Povežimo se

Lifestyle

8 stvari koje nikada ne biste trebali spremati ispod kreveta

Bilo da ispod kreveta pohranjujete svoju sezonsku odjeću ili ga koristite kao mjesto za napuštene projekte izrade albuma, postoje neke stvari koje je bolje držati podalje od te crne rupe

Ako postoji jedno mjesto za pohranu u vašem domu koje utjelovljuje stav “daleko od očiju, daleko od misli”, to je ispod kreveta. Tamo skladištiti stvari učinkovit je način da se krupni predmeti maknu s puta, ali to je također lako mjesto gdje možete staviti stvari koje ćete brzo zaboraviti – svojevrsna crna rupa za pohranu, ako hoćete.

U nastavku, stručnjaci za organizaciju otkrivaju osam stvari koje nikada ne biste trebali spremati ispod kreveta.

1. Ništa napravljeno od papira ili kartona

Možda ćete biti u iskušenju gurnuti kutiju za cipele ispod kreveta radi sigurnog čuvanja, ali to je loša ideja prema Danici Carson, suosnivačici bloga The Uncluttered Life i kreatorici Declutter Decka, seta kartica s uputama za organizaciju.

“Proizvodi od papira zapravo su izvor hrane za neke insekte, od srebrnih ribica do moljaca i žohara,” kaže Carson. “Govoreći isključivo s aspekta očuvanja, proizvodi od papira poput fotografija, knjiga, dokumenata i kutija nikada ne bi trebali biti pohranjeni ispod kreveta.”

Feng Shui u spavaćoj sobi: Gdje postaviti krevet, ogledalo ili biljke?

2. Posteljina i tekstil

Jeste li ikad udarili stari pokrivač i gledali kako iz njega izlazi oblak prašine? Taj scenarij gotovo je zajamčen ako pohranjujete posteljinu i tekstil ispod kreveta.

Nikada ne pohranjujte deke, jastuke ili bilo što vlaknasto ili porozno ispod kreveta osim ako nisu u spremniku ili barem u vreći,” kaže Monica Fay, stručnjakinja za organizaciju. “Razlog za to je što se prašina lako nakuplja ispod namještaja, posebno kreveta, i taloži u materijalu. To možda nije toliko primjetno kao na plastičnoj ili drvenoj površini.”

Ovo je posebno važno ako patite od astme, dodaje Carson. Kako biste bili sigurni, držite prekrivače podalje od grinja.

3. Kožna obuća ili odjeća

Stavljanje kožnih cipela ili torbi ispod kreveta gotovo je kao da ih izlažete suncu. Okolina može nanijeti štetu.

Prašina može uzrokovati isušivanje, pucanje i promjenu boje kožnih predmeta tijekom vremena,” objašnjava Carson. “Ako ih baš morate pohraniti ispod kreveta, trebali bi biti pohranjeni u plastičnim spremnicima kako bi se spriječilo nakupljanje prašine na njima.”

4. Nezgrapni i teški predmeti

Kada se sagnete da dohvatite stvari ispod kreveta, riskirate ozlijediti leđa. Zato je pametno izbjegavati pohranjivanje teških ili nezgodnih predmeta tamo. “Povećavate rizik od ozljede i rizik od oštećenja predmeta,” kaže Carson.

5. Hrana

Ovo se možda čini očiglednim, ali stručnjaci kažu da bi se iznenadili kad bi vidjeli što sve pronalaze ispod kreveta. Hrana, čak i neotvorene kutije žitnih pločica, nije dobrodošla. Miševi i drugi štetnici mogu prožvakati karton kako bi došli do hrane. (A čak i ako ne mogu, stvarno želite jesti iz prašnjave kutije krekera?)

6. Elektronika

Iza kreveta nije mjesto za stari DVD player ili prethodni model vašeg telefona. “Prašina može s vremenom oštetiti ili uništiti elektroniku,” kaže Carson. “Osim toga, sve što ima bateriju predstavlja povećan rizik od požara ispod kreveta. Budući da prašina može negativno utjecati na elektroniku, te su baterije sklonije kvarovima nego baterije pohranjene na hladnim, suhim mjestima.”

7. Prošlost

Ovo je filozofskija preporuka, kaže Fay. “Nikada ne pohranjujte uspomene na bivše ili odjeću za ‘idealnu težinu’ ispod kreveta,” objašnjava. “Zaslužujete spavati, doslovno i simbolički, u miru svake noći bez fizičkog podsjetnika na prošlost ili život koji trenutno ne živite.”

8. Općenito ništa

Evo nečega što možda niste razmotrili: ništa! Neki stručnjaci za organizaciju preporučuju da ne pohranjujete ništa ispod kreveta. Kristi Perry, profesionalna organizatorica i vlasnica Art of the Space, jedna je od njih.

“Preporučujem da ne pohranjujete ništa ispod kreveta osim ako je to nešto čemu redovito pristupate i vaša leđa mogu podnijeti savijanje kako biste to stalno izvlačili,” kaže ona.

Ako stvarno trebate nešto spremiti ispod kreveta, Carson preporučuje korištenje hermetičkih spremnika koji su prozirni kako biste mogli vidjeti što je unutra. Spremnici s kotačićima također su odlični, pogotovo ako vam je teško izvlačiti ih.”

Želite ukrasiti zid iznad kreveta? Donosimo nekoliko genijalnih ideja

Lifestyle

Ove boje zidova dizajneri preporučuju za male dnevne sobe

Dobra boja zidova ne samo da optimizira prostor, već i doprinosi tome da se prostor čini toplim, funkcionalnim i vizualno atraktivnim

Tražite savršenu boju za malu dnevnu sobu? U nastavku dizajneri interijera otkrivaju svojih sedam omiljenih nijansi koje čine čuda u kompaktnim prostorima.

Odabir dobre boje zidova za male dnevne sobe ključan je jer boja izravno utječe na percepciju prostora, atmosferu i funkcionalnost sobe

1. Ljubičasta

Ljubičasta boja, osobito u visokosjajnom ili lakiranom finišu, može reflektirati svjetlost na suptilan način, dodajući dubinu prostoru i čineći ga dinamičnijim. To može pomoći malim sobama da izgledaju zanimljivije, a ne skučenije.

Burgundy – boja sezone u dizajnu interijera koja donosi eleganciju i toplinu

Duboke ljubičaste nijanse, poput šljive ili patlidžana, imaju bogat, sofisticiran ton koji prostoru daje elegantan i udoban ugođaj. Takva atmosfera može učiniti male dnevne sobe privlačnijima i zanimljivijima.

2. Svjetlo plava

Svjetlo plava boja ima sposobnost vizualnog otvaranja prostora, zbog čega male dnevne sobe djeluju veće nego što jesu. Njen svjež ton daje iluziju udaljenosti, što pomaže u smanjenju osjećaja skučenosti.

“U manjim sobama, korištenje duboke boje poput Benjamin Mooreove Eggplant s visokim sjajem ili lakiranim finišem može dati nevjerojatne rezultate,” kaže Gray Walker, osnivačica Gray Walker Interiors. “Ne čini prostor tamnim i skučenim, već ga čini toplim, ugodnim i svjetlucavim.”

Plave nijanse povezane su s prirodnim elementima poput neba i mora, što pomaže stvoriti umirujuću atmosferu. To je posebno korisno u malim prostorima, gdje je važno održati osjećaj sklada i balansa.

Univerzalna privlačnost ove boje vjerojatno je zbog njene povezanosti s nebom i vodom, objašnjava Lisa Lawless, doktorica psihoterapije i direktorica Holistic Wisdoma. U tom smislu, plava izaziva osjećaj opuštenosti i mira.

3. Bijela

Ako vašoj maloj dnevnoj sobi nedostaje prirodnog svjetla, prava boja može je učiniti svjetlijom. Bijela boja je izvrstan izbor za malu dnevnu sobu jer stvara iluziju prostora, povećava svjetlost i pruža fleksibilnost u dizajnu.

Trendovi u svijetu podova koji će oblikovati izgled interijera 2025.

Bijeli zidovi maksimiziraju prirodno svjetlo, čineći sobu svjetlijom i ugodnijom, čak i ako prostor nema velike prozore ili puno prirodnog osvjetljenja.

4. Siva

Ako je vaša mala dnevna soba već prepuna prirodnog svjetla, možete se odlučiti za tamnije tonove, kaže Taniya Nayak, osnivačica Taniya Nayak Design.

Uz to, neutralnost sive omogućuje jednostavnu prilagodbu različitim stilskim promjenama – sivi zidovi ili namještaj lako se mogu kombinirati s raznobojnim dekoracijama ili akcentima.

Što boja vaših zidova otkriva o vama? Evo što kažu psiholozi

Nastavite čitati

Kućanski uređaji

Pet uređaja koji troše struju čak i kada ih ne koristite

Iznenadit će vas broj električnih uređaja koji nastavljaju trošiti električnu energiju i kada su isključeni

Mnogi vjeruju da električni uređaji ne troše struju kada su isključeni. No, to nije točno. Možda će vas iznenaditi spoznaja da mnogi uobičajeni električni uređaji u vašem domu troše struju čak i kada su isključeni. Neki se uređaji zapravo ne isključuju, nego ostaju u stanju pripravnosti i nastavljaju trošiti električnu energiju.

Električni uređaji troše energiju u načinu rada na čekanju zbog načina na koji su njihovi napajanja konstruirana. Taj fenomen poznat je kao fantomska energija, vampirska energija, curenje električne energije ili električni gubitak. U ovom tekstu ćemo govoriti o različitim električnim uređajima koji troše energiju dok su isključeni i ponuditi nekoliko savjeta koji vam mogu pomoći u uštedi električne energije i novca.

1. Mikrovalna pećnica

Svaki uređaj koji ima LCD zaslon, sat ili svjetlo, uključujući DVR ili DVD player, TV, računalo, kabelsku kutiju, mikrovalnu pećnicu i mnoge druge, nastavlja trošiti energiju kada je isključen.

Čak i kada se ne koristi za zagrijavanje hrane, mikrovalna pećnica ima timer za prikaz vremena, za što je potrebna energija.

2. Konzola za videoigre

Kada napravite pauzu u igranju, vaša konzola će i dalje raditi. Možda nećete potpuno zatvoriti igru kako biste je mogli brzo nastaviti, ili može biti uključen automatski softverski ažuriranje, što također troši energiju u pozadini.

Stigla je sezona grijanja: Pet savjeta kako do uštede energije i manjih troškova

3. Punjač za telefon u utičnici? Klasična vampirska potrošnja

Vrlo je jednostavno i praktično spojiti kabel na telefon kako biste ga napunili, no ako ostavite punjač uključen u utičnici, on će i dalje trošiti energiju, čak i ako na njega nije spojen uređaj. Isto vrijedi i za potpuno napunjen telefon koji je još uvijek priključen. Isključite punjač telefona iz struje kako biste uštedjeli na računu za struju.

4. Računalo

Kada isključujemo računalo, obično ga ne isključujemo potpuno, već ga stavljamo u stanje hibernacije ili mirovanja. U tom stanju računalo troši minimalnu količinu energije kako bi programi ostali aktivni i kako biste ga mogli lako i brzo ponovno uključiti, tipičan primjer vampirske potrošnje. Isto vrijedi i za monitore, ako ih ne isključite putem gumba za napajanje – ostaju u stanju niske potrošnje energije i čekaju signal računala da se ponovno uključe.

5. Televizor

U stanju pripravnosti možda ste primijetili crveno svjetlo na svom televizoru. To je jedan od znakova da vaš televizor troši energiju čak i kada je isključen, znači vampirska potrošnja. Mnogi noviji modeli televizora imaju funkciju slušanja koja omogućuje da ih uključite glasovnom naredbom ili putem drugih uređaja. To zahtijeva kontinuiranu potrošnju energije kako bi TV bio spreman za bilo koju akciju. Također, televizori moraju biti spremni za uključivanje putem daljinskog upravljača.

Nastavite čitati

Kolumne

Pratite nas na drušvenim mrežama

Izbor urednice