Lifestyle
Kako odabrati savršeno umjetničko djelo za svoj dom, otkriva stručnjak
Umjetničko djelo često postaje fokusna točka prostorije
Kad je riječ o kupnji umjetnina, Hrvati sve više pokazuju interes za djela suvremenih domaćih umjetnika. Kupci često biraju originalne umjetnine koje reflektiraju osobni ukus ili se uklapaju u njihov interijer.
Osim toga, mnogi Hrvati preferiraju ulaganje u umjetnost kao dugoročnu vrijednost, tražeći djela etabliranih umjetnika ili otkrivajući talentirane mlade autore.
Dejan Kljun , akademski slikar i kipar, u razgovoru nam otkriva kakve slike vrijedi kupiti.
Kako odabrati umjetničko djelo
“Ne postoji tu nekih boja ili neke šablone koja je slika dobra, koja nije dobra. Mislim da je slika u tom smislu ipak nešto kao poruka. Ako se gleda za poklon nekome, onda se gleda što želiš nekome poručiti.”, kaže Dejan Kljun.
Odaberite sliku koja odražava vaš osobni stil i ono što volite. Umjetnost je vrlo osobna, pa je važno da slika u vama budi osjećaje ili da vas inspirira. To može biti motiv koji volite, poput pejzaža, portreta ili apstraktnih formi.
“Mislim da je to isto kao kod zaljubljivanja. Ljudi ne očekuju da će se zaljubiti i da će to ići tako. Imaju potpuno drugačiji koncept u glavi, međutim kad se pojave pred nečim što im se dopadne, ne znaju ni sami što bi rekli.” iz iskustva nam poručuje Kljun.
Razmislite o raspoloženju koji želite stvoriti u prostoriji
Želite li da prostor odiše mirnoćom? Onda su suptilne, umirujuće boje i meki motivi pravi izbor. Ako želite energiju i dinamiku, birajte slike s intenzivnijim bojama i snažnim kompozicijama.
“U zadnje vrijeme više pop art, više čišće slike, neprimjetne, nego te ekspresivne koje su mi prije bolje išle.” primijetio je Dejan.
Ako vaš namještaj ima meke zakrivljenosti i fluidne linije, odaberite umjetnička djela koja također uključuju široke poteze ili tekući pokret. Namještaj s tvrđim, kutnim ili industrijskim rubovima bolje će se slagati s umjetninama koje imaju jasnije linije i oštrije detalje, poput geometrijskih apstrakcija.
Prugice su popularnije nego ikad – evo kako ih koristiti u uređenju doma
“Svaki prostor zahtjeva jedno umjetničko djelo, ili barem dva, tri, ali previše, ali jedno dobro, i onda ga oplemenjuje.” zaključio je Kljun.
Umjetnost može biti velika investicija, pa razmotrite svoj budžet. Ako tek započinjete, ne morate odmah ulagati u skupe radove poznatih umjetnika. Potražite radove mladih umjetnika ili čak grafike i reprodukcije, koje mogu biti pristupačne, a vizualno impresivne.
Evo kako odrediti vrijednost umjetničkog djela
Lifestyle
Ove boje zidova dizajneri preporučuju za male dnevne sobe
Dobra boja zidova ne samo da optimizira prostor, već i doprinosi tome da se prostor čini toplim, funkcionalnim i vizualno atraktivnim
Tražite savršenu boju za malu dnevnu sobu? U nastavku dizajneri interijera otkrivaju svojih sedam omiljenih nijansi koje čine čuda u kompaktnim prostorima.
Odabir dobre boje zidova za male dnevne sobe ključan je jer boja izravno utječe na percepciju prostora, atmosferu i funkcionalnost sobe
1. Ljubičasta
Ljubičasta boja, osobito u visokosjajnom ili lakiranom finišu, može reflektirati svjetlost na suptilan način, dodajući dubinu prostoru i čineći ga dinamičnijim. To može pomoći malim sobama da izgledaju zanimljivije, a ne skučenije.
Burgundy – boja sezone u dizajnu interijera koja donosi eleganciju i toplinu
Duboke ljubičaste nijanse, poput šljive ili patlidžana, imaju bogat, sofisticiran ton koji prostoru daje elegantan i udoban ugođaj. Takva atmosfera može učiniti male dnevne sobe privlačnijima i zanimljivijima.
2. Svjetlo plava
Svjetlo plava boja ima sposobnost vizualnog otvaranja prostora, zbog čega male dnevne sobe djeluju veće nego što jesu. Njen svjež ton daje iluziju udaljenosti, što pomaže u smanjenju osjećaja skučenosti.
“U manjim sobama, korištenje duboke boje poput Benjamin Mooreove Eggplant s visokim sjajem ili lakiranim finišem može dati nevjerojatne rezultate,” kaže Gray Walker, osnivačica Gray Walker Interiors. “Ne čini prostor tamnim i skučenim, već ga čini toplim, ugodnim i svjetlucavim.”
Plave nijanse povezane su s prirodnim elementima poput neba i mora, što pomaže stvoriti umirujuću atmosferu. To je posebno korisno u malim prostorima, gdje je važno održati osjećaj sklada i balansa.
Univerzalna privlačnost ove boje vjerojatno je zbog njene povezanosti s nebom i vodom, objašnjava Lisa Lawless, doktorica psihoterapije i direktorica Holistic Wisdoma. U tom smislu, plava izaziva osjećaj opuštenosti i mira.
3. Bijela
Ako vašoj maloj dnevnoj sobi nedostaje prirodnog svjetla, prava boja može je učiniti svjetlijom. Bijela boja je izvrstan izbor za malu dnevnu sobu jer stvara iluziju prostora, povećava svjetlost i pruža fleksibilnost u dizajnu.
Trendovi u svijetu podova koji će oblikovati izgled interijera 2025.
Bijeli zidovi maksimiziraju prirodno svjetlo, čineći sobu svjetlijom i ugodnijom, čak i ako prostor nema velike prozore ili puno prirodnog osvjetljenja.
4. Siva
Ako je vaša mala dnevna soba već prepuna prirodnog svjetla, možete se odlučiti za tamnije tonove, kaže Taniya Nayak, osnivačica Taniya Nayak Design.
Uz to, neutralnost sive omogućuje jednostavnu prilagodbu različitim stilskim promjenama – sivi zidovi ili namještaj lako se mogu kombinirati s raznobojnim dekoracijama ili akcentima.
Što boja vaših zidova otkriva o vama? Evo što kažu psiholozi
Kućanski uređaji
Pet uređaja koji troše struju čak i kada ih ne koristite
Iznenadit će vas broj električnih uređaja koji nastavljaju trošiti električnu energiju i kada su isključeni
Mnogi vjeruju da električni uređaji ne troše struju kada su isključeni. No, to nije točno. Možda će vas iznenaditi spoznaja da mnogi uobičajeni električni uređaji u vašem domu troše struju čak i kada su isključeni. Neki se uređaji zapravo ne isključuju, nego ostaju u stanju pripravnosti i nastavljaju trošiti električnu energiju.
Električni uređaji troše energiju u načinu rada na čekanju zbog načina na koji su njihovi napajanja konstruirana. Taj fenomen poznat je kao fantomska energija, vampirska energija, curenje električne energije ili električni gubitak. U ovom tekstu ćemo govoriti o različitim električnim uređajima koji troše energiju dok su isključeni i ponuditi nekoliko savjeta koji vam mogu pomoći u uštedi električne energije i novca.
1. Mikrovalna pećnica
Svaki uređaj koji ima LCD zaslon, sat ili svjetlo, uključujući DVR ili DVD player, TV, računalo, kabelsku kutiju, mikrovalnu pećnicu i mnoge druge, nastavlja trošiti energiju kada je isključen.
Čak i kada se ne koristi za zagrijavanje hrane, mikrovalna pećnica ima timer za prikaz vremena, za što je potrebna energija.
2. Konzola za videoigre
Kada napravite pauzu u igranju, vaša konzola će i dalje raditi. Možda nećete potpuno zatvoriti igru kako biste je mogli brzo nastaviti, ili može biti uključen automatski softverski ažuriranje, što također troši energiju u pozadini.
Stigla je sezona grijanja: Pet savjeta kako do uštede energije i manjih troškova
3. Punjač za telefon u utičnici? Klasična vampirska potrošnja
Vrlo je jednostavno i praktično spojiti kabel na telefon kako biste ga napunili, no ako ostavite punjač uključen u utičnici, on će i dalje trošiti energiju, čak i ako na njega nije spojen uređaj. Isto vrijedi i za potpuno napunjen telefon koji je još uvijek priključen. Isključite punjač telefona iz struje kako biste uštedjeli na računu za struju.
4. Računalo
Kada isključujemo računalo, obično ga ne isključujemo potpuno, već ga stavljamo u stanje hibernacije ili mirovanja. U tom stanju računalo troši minimalnu količinu energije kako bi programi ostali aktivni i kako biste ga mogli lako i brzo ponovno uključiti, tipičan primjer vampirske potrošnje. Isto vrijedi i za monitore, ako ih ne isključite putem gumba za napajanje – ostaju u stanju niske potrošnje energije i čekaju signal računala da se ponovno uključe.
5. Televizor
U stanju pripravnosti možda ste primijetili crveno svjetlo na svom televizoru. To je jedan od znakova da vaš televizor troši energiju čak i kada je isključen, znači vampirska potrošnja. Mnogi noviji modeli televizora imaju funkciju slušanja koja omogućuje da ih uključite glasovnom naredbom ili putem drugih uređaja. To zahtijeva kontinuiranu potrošnju energije kako bi TV bio spreman za bilo koju akciju. Također, televizori moraju biti spremni za uključivanje putem daljinskog upravljača.