Povežimo se

Lifestyle

Kako se pravilno peru različite tkanine? Postoje pravila i dobro ih je znati

Iako otporan materijal, pamuk ne voli visoke temperature vode

Vjerujemo da vam se već dogodilo da ste na visokoj temperaturi oprali materijal koji zahtjeva nešto hladniju vodu i da vas rezultat nije oduševio. Ako govorimo o plahtama i krpama, ono što svi želimo vidjeti nakon pranja je – bjelina. Ona može biti od pamuka, perkala, satena, a većinom se održava pranjem na visokim temperaturama i glačanjem, za što je potrebno odabrati kvalitetan tekstil koji će sve te cikluse i izdržati.

Ako do danas niste sigurni kako se koji materijal pere i održava, evo savjeta koji će vam sigurno pomoći.

Kako se pere pamuk?

Iako je pamuk dosta otporan materijal i može se prati na temperaturama višim od 40 stupnjeva, može se i skupiti posebno ako je odjevni predmet rađen i od drugih materijala.
Veliki je problem boja pamučnog materijala koja može izblijediti pa je savjet stručnjaka da perete na 30 stupnjeva, kako biste izbjegli ovaj problem.

Kako se pere batik?

Može se odnositi na tehniku bojenja tkanine, ali i na samu tkaninu, a proizvodi se posebnim tehnikama u Indiji. Kako se radi o šarenom i ukrašenom materijalu, savjet je da se pere ručno, u hladnoj vodi, a posebno budite oprezni ako je tamne boje jer se koriste one prirodne biljne te mogu lako izblijediti.

Pripreme za uživanje u suncu: Uklonite plijesan s vanjskog drvenog namještaja

Kako se pere traper?

Svi dobro znamo što znači kada se traperice “stisnu” u pranju, po tome je traper dobro poznat… Važno je odjeću okrenuti prije pranja, a ako želite zadržati što dulje boju na traperu, perite na nešto nižim temperaturama. U sušilicu ga možete staviti, ali na što kraći ciklus kako se ne bi zgužvao.

Kako prati vunu?

Možda je najizazovniji materijal za pranje upravo vuna jer je u pitanju jako nježan i osjetljiv materijal, a često se odjevni predmet lako uništi jer se pere u vrućoj vodi. Stručnjaci smatraju da se vuna ne treba često prati jer je otporna na mrlje a i na upijanje mirisa. Ipak, ako odlučite omiljenu vestu oprati u perilici, pazite da se radi o hladnijoj vodi i programu koji je namijenjen za osjetljive materijale.

Centrifugu isključite i nikada nemojte za vunu koristiti sušilicu. Najsigurniji je način pranje u mlakoj vodi, ručno, nakon čega ćete nježno iscijediti višak vode i položiti na ravnu površinu da se suši.

Kako prati viskozu?

Poput vune, i viskoza je materijal koji se može skupiti na visokim temperaturama, a kako biste to izbjegli operite rukama ili odaberite program na perilici za osjetljivu robu. Nemojte viskozu sušiti u sušilicu, stavite na ravnu površinu da se suši kako se ne bi zgužvala.

Koje tkanine smiju skupa na pranje?

U većini slučajeva to ne bi trebalo predstavljati problem, pa ako perete viskozu i vunu, odaberite program od 30 Celzijevih stupnjeva. Nikada nemojte miješati tamnu i svijetlu odjeću, a to vrijedi i za teksture – nemojte grube tkanine prati sa svilom jer će je oštetiti.

Kako jednostavno ukloniti i zamijeniti silikon na kadi i pločicama? Slijedite ove korake

Kako oprati zavjese i jastučnice?

Zavjese se često rade od materijala koji se ne smiju prati u perilici pa zahtijevaju kemijsko čišćenje. To se odnosi i na zavjese od krutih materijala koje možete i samo istresti kako bi se riješili prašine. Ako ćete zavjese prati, svakako je važno odabrati program s niskim temperaturama te ih ispeglati dok su još važne.

Ukrasne jastučnice je potrebno često prati jer ih koristimo svaki dan, a važno je prije pranja zatvoriti patentni zatvarač kako ne bi lupao po mašini. Nemojte koristiti visoke temperatura pranja jer postoji velika mogućnost da će se materijal smanjiti i jastučnicu više nećete moći vratiti na jastuk.

Oglas

Lifestyle

10 važnih navika za održavanje doma! Evo što biste trebali raditi jednom mjesečno

Redovitim obavljanjem ovih zadataka možete osigurati dugovječnost svog doma i spriječiti veće probleme u budućnosti

Bilo da ste kupili svoju prvu kuću ili imate desetljeća iskustva u vlasništvu kuće, jedna stvar ostaje ista: pravovremeno održavanje je ključno. Briga o potrebama vašeg doma sprječava veće probleme kasnije. Ako se zanemari, neki problemi se brzo pogoršavaju — primjerice, curenje krova. Manji problem s krovom ili crijepom je prilično jednostavan za popraviti, ali s vremenom ćete se suočiti s rastom plijesni i oštećenjem vodom.

10 obaveznih mjesečnih zadataka za održavanje doma

1. Pregledajte tavan

Uđite na tavan kako biste uočili eventualna curenja tijekom kišne oluje,” kaže John Bodrozic, suosnivač HomeZade. “Curenje krova može ostati nepopravljeno dugo vremena, uzrokujući oštećenje izolacije i može biti izvor rasta plijesni, što je štetno za vaše zdravlje.” Također je dobra ideja pregledati tavan zbog problema s izolacijom i protokom zraka, koji mogu povećati vaš račun za grijanje i hlađenje.

Vodič za uređenje potkrovlja!

2. Provjerite mjesečne troškove električnih uređaja

Odredite koliko svaki uređaj u vašem domu troši električne energije i koliko to košta svaki mjesec. Poznavanje tih podataka pomaže vam bolje upravljati potrošnjom struje, odlučiti koje uređaje zaista trebate i koje biste mogli češće isključivati.

3. Obrežite grmlje oko svojih klima uređaja

Grmlje često raste oko vašeg klima uređaja, što blokira slobodan protok zraka, kaže Bodrozic. “To uzrokuje da uređaj radi teže i može ga oštetiti, pa je važno obrezivati grmlje i uklanjati lišće iz okolnog područja,” kaže. S pravim alatima za obrezivanje, možete oblikovati grmlje za ljepši izgled dvorišta, dok održavate klima uređaj učinkovitim.

Kada i kako očistiti klima uređaj? Pratite ove jednostavne korake

4. Očistite rešetku hladnjaka

“Na vrhu ili dnu hladnjaka nalazi se rešetka koju možete skinuti kako biste pristupili kompresoru i rashladnim zavojnicama,” kaže Bodrozic. “S vremenom se na njima nakuplja prašina i blokira protok zraka, što može uzrokovati kvar rashladnog sustava hladnjaka.” Redovito čišćenje sprječava buduće popravke hladnjaka.

5. Organizirajte svoj hladnjak

Na početku svakog mjeseca izvadite sve spremnike i lako kvarljive namirnice te odlučite što je još dobro, a što treba baciti.

Preporučujemo da dobro obrišete police i temeljito očistite hladnjak nakon što završite sa raščišnjavanjem. Održavanje hladnjaka čistim i organiziranim također pomaže u sprječavanju bacanja hrane.

6. Pregledajte odvode u sudoperima i kadama

“Ako primijetite da se sudoperi ili kade ne isušuju brzo, možda postoji nakupljanje koje uzrokuje začepljenje,” kaže Kyle Gesuelli, stručnjak za kućna poboljšanja na handy.com.

Odčepite sudopere u kuhinji, kupaonici, kade i druge odvode prije nego što začepljenje postane problem. Odvod je lako odčepiti bez kemikalija.

Neugodnog mirisa iz odvoda možete se riješiti ovim jednostavnim trikom

“Prvo što trebate učiniti jest pokušati ručno ukloniti sve što blokira cijev koristeći čistač za cijevi kako biste izvukli ostatke kroz odvod. Zatim ulijte šalicu sode bikarbone u odvod, a nakon toga malo vruće vode, što bi trebalo očistiti začepljenje.”

7. Očistite filtre kuhinjske nape

Svaka kuhinjska napa ima filter koji prikuplja mast, pa će s vremenom postati manje učinkovit kako se mast nakuplja,” kaže Gesuelli. Da biste ga očistili, uklonite filter i stavite ga u sudoper napunjen vrućom vodom, deterdžentom za pranje posuđa i sodom bikarbonom. “Ostavite da se natapa 10 do 15 minuta,” dodaje on. “Ako je potrebno, očistite preostalu mast četkom, a zatim isperite. Osušite filtre papirnatim ručnikom prije nego ih ponovno stavite na mjesto.”

8. Testirajte detektore dima i ugljikovog monoksida

Detektori dima su ključni za pravovremeno otkrivanje požara. Redovitim testiranjem osiguravate da su ispravni i da će se oglasiti u slučaju opasnosti.

Ventilacijski otvori pomažu u održavanju zdravog protoka zraka i sprječavaju nakupljanje opasnih plinova, poput ugljikovog monoksida. Redovito provjeravanje osigurava da su ovi sustavi funkcionalni i pomaže u održavanju doma. Znajući da su vaši detektori dima i ventilacijski sustavi redovito provjeravani, možete se osjećati sigurnije u svom domu

9. Pregledajte podrum

Podrumi su skloni nakupljanju vlage, što može dovesti do plijesni i oštećenja strukture. Redovitim pregledavanjem možete uočiti znakove vlage i brzo reagirati. Podrumi su često skloni infestacijama štetočina kao što su miševi, štakori ili insekti. Mjesečni pregled pomaže u otkrivanju i suzbijanju ovih problema.

10. Vodite mjesečni kalendar održavanja doma

“Održavanje svih preventivnih zadataka tijekom svakog mjeseca u godini važno je za smanjenje troškova energije, izbjegavanje troškova ranih zamjena te održavanje doma zdravim i sigurnim za obitelj,” kaže Bodrozic. Predložio je HomeZada, korisnu aplikaciju koja automatski stvara ove zadatke i mnoge druge za vlasnike kuća. Također, ne zaboravite na godišnje održavanje doma. Može biti korisno razdijeliti ga po sezonama za proljetne, ljetne, jesenske i zimske zadatke održavanja doma.



Nastavite čitati

Lifestyle

Postoji dobar razlog zašto prozore nije pametno prati kad je sunčano i vruće

Ovi savjeti će vam pomoći da posao obavite brže i jednostavnije

Prekrasan, sunčan dan može se činiti kao odlična prilika za pranje prozora, ali istina je suprotna. Ključna stvar ovdje je temperatura. Ako je vani vruće, sunce može prebrzo osušiti prozore, što obično ostavlja tragove čišćenja. To se događa jer voda i sredstvo za čišćenje prozora isparavaju na vrućini, ostavljajući mrlje i tragove.

Online svijet savjeta za čišćenje, naravno, prepun je različitih trikova i ideja s različitom učinkovitošću. Neki predlažu korištenje novina, dok drugi jednostavno dopuštaju da kiša očisti prozore.

10 jednostavnih navika zbog kojih će vaš dom uvijek biti čist i uredan

Zašto su ovakvi dani najgori dani za čišćenje prozora

Adam Pawson iz vodećeg proizvođača prozora Safestyle slaže se da će vas toplina od sunčeve svjetlosti natjerati da radite teže i brže. “Poliranje i sapun brzo se suše nakon što se nanesu na prozor, ostavljajući vam manje vremena da ih učinkovito uklonite brisačem ili izglancate krpom,” kaže Adam.

Ako nemate drugu opciju nego očistiti prozore kada je sunčano, preporučuje da sapunate i čistite samo mali dio ili jedno staklo u isto vrijeme prije nego što prijeđete na sljedeći dio kako biste izbjegli da se sapunica osuši na staklu.

Propuh, visoki računi, alergije… Znakovi koji otkrivaju da je vrijeme za nove prozore

Čišćenje prozora ne može se izbjeći, jer stakla i okviri prozora uvijek skupljaju prljavštinu, masnoću i vodene mrlje zbog stalne izloženosti vanjskom svijetu. Redovito čišćenje pomoći će u održavanju tradicionalnih prozora, a također će značajno povećati količinu prirodnog svjetla u svakoj prostoriji. Maksimiziranje količine svjetla u prostoriji tako da prozori budu čisti značajno će utjecati na to kako se osjećate u njoj.

Kada je najbolje vrijeme za pranje prozora?

Dakle, ako ste razmišljali o čišćenju prozora kao dijelu proljetnog čišćenja – ili da to obavi profesionalac – pričekajte oblačan dan. Ono što zaista želite izbjeći je pokušavati čistiti prozore kada su na izravnom sunčevom svjetlu, jer će se tada zagrijati.

Također ih možete oprati rano ujutro dok su temperature relativno niske. Čišćenje tijekom vrućeg dijela dana može se pretvoriti u beskonačan zadatak jer se tragovi stalno pojavljuju, što nikome nije potrebno.

Nastavite čitati

Kolumne

Pratite nas na drušvenim mrežama

Izbor urednice