Povežimo se

Lifestyle

Omiljena “millennial” siva još uvijek hit boja, iako je generacija Z ne podnosi

Ova bezvremenska, elegantna i jednostavna dizajnerska paleta i dalje ima snažan utjecaj pri odabiru uređenja doma

Kao i kod svake generacijske podjele, između generacije Z i milenijalaca vodi se svojevrsni rat ukusa. U svijetu uređenja doma, milenijalci imaju “millennial grey“: zahvalnost za mir koji može pružiti monokromatski dom. Zoomeri, s druge strane, prate trendove poput “avant basic” i “dopamine decor” – pristupi ispunjeni bojama, namijenjeni generaciji koja je cijeli život provela prekomjerno stimulirana na društvenim mrežama.

Objave o nestajanju boja iz naših života dosegnule su razinu moralne panike. To je najintenzivnija rasprava o jednoj boji u posljednje vrijeme, a usmjerena je na neutralnu boju, od svih!

Ove boje zidova mogu drastično povećati vrijednost vaše kuće – saznajte koje!

Što je uopće “millennial grey”?

Ova siva boja, koja može varirati od svijetlih do tamnijih tonova, postala je simbol minimalističkog, elegantnog i neutralnog stila interijera. Milenijalci su je zavoljeli zbog njene svestranosti, praktičnosti i sposobnosti da se uklopi u različite stilove i boje.

Adaptacijom stari stan s brojnim pregradnim zidovima postao otvoren prostor pun svjetlosti

Jedan od glavnih razloga zašto je “millennial grey” postao toliko popularan jest njegova sposobnost da stvori smirujuću i uravnoteženu atmosferu, ali i zato što je vrlo praktičan izbor. Siva boja lako skriva mrlje i znakove trošenja, što je idealno za dugoročno korištenje namještaja i dekora. Uz to, neutralnost sive omogućuje jednostavnu prilagodbu različitim stilskim promjenama – sivi zidovi ili namještaj lako se mogu kombinirati s raznobojnim dekoracijama ili akcentima.

Ovaj trend odražava i širu estetiku milenijalaca koja preferira jednostavnost, funkcionalnost i suptilne tonove naspram živopisnih i prenaglašenih boja.

Top 5 boja za kućni ured koje potiču produktivnost

Kako iskoristiti pun potencijal ove boje

“Millennial grey” je popularna nijansa sive koja je postala omiljena u interijerima mnogih milenijalaca zbog svoje neutralnosti, elegancije i sposobnosti da se lako uklopi u različite stilove dizajna. Ako želite iskoristiti pun potencijal ove boje u svom domu, evo nekoliko savjeta:

Dodajte teksture: Uključivanje različitih tekstura poput tkanina, drveta, metala ili stakla može obogatiti prostor i dodati mu toplinu. Teksture će spriječiti da sivi interijer izgleda hladno ili sterilno.

Uvedite akcentne boje: Iako je siva neutralna, dodavanje akcentnih boja poput žute, ružičaste, zelene ili plave može osvježiti prostor i dati mu osobnost. To možete postići putem dekorativnih jastuka, umjetnina, tepiha ili biljaka.

Igrajte se s osvjetljenjem: Pravilno osvjetljenje može naglasiti ljepotu sivih tonova. Koristite kombinaciju prirodnog svjetla, ambijentalne rasvjete i akcentnih svjetala kako biste stvorili ugodnu atmosferu.

Dodajte umjetničke detalje: Zidne slike, fotografije ili ogledala mogu poslužiti kao fokusne točke u sivom prostoru. Odaberite komade koji reflektiraju vaš stil i unose dodatni interes u prostor.

Iako se mnogo frustracija oko sive boje na TikToku čini da dolazi od činjenice da toliko stanodavaca i preprodavača nekretnina bira sivu – čime je nameću ljudima na kojima zarađuju – to potpuno zanemaruje činjenicu da postoje ljudi koji iskreno preferiraju ovu nijansu kao neutralnu podlogu za vlastiti namještaj. Kada je Lindsy Davigeadono tražila kuću, bila je oduševljena kad je našla kuću iz 60-ih, koju je preprodavač nedavno uredio u sivim tonovima, jer bi se sav njezin namještaj savršeno uklopio u ovu umirujuću podlogu.

“Bila sam odlučna da ne moram obnavljati staru kuću, vjerojatno zbog mog djetinjstva u takvoj kući, pa kad sam vidjela ovu kuću, odmah sam se zaljubila,” objašnjava. “Izgledala je tako nova, čista i skladna, i jednostavno sam je morala imati.”

@thelindsyexperience I can’t ever unsee all these things now 🤣😅 #milennialgray #milennial #gray #trends ♬ original sound – Lindsy Davigeadono

Lifestyle

Ove boje zidova dizajneri preporučuju za male dnevne sobe

Dobra boja zidova ne samo da optimizira prostor, već i doprinosi tome da se prostor čini toplim, funkcionalnim i vizualno atraktivnim

Tražite savršenu boju za malu dnevnu sobu? U nastavku dizajneri interijera otkrivaju svojih sedam omiljenih nijansi koje čine čuda u kompaktnim prostorima.

Odabir dobre boje zidova za male dnevne sobe ključan je jer boja izravno utječe na percepciju prostora, atmosferu i funkcionalnost sobe

1. Ljubičasta

Ljubičasta boja, osobito u visokosjajnom ili lakiranom finišu, može reflektirati svjetlost na suptilan način, dodajući dubinu prostoru i čineći ga dinamičnijim. To može pomoći malim sobama da izgledaju zanimljivije, a ne skučenije.

Burgundy – boja sezone u dizajnu interijera koja donosi eleganciju i toplinu

Duboke ljubičaste nijanse, poput šljive ili patlidžana, imaju bogat, sofisticiran ton koji prostoru daje elegantan i udoban ugođaj. Takva atmosfera može učiniti male dnevne sobe privlačnijima i zanimljivijima.

2. Svjetlo plava

Svjetlo plava boja ima sposobnost vizualnog otvaranja prostora, zbog čega male dnevne sobe djeluju veće nego što jesu. Njen svjež ton daje iluziju udaljenosti, što pomaže u smanjenju osjećaja skučenosti.

“U manjim sobama, korištenje duboke boje poput Benjamin Mooreove Eggplant s visokim sjajem ili lakiranim finišem može dati nevjerojatne rezultate,” kaže Gray Walker, osnivačica Gray Walker Interiors. “Ne čini prostor tamnim i skučenim, već ga čini toplim, ugodnim i svjetlucavim.”

Plave nijanse povezane su s prirodnim elementima poput neba i mora, što pomaže stvoriti umirujuću atmosferu. To je posebno korisno u malim prostorima, gdje je važno održati osjećaj sklada i balansa.

Univerzalna privlačnost ove boje vjerojatno je zbog njene povezanosti s nebom i vodom, objašnjava Lisa Lawless, doktorica psihoterapije i direktorica Holistic Wisdoma. U tom smislu, plava izaziva osjećaj opuštenosti i mira.

3. Bijela

Ako vašoj maloj dnevnoj sobi nedostaje prirodnog svjetla, prava boja može je učiniti svjetlijom. Bijela boja je izvrstan izbor za malu dnevnu sobu jer stvara iluziju prostora, povećava svjetlost i pruža fleksibilnost u dizajnu.

Trendovi u svijetu podova koji će oblikovati izgled interijera 2025.

Bijeli zidovi maksimiziraju prirodno svjetlo, čineći sobu svjetlijom i ugodnijom, čak i ako prostor nema velike prozore ili puno prirodnog osvjetljenja.

4. Siva

Ako je vaša mala dnevna soba već prepuna prirodnog svjetla, možete se odlučiti za tamnije tonove, kaže Taniya Nayak, osnivačica Taniya Nayak Design.

Uz to, neutralnost sive omogućuje jednostavnu prilagodbu različitim stilskim promjenama – sivi zidovi ili namještaj lako se mogu kombinirati s raznobojnim dekoracijama ili akcentima.

Što boja vaših zidova otkriva o vama? Evo što kažu psiholozi

Nastavite čitati

Kućanski uređaji

Pet uređaja koji troše struju čak i kada ih ne koristite

Iznenadit će vas broj električnih uređaja koji nastavljaju trošiti električnu energiju i kada su isključeni

Mnogi vjeruju da električni uređaji ne troše struju kada su isključeni. No, to nije točno. Možda će vas iznenaditi spoznaja da mnogi uobičajeni električni uređaji u vašem domu troše struju čak i kada su isključeni. Neki se uređaji zapravo ne isključuju, nego ostaju u stanju pripravnosti i nastavljaju trošiti električnu energiju.

Električni uređaji troše energiju u načinu rada na čekanju zbog načina na koji su njihovi napajanja konstruirana. Taj fenomen poznat je kao fantomska energija, vampirska energija, curenje električne energije ili električni gubitak. U ovom tekstu ćemo govoriti o različitim električnim uređajima koji troše energiju dok su isključeni i ponuditi nekoliko savjeta koji vam mogu pomoći u uštedi električne energije i novca.

1. Mikrovalna pećnica

Svaki uređaj koji ima LCD zaslon, sat ili svjetlo, uključujući DVR ili DVD player, TV, računalo, kabelsku kutiju, mikrovalnu pećnicu i mnoge druge, nastavlja trošiti energiju kada je isključen.

Čak i kada se ne koristi za zagrijavanje hrane, mikrovalna pećnica ima timer za prikaz vremena, za što je potrebna energija.

2. Konzola za videoigre

Kada napravite pauzu u igranju, vaša konzola će i dalje raditi. Možda nećete potpuno zatvoriti igru kako biste je mogli brzo nastaviti, ili može biti uključen automatski softverski ažuriranje, što također troši energiju u pozadini.

Stigla je sezona grijanja: Pet savjeta kako do uštede energije i manjih troškova

3. Punjač za telefon u utičnici? Klasična vampirska potrošnja

Vrlo je jednostavno i praktično spojiti kabel na telefon kako biste ga napunili, no ako ostavite punjač uključen u utičnici, on će i dalje trošiti energiju, čak i ako na njega nije spojen uređaj. Isto vrijedi i za potpuno napunjen telefon koji je još uvijek priključen. Isključite punjač telefona iz struje kako biste uštedjeli na računu za struju.

4. Računalo

Kada isključujemo računalo, obično ga ne isključujemo potpuno, već ga stavljamo u stanje hibernacije ili mirovanja. U tom stanju računalo troši minimalnu količinu energije kako bi programi ostali aktivni i kako biste ga mogli lako i brzo ponovno uključiti, tipičan primjer vampirske potrošnje. Isto vrijedi i za monitore, ako ih ne isključite putem gumba za napajanje – ostaju u stanju niske potrošnje energije i čekaju signal računala da se ponovno uključe.

5. Televizor

U stanju pripravnosti možda ste primijetili crveno svjetlo na svom televizoru. To je jedan od znakova da vaš televizor troši energiju čak i kada je isključen, znači vampirska potrošnja. Mnogi noviji modeli televizora imaju funkciju slušanja koja omogućuje da ih uključite glasovnom naredbom ili putem drugih uređaja. To zahtijeva kontinuiranu potrošnju energije kako bi TV bio spreman za bilo koju akciju. Također, televizori moraju biti spremni za uključivanje putem daljinskog upravljača.

Nastavite čitati

Kolumne

Pratite nas na drušvenim mrežama

Izbor urednice