Dekoracije i detalji
Evo kako odabrati odgovarajuće čaše za vino i šampanjac te servis za novogodišnju večeru
Savjeti koji su dobrodošli!
Čekate li novu 2025. godinu kod kuće, to će sigurno biti u najboljem društvu. Za dobru atmosferu potrebna nam je dobra glazba, mrvica nostalgije, prisjećanje svih onih lijepih trenutaka iz godine na izmaku te nezaobilazni hrana i piće. A danas ćemo izabrati sve što nam je potrebno za njihovo posluživanje prema savjetima Martine Pikl, prodajne savjetnice Lesnine.
Martina, molim te, pomogni mi izabrati čaše za vino, čaše za šampanjac i jedan lijepi servis za moju novogodišnju večeru.
Može, evo možemo krenuti od čaša, ovdje imamo u ponudi nešto malo drugačije, nešto inovativno, jedan set od Villeroy and Boch, to je iz linije Manufacure Rock, kristal staklo tako da je izuzetno kvalitetno, set vam je od 4, imate čaše za pjenušac, čaše za bijelo, čaše za crno vino. Ali isto tako i čašice za rakiju, vodu, viski, što god.
Ovo je fenomenalna kombinacija, mrvicu je drugačija od običnih čaša, a uz njih možemo kombinirati i servis
Iz iste linije imamo tako i liniju tanjura u bijeloj, u ciglenoj boji i u crnoj. To je Manufacture linija, kombinacija je kamena škriljevca i porculana. E sad, tu imamo dosta širok izbor kombinacija, ovisno šta ćete posluživati, evo ovako od jednog plitkog tanjura, dubokog, imate tanjure za tjesteninu, gurmanske tanjure, znači dosta širok ovako izbor. Ovisno šta vam se sviđa.
Malo posebniji tanjuri, ali ih svejedno možemo koristiti za svaki dan?
Posebno se ističe ova linija koja je nešto malo svečanija. Ovo su neke karakteristične boje koje definitivno možete tokom cijele godine koristiti. Iznimno dobra kvaliteta, dodatak kamena samu strukturu tanjura dodatno učvršćuje. Ne ostaju vam od noževa tragovi, normalno koristite perilicu, iznimno dobra kvaliteta.
Baš sam te to htjela pitati, kako zapravo održavati takav servis koji zaista izgleda posebno?
Potpuno isto kao i normalan tanjur od porculana. Mislim dosta su ljudi uvijek skeptični zbog ove grublje teksture, da će ostati trgovi, recimo od rajčica ili nečeg tako možda intenzivnijeg, ali pranjem u perilici je on kao nov, svaki put.
Moja obitelj jako voli kavu i kavu pijemo u apsolutno svako doba dana, pa vidim da zapravo uz Manufacture Rock možemo imati i iste takve šalice…
Možete, s tim da u principu njihova linija prvenstveno donosi šalice koje su od borosilikatnog duplog stakla, veće i manje. Ovo je jedan od noviteta, ova veličina, isto tako postoji u crnoj i u bijeloj, ali prvenstveno su vam šalice iz te linije ovakve. Fenomenalne šalice. Tanjurići su sa duplim dnom tako da što god stavite neće vas peći.
Uglavnom, jedino tanjuriće sad iz te linije imate jednim dijelom u boji cigle ili bijeli i crni. Evo, to je po želji kako god kome odgovara. Čaše osim što postoje u crnoj boji, postoji i varijanta u bijeloj. Isto tako i za pjenušac, bijelo, crno vino, viski, male za rakijicu i za vodu.
Ja ću se onda odlučiti za crnu varijantu čaša za vino, čaše za šampanjac i ipak mi se nekako najviše sviđaju ti crni tanjuri u kombinaciji sa ovim bakrenim za novu godinu. Najbolja varijanta koja postoji.
Dekoracije i detalji
Kako dom pretvoriti u božićnu bajku? Jednostavne trikove otkriva dizajnerica Ivona Kalapač
Ako još niste uredili dom za blagdane, ovi će savjeti sigurno pomoći
Ako do sad još niste ukrasili svoj dom za Božić, dizajnerica interijera Ivona Kalapač otkrit će vam kako jednostavnim trikovima dnevnu sobu možete pretvoriti u božićnu bajku.
Božić pred vratima znači da je stiglo vrijeme kada u svoje domove unosimo dašak tople blagdanske atmosfere. Središnja prostorija za božićnu dekoraciju najčešće je dnevni boravak koji s pomoću samo nekoliko trikova možemo pretvoriti u pravu božićnu bajku.
Bez straha od pretjerivanja!
“Nema pravila, idemo na “što više – to bolje” i paziti naravno kakav je interijer, ako je rustikalan, nećemo baš ići sa modernim dijelovima. Tada treba iskombinirati, ubaciti minimalno tih nekih tradicionalnih dekoracija, ali da dobijemo opet dojam Božića, da nije sterilno i praznjikavo.”, navodi dizajnerica.
Prilikom uređenja ne treba zanemariti namještaj i druge elemente koji se u prostoru već nalaze, jer su upravo oni najbolja polazišna točka za odabir dekoracija.
“Prvo sam htjela spojiti tradiciju s modernim štihom, ali sam se vodila više ovim plavim kaučem koji je već prisutan u interijeru. Tako da sam to spojila tako da dobijemo neki snow efekt kao snježni Božić u interijeru.
Nije klasično onako crveno, ali mislim da se ovo više uklopilo s ovim nekim nježnijim bežkastim-bjelkastim tonovima i malo zelenila naravno uvijek treba u interijeru.
Ubacili smo zlatnu da nije srebreno, ona ipak malo rashladi prostor. Kombinirali smo malo sa zlatnim detaljima i ubacili bež-smeđe tonove s ukrasima u vazi. Čak imamo jednu jastučnicu gdje su kombinacije i srebreno i zlatno. Treba tu biti sve bogato, sve se da iskombinirati i nije to neko nužno zlo u interijeru.”, pojasnila je.
Ako ste se zasitili starih ukrasa, dizajnerica savjetuje — ne bacajte ih, već ih iskoristite za izradu drugih blagdanskih detalja
“Sigurno imamo svi doma neke dekoracije koje su nam možda malo i dosadile pa ih možemo uklopiti u adventski vijenac i kupiti još neke dodatne nove svijeće i stvoriti nešto stvarno novo. Ne mora biti kupovni, onaj koji možda svi imaju. Vijenac će biti specijalan ako ga sami uspijete dekorirati.
Kad se kupuje vijenac uvijek bude neka svijeća koja prva se pali i ona uvijek mora biti najveća pa sam i time vodila, ali više zbog neke asimetrije. Da se dobije fina dinamika.”, dodaje dizajnerica.
Samo nekoliko malih promjena može potpuno promijeniti atmosferu i unijeti božićnu čaroliju u vaš životni prostor.
“Isto tako, ako imate stare jastuke, postoji milijun jastučnica na božićnu temu tako da možete kupiti dvije-tri jastučnice, ubaciti to u interijer. Isto ćete dobiti dojam topline i noviteta. Isto tako se možemo poigrati s dekoracijom u vazama, odnosno suhim cvijećem.
Mi smo tu koristili opet bijelu boju s nekakvim bežkastim-smeđkastim tonovima da malo opet razbijemo tu bjelinu i dobili smo super kutak u dnevnom boravku.”, savjetuje.
Izbor s kojim sigurno nećete pogriješiti su girlande
One su jedne od najčešćih adventskih dekoracija koje se odlično slažu s gotovo svim božićnim ukrasima.
“Girlande kao ukras u interijeru su super kad je riječ o Božiću, pogotovo ovako malo snježno-bijele zbog tog zelenila da se malo opet razbije ta bjelina. Možemo staviti oko TV-a ili na neku komodu, onako da lagano pada. Isto tako, kad se postavi naprimjer oko TV-a ili na neku komodu može se kombinirati s različitim ukrasima. Evo doslovno što god se stavi mislim da super ide uz girlande.”, ističe sugovornica.
Ovih blagdana pustite mašti na volju, uredite svoj dom baš onako kako ste zamislili i organizirajte male uradi sam radionice kako biste iskoristili stare ukrase. Bez obzira na to živite li u moderno ili rustikalno uređenom prostoru, s vizualno uravnoteženim i pažljivo odabranim detaljima, svaki će kutak vašeg dnevnog boravka izgledati poput onih iz božićnih filmova.
“Nadam se da će vam ovi savjeti biti od pomoći pri uređenju interijera ili dnevnog boravka ovog Božića. Samo hrabro, i nećete s ničim pogriješiti – što više to bolje. Želim svima sretan Božić i da se lijepo provedete ove blagdane.”, zaključila je Kalapač.
Dekoracije i detalji
10 savršenih biljaka za kupaonicu: Pretvorite svoju u wellness oazu
Nije uvijek potrebna kompletna renovacija da bi se postigao osvježeni izgled kupaonice– ponekad su sitni detalji upravo ono što je potrebno za značajnu promjenu
Uređenje kupaonice jedan je od zahtjevnijih zahvata kod uređenja doma. Zato vam ta kupaonica treba što dulje trajati. Kako da ona izgleda moderno, a opet uvijek u trendu?
Sobne biljke izvrstan su način da unesete stil i osobnost u svoj interijer. Postoji mnogo biljaka koje vole vlagu i koje će uspijevati u vašoj kupaonici ili toaletu.
U posljednje je vrijeme sve više u trendu urediti kupaonicu poput oaze za uživanje. To više nije samo skučeni prostor za održavanje higijene, već prava mala wellness oaza.
Sunčeva svjetlost i voda dva su najvažnija elementa na koja trebate obratiti pažnju kada uzgajate sobne biljke, ali treći (često zaboravljeni) element je vlaga. Upravo zbog toga kupaonice su idealno mjesto za tropske biljke, paprati i zračne biljke.
Ako vaša kupaonica ne prima puno prirodnog svjetla, usredotočite se na biljke koje uspijevaju u uvjetima slabog osvjetljenja.
Najbolje biljke za kupaonicu uspijevaju u toplom i vlažnom zraku. Ako oponašate prirodno okruženje ovih biljaka, bit će ih lakše održavati, a vi ćete postići opuštajuću, spa atmosferu bez stresa.
1. Mirni ljiljan
Podrijetlom iz tropskih područja Amerike, poznat je po svojim bijelim cvjetovima i sjajnim zelenim listovima. Biljka je dobila svoje uobičajeno ime po činjenici da bijeli cvjetovi nalikuju ljiljanima i često se koriste u mirovnim žrtvama.
Ljiljan mira je biljka laka za održavanje i može uspijevati u uvjetima slabog osvjetljenja. Biljka je također poznata po svojoj sposobnosti filtriranja štetnih kemikalija iz zraka, što je čini odličnim izborom za kućanstva s kućnim ljubimcima ili malom djecom.
2. Bambus
Ova biljka je za kupaonice s manje svjetlosti, a također doprinosi zen ugođaju prostora uz minimalno održavanje. Postavite bambus u vazu i uživajte gledajući ga dok se tuširate.
Bambus još je jedna izvrsna biljka za uzgoj u vodi. Unatoč svom imenu, to zapravo nije bambus, već vrsta Dracaene. Njegove uspravne stabljike i bujni zeleni listovi dodaju dodir elegancije svakom prostoru.
Ove sobne biljke godinama mogu rasti u vodi – zemlja im nije potrebna
3. Zeleni ljiljan
Zeleni ljiljan poznat je po svojim lučnim listovima i malim izdancima, zvanim “paukovi”, koji vise s matične biljke. Ove biljke izuzetno je lako uzgajati u vodi i mogu se prilagoditi raznim unutarnjim uvjetima. Zeleni ljiljan također je izvrstan za poboljšanje kvalitete zraka u zatvorenom prostoru.
Mijenjajte vodu svaka dva tjedna i promatrajte kako se korijenje razvija i biljka napreduje!
4. Sanseverija
Sanseverija je jedna od najjednostavnijih biljaka za održavanje. Ne zahtijeva često zalijevanje i dobro podnosi zaboravljanje. Idealan je za one koji nemaju “zelene prste” ili nemaju previše vremena za brigu o biljkama.
Sanseverija ili svekrvin jezik se dobro snalazi u različitim uvjetima svjetla. Može rasti u svjetlim, polusjenovitim i čak prigušenim prostorima.
5. Zamija
Zamije uspijevaju na slabom do jakom neizravnom svjetlu, poput onog koje biste pronašli uz prozor okrenut prema istoku, zapadu ili sjeveru.
Idealne temperature su između 18 i 24 stupnja. Budući da ove sobne biljke koje podnose slabo svjetlo dolaze iz vlažnih klimatskih područja, potrebna im je vlaga u zraku kako bi napredovale.
6. Aloe vera
Aloe vera, poznata i kao “biljka besmrtnosti”, već stoljećima je cijenjena zbog svojih ljekovitih svojstava i širokog spektra koristi za zdravlje. Sve što joj zapravo treba jest pristup jakom svjetlu (neizravno svjetlo je u redu, iako će izravna sunčeva svjetlost biti bolja i možda čak potaknuti biljku da proizvede cvjetove koraljne boje), stoga je postavite na sunčano mjesto. Njezini listovi ispunjeni su gelom koji je odličan za ublažavanje opeklina od sunca i iritacija kože.
7. Paprati
Sa svojim bujnim, zelenim listovima, paprati dodaju prirodnu i opuštajuću atmosferu, savršeno se uklapajući u welness oazu.
Mnoge vrste paprati, poput bostonske paprati (Nephrolepis exaltata) ili djevojačke paprati (Adiantum), ne zahtijevaju puno direktne sunčeve svjetlosti. Dovoljno im je difuzno svjetlo, koje je česta karakteristika kupaonica.
8. Orhideje
Ove prekrasne biljke vole vlagu i indirektnu svjetlost, a njihove šarmantne cvjetove možete smjestiti na policu ili na rub kade?
Savršene kombinacije sobnih biljaka za svaku prostoriju u vašem domu
9. Zračne biljke
Zračne biljke zalijevaju se namakanjem, a vole umjerenu do visoku vlagu i jako neizravno svjetlo. One su savršen izbor ako imate prozor u kupaonici blizu kojeg ih možete smjestiti.
10. Maslina
Mediteransko stablo možda zvuči kao neobičan izbor za biljku u kupaonici, ali maslina je iznenađujuće jednostavna za održavanje.
Voli vlagu i toplinu, ali dobro podnosi i slabije osvjetljenje. Ovo je stablo idealno za popunjavanje praznog kuta i dodavanje vertikalnog vizualnog elementa. Zalijevanje treba svesti na minimum, dodajući vodu samo kada se tlo potpuno osuši.