Lifestyle
Klasični, robotski ili štapni usisivač? Evo kako odabrati najbolji za vaše potrebe
Proljetno čišćenje obično započinje raščišćavanjem i usisavanjem, a pri kupnji novog usisavača, nekoliko je parametara koji će pomoći u savršenom odabiru, a otkriva ih prodajni savjetnik iz Pevexa, Tomislav Kromar:
“Moje glavne preporuke po izabiru usisavača je u biti ono što vama treba, da li vam treba nešto što ćete vi jednostavno isprazniti kao što su usisavači na posudu, da li vam treba nešto što ćete imati tu neku malo jaču snagu kao što su usisavači na vrećicu, a ako vam treba nešto za brzo upotrebu – tu su jako pogodni štapni usisavači. Ako pak imate puno pločica, za vas bi dobar odabir bili usisavači perači. Kome nedostaje vremena za svakodnevno čišćenje, prednost imaju popularni robotski usisavači.”
Pametna WC školjka – sama se čisti, eliminira bakterije i ima funkciju bidea
Klasični usisavač
Klasični usisavač s vrećicom jednostavan je za korištenje, ima hipoalergenske izmjenjive vrećice i postiže najveću usisnu snagu, kako objašnjava Kormar, radi toga što usisavači na posudu dosta gube snagu u tome stvaranju podtlaka u posudi kako bi mogli vući prljavštinu i prašinu, dok kod klasičnih usisivača zrak tj. usisna snaga koju motor stvara prolazi kroz vrećicu i odmah unosi prljavštinu. Kod usisavača na posudu mora se stvoriti podtlak kako bi oni mogli usisati sadržaj u posudu.
Štapni usisivač
Štapni usisavači odlično su rješenje za brzo čišćenje doma. Ovi bežični uređaji omogućuju jednostavnije kretanje te imaju nekoliko načina rada.
“Različiti načini rada kod štapnih usisavača su tu da vam olakšaju posao, možete koristiti ECO mode, gdje će on ima najdužu trajnost baterije. Možete koristiti normalni mode, gdje on ima vrlo jednačenu usisnu snagu te rotaciju četke kako bi mogao usisati vrlo dobro prašinu. Postoji i opcija turbo rada u kojem on ima jaku usisnu snagu, odnosno najjaču, što vam omogućuje lako usisavanja i tvrdokornih prljavština”; dodaje savjetnik.
Da se zaključiti da o načinu rada ovisi trajanje baterije. Kod bežičnih usisavača sve zavisi o modelu i načinu rada, baterija traje otkriva Kromar otprilike nekih 30 do 40 minuta u normalnom radu usisavanja, a u nekom turbo jačem načinu usisavanja traje 10 do eventualno 15 minuta.
Štapni usisavači osiguravaju efikasnije čišćenje doma, a često koriste samo jednu četku.
“Jedna multifunkcionalna rotirajuća četka koja vam koristi za tvrde podove, a uz neke modele dolazi i manja turbo četku koja je jako dobra za iščetkavanje tepiha te uklanja sve niti i dlačice. Pogodna je za iščetkavanje kućanskog namještaja odnosno garnitura, fotelja i slično”, dodaje.
Robotski usisivač
Za još više ugodnosti i slobodnog vremena, razmislite o robotskom usisavaču.
“Robotske usisavače, naravno, potrebno je izabirati po veličini prostora, moje preporuka je da si uzmete robotski usisavač s više funkcija ako imate veći stan. Ako imate više prepreka, ako ima tepiha u stanu, kod raznih modela možete stvarati i virtualne zidove tako da vi njemu zabranite određenu zonu da se ne bi slučajno zapetljao u tepih ili da ne bi oštetio namještaj”, još je jedan savjet g. Kromara koji dodaje kako postoje i obični robotski usisavači može usisati, ali postoje i oni koji uz to podove i brišu, poput našeg Xiamoija modela. On na stražnjoj strani ima rotirajući mop koji može oprati čak neke tvrdokornije mrlje.
Kako očistiti vanjske površine peračima?
A nakon proljetnog čišćenja doma, posvećujemo se čišćenju vanjskih površina i pripremili ih za druženja na otvorenom. Viši specijalist nabave iz Pevexa, Mihovil Bačić pojašnjava kako to možete učiniti visokotlačnim peračima, a to su uređaji koji rade na vodu koji uvelike mogu pomoći pri proljetnom čišćenju iz razloga što čišćenje će u tom slučaju biti puno efikasnije, a pri tom će se potrošit puno manje vode.
Invisacook – nevidljiva ploča za kuhanje
Visokotlačni perači nezamjenjiv su alat za održavanje čistoće vanjskih površina, automobila i bicikala, a razlikuju se po snazi i pritisku.
“Za neke osnovne prljavštine, primjerice za čišćenje kanti, bicikla ili tako nešto slično, možemo izabrat perače koje imaju manji pritisak. Za ove neke izazovnije prljavštine možemo koristit neke perače s većim pritiskom. Recimo od nekih 110 do 150, 160 bara su recimo ti pritisci koji se koriste za kućanstva, neke profesionalne linije koje zahtijevaju veći pritisak i stalni pritisak, imaju i više.”, pojašnjava Bačić.
Visokotlačni perači kombiniraju snažan mlaz vode s preciznom kontrolom što osigurava temeljito uklanjanje tvrdokornih mrlja, a pokreće se u tek nekoliko koraka.
“Prvo i osnovno što nam treba za visokotlačne perače je struja i voda, znači uštekamo ga u struju, vrlo je bitno spojiti vodu prije puštanja u pogon samog perača iako većina novih perača ima sigurnosnu sklopu koja će izbaciti odnosno izbaciti perač prije negoli je voda puštena i nakon toga, na peračima na kojima se može podešavat pritisak, podesimo pritisak prije korištenja, na onima na koji tu opciju nemaju, spremni su za korištenje. “
Za još bolje rezultate, visokotlačnim peračima mogu se dodati različiti nastavci ili sredstvo za čišćenje određene površine, a sve to možete pronaći u Pevexu.
pevex.hr
Lifestyle
Ove boje zidova dizajneri preporučuju za male dnevne sobe
Dobra boja zidova ne samo da optimizira prostor, već i doprinosi tome da se prostor čini toplim, funkcionalnim i vizualno atraktivnim
Tražite savršenu boju za malu dnevnu sobu? U nastavku dizajneri interijera otkrivaju svojih sedam omiljenih nijansi koje čine čuda u kompaktnim prostorima.
Odabir dobre boje zidova za male dnevne sobe ključan je jer boja izravno utječe na percepciju prostora, atmosferu i funkcionalnost sobe
1. Ljubičasta
Ljubičasta boja, osobito u visokosjajnom ili lakiranom finišu, može reflektirati svjetlost na suptilan način, dodajući dubinu prostoru i čineći ga dinamičnijim. To može pomoći malim sobama da izgledaju zanimljivije, a ne skučenije.
Burgundy – boja sezone u dizajnu interijera koja donosi eleganciju i toplinu
Duboke ljubičaste nijanse, poput šljive ili patlidžana, imaju bogat, sofisticiran ton koji prostoru daje elegantan i udoban ugođaj. Takva atmosfera može učiniti male dnevne sobe privlačnijima i zanimljivijima.
2. Svjetlo plava
Svjetlo plava boja ima sposobnost vizualnog otvaranja prostora, zbog čega male dnevne sobe djeluju veće nego što jesu. Njen svjež ton daje iluziju udaljenosti, što pomaže u smanjenju osjećaja skučenosti.
“U manjim sobama, korištenje duboke boje poput Benjamin Mooreove Eggplant s visokim sjajem ili lakiranim finišem može dati nevjerojatne rezultate,” kaže Gray Walker, osnivačica Gray Walker Interiors. “Ne čini prostor tamnim i skučenim, već ga čini toplim, ugodnim i svjetlucavim.”
Plave nijanse povezane su s prirodnim elementima poput neba i mora, što pomaže stvoriti umirujuću atmosferu. To je posebno korisno u malim prostorima, gdje je važno održati osjećaj sklada i balansa.
Univerzalna privlačnost ove boje vjerojatno je zbog njene povezanosti s nebom i vodom, objašnjava Lisa Lawless, doktorica psihoterapije i direktorica Holistic Wisdoma. U tom smislu, plava izaziva osjećaj opuštenosti i mira.
3. Bijela
Ako vašoj maloj dnevnoj sobi nedostaje prirodnog svjetla, prava boja može je učiniti svjetlijom. Bijela boja je izvrstan izbor za malu dnevnu sobu jer stvara iluziju prostora, povećava svjetlost i pruža fleksibilnost u dizajnu.
Trendovi u svijetu podova koji će oblikovati izgled interijera 2025.
Bijeli zidovi maksimiziraju prirodno svjetlo, čineći sobu svjetlijom i ugodnijom, čak i ako prostor nema velike prozore ili puno prirodnog osvjetljenja.
4. Siva
Ako je vaša mala dnevna soba već prepuna prirodnog svjetla, možete se odlučiti za tamnije tonove, kaže Taniya Nayak, osnivačica Taniya Nayak Design.
Uz to, neutralnost sive omogućuje jednostavnu prilagodbu različitim stilskim promjenama – sivi zidovi ili namještaj lako se mogu kombinirati s raznobojnim dekoracijama ili akcentima.
Što boja vaših zidova otkriva o vama? Evo što kažu psiholozi
Kućanski uređaji
Pet uređaja koji troše struju čak i kada ih ne koristite
Iznenadit će vas broj električnih uređaja koji nastavljaju trošiti električnu energiju i kada su isključeni
Mnogi vjeruju da električni uređaji ne troše struju kada su isključeni. No, to nije točno. Možda će vas iznenaditi spoznaja da mnogi uobičajeni električni uređaji u vašem domu troše struju čak i kada su isključeni. Neki se uređaji zapravo ne isključuju, nego ostaju u stanju pripravnosti i nastavljaju trošiti električnu energiju.
Električni uređaji troše energiju u načinu rada na čekanju zbog načina na koji su njihovi napajanja konstruirana. Taj fenomen poznat je kao fantomska energija, vampirska energija, curenje električne energije ili električni gubitak. U ovom tekstu ćemo govoriti o različitim električnim uređajima koji troše energiju dok su isključeni i ponuditi nekoliko savjeta koji vam mogu pomoći u uštedi električne energije i novca.
1. Mikrovalna pećnica
Svaki uređaj koji ima LCD zaslon, sat ili svjetlo, uključujući DVR ili DVD player, TV, računalo, kabelsku kutiju, mikrovalnu pećnicu i mnoge druge, nastavlja trošiti energiju kada je isključen.
Čak i kada se ne koristi za zagrijavanje hrane, mikrovalna pećnica ima timer za prikaz vremena, za što je potrebna energija.
2. Konzola za videoigre
Kada napravite pauzu u igranju, vaša konzola će i dalje raditi. Možda nećete potpuno zatvoriti igru kako biste je mogli brzo nastaviti, ili može biti uključen automatski softverski ažuriranje, što također troši energiju u pozadini.
Stigla je sezona grijanja: Pet savjeta kako do uštede energije i manjih troškova
3. Punjač za telefon u utičnici? Klasična vampirska potrošnja
Vrlo je jednostavno i praktično spojiti kabel na telefon kako biste ga napunili, no ako ostavite punjač uključen u utičnici, on će i dalje trošiti energiju, čak i ako na njega nije spojen uređaj. Isto vrijedi i za potpuno napunjen telefon koji je još uvijek priključen. Isključite punjač telefona iz struje kako biste uštedjeli na računu za struju.
4. Računalo
Kada isključujemo računalo, obično ga ne isključujemo potpuno, već ga stavljamo u stanje hibernacije ili mirovanja. U tom stanju računalo troši minimalnu količinu energije kako bi programi ostali aktivni i kako biste ga mogli lako i brzo ponovno uključiti, tipičan primjer vampirske potrošnje. Isto vrijedi i za monitore, ako ih ne isključite putem gumba za napajanje – ostaju u stanju niske potrošnje energije i čekaju signal računala da se ponovno uključe.
5. Televizor
U stanju pripravnosti možda ste primijetili crveno svjetlo na svom televizoru. To je jedan od znakova da vaš televizor troši energiju čak i kada je isključen, znači vampirska potrošnja. Mnogi noviji modeli televizora imaju funkciju slušanja koja omogućuje da ih uključite glasovnom naredbom ili putem drugih uređaja. To zahtijeva kontinuiranu potrošnju energije kako bi TV bio spreman za bilo koju akciju. Također, televizori moraju biti spremni za uključivanje putem daljinskog upravljača.