Povežimo se

Lifestyle

Omiljena “millennial” siva još uvijek hit boja, iako je generacija Z ne podnosi

Ova bezvremenska, elegantna i jednostavna dizajnerska paleta i dalje ima snažan utjecaj pri odabiru uređenja doma

Kao i kod svake generacijske podjele, između generacije Z i milenijalaca vodi se svojevrsni rat ukusa. U svijetu uređenja doma, milenijalci imaju “millennial grey“: zahvalnost za mir koji može pružiti monokromatski dom. Zoomeri, s druge strane, prate trendove poput “avant basic” i “dopamine decor” – pristupi ispunjeni bojama, namijenjeni generaciji koja je cijeli život provela prekomjerno stimulirana na društvenim mrežama.

Objave o nestajanju boja iz naših života dosegnule su razinu moralne panike. To je najintenzivnija rasprava o jednoj boji u posljednje vrijeme, a usmjerena je na neutralnu boju, od svih!

Ove boje zidova mogu drastično povećati vrijednost vaše kuće – saznajte koje!

Što je uopće “millennial grey”?

Ova siva boja, koja može varirati od svijetlih do tamnijih tonova, postala je simbol minimalističkog, elegantnog i neutralnog stila interijera. Milenijalci su je zavoljeli zbog njene svestranosti, praktičnosti i sposobnosti da se uklopi u različite stilove i boje.

Adaptacijom stari stan s brojnim pregradnim zidovima postao otvoren prostor pun svjetlosti

Jedan od glavnih razloga zašto je “millennial grey” postao toliko popularan jest njegova sposobnost da stvori smirujuću i uravnoteženu atmosferu, ali i zato što je vrlo praktičan izbor. Siva boja lako skriva mrlje i znakove trošenja, što je idealno za dugoročno korištenje namještaja i dekora. Uz to, neutralnost sive omogućuje jednostavnu prilagodbu različitim stilskim promjenama – sivi zidovi ili namještaj lako se mogu kombinirati s raznobojnim dekoracijama ili akcentima.

Ovaj trend odražava i širu estetiku milenijalaca koja preferira jednostavnost, funkcionalnost i suptilne tonove naspram živopisnih i prenaglašenih boja.

Top 5 boja za kućni ured koje potiču produktivnost

Kako iskoristiti pun potencijal ove boje

“Millennial grey” je popularna nijansa sive koja je postala omiljena u interijerima mnogih milenijalaca zbog svoje neutralnosti, elegancije i sposobnosti da se lako uklopi u različite stilove dizajna. Ako želite iskoristiti pun potencijal ove boje u svom domu, evo nekoliko savjeta:

Dodajte teksture: Uključivanje različitih tekstura poput tkanina, drveta, metala ili stakla može obogatiti prostor i dodati mu toplinu. Teksture će spriječiti da sivi interijer izgleda hladno ili sterilno.

Uvedite akcentne boje: Iako je siva neutralna, dodavanje akcentnih boja poput žute, ružičaste, zelene ili plave može osvježiti prostor i dati mu osobnost. To možete postići putem dekorativnih jastuka, umjetnina, tepiha ili biljaka.

Igrajte se s osvjetljenjem: Pravilno osvjetljenje može naglasiti ljepotu sivih tonova. Koristite kombinaciju prirodnog svjetla, ambijentalne rasvjete i akcentnih svjetala kako biste stvorili ugodnu atmosferu.

Dodajte umjetničke detalje: Zidne slike, fotografije ili ogledala mogu poslužiti kao fokusne točke u sivom prostoru. Odaberite komade koji reflektiraju vaš stil i unose dodatni interes u prostor.

Iako se mnogo frustracija oko sive boje na TikToku čini da dolazi od činjenice da toliko stanodavaca i preprodavača nekretnina bira sivu – čime je nameću ljudima na kojima zarađuju – to potpuno zanemaruje činjenicu da postoje ljudi koji iskreno preferiraju ovu nijansu kao neutralnu podlogu za vlastiti namještaj. Kada je Lindsy Davigeadono tražila kuću, bila je oduševljena kad je našla kuću iz 60-ih, koju je preprodavač nedavno uredio u sivim tonovima, jer bi se sav njezin namještaj savršeno uklopio u ovu umirujuću podlogu.

“Bila sam odlučna da ne moram obnavljati staru kuću, vjerojatno zbog mog djetinjstva u takvoj kući, pa kad sam vidjela ovu kuću, odmah sam se zaljubila,” objašnjava. “Izgledala je tako nova, čista i skladna, i jednostavno sam je morala imati.”

@thelindsyexperience I can’t ever unsee all these things now 🤣😅 #milennialgray #milennial #gray #trends ♬ original sound – Lindsy Davigeadono

Lifestyle

Muči vas neugodan miris vode iz slavine? Otkrivamo najčešće uzroke i jednostavna rješenja

Malo što je odbojnije od uzimanja gutljaja vode ili pranja posuđa, a pritom nailaska na neugodan miris

Budući da koristimo vodu za kuhanje, čišćenje, piće i kupanje, mudro je zabrinuti se ako voda u vašem domu ima neugodan miris. Ovisno o izvoru mirisa, konzumacija te vode može biti bezopasna ili ozbiljna prijetnja zdravlju.

Smanjite mogući uzrok problema provjeravajući hladnu i toplu vodu na svakoj slavini u kući. Ako se problem javlja na svim slavinama, glavni vodovod je vjerojatno izvor problema. Ako se javlja samo kod tople vode, problem je obično u bojleru, ali ako je miris primjetan samo na određenim slavinama, problem može biti u obližnjoj vodovodnoj instalaciji. Također, identificiranje specifičnog mirisa može pomoći u određivanju što uzrokuje problem. Koristite ovaj vodič za više informacija i odgovor na pitanje: Zašto moja voda smrdi?

1. Zašto moja voda ima miris klora?

Klor je često prisutan u javnim vodovodima na razini od oko 0,2 do 2,0 dijelova na milijun (ppm), no u nekim slučajevima, razina klora može doseći i do 5 ppm, što može uzrokovati blagi miris klora. Obično se miris prirodno smanjuje nakon nekoliko minuta kada je voda izložena zraku, ali vrijedi kontaktirati vodovodnu službu kako biste provjerili lokalne razine klora.

Klor prisutan u vodi može reagirati s organskim materijalom koji se nakuplja unutar cijevi vodovodnog sustava. Ako miris ne nestane nakon izlaganja vode zraku, kontaktirajte lokalnu vodovodnu službu. Ako imate sustav bunara, trebate angažirati profesionalca da ispere vodovod.

2. Miris trulih jaja

Miris sumpora ili trulih jaja čest je u vodovodnim sustavima. Ovaj miris obično se javlja kada dođe do povećanog bakterijskog rasta u odvodu, bojleru ili bunaru. Tijekom vremena, organska tvar može se nakupiti u odvodima, što postaje idealno mjesto za razvoj bakterija. Slično tome, ako je bojler isključen ili postavljen na nisku temperaturu duže vrijeme, bakterije mogu napredovati u mlakoj vodi.

Dezinfekcija i ispiranje odvoda mogu eliminirati miris trulih jaja, ali ako je problem u bojleru, možda ćete morati zamijeniti anodu i ispustiti te isprati spremnik. Ako miris dolazi i iz tople i hladne vode, izvor problema vjerojatno je bunar.

Ovih pet stvari nikad nemojte baciti u odvod
Kontaminacija bunara ozbiljan je problem koji može biti uzrokovan poljoprivrednim otjecanjem, curenjem septičkog sustava ili nekontroliranim bakterijskim rastom u tom području. Kontaktirajte stručnjaka kako biste pronašli izvor kontaminacije, popravili curenje i šokirali bunar kloriranjem kako biste uklonili preostale bakterije. Ako ste na javnom vodovodu, a miris dolazi i iz tople i hladne vode, odmah kontaktirajte vodovodnu službu ili odjel za javno zdravstvo.

3. Zašto moja voda smrdi po kanalizaciji?

Miris kanalizacije oko sudopera često je uzrokovan trulećim organskim materijalom u odvodu. Dobra vijest je da voda nije kontaminirana. Međutim, miris će se zadržati dok se problem ne riješi. Da biste uklonili truleći organski materijal, ulijte pola šalice sode bikarbone u odvod i ulijte pola šalice octa. Ostavite da kemijska reakcija djeluje oko 15 minuta, a zatim isperite odvod vrućom vodom.

Neugodnog mirisa iz odvoda možete se riješiti ovim jednostavnim trikom

Ako miris kanalizacije dolazi iz slavine, a ne samo iz sudopera, to može značiti da se truleći organski materijal nalazi u spremniku pod tlakom bunara. Redovito čišćenje i održavanje spremnika pod tlakom nužno je kako bi se spriječio ili uklonio ovaj problem. Ispustite, isperite i očistite spremnik pod tlakom kako biste uklonili nakupljeni truleći materijal, i razmislite o dezinfekciji bunara klorom.

4. Metalni miris ( ili okus )

Postoji nekoliko razloga zašto vaša voda može mirisati ili čak imati okus po metalu. Najčešći uzrok je propadanje metalnih cijevi u domu. To se obično događa s godinama, kada cijevi počnu otpuštati mangan, cink, željezo ili bakar u vodu. Zamjena cijevi može riješiti ovaj problem, ali pristupačnija opcija je ugradnja reverzne osmoze ili omekšivača vode.

Voda iz bunara ili javnog vodovoda može sadržavati visoke razine raznih metala i minerala, uključujući željezo, bakar, olovo, mangan i cink. Ova visoka koncentracija minerala može uzrokovati da voda miriše na metal, ali rješenje je jednostavno – ugradnja filtera za vodu ili omekšivača vode. Čak i mali omekšivač na slavini u kuhinji može napraviti značajnu razliku.

Voda s mirisom i okusom metala također može biti posljedica niske pH vrijednosti. Općenito, što je niži pH, to je voda metalnijeg okusa. Ovaj problem možete riješiti postavljanjem filtera s remineralizacijom na slavini u kuhinji, koji će blago povisiti pH vode.

5. Zašto moja voda ima miris ribe?

Barij ili kadmij u vodi mogu uzrokovati riblji miris. Barij je uobičajen metal koji se nalazi u mineralnim rudama. Ovaj metal može prodrijeti u bunarski sustav ili glavne cijevi za opskrbu vodom, uzrokujući riblji miris. Slično tome, kadmij može prodrijeti u vodovodni sustav iz industrijskog otpada ili zagađenja gnojivom, dajući vodi riblji miris. Ugradnja sustava za filtraciju reverznom osmozom može riješiti ovaj problem i ukloniti riblji miris.

Kada voda sadrži visoku razinu amonijaka, amonijak može reagirati s niskim razinama klora, stvarajući spoj poznat kao kloramin. Najbolji način za tretiranje visoke razine amonijaka i filtriranje kloramina je sustav za obradu vode, poput filtera s reverznom osmozom ili filtracijskog sustava s granuliranim aktivnim ugljenom (GAC).

Kontaminacija algama može se dogoditi kada jezerima ili rezervoarima tijekom toplijih mjeseci dođe do cvjetanja algi. Ova kontaminacija daje vodi pljesniv miris, ali također može proizvesti riblji miris. Ako koristite bunarski sustav, bunar je potrebno dezinficirati, a ako ste priključeni na javni vodovod, obratite se lokalnoj vodovodnoj službi i prijavite problem.

Nastavite čitati

Lifestyle

Ove maštovite unikatne keramičke pločice plod su zanimljive suradnje mladog para

Ona je umjetnica, a on servisni inženjer. Kad se ta dva zanimanja spoje u ljubavi i poslu, dobije se fenomenalan par koji izrađuje keramičke pločice. 

Lorena Almaši i Mihael Lukušić od kad su se upoznali svaki rad na neki način su izrađivali skupa, razvijali ideje i njihova krativnost ne poznaje granice.

U ovom vrijednom timu, svatko ima svoju nezamjenjivu ulogu. 

Injženjerski dio posla pripada Mihi, dakle kako dobiti iz ničega pločicu

“Moj zadatak u izradi keramičkih pločica je zapravo bio razviti tehniku na neki način, da mi pločice možemo izrađivati u nekoj nakladi, to je bio moj zadatak ispočetka. “

A Lorena je umjetnička duša, zaljubljena u boje i glazure. Njena kreativnost ne poznaje granice i ističe kako nema ogračinja i kako se svašta može izvesti. U svojoj maloj radionici izrađuju keramičke pločice različitim tehnikama. 

“Mi trenutno imamo dvije tehnike kojima izrađujemo keramičke pločice, jedna tehnika je da ju ekstrodiramo, a druga tehnika je da ju prešamo, ovisno o matrici, odnosno ovisno o tome što želimo, da li želimo reljefnu pločicu ili želimo ravnu.

S ekstruderom režemo na dimenzije željene, kad se to izreže slijedi postupak sušenja, nakon postupka sušenja ide prvo pečenje, nakon prvog pečenja, mi pločicu nazivamo biskvitno pečena pločica i nakon toga ide oslikvanje. “

Lorena svaku pločicu ručno oslika i pristaje na baš sve izazove. 

“Ljudi su skužili da mi tu znamo tehniku i ja bi nas nazvala dobre vile pločica, jer su nas ljudi počeli kontaktirat za razno razne stvari koje nikak nisu mogli naći, dakle, počeli smo se baviti restauracijom, to jest počeli smo raditi pločice po uzoru na postojeće, jer su ljudi tražili, pogotovo sad nakon potresa. To nas je iznenadilo, nismo ni mi znali da ćemo se time bavit, ali nama je to isto izazov.

Kada nam ljudi dođu i kažu je li možete ovakve napravit, zamolimo da pričekaju da vidimo i onda napravimo nekakav prototip. Često se i mi sami iznenadimo s tim da možemo raditi. Reljefne nismo imali u planu radit, evo sad ih radimo samo zato što moramo. A zanimljivo je zapravo bilo da smo od reljefnih počeli razvijat cijelu priču.” pojasnila je Lorena i dodala kako istinski uživaju u tome što rade.

Nastavite čitati

Kolumne

Pratite nas na drušvenim mrežama

Izbor urednice