Povežimo se

Lifestyle

Neurografsko crtanje – kreativna metoda će otpustiti stres, probuditi maštu i pozitivne emocije

Ideja vodilja je da slike osim estetske namjene, na promatrača djeluju iscjeljujuće

Suzanu Gajdek su odmalena privlačile čarolije boja, a i danas se najlakše izražava kroz likovno stvaranje. Intenzivnije kreće slikati 2005. godine uz podršku prof. Dubravka Lepeja. Danas slika i istražuje sama, igrajući se bojama. Prije šest godina njenu pažnju je privukla Neurografika – terapeutska metoda crtanja te je svoj umjetnički izričaj počela integrirati u neurografski crtež.

“Reakcije na te slike su bile vrlo pozitivne i nerijetko sam dobila povratnu informaciju da djeluju vrlo maštovito, a istovremeno smirujuće na promatrača. U jednom spontanom razgovoru s Petrom Mesarić, vlasnicom tvrtke SmarWay i stručnjakinjom za projektiranje, rodila se ideja o stvaranju brenda NeuroArt Design. Kako je tvrtka SmartWay jednim dijelom svog poslovanja usredotočena na uređenje interijera, u području sustava rasvjete te zidnih i stropnih tkanina, kroz zajedničku suradnju su nastale zidne slike na akustičnoj tkanini i rasvjeti.”, pojasnila je Gajdek.

Ideja vodilja je da slike osim estetske namjene, na promatrača djeluju iscjeljujuće. NeuroArt Design počiva na postulatima kromoterapije, što znači da se vodi računa o upotrebi boja jer svaka boja ima svoju frekvenciju i svojim djelovanjem može pridonijeti boljem psihofizičkom stanju pojedinca.

Zelena boja, primjerice, pridonosi postizanju opuštenosti i mira u prostoru, plavi tonovi su npr. blagotvorni kod upala grla, a inače je plava jedna od najučinkovitijih boja za iscjeljivanje djece te je dobrodošla pri uređivanju dječjih soba. Crvena je boja ljubavi, strasti, radosti i boja koja pokreće na akciju te se sugerira u prostoru ako želite podići energiju i ojačati volju. NeuroArt Design zidne slike su koloristički razigrane i pozivaju da se povežete s vlastitom maštom, nadahnjuju, osnažuju, umiruju… ovisno o odabiru boje i motiva.”, pojasnila je sugovornica.

Umjetnost može djelovati umirujuće na osobu koja je njome okružena

Svaki umjetnik ima svoj karakterističan izričaj, najčešće u skladu sa svojom vlastitom prirodom, smatra Gajdek.

“Moja želja je da svojim djelovanjem pridonosim većoj harmoniji u okruženju. U likovnosti to postižem crtanjem zaobljenih formi i kombiniranjem boja koje stvaraju sklad, a ne napetost. Vjerujem da je svaka kreativnost poticajna, pa tako i slikanje. No, mnogi neće krenuti u tom smjeru baš zato što vjeruju da u tome nisu dobri.”, dodaje.

Crtanje u kojem ne možete pogriješiti je rješenje za sve koji bi se željeli likovno izraziti

Ako želite biti kreativni i istovremeno imati dobrobiti za svoju psihu i raspoloženje, predlažem da isprobate neurografsko crtanje koje se bazira na crtanju krivudave linije, a za to vam ne treba neko veliko umijeće. Crtanje je vođeno tako da se u potpunosti možete opustiti i prepustiti stvaranju.

Kako će nam neurocrteži pomoći da se oslobodimo straha, ljutnje, anksioznosti?

“Neurografika je jedinstvena metoda crtanja koja gotovo trenutno djeluje opuštajuće na um crtača. Ova crtačka metoda je dizajnirana tako da tijekom procesa crtanja duboko uronite u svoju podsvijest, otpustite ograničavajuća vjerovanja i otvorite se za nova, kreativna rješenja stvaranjem novih neuronskih veza u mozgu. Izrada neurografskih crteža je meditativan proces, a pomaže vam u samospoznaji i osnaživanju. Također djeluje na balansiranje uma, pokretanje mašte i aktiviranje vaših skrivenih potencijala. Crtanje neurografskih crteža može vam stoga pomoći u smanjenju stresa, izražavanju emocija, povećanju fokusa, poboljšanju motoričkih sposobnosti, poticanju kreativnosti i samoistraživanju.”, pojasnila je umjetnica.

Boje emocija: Psihologija boja u vašem domu

Prema povratnim informacijama polaznika radionica već nakon prvog crtanja se javlja osjećaj veće opuštenosti i optimizma. Za dublje promjene nema pisanog pravila. Kada je osoba spremna za promjenu, ona se događa.

Kako izgleda izrada neurografskih crteža?

“Neurocrtež se crta na zadanu temu i započinje crtanjem slobodnih linija (neuro linija). Zatim se crtež razvija dodavanjem novih linija i zaobljavanjem njihovih sjecišta. Potom kreće bojanje i dovršavanje crteža prema zadanom protokolu. Važno je napomenuti da je cijeli proces izrade vođen. Po završetku radionice kreirat ćete pravo malo umjetničko djelo.”

Radionice za ljubav, zdravlje, odnose…

Izrada crteža je uvijek tematska tako da se odabiru teme koje bi mogle biti interesantne polaznicima radionica, kao što su zdravlje, ljubav, odnosi…

“Postoje algoritmi koji olakšavaju rad na tim temama poput crtanja neurodrveta, neurolotosa, neurokiše… Tijekom radionice se obraća pozornost na misli, emocije, procese u tijelu, a nerijetko se dogode a-ha momenti koji vam pomažu da nađete rješenje za neku vašu izazovnu situaciju. Nekada tema objedinjuje sva ova područja, kada npr. radimo na harmoniziranju svih segmenata života ili općenito na blagostanju. Mnogi polaznici su prepoznali dobrobiti ovog načina osobnog rasta i razvoja te aktivno sudjeluju na radionicama. Ono što se najviše spominje kao dobrobit je meditativno stanje tijekom crtanja, veći optimizam, uvidi vezani uz temu, smirenost te opuštenost nakon radionice.”, ističe Gajdek koja je od malena u slikanju pronalazila svoj mir i utočište, a do danas se to nije puno promijenilo…

Kako urediti interijer u boho stilu? Koristite plavu boju, prigušen sjaj, puno dekora…

“Otkrivanjem Neurografike sam svoju likovnost više usmjerila na crtanje neurografskih crteža gdje sam dodatno pronašla način kako otpustiti nakupljeni stres, potaknuti kreativnost i otvoriti um za rješavanje svakodnevnih izazova.”, zaključila je.

Lifestyle

Muči vas neugodan miris vode iz slavine? Otkrivamo najčešće uzroke i jednostavna rješenja

Malo što je odbojnije od uzimanja gutljaja vode ili pranja posuđa, a pritom nailaska na neugodan miris

Budući da koristimo vodu za kuhanje, čišćenje, piće i kupanje, mudro je zabrinuti se ako voda u vašem domu ima neugodan miris. Ovisno o izvoru mirisa, konzumacija te vode može biti bezopasna ili ozbiljna prijetnja zdravlju.

Smanjite mogući uzrok problema provjeravajući hladnu i toplu vodu na svakoj slavini u kući. Ako se problem javlja na svim slavinama, glavni vodovod je vjerojatno izvor problema. Ako se javlja samo kod tople vode, problem je obično u bojleru, ali ako je miris primjetan samo na određenim slavinama, problem može biti u obližnjoj vodovodnoj instalaciji. Također, identificiranje specifičnog mirisa može pomoći u određivanju što uzrokuje problem. Koristite ovaj vodič za više informacija i odgovor na pitanje: Zašto moja voda smrdi?

1. Zašto moja voda ima miris klora?

Klor je često prisutan u javnim vodovodima na razini od oko 0,2 do 2,0 dijelova na milijun (ppm), no u nekim slučajevima, razina klora može doseći i do 5 ppm, što može uzrokovati blagi miris klora. Obično se miris prirodno smanjuje nakon nekoliko minuta kada je voda izložena zraku, ali vrijedi kontaktirati vodovodnu službu kako biste provjerili lokalne razine klora.

Klor prisutan u vodi može reagirati s organskim materijalom koji se nakuplja unutar cijevi vodovodnog sustava. Ako miris ne nestane nakon izlaganja vode zraku, kontaktirajte lokalnu vodovodnu službu. Ako imate sustav bunara, trebate angažirati profesionalca da ispere vodovod.

2. Miris trulih jaja

Miris sumpora ili trulih jaja čest je u vodovodnim sustavima. Ovaj miris obično se javlja kada dođe do povećanog bakterijskog rasta u odvodu, bojleru ili bunaru. Tijekom vremena, organska tvar može se nakupiti u odvodima, što postaje idealno mjesto za razvoj bakterija. Slično tome, ako je bojler isključen ili postavljen na nisku temperaturu duže vrijeme, bakterije mogu napredovati u mlakoj vodi.

Dezinfekcija i ispiranje odvoda mogu eliminirati miris trulih jaja, ali ako je problem u bojleru, možda ćete morati zamijeniti anodu i ispustiti te isprati spremnik. Ako miris dolazi i iz tople i hladne vode, izvor problema vjerojatno je bunar.

Ovih pet stvari nikad nemojte baciti u odvod
Kontaminacija bunara ozbiljan je problem koji može biti uzrokovan poljoprivrednim otjecanjem, curenjem septičkog sustava ili nekontroliranim bakterijskim rastom u tom području. Kontaktirajte stručnjaka kako biste pronašli izvor kontaminacije, popravili curenje i šokirali bunar kloriranjem kako biste uklonili preostale bakterije. Ako ste na javnom vodovodu, a miris dolazi i iz tople i hladne vode, odmah kontaktirajte vodovodnu službu ili odjel za javno zdravstvo.

3. Zašto moja voda smrdi po kanalizaciji?

Miris kanalizacije oko sudopera često je uzrokovan trulećim organskim materijalom u odvodu. Dobra vijest je da voda nije kontaminirana. Međutim, miris će se zadržati dok se problem ne riješi. Da biste uklonili truleći organski materijal, ulijte pola šalice sode bikarbone u odvod i ulijte pola šalice octa. Ostavite da kemijska reakcija djeluje oko 15 minuta, a zatim isperite odvod vrućom vodom.

Neugodnog mirisa iz odvoda možete se riješiti ovim jednostavnim trikom

Ako miris kanalizacije dolazi iz slavine, a ne samo iz sudopera, to može značiti da se truleći organski materijal nalazi u spremniku pod tlakom bunara. Redovito čišćenje i održavanje spremnika pod tlakom nužno je kako bi se spriječio ili uklonio ovaj problem. Ispustite, isperite i očistite spremnik pod tlakom kako biste uklonili nakupljeni truleći materijal, i razmislite o dezinfekciji bunara klorom.

4. Metalni miris ( ili okus )

Postoji nekoliko razloga zašto vaša voda može mirisati ili čak imati okus po metalu. Najčešći uzrok je propadanje metalnih cijevi u domu. To se obično događa s godinama, kada cijevi počnu otpuštati mangan, cink, željezo ili bakar u vodu. Zamjena cijevi može riješiti ovaj problem, ali pristupačnija opcija je ugradnja reverzne osmoze ili omekšivača vode.

Voda iz bunara ili javnog vodovoda može sadržavati visoke razine raznih metala i minerala, uključujući željezo, bakar, olovo, mangan i cink. Ova visoka koncentracija minerala može uzrokovati da voda miriše na metal, ali rješenje je jednostavno – ugradnja filtera za vodu ili omekšivača vode. Čak i mali omekšivač na slavini u kuhinji može napraviti značajnu razliku.

Voda s mirisom i okusom metala također može biti posljedica niske pH vrijednosti. Općenito, što je niži pH, to je voda metalnijeg okusa. Ovaj problem možete riješiti postavljanjem filtera s remineralizacijom na slavini u kuhinji, koji će blago povisiti pH vode.

5. Zašto moja voda ima miris ribe?

Barij ili kadmij u vodi mogu uzrokovati riblji miris. Barij je uobičajen metal koji se nalazi u mineralnim rudama. Ovaj metal može prodrijeti u bunarski sustav ili glavne cijevi za opskrbu vodom, uzrokujući riblji miris. Slično tome, kadmij može prodrijeti u vodovodni sustav iz industrijskog otpada ili zagađenja gnojivom, dajući vodi riblji miris. Ugradnja sustava za filtraciju reverznom osmozom može riješiti ovaj problem i ukloniti riblji miris.

Kada voda sadrži visoku razinu amonijaka, amonijak može reagirati s niskim razinama klora, stvarajući spoj poznat kao kloramin. Najbolji način za tretiranje visoke razine amonijaka i filtriranje kloramina je sustav za obradu vode, poput filtera s reverznom osmozom ili filtracijskog sustava s granuliranim aktivnim ugljenom (GAC).

Kontaminacija algama može se dogoditi kada jezerima ili rezervoarima tijekom toplijih mjeseci dođe do cvjetanja algi. Ova kontaminacija daje vodi pljesniv miris, ali također može proizvesti riblji miris. Ako koristite bunarski sustav, bunar je potrebno dezinficirati, a ako ste priključeni na javni vodovod, obratite se lokalnoj vodovodnoj službi i prijavite problem.

Nastavite čitati

Lifestyle

Ove maštovite unikatne keramičke pločice plod su zanimljive suradnje mladog para

Ona je umjetnica, a on servisni inženjer. Kad se ta dva zanimanja spoje u ljubavi i poslu, dobije se fenomenalan par koji izrađuje keramičke pločice. 

Lorena Almaši i Mihael Lukušić od kad su se upoznali svaki rad na neki način su izrađivali skupa, razvijali ideje i njihova krativnost ne poznaje granice.

U ovom vrijednom timu, svatko ima svoju nezamjenjivu ulogu. 

Injženjerski dio posla pripada Mihi, dakle kako dobiti iz ničega pločicu

“Moj zadatak u izradi keramičkih pločica je zapravo bio razviti tehniku na neki način, da mi pločice možemo izrađivati u nekoj nakladi, to je bio moj zadatak ispočetka. “

A Lorena je umjetnička duša, zaljubljena u boje i glazure. Njena kreativnost ne poznaje granice i ističe kako nema ogračinja i kako se svašta može izvesti. U svojoj maloj radionici izrađuju keramičke pločice različitim tehnikama. 

“Mi trenutno imamo dvije tehnike kojima izrađujemo keramičke pločice, jedna tehnika je da ju ekstrodiramo, a druga tehnika je da ju prešamo, ovisno o matrici, odnosno ovisno o tome što želimo, da li želimo reljefnu pločicu ili želimo ravnu.

S ekstruderom režemo na dimenzije željene, kad se to izreže slijedi postupak sušenja, nakon postupka sušenja ide prvo pečenje, nakon prvog pečenja, mi pločicu nazivamo biskvitno pečena pločica i nakon toga ide oslikvanje. “

Lorena svaku pločicu ručno oslika i pristaje na baš sve izazove. 

“Ljudi su skužili da mi tu znamo tehniku i ja bi nas nazvala dobre vile pločica, jer su nas ljudi počeli kontaktirat za razno razne stvari koje nikak nisu mogli naći, dakle, počeli smo se baviti restauracijom, to jest počeli smo raditi pločice po uzoru na postojeće, jer su ljudi tražili, pogotovo sad nakon potresa. To nas je iznenadilo, nismo ni mi znali da ćemo se time bavit, ali nama je to isto izazov.

Kada nam ljudi dođu i kažu je li možete ovakve napravit, zamolimo da pričekaju da vidimo i onda napravimo nekakav prototip. Često se i mi sami iznenadimo s tim da možemo raditi. Reljefne nismo imali u planu radit, evo sad ih radimo samo zato što moramo. A zanimljivo je zapravo bilo da smo od reljefnih počeli razvijat cijelu priču.” pojasnila je Lorena i dodala kako istinski uživaju u tome što rade.

Nastavite čitati

Kolumne

Pratite nas na drušvenim mrežama

Izbor urednice