Povežimo se

Lifestyle

Neurografsko crtanje – kreativna metoda će otpustiti stres, probuditi maštu i pozitivne emocije

Ideja vodilja je da slike osim estetske namjene, na promatrača djeluju iscjeljujuće

Suzanu Gajdek su odmalena privlačile čarolije boja, a i danas se najlakše izražava kroz likovno stvaranje. Intenzivnije kreće slikati 2005. godine uz podršku prof. Dubravka Lepeja. Danas slika i istražuje sama, igrajući se bojama. Prije šest godina njenu pažnju je privukla Neurografika – terapeutska metoda crtanja te je svoj umjetnički izričaj počela integrirati u neurografski crtež.

“Reakcije na te slike su bile vrlo pozitivne i nerijetko sam dobila povratnu informaciju da djeluju vrlo maštovito, a istovremeno smirujuće na promatrača. U jednom spontanom razgovoru s Petrom Mesarić, vlasnicom tvrtke SmarWay i stručnjakinjom za projektiranje, rodila se ideja o stvaranju brenda NeuroArt Design. Kako je tvrtka SmartWay jednim dijelom svog poslovanja usredotočena na uređenje interijera, u području sustava rasvjete te zidnih i stropnih tkanina, kroz zajedničku suradnju su nastale zidne slike na akustičnoj tkanini i rasvjeti.”, pojasnila je Gajdek.

Ideja vodilja je da slike osim estetske namjene, na promatrača djeluju iscjeljujuće. NeuroArt Design počiva na postulatima kromoterapije, što znači da se vodi računa o upotrebi boja jer svaka boja ima svoju frekvenciju i svojim djelovanjem može pridonijeti boljem psihofizičkom stanju pojedinca.

Zelena boja, primjerice, pridonosi postizanju opuštenosti i mira u prostoru, plavi tonovi su npr. blagotvorni kod upala grla, a inače je plava jedna od najučinkovitijih boja za iscjeljivanje djece te je dobrodošla pri uređivanju dječjih soba. Crvena je boja ljubavi, strasti, radosti i boja koja pokreće na akciju te se sugerira u prostoru ako želite podići energiju i ojačati volju. NeuroArt Design zidne slike su koloristički razigrane i pozivaju da se povežete s vlastitom maštom, nadahnjuju, osnažuju, umiruju… ovisno o odabiru boje i motiva.”, pojasnila je sugovornica.

Umjetnost može djelovati umirujuće na osobu koja je njome okružena

Svaki umjetnik ima svoj karakterističan izričaj, najčešće u skladu sa svojom vlastitom prirodom, smatra Gajdek.

“Moja želja je da svojim djelovanjem pridonosim većoj harmoniji u okruženju. U likovnosti to postižem crtanjem zaobljenih formi i kombiniranjem boja koje stvaraju sklad, a ne napetost. Vjerujem da je svaka kreativnost poticajna, pa tako i slikanje. No, mnogi neće krenuti u tom smjeru baš zato što vjeruju da u tome nisu dobri.”, dodaje.

Crtanje u kojem ne možete pogriješiti je rješenje za sve koji bi se željeli likovno izraziti

Ako želite biti kreativni i istovremeno imati dobrobiti za svoju psihu i raspoloženje, predlažem da isprobate neurografsko crtanje koje se bazira na crtanju krivudave linije, a za to vam ne treba neko veliko umijeće. Crtanje je vođeno tako da se u potpunosti možete opustiti i prepustiti stvaranju.

Kako će nam neurocrteži pomoći da se oslobodimo straha, ljutnje, anksioznosti?

“Neurografika je jedinstvena metoda crtanja koja gotovo trenutno djeluje opuštajuće na um crtača. Ova crtačka metoda je dizajnirana tako da tijekom procesa crtanja duboko uronite u svoju podsvijest, otpustite ograničavajuća vjerovanja i otvorite se za nova, kreativna rješenja stvaranjem novih neuronskih veza u mozgu. Izrada neurografskih crteža je meditativan proces, a pomaže vam u samospoznaji i osnaživanju. Također djeluje na balansiranje uma, pokretanje mašte i aktiviranje vaših skrivenih potencijala. Crtanje neurografskih crteža može vam stoga pomoći u smanjenju stresa, izražavanju emocija, povećanju fokusa, poboljšanju motoričkih sposobnosti, poticanju kreativnosti i samoistraživanju.”, pojasnila je umjetnica.

Boje emocija: Psihologija boja u vašem domu

Prema povratnim informacijama polaznika radionica već nakon prvog crtanja se javlja osjećaj veće opuštenosti i optimizma. Za dublje promjene nema pisanog pravila. Kada je osoba spremna za promjenu, ona se događa.

Kako izgleda izrada neurografskih crteža?

“Neurocrtež se crta na zadanu temu i započinje crtanjem slobodnih linija (neuro linija). Zatim se crtež razvija dodavanjem novih linija i zaobljavanjem njihovih sjecišta. Potom kreće bojanje i dovršavanje crteža prema zadanom protokolu. Važno je napomenuti da je cijeli proces izrade vođen. Po završetku radionice kreirat ćete pravo malo umjetničko djelo.”

Radionice za ljubav, zdravlje, odnose…

Izrada crteža je uvijek tematska tako da se odabiru teme koje bi mogle biti interesantne polaznicima radionica, kao što su zdravlje, ljubav, odnosi…

“Postoje algoritmi koji olakšavaju rad na tim temama poput crtanja neurodrveta, neurolotosa, neurokiše… Tijekom radionice se obraća pozornost na misli, emocije, procese u tijelu, a nerijetko se dogode a-ha momenti koji vam pomažu da nađete rješenje za neku vašu izazovnu situaciju. Nekada tema objedinjuje sva ova područja, kada npr. radimo na harmoniziranju svih segmenata života ili općenito na blagostanju. Mnogi polaznici su prepoznali dobrobiti ovog načina osobnog rasta i razvoja te aktivno sudjeluju na radionicama. Ono što se najviše spominje kao dobrobit je meditativno stanje tijekom crtanja, veći optimizam, uvidi vezani uz temu, smirenost te opuštenost nakon radionice.”, ističe Gajdek koja je od malena u slikanju pronalazila svoj mir i utočište, a do danas se to nije puno promijenilo…

Kako urediti interijer u boho stilu? Koristite plavu boju, prigušen sjaj, puno dekora…

“Otkrivanjem Neurografike sam svoju likovnost više usmjerila na crtanje neurografskih crteža gdje sam dodatno pronašla način kako otpustiti nakupljeni stres, potaknuti kreativnost i otvoriti um za rješavanje svakodnevnih izazova.”, zaključila je.

Lifestyle

Stiglo nam je proljeće, a s njim i sezona alergija: Donosimo peludni kalendar i savjete za ublažavanje simptoma

Peludna sezona ne mora značiti kraj boravku na otvorenom

peludni kalendar

Proljeće je mnogima najljepše godišnje doba – priroda se budi, dani su duži, a sunce toplije. No za više od četvrtine stanovništva ono znači i početak alergijske sezone. Kihanje, svrbež očiju, curenje nosa i osjećaj umora često su prvi znakovi da je pelud ponovno u zraku. Ako ste među onima koji osjećaju neugodne simptome, dobro je znati koje biljke kad cvatu – zato donosimo peludni kalendar za Hrvatsku i korisne savjete za ublažavanje tegoba.

Što uzrokuje peludne alergije?

Pelud je fini prah kojeg biljke ispuštaju kako bi se razmnožavale. No kod osoba koje su preosjetljive, imunološki sustav pogrešno prepoznaje pelud kao prijetnju i reagira burno – stvaranjem histamina i upalnih procesa koji uzrokuju neugodne simptome.

Najčešći simptomi uključuju:

  • Kihanje i curenje nosa
  • Začepljen nos
  • Svrbež očiju, grla i nepca
  • Suzenje očiju
  • Umor i razdražljivost

Peludni kalendar za Hrvatsku

MjesecDrveće (veljača – travanj)Trave (travanj – kolovoz)Korovi (srpanj – listopad)
Siječanj
VeljačaLijeska, Joha
OžujakBreza, Topola, Jasika
TravanjBreza, Hrast, JasenPočetak cvatnje trava
SvibanjRaž, Livadne trave
LipanjJaka sezona trava
SrpanjTrave u paduKopriva, Pelin, Ambrozija (početak)
KolovozZavršetak sezone travaAmbrozija (vrhunac)
RujanAmbrozija, Pelin
ListopadPelin (kraj), Kopriva
Studeni
Prosinac

Napomena: Cvatnja ovisi o vremenskim uvjetima pa se datumi mogu pomaknuti nekoliko tjedana ranije ili kasnije.

Ako vas muče alergije, ovim biljkama nije mjesto u vašem dvorištu

Savjeti za ublažavanje simptoma

1. Pratite peludnu prognozu – na stranicama HZJZ-a i NZJZ-a dostupne su dnevne peludne koncentracije.
2. Zatvarajte prozore – osobito ujutro i navečer kad je koncentracija peludi najviša.
3. Tuširanje i promjena odjeće – nakon boravka vani, posebno u prirodi.
4. Izbjegavajte sušenje rublja na otvorenom – pelud se lako lijepi za tkanine.
5. Sunčane naočale i kape – štite oči i kosu od direktnog kontakta s peludi.
6. Lijekovi po preporuci liječnika – antihistaminici, kortikosteroidni sprejevi i kapi za oči mogu znatno olakšati simptome.

Kako poboljšati kvalitetu zraka u domu bez stalnog provjetravanja? – Evo rješenja

Prirodni saveznici protiv alergija

Neki prirodni pripravci mogu pomoći u ublažavanju blažih simptoma:

  • Med lokalnog podrijetla – unosi se mala količina peludi i organizam se lakše navikava.
  • Čaj od koprive – prirodni antihistaminik.
  • Spirulina – superhrana koja može smanjiti alergijske reakcije.

Napomena: Prije uzimanja biljnih pripravaka, savjetujte se s liječnikom, osobito ako već koristite lijekove.

Peludna sezona ne mora značiti kraj boravku na otvorenom. S pravodobnim informacijama i preventivnim mjerama, simptomi se mogu držati pod kontrolom. Isprintajte peludni kalendar, pratite prognozu i budite spremni – jer vaše zdravlje zaslužuje mirno proljeće!

Nastavite čitati

Lifestyle

Pothodnik budućnosti i slova koja spajaju kvartove — priča Maxa Jurića

Otkrijte kako spaja kvartove i gradi brend letteringdaily

Jeste li se nedavno prošetali kroz Pothodnik budućnosti – onaj koji u Novom Zagrebu povezuje Središće, Utrinu, Sopot i Zapruđe?
Ako jeste, vjerojatno ste primijetili da to više nije samo sivi prolaz ispod prometnice. Zidovi su oživjeli — bojama, tipografijom, snažnim porukama i kvartovskim identitetom.
Jedan od autora murala je Max Jurić, umjetnik koji stoji iza popularnog Instagram profila @letteringdaily s više od 200 tisuća pratitelja, ali i osobnog profila @meximus na kojem dijeli svoju stranu ulične i kaligrafske priče.

S Maxom smo razgovarali o njegovom umjetničkom putu – od grafita i kaligrafije, preko Danske i povratka u Zagreb, do murala koji doslovno spajaju kvartove.

Maks Jurić

Možeš li nam reći nešto o svom umjetničkom putu? Kako si započeo s kaligrafijom i oslikavanjem murala?

Crtanjem i pisanjem slovima počeo sam se baviti krajem srednje škole, 2011. godine. Kao i svaki drugi tinejdžer u potrazi za vlastitim identitetom, najviše su mi rezonirali ulična umjetnost i skateanje. Tako su graffiti prirodno ušli u moj život i od samog početka me ta subkultura potpuno obuzela.

Kaligrafija se, međutim, pojavila tek 2016. godine, dok sam studirao u Danskoj. Moj vrlo dobar prijatelj i tadašnji cimer Emanuel studirao je grafički dizajn te je imao snažnu strast prema tipografiji i kaligrafiji. Upravo je on bio taj koji me upoznao s kaligrafijom, a u konačnici i s tipografijom i dizajnom. Od tog trenutka, cijeli moj život i perspektiva su se okrenuli naglavačke. Otkriće kaligrafije i dizajna potpuno me obuzelo.

Počeo sam dijeliti radove na Instagramu i nije prošlo puno vremena prije nego što su mi se počeli javljati prvi potencijalni klijenti, potvrđujući Emanuelove riječi da od ovoga zbilja mogu sagraditi karijeru — nešto što mi je u tom trenutku bilo nezamislivo.

Povratak u Zagreb krajem 2019. godine pokazao mi je da svoje radove ne moram nužno zadržavati u malim formatima. Tako sam se ponovno vratio zidovima, bilo kroz graffiti, kaligrafske ili lettering murale.

Pišete li stvarno svakodnevno, kako vaš web kaže — Lettering Daily?

Moguće je da sam u gotovo 10 godina preskočio pokoji dan. 😄 Ali da, pisanje i crtanje slova dio su moje svakodnevice.

Što vas je inspiriralo da se pridružite Grupi Zid i sudjelujete u projektima poput “Pothodnika budućnosti” u Novom Zagrebu?

Ključna osoba koja mi je pomogla da krenem s muralima je Krešimir Golubić, poznat na sceni kao Leon GSK. Leon je jedan od pionira graffiti kulture u Hrvatskoj, s prvim radovima iz kasnih 80-ih godina.

Sjećam se jednog od naših prvih susreta kada mi je Krešo pričao o ideji osnivanja Grupe Zid i svojoj viziji. Sad, kad vidim da je već prošlo gotovo pet godina od tog dana, mogu samo reći koliko sam zahvalan i sretan što sam bio dio te inicijative od samog početka.

Od tada smo kao Grupa Zid radili na raznim projektima oslikavanja javnih površina. Među najznačajnijima je naša inicijativa kroz Zagreb Street Art Festival, koji će ove godine u lipnju proslaviti treću obljetnicu.

Što se pothodnika tiče, odlučili smo ga nazvati “Pothodnik budućnosti.” Rad smo realizirali kao Grupa Zid — Krešimir Golubić, Gregor Furkes, Leonard Lesić, Zdenko Bužek, Melinda Šefčić i ja. Gregor je pripremio većinu dizajnerskog koncepta, dok je moja kontribucija bila fokusirana na natpise kvartova. Pothodnik je ogroman, gotovo 1800 četvornih metara, i spaja četiri kvarta — Središće, Utrina, Sopot i Zapruđe. Dio kreativnog koncepta bio je da svaki izlaz ima vlastiti natpis koji sam dizajnirao, inspiriran radom dizajnera Mihajla Arsovskog.

Kako vaša strast prema kaligrafiji i lettering-u utječe na vaš pristup oslikavanju murala? Vidite li poveznicu između ta dva oblika umjetnosti?

Moja domena primarno su slova. Kaligrafija i lettering izuzetno su svestrani jer mogu i direktno i indirektno komunicirati određenu poruku. U posljednje vrijeme najviše me uzbuđuje kombinacija lettering-a i kaligrafije s elementima graffita. Tu mogu ukomponirati sve elemente iz svog radnog iskustva i stvarati djela koja, po mom mišljenju, zaista utjelovljuju cijelu moju priču.

Kako je rad na ovako velikim javnim površinama utjecao na vaš osobni umjetnički izraz i stil?

Možda zvuči smiješno, ali sam shvatio koliko vremena i frustracija znam izgubiti na male detalje koji su u većini slučajeva toliko nebitni.

Kada oslikavate mural u javnom prostoru, koliko je bitno uklopiti ga u postojeću arhitekturu i okolinu?

Odlično pitanje. Po meni, kompozicija nije samo u tome da elementi na zidu budu usklađeni — rad se mora uklopiti s arhitekturom i okolinom.

Primjerice, za pothodnik u Novom Zagrebu mnogi su nam rekli kako se šarenilo u pothodniku (iako je u kontrastu) odlično uklapa s monotonim sivilom socijalističke arhitekture tog područja.

Sve je popularnije unošenje elemenata murala u privatne prostore. Koje biste savjete dali nekome tko želi mural u svom domu ili uredu?

Priprema je 80% cijelog posla. Više puta sam se iznenadio koliko se projekt može odužiti samo zato što nisam jasno definirao sve korake u pripremnoj fazi.

Isto tako, kao što smo ranije rekli, izuzetno je važno da se umjetnički rad uklopi s ostatkom prostorije. Najbolji pristup je izrada mock-upa — fotografirati prostoriju, zatim putem Photoshopa (ili sličnih alata) pokušati vizualizirati prostor sa skicom. Tako najbolje možete vidjeti što odgovara, a što ne.

Vodite i Lettering Daily. Kako balansirate između digitalnog i fizičkog umjetničkog izraza?

Mislim da je ključ u balansu. Volim svoj posao i ne mogu zamisliti da radim išta drugo trenutno. Ali kada ste za ekranom svaki dan, to s vremenom počinje utjecati na raspoloženje. S druge strane, crtanje u pothodniku po hladnoći nakon gotovo dva mjeseca isto može biti iscrpljujuće.

Kakve projekte planirate u budućnosti? Postoje li nove lokacije ili suradnje na kojima trenutno radite?

Jedna od najvažnijih lekcija koje sam naučio je da ne treba raditi previše stvari odjednom. Trenutno radim na vođenju web stranice, kreiranju edukativnog sadržaja (tekstovi i videozapisi) te oslikavanju murala. Polako se prijavljujem na art i mural festivale diljem svijeta. Ideja da putujem, crtam i još zaradim pritom, stvarno zvuči primamljivo. 😎

Naslovna fotografija: Instagram

Nastavite čitati

Kolumne

Pratite nas na drušvenim mrežama

Izbor urednice