Povežimo se

Lifestyle

Evo kako odrediti vrijednost umjetničkog djela

Planirate li kupiti umjetničko djelo, ili ste ga pronašli na bakinom tavanu – ovim savjetima procijenite vrijednost prije odlaska profesionalcu

Jedna od velikih misterija tržišta umjetnina je kako se određuje prodajna cijena umjetničkog djela. Za prosječnu osobu cijena umjetnosti je subjektivna i ne temelji se na ničemu konkretnom. S druge strane, na tržištu umjetnina, određivanje cijene umjetničkog djela rezultat je pažljive analize nekoliko parametara.

Ovaj članak pruža uvid u kriterije za procjenu vrijednosti umjetničkog djela.

Istražite umjetnikovu karijeru

Istraživanje pozadine i umjetničke izobrazbe autora jedna je od najvažnijih točaka koje treba uzeti u obzir pri procjeni cijene umjetničkog djela. Još jedna ključna informacija prilikom procjene tržišne vrijednosti umjetnika jest identificirati je li umjetnik u nastajanju, sredini karijere ili potpuno etabliran.

Mladi umjetnik se smatra da je u nastajanju tijekom prvih 5 godina svoje karijere. Čim sudjeluje u značajnom broju izložbi i pojavljuje se u jednoj ili više umjetničkih galerija, kupci i entuzijasti će se složiti da je umjetnik u sredini karijere. Njegova tržišna vrijednost tada će se razvijati istodobno s njegovom reputacijom.

Ostvareni umjetnik je onaj koji ima dokazanu evidenciju proizvodnje širokog spektra djela i koji je ne samo međunarodno prepoznat po svom talentu, već i po svom doprinosu razvoju svijeta umjetnosti.

Cijena umjetničkog djela također je pod utjecajem vremena stvaranja u kontekstu umjetnikove karijere. Djelo nastalo na kraju karijere bit će vrjednije od onog nastalog na početku. Slično, djelo koje je dio serije koja pripada prepoznatom umjetničkom razdoblju (kao što je Picassovo ružičasto razdoblje) bit će vrjednije.

Pablo Picasso, 1906, La Mort d’Arlequin
http://www.iphotoscrap.com/scrap.view.php?t=3&d=339016, PD-US, https://en.wikipedia.org/w/index.php?curid=44877951

Obratite pažnju gdje se umjetničko djelo izlaže

Prvo, treba naglasiti važnost muzeja kao pouzdanih čuvara za sudionike tržišta umjetnina. Jedna od njihovih uloga je identificirati djela koja odražavaju današnje društvo, koja su kulturno značajna i koja su u skladu s kontinuiranim tijekom povijesti umjetnosti.

Pri odabiru djela za izlaganje, kustosi muzeja stoga imaju veliki utjecaj na tržišnu vrijednost umjetnika. Ovaj utjecaj također imaju i poznati kolekcionari koji, poput kustosa, pažljivo biraju djela koja čine njihovu kolekciju.

Kustosice Marta Radman i Stephanie Peršić stvorile su uspješan ženski projekt koji trenutačno gostuje u Zagrebu

Što je galerija i njezini predstavnici cjenjeniji, to će umjetnik kojeg predstavljaju biti više vrednovan od strane kolekcionara.

Louise Bourgeois, Maman, 1999, ispred Guggenheima
Fotografija Kesoff – Vlastiti rad, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=15398244

Analizirajte umjetničko djelo

Za procjenu umjetničkog djela, potrebno je uzeti u obzir njegove fizičke karakteristike, kao i njegove konceptualne značajke. Na primjer, veličina djela, njegov medij, stanje ili tehnika i materijal korišteni za izradu bit će analizirani kako bi se odredila njegova vrijednost. Također će se uzeti u obzir poruka sadržana u umjetničkom djelu, njegova povijesna relevantnost, porijeklo i autentičnost.

Umjetnička djela proizvedena u nekoliko izdanja specifična su po načinu na koji se određuje njihova vrijednost. Suprotno onome što bi se moglo misliti, cijena različitih izdanja neće biti identična, a prvo izdanje neće biti ni najskuplje.

U stvarnosti, kada umjetnik najavi da će njegovo djelo biti objavljeno u nekoliko primjeraka (s ograničenim brojem), svaka prodaja novog izdanja povećava vrijednost sljedećih.

Ovaj fenomen može se činiti čudnim; međutim, on jednostavno odgovara principu ponude i potražnje. Što je djelo više traženo, to je viša prodajna cijena najnovijih izdanja, posebno ako je preostalo samo nekoliko primjeraka.

Ali pazite, ovaj mehanizam funkcionira dok je broj primjeraka naveden unaprijed i dok je stvarno ograničen. Naime, djela koja se reproduciraju u prevelikom broju ili za koja maksimalan broj izdanja nije poznat imat će suprotan učinak i uzrokovati pad njihove vrijednosti.

Kako pravilno objesiti slike i stvoriti galerijski zid – ovo je jedini vodič koji će vam trebati

Lifestyle

Ove boje zidova dizajneri preporučuju za male dnevne sobe

Dobra boja zidova ne samo da optimizira prostor, već i doprinosi tome da se prostor čini toplim, funkcionalnim i vizualno atraktivnim

Tražite savršenu boju za malu dnevnu sobu? U nastavku dizajneri interijera otkrivaju svojih sedam omiljenih nijansi koje čine čuda u kompaktnim prostorima.

Odabir dobre boje zidova za male dnevne sobe ključan je jer boja izravno utječe na percepciju prostora, atmosferu i funkcionalnost sobe

1. Ljubičasta

Ljubičasta boja, osobito u visokosjajnom ili lakiranom finišu, može reflektirati svjetlost na suptilan način, dodajući dubinu prostoru i čineći ga dinamičnijim. To može pomoći malim sobama da izgledaju zanimljivije, a ne skučenije.

Burgundy – boja sezone u dizajnu interijera koja donosi eleganciju i toplinu

Duboke ljubičaste nijanse, poput šljive ili patlidžana, imaju bogat, sofisticiran ton koji prostoru daje elegantan i udoban ugođaj. Takva atmosfera može učiniti male dnevne sobe privlačnijima i zanimljivijima.

2. Svjetlo plava

Svjetlo plava boja ima sposobnost vizualnog otvaranja prostora, zbog čega male dnevne sobe djeluju veće nego što jesu. Njen svjež ton daje iluziju udaljenosti, što pomaže u smanjenju osjećaja skučenosti.

“U manjim sobama, korištenje duboke boje poput Benjamin Mooreove Eggplant s visokim sjajem ili lakiranim finišem može dati nevjerojatne rezultate,” kaže Gray Walker, osnivačica Gray Walker Interiors. “Ne čini prostor tamnim i skučenim, već ga čini toplim, ugodnim i svjetlucavim.”

Plave nijanse povezane su s prirodnim elementima poput neba i mora, što pomaže stvoriti umirujuću atmosferu. To je posebno korisno u malim prostorima, gdje je važno održati osjećaj sklada i balansa.

Univerzalna privlačnost ove boje vjerojatno je zbog njene povezanosti s nebom i vodom, objašnjava Lisa Lawless, doktorica psihoterapije i direktorica Holistic Wisdoma. U tom smislu, plava izaziva osjećaj opuštenosti i mira.

3. Bijela

Ako vašoj maloj dnevnoj sobi nedostaje prirodnog svjetla, prava boja može je učiniti svjetlijom. Bijela boja je izvrstan izbor za malu dnevnu sobu jer stvara iluziju prostora, povećava svjetlost i pruža fleksibilnost u dizajnu.

Trendovi u svijetu podova koji će oblikovati izgled interijera 2025.

Bijeli zidovi maksimiziraju prirodno svjetlo, čineći sobu svjetlijom i ugodnijom, čak i ako prostor nema velike prozore ili puno prirodnog osvjetljenja.

4. Siva

Ako je vaša mala dnevna soba već prepuna prirodnog svjetla, možete se odlučiti za tamnije tonove, kaže Taniya Nayak, osnivačica Taniya Nayak Design.

Uz to, neutralnost sive omogućuje jednostavnu prilagodbu različitim stilskim promjenama – sivi zidovi ili namještaj lako se mogu kombinirati s raznobojnim dekoracijama ili akcentima.

Što boja vaših zidova otkriva o vama? Evo što kažu psiholozi

Nastavite čitati

Kućanski uređaji

Pet uređaja koji troše struju čak i kada ih ne koristite

Iznenadit će vas broj električnih uređaja koji nastavljaju trošiti električnu energiju i kada su isključeni

Mnogi vjeruju da električni uređaji ne troše struju kada su isključeni. No, to nije točno. Možda će vas iznenaditi spoznaja da mnogi uobičajeni električni uređaji u vašem domu troše struju čak i kada su isključeni. Neki se uređaji zapravo ne isključuju, nego ostaju u stanju pripravnosti i nastavljaju trošiti električnu energiju.

Električni uređaji troše energiju u načinu rada na čekanju zbog načina na koji su njihovi napajanja konstruirana. Taj fenomen poznat je kao fantomska energija, vampirska energija, curenje električne energije ili električni gubitak. U ovom tekstu ćemo govoriti o različitim električnim uređajima koji troše energiju dok su isključeni i ponuditi nekoliko savjeta koji vam mogu pomoći u uštedi električne energije i novca.

1. Mikrovalna pećnica

Svaki uređaj koji ima LCD zaslon, sat ili svjetlo, uključujući DVR ili DVD player, TV, računalo, kabelsku kutiju, mikrovalnu pećnicu i mnoge druge, nastavlja trošiti energiju kada je isključen.

Čak i kada se ne koristi za zagrijavanje hrane, mikrovalna pećnica ima timer za prikaz vremena, za što je potrebna energija.

2. Konzola za videoigre

Kada napravite pauzu u igranju, vaša konzola će i dalje raditi. Možda nećete potpuno zatvoriti igru kako biste je mogli brzo nastaviti, ili može biti uključen automatski softverski ažuriranje, što također troši energiju u pozadini.

Stigla je sezona grijanja: Pet savjeta kako do uštede energije i manjih troškova

3. Punjač za telefon u utičnici? Klasična vampirska potrošnja

Vrlo je jednostavno i praktično spojiti kabel na telefon kako biste ga napunili, no ako ostavite punjač uključen u utičnici, on će i dalje trošiti energiju, čak i ako na njega nije spojen uređaj. Isto vrijedi i za potpuno napunjen telefon koji je još uvijek priključen. Isključite punjač telefona iz struje kako biste uštedjeli na računu za struju.

4. Računalo

Kada isključujemo računalo, obično ga ne isključujemo potpuno, već ga stavljamo u stanje hibernacije ili mirovanja. U tom stanju računalo troši minimalnu količinu energije kako bi programi ostali aktivni i kako biste ga mogli lako i brzo ponovno uključiti, tipičan primjer vampirske potrošnje. Isto vrijedi i za monitore, ako ih ne isključite putem gumba za napajanje – ostaju u stanju niske potrošnje energije i čekaju signal računala da se ponovno uključe.

5. Televizor

U stanju pripravnosti možda ste primijetili crveno svjetlo na svom televizoru. To je jedan od znakova da vaš televizor troši energiju čak i kada je isključen, znači vampirska potrošnja. Mnogi noviji modeli televizora imaju funkciju slušanja koja omogućuje da ih uključite glasovnom naredbom ili putem drugih uređaja. To zahtijeva kontinuiranu potrošnju energije kako bi TV bio spreman za bilo koju akciju. Također, televizori moraju biti spremni za uključivanje putem daljinskog upravljača.

Nastavite čitati

Kolumne

Pratite nas na drušvenim mrežama

Izbor urednice