Povežimo se

Lifestyle

8 stvari koje nikada ne biste trebali spremati ispod kreveta

Bilo da ispod kreveta pohranjujete svoju sezonsku odjeću ili ga koristite kao mjesto za napuštene projekte izrade albuma, postoje neke stvari koje je bolje držati podalje od te crne rupe

Ako postoji jedno mjesto za pohranu u vašem domu koje utjelovljuje stav “daleko od očiju, daleko od misli”, to je ispod kreveta. Tamo skladištiti stvari učinkovit je način da se krupni predmeti maknu s puta, ali to je također lako mjesto gdje možete staviti stvari koje ćete brzo zaboraviti – svojevrsna crna rupa za pohranu, ako hoćete.

U nastavku, stručnjaci za organizaciju otkrivaju osam stvari koje nikada ne biste trebali spremati ispod kreveta.

1. Ništa napravljeno od papira ili kartona

Možda ćete biti u iskušenju gurnuti kutiju za cipele ispod kreveta radi sigurnog čuvanja, ali to je loša ideja prema Danici Carson, suosnivačici bloga The Uncluttered Life i kreatorici Declutter Decka, seta kartica s uputama za organizaciju.

“Proizvodi od papira zapravo su izvor hrane za neke insekte, od srebrnih ribica do moljaca i žohara,” kaže Carson. “Govoreći isključivo s aspekta očuvanja, proizvodi od papira poput fotografija, knjiga, dokumenata i kutija nikada ne bi trebali biti pohranjeni ispod kreveta.”

Feng Shui u spavaćoj sobi: Gdje postaviti krevet, ogledalo ili biljke?

2. Posteljina i tekstil

Jeste li ikad udarili stari pokrivač i gledali kako iz njega izlazi oblak prašine? Taj scenarij gotovo je zajamčen ako pohranjujete posteljinu i tekstil ispod kreveta.

Nikada ne pohranjujte deke, jastuke ili bilo što vlaknasto ili porozno ispod kreveta osim ako nisu u spremniku ili barem u vreći,” kaže Monica Fay, stručnjakinja za organizaciju. “Razlog za to je što se prašina lako nakuplja ispod namještaja, posebno kreveta, i taloži u materijalu. To možda nije toliko primjetno kao na plastičnoj ili drvenoj površini.”

Ovo je posebno važno ako patite od astme, dodaje Carson. Kako biste bili sigurni, držite prekrivače podalje od grinja.

3. Kožna obuća ili odjeća

Stavljanje kožnih cipela ili torbi ispod kreveta gotovo je kao da ih izlažete suncu. Okolina može nanijeti štetu.

Prašina može uzrokovati isušivanje, pucanje i promjenu boje kožnih predmeta tijekom vremena,” objašnjava Carson. “Ako ih baš morate pohraniti ispod kreveta, trebali bi biti pohranjeni u plastičnim spremnicima kako bi se spriječilo nakupljanje prašine na njima.”

4. Nezgrapni i teški predmeti

Kada se sagnete da dohvatite stvari ispod kreveta, riskirate ozlijediti leđa. Zato je pametno izbjegavati pohranjivanje teških ili nezgodnih predmeta tamo. “Povećavate rizik od ozljede i rizik od oštećenja predmeta,” kaže Carson.

5. Hrana

Ovo se možda čini očiglednim, ali stručnjaci kažu da bi se iznenadili kad bi vidjeli što sve pronalaze ispod kreveta. Hrana, čak i neotvorene kutije žitnih pločica, nije dobrodošla. Miševi i drugi štetnici mogu prožvakati karton kako bi došli do hrane. (A čak i ako ne mogu, stvarno želite jesti iz prašnjave kutije krekera?)

6. Elektronika

Iza kreveta nije mjesto za stari DVD player ili prethodni model vašeg telefona. “Prašina može s vremenom oštetiti ili uništiti elektroniku,” kaže Carson. “Osim toga, sve što ima bateriju predstavlja povećan rizik od požara ispod kreveta. Budući da prašina može negativno utjecati na elektroniku, te su baterije sklonije kvarovima nego baterije pohranjene na hladnim, suhim mjestima.”

7. Prošlost

Ovo je filozofskija preporuka, kaže Fay. “Nikada ne pohranjujte uspomene na bivše ili odjeću za ‘idealnu težinu’ ispod kreveta,” objašnjava. “Zaslužujete spavati, doslovno i simbolički, u miru svake noći bez fizičkog podsjetnika na prošlost ili život koji trenutno ne živite.”

8. Općenito ništa

Evo nečega što možda niste razmotrili: ništa! Neki stručnjaci za organizaciju preporučuju da ne pohranjujete ništa ispod kreveta. Kristi Perry, profesionalna organizatorica i vlasnica Art of the Space, jedna je od njih.

“Preporučujem da ne pohranjujete ništa ispod kreveta osim ako je to nešto čemu redovito pristupate i vaša leđa mogu podnijeti savijanje kako biste to stalno izvlačili,” kaže ona.

Ako stvarno trebate nešto spremiti ispod kreveta, Carson preporučuje korištenje hermetičkih spremnika koji su prozirni kako biste mogli vidjeti što je unutra. Spremnici s kotačićima također su odlični, pogotovo ako vam je teško izvlačiti ih.”

Želite ukrasiti zid iznad kreveta? Donosimo nekoliko genijalnih ideja

Oglas

Lifestyle

Najčešće pogreške koje nehotice radimo, a oštećuju drvene podove

Drveni podovi u domu mogu se slučajno uništiti na nekoliko načina

Podovi od tvrdog drva jedan su od najljepših i najvrjednijih elemenata svakog doma. Vrlo traženi od kupaca, bogati, sjajni drveni podovi mogu trajati godinama zahvaljujući svojoj jedinstvenoj sposobnosti da se obnove procesom brušenja i lakiranja.

Drveni podovi u domu mogu se slučajno uništiti na različite načine ako se ne pridržavate pravilne njege i održavanja. Evo nekoliko čestih pogrešaka koje mogu dovesti do oštećenja:

Korištenje pogrešnog sredstva za čišćenje

Ako koristite abrazive poput jastučića za ribanje ili jaka kemijska sredstva za čišćenje, odmah prestanite! Oni oštećuju vaše podove!
Koristite blagi deterdžent namjenjen za drvene površine i nemojte ga direktno izlijevati na pod.

Korištenje parnog čistača

Nemojte koristiti jedan od popularnih parnih čistača na vašim drvenim podovima. Korištenje pare je poput izlijevanja vruće vode na vaš pod, a korištenje vode jedna je od najgorih stvari koje možete učiniti za svoje drvene podove.

Visoke pete i kućni ljubimci

Izbjegavajte hodanje po drvenim podovima u visokim petama. One mogu ogrebati, pa čak i uzrokovati udubljenja s vremenom (posebno ako je peta malog promjera jer sav pritisak ide na malo područje).

Ovo je najlakši način za popravak drevnog poda u vašem domu

Ako imate kućne ljubimce, skratite im nokte ili im stavite zaštitne čarapice. Ako su skloni nezgodama, odmah očistite i osušite mjesta. Čekanje, čak i kratko, može uzrokovati trajne mrlje i miris koji je gotovo nemoguće potpuno ukloniti.

Preveliko izlaganje suncu

Previše sunčeve svjetlosti može uzrokovati da vaši drveni podovi izgube sjaj mnogo brže nego inače. Zatvorite rolete ili zavjese na jakim, sunčanim danima. Na taj način možete i dalje pustiti svjetlo unutra, ali smanjiti oštećenje tijekom vremena.

Korištenje tepiha (i ostalog namještaja) s gumenom podlogom

Tepisi s gumenom ili vinilnom podlogom mogu kemijski reagirati s drvenim podom, uzrokujući promjene boje i oštećenje završnog sloja.

Premještanje namještaja bez zaštite

Povlačenje namještaja po drvenom podu bez korištenja zaštitnih podloga ili filca na nogama može uzrokovati duboke ogrebotine i oštećenja. Radje zamolite nekog za pomoć i podignite predmet u zrak.

Planirate premjestiti namještaj? Stručnjaci kažu da ta navika potiče dobro raspoloženje

Pranje drvenog poda vodom

Voda je najveći neprijatelj drvenih podova. Vlaga može prodrijeti u vlakna drveta i uzrokovati da se daske nabubre, savijaju, iskrive i razdvoje. Ako vaši drveni podovi trebaju temeljito čišćenje, koristite krpu ili mop koji je jedva vlažan, a zatim odmah i potpuno osušite pod suhim ručnikom.


Nastavite čitati

Lifestyle

Radionice za brže učenje pomažu školarcima da lakše pamte i postignu bolje rezultate u školi

Da bismo nešto naučili prije svega je potrebna volja, mir i tišina, a zatim i vještina kako to najlakše učiniti

Dino Benedetti, Voditelj radionica za brže učenje otkriva kako one imaju nekoliko fokusa, ali ono što je i roditeljima najzanimljivije su radionice gdje pokrivamo učenje, koncentraciju i pamćenje.

Kako djeci pomoći sa učenjem

“Dakle, ono što po meni nedostaje najvećoj populaciji djece, najvećoj razini djece danas je, osim radnih navika, nekakva struktura kod učenja. Oni ne znaju što napravit kad otvore knjigu i onda se učenje svede samo na čitanje, čitanje i čitanje i dolazimo do situacija gdje dijete ne zna kada je nešto naučilo jer ne zna je li nešto naučilo… Događa se da kaže kako je učio satima, došao na ispit i dobio jedinicu ili lošiju ocjenu … Fokus radionice je upravo to; kako ponuditi djetetu da za svoj trud dobije i rezultat.”

Radionice ne otkrivaju čarobnu formulu koja će sve promijeniti već pomažu pojedincima različitih dobnih skupina da provjerenim metodama nauče brže pamtiti, što će rezultirati i lakšim učenjem.

4 metode učenja

Metode pamćenja i učenja u suštini se zapravo ne razlikuju po dobi, razlikuju se samo primjeri koje dajemo djeci da bolje shvate o čemu se radi. Zato što su metode učenja nekako nama ljudima prirodne, to su sve metode temeljene na psihologiji, tako da više-manje principi su isti, ali kako ih treniramo je neki različiti način. Dakle, možda ćemo djetetu to sve prezentirati kroz nekakvu igru, kroz neko pamćenje memory ili tako nešto, a već u starijoj dobi to možemo radit na konkretnim primjerima.” pojašnjava Dino te dodaje kako postoji popularno istraživanje iz 2011., gdje su znanstvenici htjeli otkriti koja je poznata metoda učenja najefikasnija.

“I zapravo su testirali četiri načina učenja, čitanje, opetovano čitanje, dakle više puta čitanje, mentalne umne mape za koje smo svi sigurno čuli i kratku provjeru nakon pročitanog. Svi kad ih pitam, misle da su mentalne mape sigurno pobijedile kao najbolji način, a zapravo se pokazalo da najbolji rezultat daje provjera nakon čitanja. Tako da ako dijete želi jednu stvar promijenit, a da dobije odmah odlične rezultate, zamijenit puno čitanja sa puno ispitivanja. Čak i ako ne znamo još gradivo, bolje je puno puta pogriješit pa potražiti u knjizi točan odgovor. To će dati brže i toliko bolje rezultate da je to nenormalno, a stvarno jednostavna metoda.” ističe Dino.

Za svladavanje gradiva važan je fokusirani rad, ali i odmor

Više kratkih odmora tijekom učenja podiže koncentraciju i produktivnost, zato bi svakih 30 minuta trebalo uzeti 5 minutnu pauzu.

“Odmor može biti bilo što u smislu mentalnog odmora ali je bitno da je to neka aktivnost gdje se dijete može lako vratiti učenju. Jedan trivijalan primjer; ako ja upalim film od dva sata tijekom svog odmora pa teško ću se odvojiti od njega. Ako se teško vraćamo za učenje, onda je bolje ne maknuti se sa stola dok traje taj odmor, ako možemo biti na mobitelu, pojesti sendvič, otići do wc-a, super ali nešto da bude dijete sigurno da će se vratit za 4 minute i 59 sekundi na učenje.” pojašnjava.

Psiholozi savjetuju da bi se uvijek trebalo učiti za stolom, u prozračenoj prostoriji sa što više dnevnog svjetla. Također, stol mora biti primjerene visine, a stolac ergonomski.

Petra Bizjak iz Lesnine zna i koliko je važno imati adekvatan stol, a oni u svom asortimanu nudime najrazličitije dimenzije stolova, ravne, kutne, prilagodljive po visini, po širini, može imati dodatke za kompjutere, tablete i slično. Tu su i dodatci za pospremanje, razne ladice i slično, što je važno jer znamo da je u manjim prostorima svaki dio za pospremanje dobrodošao.

Kako odabrati boju, namještaj i dekoracije za dječju sobu?

“Uz najrazličitije varijante radnih stolova, naravno da u našoj ponudi, za svaki od tih stolova, nudimo i radne stolice, znamo da je jako važno imati prilagođenu i točno za određenu osobu prilagođenu radnu stolicu, znači, ovisi naravno o dobi djeteta, o konstrukciji djeteta i stolu koji je već netko prethodno odabrao.” zaključuje.

Brže pamćenje novih informacija i adekvatna prostorija za učenje važni su čimbenici za odličan uspjeh na kraju školske godine.

Nastavite čitati

Kolumne

Pratite nas na drušvenim mrežama

Izbor urednice