Lifestyle
7 načina kako se riješiti ‘mirisa psa’ iz svog doma
Njihova lica mogu biti slatka i neodoljivi su kada leže na svojoj omiljenoj fotelji u stanu, ali miris psa nije nimalo simpatičan
Te slatke šape zloglasne su po unošenju blata i tko-zna-čega-još izvana, a ne postoji drugi miris poput mirisa mokre pseće dlake. Ovi mirisi ostaju zarobljeni u vašem domu – na kauču, na podu, pa čak i u zraku.
“Mirisi pasa mogu dolaziti iz nekoliko izvora, poput njihove sline, tjelesnih ulja i dlake koja se zadržava na površinama po kući,” objašnjava Sammy Wang, viši znanstvenik za njegu tkanina u Procter & Gambleu. “Općenito, ti mirisi se više zadržavaju na tkaninama nego na glatkim površinama zbog porozne prirode tkanina i velike površine.”
Ovim savjetima riješite se neugodnog mirisa koji ostavlja vaš najbolji prijatelj.
1. Često ( i temeljito!) perite tkaninu
Već odvajate bijelo rublje od obojenog, ali također se pobrinite da odvojite odjeću i posteljinu vezanu za kućne ljubimce od vašeg redovitog rublja. Ovo uključuje perive navlake za pseće krevete, plahte, odjeću i igračke od tkanine koje se mogu prati u perilici. Ako vaš pas spava u krevetu ili na kauču, svakako prekrijte namještaj i perite pokrivače redovito.
Redovito pranje ovih predmeta pomaže spriječiti nakupljanje smrada i olakšati čišćenje.
2. Vodite računa o higijeni svog ljubimca
Pobrinite se da redovito njegujete dlaku vašeg psa kako biste se riješili dugotrajnih mirisa kućnih ljubimaca. To uključuje kupanje psa po potrebi, posebno kada se zaprlja ili počne mirisati. Također, nekoliko minuta dnevno četkanja njihove dlake može smanjiti opadanje dlake po kući. To je sjajan trenutak za povezivanje vas dvoje!
Kako rashladiti psa tijekom vrućih ljetnih dana? Veterinar ima odlične savjete
3. Budite ažurni u čišćenju prašine
Bez obzira koliko često njegujete svog psa, neizbježno ćete se suočiti s određenom količinom opadanja dlake i nakupljanja dlaka po kući. Brisanje prašine može pomoći u kontroli ove “katastrofe s dlakama.”
4. Sprijateljite se sa usisivačem
Usisavajte podove, tepihe i presvlake barem jednom tjedno kako biste se borili protiv mirisa psa. “Oni zadržavaju puno dlaka kućnih ljubimaca, peruti i prašine,” objašnjava Stephanie Greenberg, kreativna direktorica u Jane’s Addiction Organization. “Za profesionalni savjet, preporučujem lagano posipanje sode bikarbone po tepihu i ostavljanje preko noći. Sljedeći dan usisajte koristeći usisavač s visokoučinkovitim HEPA filterom, koji je posebno dizajniran za čišćenje i pročišćavanje zraka.”
Ne zaboravite prati i zavjese. Možda se čine nevidljivima, ali su utočište za prašinu, prljavštinu i mirise.
5. Nezgode riješavajte odmah
Imate milijun stvari za obaviti, ali čim vidite bilo kakvu nezgodu koji bi vaš pas mogao uzrokovat – uključujući urin, izmet, slinu ili unesenu prljavštinu – pobrinite se da je odmah očistite. “Dolazak na ‘mjesto zločina’ čim se dogodi nije uvijek moguć, ali što dulje stoji, miris će biti jači,” napominje Greenberg.
Dodaje da proizvodi koje koristite mogu napraviti ogromnu razliku. “Odaberite specifične enzimske čistače za kućne ljubimce,” kaže, “koji su stvoreni da razgrađuju mirise kućnih ljubimaca na samom izvoru problema i obeshrabre označavanje, tako da budući mirisi i nezgode neće biti problem.”
6. Uložite u pročišćivać zraka
Možda ste u iskušenju da upalite svijeće ili osvježivač zraka, ali mnogi kućni mirisi samo prikrivaju mirise pasa umjesto da ih rješavaju na izvoru.
Rutinsko brisanje prašine i usisavanje pomažu u kontroli vidljive prljavštine, ali pročišćivač zraka značajno smanjuje čestice koje ne možemo vidjeti. Možete koristiti i svijeće, naravno, ali kombinirajte ih s pročišćivačem zraka i zaista ćete uživati u kući bez mirisa kućnih ljubimaca.
7. Provjetravajte svoj dom svaki dan
Uz pročišćivač zraka, nemojte podcjenjivati moć osvježavanja zraka u potpunosti. Otvorite prozore na 30 minuta ujutro kako bi zrak ostao svjež. Ovo je super jednostavno i potpuno besplatno rješenje.
Lakše se diše uz ovih nekoliko savjeta za poboljšanje kvalitete zraka u vašem domu
Lifestyle
Ove boje zidova dizajneri preporučuju za male dnevne sobe
Dobra boja zidova ne samo da optimizira prostor, već i doprinosi tome da se prostor čini toplim, funkcionalnim i vizualno atraktivnim
Tražite savršenu boju za malu dnevnu sobu? U nastavku dizajneri interijera otkrivaju svojih sedam omiljenih nijansi koje čine čuda u kompaktnim prostorima.
Odabir dobre boje zidova za male dnevne sobe ključan je jer boja izravno utječe na percepciju prostora, atmosferu i funkcionalnost sobe
1. Ljubičasta
Ljubičasta boja, osobito u visokosjajnom ili lakiranom finišu, može reflektirati svjetlost na suptilan način, dodajući dubinu prostoru i čineći ga dinamičnijim. To može pomoći malim sobama da izgledaju zanimljivije, a ne skučenije.
Burgundy – boja sezone u dizajnu interijera koja donosi eleganciju i toplinu
Duboke ljubičaste nijanse, poput šljive ili patlidžana, imaju bogat, sofisticiran ton koji prostoru daje elegantan i udoban ugođaj. Takva atmosfera može učiniti male dnevne sobe privlačnijima i zanimljivijima.
2. Svjetlo plava
Svjetlo plava boja ima sposobnost vizualnog otvaranja prostora, zbog čega male dnevne sobe djeluju veće nego što jesu. Njen svjež ton daje iluziju udaljenosti, što pomaže u smanjenju osjećaja skučenosti.
“U manjim sobama, korištenje duboke boje poput Benjamin Mooreove Eggplant s visokim sjajem ili lakiranim finišem može dati nevjerojatne rezultate,” kaže Gray Walker, osnivačica Gray Walker Interiors. “Ne čini prostor tamnim i skučenim, već ga čini toplim, ugodnim i svjetlucavim.”
Plave nijanse povezane su s prirodnim elementima poput neba i mora, što pomaže stvoriti umirujuću atmosferu. To je posebno korisno u malim prostorima, gdje je važno održati osjećaj sklada i balansa.
Univerzalna privlačnost ove boje vjerojatno je zbog njene povezanosti s nebom i vodom, objašnjava Lisa Lawless, doktorica psihoterapije i direktorica Holistic Wisdoma. U tom smislu, plava izaziva osjećaj opuštenosti i mira.
3. Bijela
Ako vašoj maloj dnevnoj sobi nedostaje prirodnog svjetla, prava boja može je učiniti svjetlijom. Bijela boja je izvrstan izbor za malu dnevnu sobu jer stvara iluziju prostora, povećava svjetlost i pruža fleksibilnost u dizajnu.
Trendovi u svijetu podova koji će oblikovati izgled interijera 2025.
Bijeli zidovi maksimiziraju prirodno svjetlo, čineći sobu svjetlijom i ugodnijom, čak i ako prostor nema velike prozore ili puno prirodnog osvjetljenja.
4. Siva
Ako je vaša mala dnevna soba već prepuna prirodnog svjetla, možete se odlučiti za tamnije tonove, kaže Taniya Nayak, osnivačica Taniya Nayak Design.
Uz to, neutralnost sive omogućuje jednostavnu prilagodbu različitim stilskim promjenama – sivi zidovi ili namještaj lako se mogu kombinirati s raznobojnim dekoracijama ili akcentima.
Što boja vaših zidova otkriva o vama? Evo što kažu psiholozi
Kućanski uređaji
Pet uređaja koji troše struju čak i kada ih ne koristite
Iznenadit će vas broj električnih uređaja koji nastavljaju trošiti električnu energiju i kada su isključeni
Mnogi vjeruju da električni uređaji ne troše struju kada su isključeni. No, to nije točno. Možda će vas iznenaditi spoznaja da mnogi uobičajeni električni uređaji u vašem domu troše struju čak i kada su isključeni. Neki se uređaji zapravo ne isključuju, nego ostaju u stanju pripravnosti i nastavljaju trošiti električnu energiju.
Električni uređaji troše energiju u načinu rada na čekanju zbog načina na koji su njihovi napajanja konstruirana. Taj fenomen poznat je kao fantomska energija, vampirska energija, curenje električne energije ili električni gubitak. U ovom tekstu ćemo govoriti o različitim električnim uređajima koji troše energiju dok su isključeni i ponuditi nekoliko savjeta koji vam mogu pomoći u uštedi električne energije i novca.
1. Mikrovalna pećnica
Svaki uređaj koji ima LCD zaslon, sat ili svjetlo, uključujući DVR ili DVD player, TV, računalo, kabelsku kutiju, mikrovalnu pećnicu i mnoge druge, nastavlja trošiti energiju kada je isključen.
Čak i kada se ne koristi za zagrijavanje hrane, mikrovalna pećnica ima timer za prikaz vremena, za što je potrebna energija.
2. Konzola za videoigre
Kada napravite pauzu u igranju, vaša konzola će i dalje raditi. Možda nećete potpuno zatvoriti igru kako biste je mogli brzo nastaviti, ili može biti uključen automatski softverski ažuriranje, što također troši energiju u pozadini.
Stigla je sezona grijanja: Pet savjeta kako do uštede energije i manjih troškova
3. Punjač za telefon u utičnici? Klasična vampirska potrošnja
Vrlo je jednostavno i praktično spojiti kabel na telefon kako biste ga napunili, no ako ostavite punjač uključen u utičnici, on će i dalje trošiti energiju, čak i ako na njega nije spojen uređaj. Isto vrijedi i za potpuno napunjen telefon koji je još uvijek priključen. Isključite punjač telefona iz struje kako biste uštedjeli na računu za struju.
4. Računalo
Kada isključujemo računalo, obično ga ne isključujemo potpuno, već ga stavljamo u stanje hibernacije ili mirovanja. U tom stanju računalo troši minimalnu količinu energije kako bi programi ostali aktivni i kako biste ga mogli lako i brzo ponovno uključiti, tipičan primjer vampirske potrošnje. Isto vrijedi i za monitore, ako ih ne isključite putem gumba za napajanje – ostaju u stanju niske potrošnje energije i čekaju signal računala da se ponovno uključe.
5. Televizor
U stanju pripravnosti možda ste primijetili crveno svjetlo na svom televizoru. To je jedan od znakova da vaš televizor troši energiju čak i kada je isključen, znači vampirska potrošnja. Mnogi noviji modeli televizora imaju funkciju slušanja koja omogućuje da ih uključite glasovnom naredbom ili putem drugih uređaja. To zahtijeva kontinuiranu potrošnju energije kako bi TV bio spreman za bilo koju akciju. Također, televizori moraju biti spremni za uključivanje putem daljinskog upravljača.