Povežimo se

Lifestyle

Klasični, robotski ili štapni usisivač? Evo kako odabrati najbolji za vaše potrebe

Proljetno čišćenje obično započinje raščišćavanjem i usisavanjem, a pri kupnji novog usisavača, nekoliko je parametara koji će pomoći u savršenom odabiru, a otkriva ih prodajni savjetnik iz Pevexa, Tomislav Kromar:

“Moje glavne preporuke po izabiru usisavača je u biti ono što vama treba, da li vam treba nešto što ćete vi jednostavno isprazniti kao što su usisavači na posudu, da li vam treba nešto što ćete imati tu neku malo jaču snagu kao što su usisavači na vrećicu, a ako vam treba nešto za brzo upotrebu – tu su jako pogodni štapni usisavači. Ako pak imate puno pločica, za vas bi dobar odabir bili usisavači perači. Kome nedostaje vremena za svakodnevno čišćenje, prednost imaju popularni robotski usisavači.”

Pametna WC školjka – sama se čisti, eliminira bakterije i ima funkciju bidea

Klasični usisavač

Klasični usisavač s vrećicom jednostavan je za korištenje, ima hipoalergenske izmjenjive vrećice i postiže najveću usisnu snagu, kako objašnjava Kormar, radi toga što usisavači na posudu dosta gube snagu u tome stvaranju podtlaka u posudi kako bi mogli vući prljavštinu i prašinu, dok kod klasičnih usisivača zrak tj. usisna snaga koju motor stvara prolazi kroz vrećicu i odmah unosi prljavštinu. Kod usisavača na posudu mora se stvoriti podtlak kako bi oni mogli usisati sadržaj u posudu.

Štapni usisivač

Štapni usisavači odlično su rješenje za brzo čišćenje doma. Ovi bežični uređaji omogućuju jednostavnije kretanje te imaju nekoliko načina rada.

Različiti načini rada kod štapnih usisavača su tu da vam olakšaju posao, možete koristiti ECO mode, gdje će on ima najdužu trajnost baterije. Možete koristiti normalni mode, gdje on ima vrlo jednačenu usisnu snagu te rotaciju četke kako bi mogao usisati vrlo dobro prašinu. Postoji i opcija turbo rada u kojem on ima jaku usisnu snagu, odnosno najjaču, što vam omogućuje lako usisavanja i tvrdokornih prljavština”; dodaje savjetnik.

Da se zaključiti da o načinu rada ovisi trajanje baterije. Kod bežičnih usisavača sve zavisi o modelu i načinu rada, baterija traje otkriva Kromar otprilike nekih 30 do 40 minuta u normalnom radu usisavanja, a u nekom turbo jačem načinu usisavanja traje 10 do eventualno 15 minuta.

Štapni usisavači osiguravaju efikasnije čišćenje doma, a često koriste samo jednu četku.
Jedna multifunkcionalna rotirajuća četka koja vam koristi za tvrde podove, a uz neke modele dolazi i manja turbo četku koja je jako dobra za iščetkavanje tepiha te uklanja sve niti i dlačice. Pogodna je za iščetkavanje kućanskog namještaja odnosno garnitura, fotelja i slično”, dodaje.

Robotski usisivač

Za još više ugodnosti i slobodnog vremena, razmislite o robotskom usisavaču.

Robotske usisavače, naravno, potrebno je izabirati po veličini prostora, moje preporuka je da si uzmete robotski usisavač s više funkcija ako imate veći stan. Ako imate više prepreka, ako ima tepiha u stanu, kod raznih modela možete stvarati i virtualne zidove tako da vi njemu zabranite određenu zonu da se ne bi slučajno zapetljao u tepih ili da ne bi oštetio namještaj”, još je jedan savjet g. Kromara koji dodaje kako postoje i obični robotski usisavači može usisati, ali postoje i oni koji uz to podove i brišu, poput našeg Xiamoija modela. On na stražnjoj strani ima rotirajući mop koji može oprati čak neke tvrdokornije mrlje.

Kako očistiti vanjske površine peračima?

A nakon proljetnog čišćenja doma, posvećujemo se čišćenju vanjskih površina i pripremili ih za druženja na otvorenom. Viši specijalist nabave iz Pevexa, Mihovil Bačić pojašnjava kako to možete učiniti visokotlačnim peračima, a to su uređaji koji rade na vodu koji uvelike mogu pomoći pri proljetnom čišćenju iz razloga što čišćenje će u tom slučaju biti puno efikasnije, a pri tom će se potrošit puno manje vode.

Invisacook – nevidljiva ploča za kuhanje

Visokotlačni perači nezamjenjiv su alat za održavanje čistoće vanjskih površina, automobila i bicikala, a razlikuju se po snazi i pritisku.

“Za neke osnovne prljavštine, primjerice za čišćenje kanti, bicikla ili tako nešto slično, možemo izabrat perače koje imaju manji pritisak. Za ove neke izazovnije prljavštine možemo koristit neke perače s većim pritiskom. Recimo od nekih 110 do 150, 160 bara su recimo ti pritisci koji se koriste za kućanstva, neke profesionalne linije koje zahtijevaju veći pritisak i stalni pritisak, imaju i više.”, pojašnjava Bačić.

Visokotlačni perači kombiniraju snažan mlaz vode s preciznom kontrolom što osigurava temeljito uklanjanje tvrdokornih mrlja, a pokreće se u tek nekoliko koraka.

“Prvo i osnovno što nam treba za visokotlačne perače je struja i voda, znači uštekamo ga u struju, vrlo je bitno spojiti vodu prije puštanja u pogon samog perača iako većina novih perača ima sigurnosnu sklopu koja će izbaciti odnosno izbaciti perač prije negoli je voda puštena i nakon toga, na peračima na kojima se može podešavat pritisak, podesimo pritisak prije korištenja, na onima na koji tu opciju nemaju, spremni su za korištenje. “

Za još bolje rezultate, visokotlačnim peračima mogu se dodati različiti nastavci ili sredstvo za čišćenje određene površine, a sve to možete pronaći u Pevexu.

pevex.hr

Oglas

Lifestyle

10 važnih navika za održavanje doma! Evo što biste trebali raditi jednom mjesečno

Redovitim obavljanjem ovih zadataka možete osigurati dugovječnost svog doma i spriječiti veće probleme u budućnosti

Bilo da ste kupili svoju prvu kuću ili imate desetljeća iskustva u vlasništvu kuće, jedna stvar ostaje ista: pravovremeno održavanje je ključno. Briga o potrebama vašeg doma sprječava veće probleme kasnije. Ako se zanemari, neki problemi se brzo pogoršavaju — primjerice, curenje krova. Manji problem s krovom ili crijepom je prilično jednostavan za popraviti, ali s vremenom ćete se suočiti s rastom plijesni i oštećenjem vodom.

10 obaveznih mjesečnih zadataka za održavanje doma

1. Pregledajte tavan

Uđite na tavan kako biste uočili eventualna curenja tijekom kišne oluje,” kaže John Bodrozic, suosnivač HomeZade. “Curenje krova može ostati nepopravljeno dugo vremena, uzrokujući oštećenje izolacije i može biti izvor rasta plijesni, što je štetno za vaše zdravlje.” Također je dobra ideja pregledati tavan zbog problema s izolacijom i protokom zraka, koji mogu povećati vaš račun za grijanje i hlađenje.

Vodič za uređenje potkrovlja!

2. Provjerite mjesečne troškove električnih uređaja

Odredite koliko svaki uređaj u vašem domu troši električne energije i koliko to košta svaki mjesec. Poznavanje tih podataka pomaže vam bolje upravljati potrošnjom struje, odlučiti koje uređaje zaista trebate i koje biste mogli češće isključivati.

3. Obrežite grmlje oko svojih klima uređaja

Grmlje često raste oko vašeg klima uređaja, što blokira slobodan protok zraka, kaže Bodrozic. “To uzrokuje da uređaj radi teže i može ga oštetiti, pa je važno obrezivati grmlje i uklanjati lišće iz okolnog područja,” kaže. S pravim alatima za obrezivanje, možete oblikovati grmlje za ljepši izgled dvorišta, dok održavate klima uređaj učinkovitim.

Kada i kako očistiti klima uređaj? Pratite ove jednostavne korake

4. Očistite rešetku hladnjaka

“Na vrhu ili dnu hladnjaka nalazi se rešetka koju možete skinuti kako biste pristupili kompresoru i rashladnim zavojnicama,” kaže Bodrozic. “S vremenom se na njima nakuplja prašina i blokira protok zraka, što može uzrokovati kvar rashladnog sustava hladnjaka.” Redovito čišćenje sprječava buduće popravke hladnjaka.

5. Organizirajte svoj hladnjak

Na početku svakog mjeseca izvadite sve spremnike i lako kvarljive namirnice te odlučite što je još dobro, a što treba baciti.

Preporučujemo da dobro obrišete police i temeljito očistite hladnjak nakon što završite sa raščišnjavanjem. Održavanje hladnjaka čistim i organiziranim također pomaže u sprječavanju bacanja hrane.

6. Pregledajte odvode u sudoperima i kadama

“Ako primijetite da se sudoperi ili kade ne isušuju brzo, možda postoji nakupljanje koje uzrokuje začepljenje,” kaže Kyle Gesuelli, stručnjak za kućna poboljšanja na handy.com.

Odčepite sudopere u kuhinji, kupaonici, kade i druge odvode prije nego što začepljenje postane problem. Odvod je lako odčepiti bez kemikalija.

Neugodnog mirisa iz odvoda možete se riješiti ovim jednostavnim trikom

“Prvo što trebate učiniti jest pokušati ručno ukloniti sve što blokira cijev koristeći čistač za cijevi kako biste izvukli ostatke kroz odvod. Zatim ulijte šalicu sode bikarbone u odvod, a nakon toga malo vruće vode, što bi trebalo očistiti začepljenje.”

7. Očistite filtre kuhinjske nape

Svaka kuhinjska napa ima filter koji prikuplja mast, pa će s vremenom postati manje učinkovit kako se mast nakuplja,” kaže Gesuelli. Da biste ga očistili, uklonite filter i stavite ga u sudoper napunjen vrućom vodom, deterdžentom za pranje posuđa i sodom bikarbonom. “Ostavite da se natapa 10 do 15 minuta,” dodaje on. “Ako je potrebno, očistite preostalu mast četkom, a zatim isperite. Osušite filtre papirnatim ručnikom prije nego ih ponovno stavite na mjesto.”

8. Testirajte detektore dima i ugljikovog monoksida

Detektori dima su ključni za pravovremeno otkrivanje požara. Redovitim testiranjem osiguravate da su ispravni i da će se oglasiti u slučaju opasnosti.

Ventilacijski otvori pomažu u održavanju zdravog protoka zraka i sprječavaju nakupljanje opasnih plinova, poput ugljikovog monoksida. Redovito provjeravanje osigurava da su ovi sustavi funkcionalni i pomaže u održavanju doma. Znajući da su vaši detektori dima i ventilacijski sustavi redovito provjeravani, možete se osjećati sigurnije u svom domu

9. Pregledajte podrum

Podrumi su skloni nakupljanju vlage, što može dovesti do plijesni i oštećenja strukture. Redovitim pregledavanjem možete uočiti znakove vlage i brzo reagirati. Podrumi su često skloni infestacijama štetočina kao što su miševi, štakori ili insekti. Mjesečni pregled pomaže u otkrivanju i suzbijanju ovih problema.

10. Vodite mjesečni kalendar održavanja doma

“Održavanje svih preventivnih zadataka tijekom svakog mjeseca u godini važno je za smanjenje troškova energije, izbjegavanje troškova ranih zamjena te održavanje doma zdravim i sigurnim za obitelj,” kaže Bodrozic. Predložio je HomeZada, korisnu aplikaciju koja automatski stvara ove zadatke i mnoge druge za vlasnike kuća. Također, ne zaboravite na godišnje održavanje doma. Može biti korisno razdijeliti ga po sezonama za proljetne, ljetne, jesenske i zimske zadatke održavanja doma.



Nastavite čitati

Lifestyle

Postoji dobar razlog zašto prozore nije pametno prati kad je sunčano i vruće

Ovi savjeti će vam pomoći da posao obavite brže i jednostavnije

Prekrasan, sunčan dan može se činiti kao odlična prilika za pranje prozora, ali istina je suprotna. Ključna stvar ovdje je temperatura. Ako je vani vruće, sunce može prebrzo osušiti prozore, što obično ostavlja tragove čišćenja. To se događa jer voda i sredstvo za čišćenje prozora isparavaju na vrućini, ostavljajući mrlje i tragove.

Online svijet savjeta za čišćenje, naravno, prepun je različitih trikova i ideja s različitom učinkovitošću. Neki predlažu korištenje novina, dok drugi jednostavno dopuštaju da kiša očisti prozore.

10 jednostavnih navika zbog kojih će vaš dom uvijek biti čist i uredan

Zašto su ovakvi dani najgori dani za čišćenje prozora

Adam Pawson iz vodećeg proizvođača prozora Safestyle slaže se da će vas toplina od sunčeve svjetlosti natjerati da radite teže i brže. “Poliranje i sapun brzo se suše nakon što se nanesu na prozor, ostavljajući vam manje vremena da ih učinkovito uklonite brisačem ili izglancate krpom,” kaže Adam.

Ako nemate drugu opciju nego očistiti prozore kada je sunčano, preporučuje da sapunate i čistite samo mali dio ili jedno staklo u isto vrijeme prije nego što prijeđete na sljedeći dio kako biste izbjegli da se sapunica osuši na staklu.

Propuh, visoki računi, alergije… Znakovi koji otkrivaju da je vrijeme za nove prozore

Čišćenje prozora ne može se izbjeći, jer stakla i okviri prozora uvijek skupljaju prljavštinu, masnoću i vodene mrlje zbog stalne izloženosti vanjskom svijetu. Redovito čišćenje pomoći će u održavanju tradicionalnih prozora, a također će značajno povećati količinu prirodnog svjetla u svakoj prostoriji. Maksimiziranje količine svjetla u prostoriji tako da prozori budu čisti značajno će utjecati na to kako se osjećate u njoj.

Kada je najbolje vrijeme za pranje prozora?

Dakle, ako ste razmišljali o čišćenju prozora kao dijelu proljetnog čišćenja – ili da to obavi profesionalac – pričekajte oblačan dan. Ono što zaista želite izbjeći je pokušavati čistiti prozore kada su na izravnom sunčevom svjetlu, jer će se tada zagrijati.

Također ih možete oprati rano ujutro dok su temperature relativno niske. Čišćenje tijekom vrućeg dijela dana može se pretvoriti u beskonačan zadatak jer se tragovi stalno pojavljuju, što nikome nije potrebno.

Nastavite čitati

Kolumne

Pratite nas na drušvenim mrežama

Izbor urednice