebra i bakra, dodaju industrijski šarm. Siva i crna stvaraju moderan, urbani osjećaj, dok smeđa i metalik tonovi dodaju toplinu i karakter.

Skandinavski stil je poznat po svojoj jednostavnosti

Ali i funkcionalnosti i upotrebi svijetlih boja. Bijela je dominantna boja, koja stvara osjećaj prostranosti i čistoće. Svijetlo siva i pastelne boje dodaju suptilne nijanse, dok prirodni tonovi, poput svijetlog drveta, dodaju toplinu.

Moderna klasika u predivnom stanu od samo 38 kvadrata – ključnu ulogu imaju boje

Akcenti u jarkim bojama, poput žute ili plave, mogu se koristiti kroz tekstil ili dekorativne predmete kako bi se unijela vedrina u prostor.

Rustikalni interijeri koriste boje koje odražavaju prirodu

Uvijek je cilj stvoriti osjećaj topline i udobnosti. Zemljani tonovi, poput smeđe, zelene i crvene, stvaraju prirodan i ugodan ambijent. Drveni elementi, kameni zidovi i tekstili u prirodnim bojama dodatno naglašavaju rustikalni izgled. Korištenje toplih boja može stvoriti osjećaj gostoljubivosti i udobnosti. Crvena se može koristiti za akcentiranje i dodavanje živosti.

Boho stil omogućava slobodan pristup bojama, uzorcima i teksturama u izražavanju, te zajedno stvaraju dinamičan i živopisan prostor. Kombinacija zemljanih tonova i živih boja, poput narančaste, crvene, plave i zelene, stvara veseli i eklektičan izgled.

Nastavite čitati

Matej Kušević

Moderan minimalizam i luksuzni detalji krase ovaj stan od 55 kvadrata

Kreativna rješenja stvorila su savršen ugođaj

Stan se nalazi u novogradnji u Velikoj Gorici, vlasnica je željela savršen prostor za jednu osobu, a prioritet su bili svijetli tonovi. Vlasnica je imala još jednu zanimljivu želju – da u prostoru vlada hotelski ugođaj te da sve krasi moderan minimalizam i luksuzni detalji.

Površina stana iznosi 55 metara kvadratnih, a u njemu prevladavaju svijetli tonovi, pretežno bijela i bež boja. Fokus prilikom uređenja je bio na funkcionalnost, estetici i inovativnim rješenjima uz potpuno personalizirani pristup.

Kuhinja će u stanu odmah privući pogled, poseban detalj je sigurno zlatni element na njoj (gola profili, sokolovi), predivna bijela mramorna radna ploča te bež siva zidna obloga između elemenata.

Vlasnica je zamislila u kuhinji poluotok umjesto klasičnog stola te reljefnu oblogu s LED rasvjetom. Kuhinjske površine krasi visoki sjaj.

Wellness i udobnost u dizajnu interijera: Kako stvoriti harmoniju u domu?

Dnevni boravak se dizajnom odlično nadovezuje na kuhinju pa je stolić izrađen u istom stilu.

Kožna garnitura zauzima centralni dio prostora, ali pogled privlače i zidne štukature u nesvakidašnjem rasteru.


Povezanost tog dijela stana s balkonom postigla se velikim otvorom, a za njegove uređenje su korišteni tamniji drveni dekori i bogato bilje u žardinjerama. Zavjese se protežu u dvije razine, uz prozirno bijele tu su i ‘black-out’ dekori.

Povratak staklenih blokova u interijere: Moderna interpretacija klasičnog elementa

Stan krase dvije kupaonice za čije su se uređenje koristile keramičke pločice s uzorkom mramora, sanitarije su bijele te uz crne detalje čine zanimljivu cjelinu.

Spavaća soba je zamišljena kao oaza mira u neutralnim tonovima. U njoj se posebno ističe krevet, čije su dimenzije 200200×200 cm, a dojam je naglašen uzglavljem.

Zidna obloga i tapeta u sivo su bež tonovima.


Matej Kušević

web. fb. insta. ln.

Dizajner interijera i vlasnik studija ‘M1st design‘. Od 2020. godine se samostalno bavi dizajnom interijera. Prije toga, stekao je vrijedno iskustvo radeći u arhitektonsko-dizajnerskom uredu.

Njegovo obrazovanje obuhvaća ne samo dizajn interijera, već i krajobraznu arhitekturu.

Stručni je predavač i nositelj modula 2D i 3D oblikovanja u interijeru, prenosi znanje budućim generacijama; dizajnerima interijera, dizajnerima vrtova i 2D i 3D crtačima u interijeru.

Svoju strast prema dizajnu interijera živi kroz svaki novi projekt i dijeljenje znanja s drugima.

M1st design studio osnovao je u ožujku, 2021. godine, dizajner Matej Kušević i tako ostvario svoj dugogodišnji san. Studio surađuje s brojnim stručnjacima iz različitih sfera djelovanja te pokriva područja arhitekture, dizajna i krajobrazne arhitekture. M1st design studio iza sebe ima brojne projekte diljem Hrvatskoj te angažman na međunarodnoj razini, ostvario je i suradnju s HRT-om u emisiji ‘Dom na kvadrat’ te s učilištem ‘Profokus’ u edukaciji mlađih naraštaja.


Nastavite čitati

Kolumne

Pratite nas na drušvenim mrežama

Izbor urednice