Povežimo se

Lifestyle

10 biljaka koje tjeraju pauke iz vašeg doma

Paukovi ulaze u kuću najćešće u jesen iz nekoliko razloga, a većina je povezana s njihovim instinktima za preživljavanje i promjenom vanjskih uvjeta

Jeste li se ikada zapitali zašto se čini da pauci uvijek nađu način kako ući u naše domove? Pauci su privučeni našim domovima iz nekoliko razloga, uključujući obilan plijen poput muha i drugih insekata, udobna mjesta za skrivanje te prikladna okruženja za gniježđenje. Uobičajene metode za držanje paukova izvan doma uključuju održavanje čistoće, izbjegavanje nereda i zatvaranje pukotina na vratima i prozorima.

Izdvojili smo deset nevjerojatnih biljaka za koje se vjeruje da imaju svojstva koja odbijaju pauke. Prigrlimo prirodni način borbe protiv štetnika i otkrijmo kako vam ove fascinantne biljke mogu pomoći da održite svoj dom bez pauka.

1. Metvica za odbijanje paukova

Metvica, sa svojim osvježavajućim mirisom i okusom, nije samo omiljena među ljudima – također je izvrstan prirodni repelent za pauke. Tajna se krije u spojevima poput mentola i limonena. Miris ometa njihovu sposobnost da prepoznaju feromone i druge kemijske signale, otežavajući im komunikaciju i navigaciju te čineći vaš dom manje privlačnim za ove osmonoge uljeze.

Riješite se mrava, pauka i moljaca uz pomoć namirnica koje imate u kuhinji

2. Lavanda

Snaga lavande u odbijanju pauka pripisuje se dvama glavnim spojevima: linalolu i linalil acetatu. Ovi netoksični spojevi razlog su zašto pauci ne vole ovu biljku. Kad osjete miris lavande, njihovi osjetljivi receptori detektiraju prisutnost tih spojeva, što stvara okruženje koje im nije ugodno. Aromatični štit koji stvara lavanda ometa njihovu sposobnost komunikacije putem feromona i zbunjuje njihovu navigaciju.

3. Eukaliptus

Eukaliptus ima izvanrednu sposobnost odbijanja pauka zahvaljujući spoju zvanom 1,8-cineol, koji pauci ne podnose. Kad se listovi eukaliptusa zgnječe, oslobađa se snažan miris koji pauci izbjegavaju.

4. Matičnjak – biljka čija je supermoć odbijanje paukova

Matričnjak, sa svojim ugodnim citrusnim mirisom i osvježavajućom privlačnošću, ima neočekivanu supermoć u odbijanju paukova. Za to su zaslužna dva glavna spoja: citronelal i geraniol. Ovi citrusni spojevi stvaraju okoliš koji pauci žele izbjeći, jer utječu na njihove njušne receptore. Iako je matičnjak omiljen za biljne čajeve ili aromaterapiju, on također služi kao mirisni način za održavanje prostora bez paukova.

Matičnjak je otporna biljka koja se najbolje sadi u proljeće ili rano ljeto. Vani potražite sunčano mjesto blizu prozora, vrata ili drugih ulaznih točaka kako biste pauke držali podalje. Kada sadite matičnjak u zatvorenom prostoru, koristite male posude i rasporedite ih po kući, osobito blizu otvora ili mjesta gdje se pauci često skrivaju. Zgnječite nekoliko listova kako biste oslobodili osvježavajući miris, što može dodatno povećati njegovu učinkovitost, osobito u područjima gdje ste već vidjeli paukove.

5. Koristite kadifice za stvaranje barijere protiv paukova

Kadifice su živopisni i veseli cvjetovi koji krase vrtove. Možda ih već uzgajate, ali jeste li znali da su neprijatelji paukova? Kadifice sadrže spoj piretrin, koji je prirodni insekticid toksičan za paukove. Kada pauci dođu u kontakt s kadificama ili okolnim tlom, osjete prisutnost ovog spoja i izbjegavaju boraviti u blizini, čineći ove cvjetove snažnim oružjem u borbi protiv osmonogih uljeza.

Kadifice su poznate po lakoći uzgoja i uspijevaju na sunčanim mjestima s dobro dreniranom zemljom, što ih čini idealnim dodatkom vašem vanjskom vrtu. Ako ih sadite unutra, posložite lonce uz prozorske klupčice koje dobivaju puno sunčeve svjetlosti. Također možete staviti sušene cvjetove kadifice u vrećice i objesiti ih blizu mjesta gdje pauci ulaze.

6. Ružmarin

Ružmarin je mirisna biljka koju vole kuhari i vrtlari, a ima zanimljivu skrivenu sposobnost odbijanja paukova. To je zbog dva glavna spoja, kamfora i 1,8-cineola. Kada pauk dođe u kontakt s tim spojevima, može iskusiti nepovoljne učinke. Kamfor i 1,8-cineol ometaju živčani sustav pauka i smetaju im u komunikaciji putem feromona. Ova smetnja stvara zbrku i nelagodu za pauke, što ih potiče da izbjegavaju područja gdje prevladava miris ružmarina.

Sadnja ružmarina oko vašeg doma može biti strateški potez za stvaranje barijere koja odbija paukove. Ružmarin uspijeva u dobro dreniranom tlu i zahtijeva puno sunčeve svjetlosti. Posadite ružmarin blizu ulaznih točaka jer će ugodan miris stvoriti okruženje koje pauci žele izbjeći.

7. Limunska trava

Limunska trava je poznati šampion u odbijanju komaraca tijekom ljetnih večeri, ali također odvraća pauke. Kao i matičnjak, limunska trava sadrži citronellal i geraniol spojeve koji su prilično neugodni za paukove i njihov oštar njuh. Maskira kemijske signale koje koriste za komunikaciju i lociranje plijena, čineći okruženje manje privlačnim.

Ako se pokaže preteškim za uzgoj unutra, možete koristiti eterično ulje ili svijeće kako biste oslobodili njen prepoznatljivi miris i obeshrabrili pauke da se usidre u vašem domu. Kada uključite limunsku travu u svoje okruženje, ne samo da ćete uživati u njenom svježem mirisu, već ćete stvoriti i okruženje koje pauci ne mogu a da ga ne izbjegavaju.

8. Krizanteme

Krizanteme dolaze u zadivljujućem nizu boja i odišu snažnim osjećajem ljepote, ali su također poznate po svojojstvu za odbijanje paukova. Glavni spoj u krizantemama je piretrum, snažan neurotoksin za mnoge insekte. Kada pauci dođu u dodir s krizantemama ili njihovom blizinom, detektiraju prisutnost piretruma i radije ga izbjegavaju.

Savjeti kako njegovati krizanteme da cvjetaju tijekom cijele jeseni

9. Mačja metvica

Kada pauci susretnu aromu mačje metvice, percipiraju prisutnost nepetalaktona kroz svoje osjetljive olfaktorne receptore. Ovaj spoj pokreće neurološki odgovor, što dovodi do niza reakcija poput uznemirenosti, konfuzije i dezorijentacije. U osnovi, miris mačje metvice ometa normalno ponašanje pauka i može čak interferirati s njihovom sposobnošću lociranja plijena i komunikacije s drugim paukovima.

10. Bosiljak

Znate da je bosiljak začinsko bilje koje dodaje eksploziju okusa bezbrojnim jelima, ali također ima sposobnost za odbijanje paukova. Bosiljak sadrži estragol i linalool, spojeve koji ometaju neurološke odgovore pauka i mogu uzrokovati konfuziju i nelagodu. Pauci se jako oslanjaju na svoj njuh za komunikaciju, lociranje plijena i navigaciju kroz svoje okruženje. Snažan miris bosiljkovih spojeva ometa ova ključna ponašanja, ostavljajući pauke dezorijentiranima i manje sklone ostajanju u područjima gdje prevladava miris biljke.

Lifestyle

Ove boje zidova dizajneri preporučuju za male dnevne sobe

Dobra boja zidova ne samo da optimizira prostor, već i doprinosi tome da se prostor čini toplim, funkcionalnim i vizualno atraktivnim

Tražite savršenu boju za malu dnevnu sobu? U nastavku dizajneri interijera otkrivaju svojih sedam omiljenih nijansi koje čine čuda u kompaktnim prostorima.

Odabir dobre boje zidova za male dnevne sobe ključan je jer boja izravno utječe na percepciju prostora, atmosferu i funkcionalnost sobe

1. Ljubičasta

Ljubičasta boja, osobito u visokosjajnom ili lakiranom finišu, može reflektirati svjetlost na suptilan način, dodajući dubinu prostoru i čineći ga dinamičnijim. To može pomoći malim sobama da izgledaju zanimljivije, a ne skučenije.

Burgundy – boja sezone u dizajnu interijera koja donosi eleganciju i toplinu

Duboke ljubičaste nijanse, poput šljive ili patlidžana, imaju bogat, sofisticiran ton koji prostoru daje elegantan i udoban ugođaj. Takva atmosfera može učiniti male dnevne sobe privlačnijima i zanimljivijima.

2. Svjetlo plava

Svjetlo plava boja ima sposobnost vizualnog otvaranja prostora, zbog čega male dnevne sobe djeluju veće nego što jesu. Njen svjež ton daje iluziju udaljenosti, što pomaže u smanjenju osjećaja skučenosti.

“U manjim sobama, korištenje duboke boje poput Benjamin Mooreove Eggplant s visokim sjajem ili lakiranim finišem može dati nevjerojatne rezultate,” kaže Gray Walker, osnivačica Gray Walker Interiors. “Ne čini prostor tamnim i skučenim, već ga čini toplim, ugodnim i svjetlucavim.”

Plave nijanse povezane su s prirodnim elementima poput neba i mora, što pomaže stvoriti umirujuću atmosferu. To je posebno korisno u malim prostorima, gdje je važno održati osjećaj sklada i balansa.

Univerzalna privlačnost ove boje vjerojatno je zbog njene povezanosti s nebom i vodom, objašnjava Lisa Lawless, doktorica psihoterapije i direktorica Holistic Wisdoma. U tom smislu, plava izaziva osjećaj opuštenosti i mira.

3. Bijela

Ako vašoj maloj dnevnoj sobi nedostaje prirodnog svjetla, prava boja može je učiniti svjetlijom. Bijela boja je izvrstan izbor za malu dnevnu sobu jer stvara iluziju prostora, povećava svjetlost i pruža fleksibilnost u dizajnu.

Trendovi u svijetu podova koji će oblikovati izgled interijera 2025.

Bijeli zidovi maksimiziraju prirodno svjetlo, čineći sobu svjetlijom i ugodnijom, čak i ako prostor nema velike prozore ili puno prirodnog osvjetljenja.

4. Siva

Ako je vaša mala dnevna soba već prepuna prirodnog svjetla, možete se odlučiti za tamnije tonove, kaže Taniya Nayak, osnivačica Taniya Nayak Design.

Uz to, neutralnost sive omogućuje jednostavnu prilagodbu različitim stilskim promjenama – sivi zidovi ili namještaj lako se mogu kombinirati s raznobojnim dekoracijama ili akcentima.

Što boja vaših zidova otkriva o vama? Evo što kažu psiholozi

Nastavite čitati

Kućanski uređaji

Pet uređaja koji troše struju čak i kada ih ne koristite

Iznenadit će vas broj električnih uređaja koji nastavljaju trošiti električnu energiju i kada su isključeni

Mnogi vjeruju da električni uređaji ne troše struju kada su isključeni. No, to nije točno. Možda će vas iznenaditi spoznaja da mnogi uobičajeni električni uređaji u vašem domu troše struju čak i kada su isključeni. Neki se uređaji zapravo ne isključuju, nego ostaju u stanju pripravnosti i nastavljaju trošiti električnu energiju.

Električni uređaji troše energiju u načinu rada na čekanju zbog načina na koji su njihovi napajanja konstruirana. Taj fenomen poznat je kao fantomska energija, vampirska energija, curenje električne energije ili električni gubitak. U ovom tekstu ćemo govoriti o različitim električnim uređajima koji troše energiju dok su isključeni i ponuditi nekoliko savjeta koji vam mogu pomoći u uštedi električne energije i novca.

1. Mikrovalna pećnica

Svaki uređaj koji ima LCD zaslon, sat ili svjetlo, uključujući DVR ili DVD player, TV, računalo, kabelsku kutiju, mikrovalnu pećnicu i mnoge druge, nastavlja trošiti energiju kada je isključen.

Čak i kada se ne koristi za zagrijavanje hrane, mikrovalna pećnica ima timer za prikaz vremena, za što je potrebna energija.

2. Konzola za videoigre

Kada napravite pauzu u igranju, vaša konzola će i dalje raditi. Možda nećete potpuno zatvoriti igru kako biste je mogli brzo nastaviti, ili može biti uključen automatski softverski ažuriranje, što također troši energiju u pozadini.

Stigla je sezona grijanja: Pet savjeta kako do uštede energije i manjih troškova

3. Punjač za telefon u utičnici? Klasična vampirska potrošnja

Vrlo je jednostavno i praktično spojiti kabel na telefon kako biste ga napunili, no ako ostavite punjač uključen u utičnici, on će i dalje trošiti energiju, čak i ako na njega nije spojen uređaj. Isto vrijedi i za potpuno napunjen telefon koji je još uvijek priključen. Isključite punjač telefona iz struje kako biste uštedjeli na računu za struju.

4. Računalo

Kada isključujemo računalo, obično ga ne isključujemo potpuno, već ga stavljamo u stanje hibernacije ili mirovanja. U tom stanju računalo troši minimalnu količinu energije kako bi programi ostali aktivni i kako biste ga mogli lako i brzo ponovno uključiti, tipičan primjer vampirske potrošnje. Isto vrijedi i za monitore, ako ih ne isključite putem gumba za napajanje – ostaju u stanju niske potrošnje energije i čekaju signal računala da se ponovno uključe.

5. Televizor

U stanju pripravnosti možda ste primijetili crveno svjetlo na svom televizoru. To je jedan od znakova da vaš televizor troši energiju čak i kada je isključen, znači vampirska potrošnja. Mnogi noviji modeli televizora imaju funkciju slušanja koja omogućuje da ih uključite glasovnom naredbom ili putem drugih uređaja. To zahtijeva kontinuiranu potrošnju energije kako bi TV bio spreman za bilo koju akciju. Također, televizori moraju biti spremni za uključivanje putem daljinskog upravljača.

Nastavite čitati

Kolumne

Pratite nas na drušvenim mrežama

Izbor urednice